دانستی‌ها

بهترین گیاهان اتاق خواب | معرفی 14 گیاه

معرفی-بهترین-و-مناسبترین-گیاهان-اتاق-خواب

در طول سال‌ها، مردم فرهنگ داشتن گیاه در اتاق خواب، اتاق مطالعه یا محل کار را پذیرفته اند. گیاهان خانگی یا اتاق خواب، که باید خاص‌تر باشند، چیزی بیش از یک تکه دکور هستند. براساس مطالعه ناسا، آن‌ها با کاهش آلودگی هوا، هوای تازه به ارمغان می‌آورند؛ همچنین استرس را کاهش می‌دهند و باعث می‌شوند افراد احساس خلاقیت بیشتری داشته باشند.

سوالات مهمی‌ وجود دارد که در ذهن هر کسی میتواند بوجود بیایید، از جمله:

 • مناسبترین گیاهان اتاق خواب کدامند؟
 • فواید نگهداری گیاهان در اتاق خواب چیست؟
 • کدام گیاهان باید در اتاق خواب نگهداری شوند و آیا گیاهان بر خواب شما تاثیر دارند؟

در ادامه با ما همراه باشید تا با بهترین گیاهان اتاق خواب، نحوه مراقبت از آن‌ها و موارد دیگر آشنا شوید.

لیست بهترین گیاهان اتاق خواب به همراه تصاویر

لیست بهترین گیاهان اتاق خواب به همراه تصاویر

۱۴ مورد مناسب از گیاهان اتاق خواب

انتخاب این که چه گیاهانی را در اتاق خواب خود نگهداری کنید،‌ترجیح شخصی شماست. بنابراین، مهم نیست چه گیاهی را انتخاب می‌کنید، همه گیاهان برای سلامتی شما خوب هستند. بیایید نگاهی به برخی از بهترین گیاهان برای اتاق خواب بیندازیم.

اسپاتی فیلوم یا Peace Lily

گیاه گلدانی اسپاتی فیلوم یا Peace Lily با گل

گیاه گلدانی اسپاتی فیلوم یا Peace Lily با گل

چه کسی عاشق لیلوم نیست؟ به خصوص زمانی که بتوان آن‌ها را در اتاق خواب نگهداری کرد.

علاوه بر تصفیه هوا، رطوبت اتاق را افزایش می‌دهد و در نتیجه رطوبت مورد نیاز شما را تامین می‌کند. نکته‌ای که باید در مورد این گیاه به یاد داشته باشید این است که سمی‌ هستند و باید از کودکان دور نگه داشته شوند.

فواید دیگر: به القای خواب کمک می‌کند و هوا را تصفیه می‌کند.

نکته مراقبتی: آن را به طور مرتب آبیاری کنید و در نور متوسط تا روشن نگه دارید.

گیاه اسطوخودوس یا Lavender

گیاه اسطوخودوس یا Lavender گیاهان اتاق خواب

گیاه اسطوخودوس یا Lavender گیاهان اتاق خواب

گل‌های اسطوخودوس و اسانس آن به خاطر خواص آرامش بخششان معروف هستند. اگرچه این گیاه به عنوان یک گیاه اتاق خواب در نظر گرفته نمی‌شود، اما برای کاهش فشار خون و سطح استرس شناخته شده است به همین دلیل جزو بهترین گیاهان برای اتاق خواب است. اگر با بی خوابی دست و پنجه نرم می‌کنید، نگهداری یک گیاه کوچک اسطوخودوس برای اتاق خواب به شما کمک می‌کند تا بهتر بخوابید.

مزیت دیگر: می‌توان آن را در اتاق کودکان قرار داد چون به خواب کمک می‌کند و حالت روحی را آرام می‌کند.

نکته مراقبتی: فقط چند ساعت به آن نور مستقیم خورشید بدهید و بیش از حد آن را آب ندهید.

گیاه نخل راپیس یا lady palm

گیاهان اتاق خواب سبز نخل راپیس یا lady palm

گیاهان اتاق خواب سبز نخل راپیس یا lady palm

لیدی پالم یا نخل راپیس گیاهی زیبا، طرح دار و صاف است که می‌تواند به اتاق خواب شما ارزش ببخشد. نگهداری از این گیاه بی دردسر است و چیزی که آن را برای اتاق خواب ایده آل می‌کند این است که هر برگ آن می‌تواند تا 50 سانتیمتر رشد کنند. بنابراین، اگر می‌خواهید گوشه ای از اتاق خواب خود را بپوشانید اما همچنان می‌خواهید آن را ظریف نگه دارید، پاسخ خود را دارید.

مزایای دیگر: تنفس هوا را شفاف و ایمن می‌کند در حالی که سمومی‌ مانند آمونیاک، دی اکسید کربن، فرمالدئید و زایلن را از بین می‌برد.

نکته مراقبتی: این گیاهان را تنها زمانی آبیاری کنید که خاک سطحی خشک باشد. این گیاهان نیاز به سایه بان کامل یا جزئی دارند، به همین دلیل برای گیاهان داخل خانه بسیار مناسب هستند.

گیاه پاپیتال یا English Ivy

گیاهان اتاق خواب گیاه پاپیتال یا English Ivy

گیاهان اتاق خواب گیاه پاپیتال یا English Ivy

گیاه پاپیتال یا پیچک انگلیسی اغلب به عنوان یک گیاه مناسب برای باغ نامبرده و استفاده می‌شود زیرا در جذب مواد شیمیایی بنزن، زایلن و فرمالدئید بسیار موثر است. مزیت دیگر این گیاه این است که علائم آلرژی را بهبود می‌بخشد و از دافع مدفوع حیوانات است. اگر به دنبال یک گیاه با چنین مزایایی هستید، این گیاه می‌تواند یک گیاه اتاق خواب عالی باشد.

فواید دیگر: از شر سموم داخل خانه خلاص می‌شوید و آلرژی را دور نگه می‌دارید.

نکته مراقبتی: باید به طور منظم آبیاری شود و در نور متوسط تا متوسط نگهداری شود.

گیاه پوتوس ابلق یا Devils ivy

گیاهان اتاق خواب گیاه پوتوس ابلق یا Devils ivy

گیاهان اتاق خواب گیاه پوتوس ابلق یا Devils ivy

گیاه پوتوس ابلق یا Devils ivy یکی از مهم‌ترین گیاهان مورد تایید ناسا است که هوا را تصفیه می‌کند. این دستگاه طبیعی زیبایی است و می‌توانید آن را روی میز مطالعه خود نیز قرار دهید. این گیاهان به نور متوسط نیاز دارند و به همین دلیل آن‌ها را در مقابل یا نزدیک پنجره نگه می‌دارند. مزیت دیگر این گیاهان این است که نگهداری آن‌ها آسان است.

مزیت دیگر: حذف آلاینده‌ها از هوا

مراقبت از گیاه: به نور متوسط تا کم آفتاب نیاز دارد؛ بنابراین گیاه ایده آلی برای آب داخل خانه است.

گیاه سانسوریا یا شمشیری یا Sansevieria

گیاهان اتاق خواب گیاه سانسوریا یا snake سبز

گیاهان اتاق خواب گیاه سانسوریا یا snake سبز

گیاه سانسوریا، Snake یا گیاه زبان مادرشوهر یک گیاه ایده‌آل برای اتاق خواب است زیرا زیبا به نظر می‌رسد و کیفیت هوا را نیز بهبود می‌بخشد. گیاه مار علاوه بر تصفیه هوا، گیاهی شاداب است که می‌تواند بین ۶ تا ۱۰ سانتی متر رشد کند. این گیاهان توانایی حذف سموم مضر مانند دی اکسید کربن، بنزن، فرمالدئید و غیره از داخل خانه را دارند.

مزیت دیگر: تبدیل دی اکسید کربن به اکسیژن در طول شب.

نکته مراقبتی: روش غیرمستقیم برای این گیاهان بهتر عمل می‌کند و آن را بیش از حد آبیاری نمی‌کند.

گیاه گندمی‌ یا Spider Plant

گیاهان اتاق خواب گیاه گندمی‌ یا Spider Plant

گیاهان اتاق خواب گیاه گندمی‌ یا Spider Plant

اگر اتاق شما نور زیادی دارد، گیاه گندمی‌بهترین گیاه برای نگهداری است. همه می‌دانند که گیاهان هوا را تازه و تمیز نگه می‌دارند. علاوه بر این، یک گیاه گندمی‌اتاق را به اندازه کافی مرطوب نگه می‌دارد تا بهترین محیط اتاق را به شما بدهد.

براساس مطالعه ناسا، گیاه گندمی‌یکی از بهترین گیاهان تصفیه هوا است. نکته دیگر این است که مراقبت از آن‌ها آسان است و بیشتر در داخل خانه نگهداری می‌شوند.

فواید دیگر: این گیاه درمانی است و می‌تواند استرس، افسردگی و اضطراب را کاهش دهد. این گیاه برای افراد مبتلا به تب یونجه یا هر آلرژی دیگری خوب است.

نکته مراقبتی: زمانی که خاک خشک شد گیاه را آبیاری کنید.‌ترجیحاً گیاه در سایه و مستقیماً در معرض نور خورشید قرار نگیرد.

گیاه فیکوس یا Rubber Fig

گیاهان اتاق خواب گیاه فیکوس یا Rubber Fig

گیاهان اتاق خواب گیاه فیکوس یا Rubber Fig

گیاه فیکوس یا Rubber Fig که گیاه انجیر لاستیکی نیز نامیده میشود یکی دیگر از گیاهانی است که فضای شما را پر می‌کند و مراقبت از آن بسیار آسان است و آن را به یک گیاه عالی برای اتاق خواب تبدیل می‌کند. مزیت گیاه فیکوس یا Rubber Fig به غیر از ظاهر، خواص ضد آلرژیک آن است. این گیاه با ظاهر فانتزی هوا را تازه نگه می‌دارد، رشد آن آسان است و خواص ضدالتهابی نیز دارد.

فواید دیگر: هوا را تازه نگه می‌دارد و خواص ضد التهابی و ضد آلرژیک دارد.

نکته مراقبتی: گیاه را در نور مستقیم خورشید نگه ندارید و ماهی یک بار یا زمانی که برگ‌ها زرد می‌شوند، آن را آبیاری کنید اما هرگز زیاد نکنید.

گل گاردنیا یا Gardenia | گیاهان اتاق خواب

گیاهان اتاق خواب بوته گل Gardenia سفید

گیاهان اتاق خواب بوته گل Gardenia سفید

گل گاردنیا یا Gardenia، گل‌های معطری هستند که معمولا در باغ‌ها یافت می‌شوند. نکته مثبت این گیاه این است که می‌تواند به شما در تنظیم خوابتان کمک کند. ذات آن احتمال بیدار شدن در نیمه شب را کاهش می‌دهد.اگر به دنبال یک کمک طبیعی برای درمان بی خوابی هستید، نگهداری از این گل گاردنیا بهتر از هر قرص خواب است.

مزیت دیگر: شبیه به قرص خواب عمل می‌کند و همچنین اتاق را تازه نگه می‌دارد.

نکته مراقبتی: باید به طور منظم آبیاری شود و بتوان آن را در نور مستقیم خورشید نگهداری کرد. بنابراین می‌توانید آن‌ها را در پنجره اتاق خواب برای نور متوسط تا روشن خورشید قرار دهید.

گیاه آلوئه ورا یا Aloe Vera

گیاهان اتاق خواب آلوئه ورا یا Aloe Vera گلدانی

گیاهان اتاق خواب آلوئه ورا یا Aloe Vera گلدانی

آلوئه ورا را به خاطر خواص ضد التهابی اش و احتمالا به خاطر فواید زیادی که برای پوست دارد، می‌شناسید. مهم‌ترین مزیتی که می‌توان به این گیاه اشاره کنید این است که به شما کمک می‌کند بهتر بخوابید. آلوئه ورا در شب اکسیژن آزاد می‌کند و کمک می‌کند هوا بهتر تصفیه شود و به شما نیز کمک می‌کند بهتر نفس بکشید.

مزیت دیگر: در شب اکسیژن آزاد می‌کند و هوا را نیز در شب تصفیه می‌کند.

نکته مراقبتی: مراقبت از این گیاه بسیار آسان است و نیازی به آبیاری روزانه آن نیست. چیزی که نیاز دارد نور خورشید است. پس برای قرار گرفتن بهتر در معرض نور خورشید، آن را نزدیک پنجره نگه دارید.

گیاه آگلونما یا Chinese Evergreen

گیاهان اتاق خواب آگلونما یا Chinese Evergreen

گیاهان اتاق خواب آگلونما یا Chinese Evergreen

اگر به دنبال یک گیاه بسیار مناسب برای اتاق خواب هستید که نیاز به توجه زیادی نداشته باشد، گیاه آگلونما یا به انگلیسی Chinese Evergreen یکی از بهترین گیاهان اتاق خواب است که می‌توانید در اتاق خواب خود داشته باشید.

یکی دیگر از نکات مثبت این گیاه این است که همانند نامش اتاق را برای شما تازه نگه می‌دارد. این کار آن را به یکی از بهترین گیاهانی تبدیل می‌کند که می‌توانید در اتاق خواب خود داشته باشید.

مزیت دیگر: اتاق را تازه نگه می‌دارد و سطح اکسیژن را برای تنفس مناسب افزایش می‌دهد.

نکته مراقبتی: نگهداری این گیاهان آسان است و به نور خورشید و آب کم نیاز دارند.

درختچه ژاپنی بونسای یا Bonsai 

گیاهان اتاق خواب درختچه ژاپنی بونسای یا Bonsai 

گیاهان اتاق خواب درختچه ژاپنی بونسای یا Bonsai

درختان بونسای برای گیاهان داخل خانه عالی هستند و مردم اغلب آن‌ها را به دلخواه در دفتر کار یا اتاق خواب نگهداری می‌کنند. تعجبی ندارد که این گیاهان بیش از آنچه هر کسی تصور می‌کند، فواید سلامتی دارند. این گیاهان علاوه بر ایجاد خلاقیت، فواید جسمی‌ و روحی برای بدن دارند و آن‌ها را به یکی از بهترین گیاهان داخلی برای اتاق خواب تبدیل می‌کنند.

مزایای دیگر: استرس را کاهش می‌دهد، صبر و حوصله را بهتر میکنند، هوا را تصفیه می‌کند و رطوبت اتاق را حفظ می‌کند.

نکته مراقبتی: این گیاهان نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارند. آن‌ها باید از نور مستقیم خورشید دور نگه داشته شوند اما باید نزدیک یک پنجره نگهداری شوند. برخی از درختان بونسای نیز به موردی برای حفظ رطوبت نیاز دارند.

گل بابونه یا Chamomile 

گیاهان اتاق خواب گل بابونه یا Chamomile 

گیاهان اتاق خواب گل بابونه یا Chamomile

همه می‌دانند که گیاه بابونه در چای و اسانس آن برای تنظیم خواب استفاده می‌شود. به همین دلیل است که آن‌ها را به یکی از بهترین گیاهان مناسب برای اتاق خواب تبدیل می‌کند. این گل جزو معدود گیاهانی است که به شما کمک می‌کند در طول شب بخوابید. نزدیک نگه داشتن آن به تخت خواب به شما در القای خواب کمک خواهد کرد.

فواید دیگر: استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد و با بی خوابی مبارزه می‌کند.

نکته مراقبتی: برای میزهای کناری بهتر است و به نور متوسط تا کم آفتاب نیاز دارد. گیاه را بیش از حد آبیاری نکنید چون نیاز آبی کمی‌دارد.

گیاه سنبل‌الطیب یا Valerian 

گیاهان اتاق خواب سنبل‌الطیب یا Valerian 

گیاهان اتاق خواب سنبل‌الطیب یا Valerian

براساس یک مطالعه، استنشاق گل‌های گیاه سنبل‌الطیب یا Valerian به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر به خواب بروید. این گیاه خوش رنگ و لعاب در اتاق خواب خوب به نظر می‌رسد و هدیه خوبی برای خانه خواهد بود. بسیاری از افراد آن را در خانه نگه می‌دارند تا به دکور زیبایی خاصی بدهند؛ خب، این کار بهترین کار است.

فواید دیگر: این گیاه به شما کمک می‌کنند سریع‌تر و بهتر بخوابید.

نکته مراقبتی: این گیاه باید به طور منظم آبیاری شوند اما بیش از حد آب ندهید. آن‌ها را می‌توان زیر نور متوسط تا روشن خورشید نگه داشت.

مزایای داشتن گیاهان در اتاق خواب

گیاهان حس دوستداشتنی در خانه را به شما می‌دهند و می‌توانند چیزی بیش از یک هوای تازه به اتاق خواب شما اضافه کنند. بیایید نگاهی به مزایا بیندازیم و ببینیم چه چیزی گیاهان را برای اتاق خواب خوب می‌کند.

رطوبت را تنظیم می‌کند

ممکن است مواقعی پیش بیاید که با گلودرد یا خشکی از خواب بیدار شده باشید. گیاهان آپارتمانی رطوبت را با توجه به نیازهای بدن تنظیم می‌کنند و مشکلات تنفسی را از بین می‌برند.

هوا را تمیز می‌کند

گیاهان یون‌های منفی تولید می‌کنند که همان کار تصفیه هوا را انجام می‌دهند و هرگونه ذرات گرد و غبار، باکتری‌ها و آلرژن‌ها از بین می‌روند.

کاهش گازهای مضر

بسیاری از گیاهان به شما کمک می‌کنند تا از شر گازهای مضر مانند دی اکسید کربن، فرمالدئید، بنزن، زایلن، تولوئن و غیره خلاص شوید.

آرامش ذهن

این یکی از مزایای کمتر شناخته شده نگهداری گیاهان در اتاق است. آنها به شما کمک می‌کنند آرامش خود را حفظ کنید و اضطراب خود را کاهش دهید.

می‌تواند به خواب کمک کند

همان چیزی که در این مقاله به آن اشاره کامل شد. برخی گیاهان مانند سنبل الطیب، آلوئه ورا و اسطوخودوس به خواب بهتر شما کمک می‌کنند. این گیاهان برای نوزادان کوچک و نوزادان مفید هستند.

این گیاهان برای نوزادان کوچک و نوزادان مفید هستند.

بیایید گیاهانی را که سایه را دوست دارند کشف کنیم.

 • گیاه پاپیتال
 • گیاه لیندا یا نخل دم اسبی
 • گیاه سانسوریا
 • گیااه سرخس شاخ گوزنی
 • نخل شامادورا
 • گیاه پوتوس
 • گیاه دراسینا نقره‌ای
 • گیاه کالاته آ یا کالاتیا
 • گیاه بامبو خوش شانس
 • گیاه  آگلونما نخشید
 • گل اسپاتی فیلوم
 • گیاه مارانتا لوکونورا
 • گیاه عنکبوتی گندمی
 • گیاه برگ انجیری

اینها برخی از گیاهان اتاق خواب با نیاز نوری کم هستند که به شما در تصفیه هوا کمک میکنند و باید در داخل خانه نگهداری شوند. از آنجا که این گیاهان ظریف هستند، نگهداری مستقیم آنها زیر نور خورشید میتواند آنها را بسوزاند. اینها گیاهان زیبایی هستند که برای اتاق خواب بهتر هستند.

از گیاهان فنگ شویی گرفته تا گیاهان اکسیژن ساز برای اتاق خواب، انواع گیاهانی را خواهید یافت که بیشتر جنبه دکوری دارند. حالا که میدانید چه گیاهانی برای اتاق خواب خوب هستند، میتوانید به سراغ آنها بروید و آنهایی را انتخاب کنید که مناسب نیازهای شما هستند. از همه مهمتر، گذاشتن تنها یک گیاه کوچک در اتاق خواب میتواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *