دانستی‌ها

انواع گل رز | نحوه کاشت و مراقبت

یک شاخه گل رز هلندی زیبا به رنگ صورتی

رزها نماد زیبایی در باغچه و باغ هستند. طیف گسترده رنگ، شکل و اندازه آنها به این معنی است که برای هر باغ نوعی گل رز وجود دارد. رزها که اغلب ملکه تمام گل‌ها نامیده میشوند، تاریخچه، ظرافت، قدرت شکوفایی و عطر بی نظیری را برای باغ شما به ارمغان می‌آورند.

در این مقاله برای یادگیری نحوه مراقبت از آنها در این فصل و بعد از آن به خواندن ادامه مطلب توجه کنید.

درباره گل رز

سابقه کشت گل رز به حداقل 5000 سال پیش باز میگردد و باغ‌های پادشاهان , ملکه‌ها و باغبانان را به یک اندازه زیبا کرده است. رزها از نظر رنگ و فرم , 150 گونه و 30 هزار گونه را برای انتخاب در اختیار شما قرار میدهند.

گل رز به سختی رشد کردن شهرت دارد، اما نترسید. رزها فقط گیاهان گلدار هستند، و اگر برخی قوانین پایه کاشت را بدانید، رشد و مراقبت از آنها به راحتی بقیه باغ شما است. اکثر گونه‌های مدرن این نسل گلدار محبوب، در برابر آفات و بیماری‌ها مقاوم هستند و نیاز به هیچ توجه خاصی از سوی شما ندارند.

با این حال، مانند هر گیاه دیگری، خوب است که با برخی اصول مراقبت بنیادی برای سالم نگه داشتن گل‌های رز و شکوفه دادن آنها آشنا باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گل رز در حال رشد، چگونگی فراهم کردن محیط ایده آل و مراقبت از آنها به خواندن ادامه دهید.

نمای کلی از گل رز

نوع گیاه
چند ساله
عمق کاشت
40 تا 60 سانت
نوع خاک
خوب زهکشی شده، لومی
خانواده
تیرهٔ گل‌سرخ، گُل‌سُرخیان، رزاسه
ارتفاع
30 سانت الی 19 متر
pH خاک (6.5)
اسیدی، خنثی
منطقه بومی
آسیا، اروپا، آمریکای شمالی، آفریقا
الزامات آبیاری
به ندرت
کاشت با گیاه
نپتا، اسطوخودوس، گل مخروط
فصل
بهار پاییز
آفات
شته‌ها، سوسک‌ها، کنه‌ها
جذب کننده‌ی
زنبورها، پروانه‌ها، پرندگان
نیاز به نور
خورشید کامل تا بخشی از سایه
بیماری‌ها
لکه سیاه، کپک پودری، زنگ
نگهداری
در حد متوسط

طبقه‌بندی گل رز

طبقه-بندی-و-انواع-گل-رز-در-دنیا

طبقه-بندی-و-انواع-گل-رز-در-دنیا

برای تسهیل فروش و پرورش بسیاری از ارقام مختلف، سه گروه اصلی گل رز براساس میراث و ویژگی‌های خود، به ۱۶ نوع محبوب طبقه بندی می‌شوند.

گل رز باغی قدیمی

گل‌های رز در این دسته قبل از سال 1867 وجود داشته‌اند. بیشتر آنها یک بار در بهار شکوفا می‌شوند و عطر و بوی شدیدی دارند. آنها به طور کلی بسیار مقاوم هستند و شرایط مختلف باغ را تحمل می‌کنند. گل‌های رز باغی قدیمی‌ در رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف از جمله نوع بالارونده وجود دارند. در اینجا انواعی وجود دارد که احتمالاً در مراکز باغ محلی با آنها مواجه خواهید شد.

گل رز Damask

شاخه-گل-رز-Damask-رنگ-صورتی

شاخه-گل-رز-Damask-رنگ-صورتی

Damask نوعی گل رز هستند که در انواع رنگ‌های صورتی شکوفه می‌دهند. این گل‌ها از یک تا دو شاخه هستند و حالت ایستاده دارند. این گل رزهای بوته‌ای می‌توانند تا 210 سانت ارتفاع داشته باشند. آن‌ها یک بار شکوفه می‌دهند و عطر گل رز عمیق و فوق العاده‌ای دارند.

گل رز China

دو-شاخه-گل-رز-چینی-صورتی

دو-شاخه-گل-رز-چینی-صورتی

گل رز چینی در تمام فصل در رنگ‌های گرم صورتی، قرمز و زرد شکوفه می‌دهد. این درختچه با جلوه چند رنگ خود از گونه‌های محبوب است که ارتفاع این درختچه به ۶۱۰ متر می‌رسد.

گل رز فرانسوی Gallica

تک-شاخه-گل-رز-سرخآبی-Gallicas

تک-شاخه-گل-رز-سرخآبی-Gallicas

گل رزهای فرانسوی Gallicas با رنگ‌های درخشان، صورتی پررنگ و قرمز هستند. آن‌ها تمایل دارند به بیشه‌ها یا پرچین‌های طبیعی گسترش یابند و به ارتفاع 90 الی 120 سانت رشد کنند. شکوفه آن‌ها در اواخر بهار 3-4 هفته طول می‌کشد.

گل رز بوربون (Bourbon)

شاخه-گل-رز-صورتی-مدل-Bourbons

شاخه-گل-رز-صورتی-مدل-Bourbons

بوربون‌ها درختچه‌های گلدار قوی با شکوفه‌های بزرگ در سایه‌های چشم نواز سفید خالص تا قرمز عمیق هستند. برخی از گونه‌ها، مانند “Variegata di Bologna” دارای رایحه‌ای غلیظ و خوش‌عطر و بسیار بزرگ هستند. بسیاری از انواع بالارونده در این گروه یافت می‌شوند.

گل رز آلبا (Alba)

تک-شاخه-گل-رز-سفید-Albas

تک-شاخه-گل-رز-سفید-Albas

یک انتخاب عالی برای اقلیم‌های سرد، آلباها درختچه‌های مقاوم به بیماری هستند. بیشتر آن‌ها را می‌توان به نوع بالارونده آموزش داد. آن‌ها شکوفه‌های کامل و مضاعفی به رنگ‌های صورتی و سفید خامه‌ای دارند که توسط شاخ و برگ‌های زیبای آبی رنگ ایجاد شده‌اند. آن‌ها سالی یک بار برای مدت طولانی شکوفه می‌دهند.

گل رز سنتیفولیا (Centifolia)

دو-شاخه-گل-رز-Centifolias-رنگ-سفید-صورتی

دو-شاخه-گل-رز-Centifolias-رنگ-سفید-صورتی

گل رز سنتیفولیا به دلیل شکل شکوفه‌های کامل و گرد خود، گل رز “کلم شکل” نامیده می‌شود.این گل‌ها معمولا صورتی یا سفید هستند و شکوفه‌های آن‌ها به قدری سنگین است که بر روی ساقه‌های خود براحتی تکان میخورند. “Centifolia” به معنی “رز صد گلبرگ” است. آن‌ها در هر فصل یک بار شکوفه می‌دهند و بوی خوش و زیبایی دارند.

رزهای مدرن

رزهای مدرن امروزه محبوب‌ترین گونه برای باغبانان هستند. این گل‌ها از گل‌های پیوندی چای گرفته تا بوته‌های سخت یا گل‌های رز چشم نواز را شامل می‌شوند. این گل رزها در رنگ‌های مختلفی شکوفه می‌دهند، از گل رز قرمز گرفته تا بنفش، صورتی و بسیاری در این بین.

در اینجا چند دسته بندی که ممکن است با آن‌ها مواجه شوید آورده شده است:

گل رز دورگه چای (Hybrid Tea)

شاخه-گل-رز-صورتی-چای-یا-Hybrid-Teas

شاخه-گل-رز-صورتی-چای-یا-Hybrid-Teas

گل رز کلاسیک با شکوفه‌ای شکفته بر ساقه بلند و محکم. رز دورگه چای طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را شامل می‌شوند و از نظر رایحه از سبک تا قوی و میوه‌ای متفاوت است. آن‌ها از 90 تا 180 سانت بر روی یک درختچه صاف رشد می‌کنند و در طول فصل شکوفه می‌دهند.

رز Floribunda

شاخه-گل-رز-سرخآبی-یا-گل-Floribunda

شاخه-گل-رز-سرخآبی-یا-گل-Floribunda

درختچه‌های Floribunda به ارتفاع حدود سه متر رشد می‌کنند و جمع و جور پرتراکم هستند. آن‌ها با خوشه‌های فراوان گل شکوفه می‌دهند و در تمام فصل شکوفه می‌دهند. Floribundas‌ها در رنگ‌های متنوعی عرضه می‌شوند.

رز Grandiflora

شاخه-گل-رز-صورتی-رنگ-یا-Grandifloras-rose

شاخه-گل-رز-صورتی-رنگ-یا-Grandifloras-rose

ترکیب قدرت شکوفه دهی Floribundas با شکل کلاسیک Hybrid Tea به شما رز Grandiflora می‌دهد. این گل‌ها می‌توانند به صورت خوشه‌ای یا بر روی ساقه‌های منفرد ظاهر شوند. آن‌ها در تمام تابستان گل می‌دهند و رنگ‌های زیادی دارند و تا ارتفاع 180 سانت رشد می‌کنند.

رز Polyantha

شاخه-گل-رز-صورتی-Polyanthas-با-غنچه

شاخه-گل-رز-صورتی-Polyanthas-با-غنچه

Polyanthaها درختچه‌های فشرده و مقاومی‌هستند که به صورت خوشه‌ای یا افشان از شکوفه‌های کوچک کرکی از بهار تا فصل سرما پوشیده می‌شوند که قدی حدود 60 تا 120 سانت دارند.

رز Landscape

شاخه-گل-رز-با-رنگ-سرخآبی-یا-Landscape-Roses

شاخه-گل-رز-با-رنگ-سرخآبی-یا-Landscape-Roses

رزهای Landscape (گل‌های بوته‌ای) رزهای ساده با شکوفه‌های قوی هستند که با کمی‌توجه رشد خوبی می‌کنند. آن‌ها در سبک‌ها، شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی هستند. از نمونه‌های معروف آن می‌توان به Knockout Rose و سری Easy Elegance اشاره کرد. شما می‌توانید این رزها را در رنگ‌های مختلف از جمله قرمز، صورتی، سفید، دو رنگ و زرد روشن پیدا کنید.

رز Groundcover

بوته-شاخه-گل‌های-رز-صورتی-سفید-یا-Groundcover-Roses

بوته-شاخه-گل‌های-رز-صورتی-سفید-یا-Groundcover-Roses

رزهای Groundcover تنها نوعی از رزهای چشم نواز بسیار کم ارتفاع هستند که قدشان ۱ تا ۳ متر است و میل به بزرگ شدن دارند. انواع پوشش گیاهی در اشکال و رنگ‌های متنوعی وجود دارد.
آنها معمولاً به سرما مقاوم هستند و گلدهی مکرر دارند. برخی از انواع محبوب عبارتند از: سری Drift و سری Flower Carpet.

رز مینیاتوری (Miniature Rose)

سه-شاخه-گل-رز-مینیاتوری-نارنجی-زرد-یا-Miniature-Roses

سه-شاخه-گل-رز-مینیاتوری-نارنجی-زرد-یا-Miniature-Roses

یک نوع رز کوچکتر با گلبرگ‌هایی به اندازه‌ی ۲ سانت بوده. تقریبا می‌توانید آن‌ها را در هر رنگ و شکلی پیدا کنید. این گل‌ها اگرچه ریز هستند، اما مقاومت بالایی دارند و می‌توان آن‌ها را با گل‌های دیگر خود در زمین کاشت.

گل رز دورگه Musk

بوته-شاخه-گل-رز-دورگه-سفید-یا-Hybrid-Musks

بوته-شاخه-گل-رز-دورگه-سفید-یا-Hybrid-Musks

گل رز هیبرید Musk دارای شکوفه‌های ظریف کرم، صورتی و زردآلویی مانند روی عصاهای قوس دار بلند (تا 180 سانت) هستند. آن‌ها دارای شاخ و برگ‌های براق و سبز تیره هستند. این رزها مقاومت خوبی در برابر بیماری دارند و اغلب مقاوم به سایه هستند.

رز انگلیسی (English Roses)

شاخه-گل-رز-انگلیسی-زرد-رنگ-یا-English-Roses

شاخه-گل-رز-انگلیسی-زرد-رنگ-یا-English-Roses

رزهای انگلیسی که توسط دیوید آستین مشهور شده‌اند دارای شکوفه‌های بسیار معطر و پر از گلبرگ هستند. آن‌ها در رنگ‌ها و اندازه‌های مختلفی از جمله بالارونده عرضه می‌شوند. آن‌ها به خاطر گل‌های بزرگ، جذابیت قدیمی‌ و سهولت نگهداری مدرن مورد توجه هستند.

رزهای وحشی

بوته-گل‌های-رز-وحشی-صورتی-و-سفید-رنگ

بوته-گل‌های-رز-وحشی-صورتی-و-سفید-رنگ

رزهای وحشی که به عنوان گونه‌های رز نیز شناخته می‌شوند، دسته‌ای از بیش از ۱۰۰ گیاه بومی‌اروپا، آسیا و آمریکای شمالی هستند. بیشتر آن‌ها صورتی هستند و همه آن‌ها ۵ گلبرگ و یک شکوفه باز دارند.

آن‌ها را می‌توان بدون دخالت در انواع زیستگاه‌های وحشی یافت، اما در محوطه سازی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها در باغ‌ها به خاطر سهولت مراقبت و ارزش آن‌ها برای حیات وحش محبوبیت پیدا دارند. برخی از رزهای وحشی که ممکن است پیدا کنید عبارتند از:

 • رز آلاسکا یا Woodsii: این یک گل رز غربی سخت با ساقه‌های قرمز است که تا ارتفاع 150 سانت رشد می‌کند و شکوفه‌های صورتی زیبایی دارد.
 • رز Carolina: این یک گل بومی‌آمریکای شرقی است که در ارتفاع 90 سانت رشد می‌کند، با شکوفه‌های صورتی روشن ظریف که مرکز زرد رنگ دارند.
 • رز سگ یا Canina: این بومی‌اروپایی که اغلب گل رز سگ نامیده می‌شود و می‌تواند تا 4.5 متر رشد کند. قد بلندی دارد و شکوفه‌های زیبای صورتی تا سفید دارد. این گیاه در فصل پاییز باله‌های قرمز روشن تزیینی فراوانی ایجاد می‌کند.

نحوه کاشت

آموزش-کاشت-بوته-گل-رز-در-باغچه-و-باغ

آموزش-کاشت-بوته-گل-رز-در-باغچه-و-باغ

در حالی که گل رز را می‌توان از بذر برداشت شده از گل رز پرورش داد ولی موفقیت در این مورد موفقیت کمی‌دارد و زمان و صبر زیادی می‌طلبد. بیشتر گل‌های رزی که امروزه در بازار به فروش می‌رسند، دورگه یا پیوندی هستند، بنابراین نهال‌های آن‌ها شکوفه یکسانی با گیاه اصلی تولید نخواهند کرد.

رزها گیاهان چند ساله با ساقه از جنس چوب هستند، به‌این معنی که گل می‌دهند، وارد خواب می‌شوند و سال بعد رشد خود را ادامه می‌دهند. بهترین زمان برای کاشت گل رز باتوجه به منطقه شما متفاوت است. دمای ایده آل برای کاشت از 4 تا 15 درجه سانتیگراد متغیر است.

گل رز بهتر است در اوایل بهار یا پاییز کاشته شود. در بهار که تمام خطر موج سرما از بین رفته است، گیاه بکارید. در فصل پاییز، قبل از اولین موج سرما اجازه دهید تا آن‌ها بتوانند قبل از ورود به خواب زمستانی در خاک بنشینند.

اولین قدم در کاشت موفق، انتخاب بهترین محل کاشت است. شما نقطه‌ای را می‌خواهید که روزانه ۶ الی 8 ساعت نور مستقیم خورشید دریافت کند.

برای گونه‌هایی که به طور خاص به عنوان مقاوم در برابر سایه ذکر شده اند، 4 ساعت مشکلی ندارد. مکانی را انتخاب کنید که عاری از تجمع  ریشه‌های درختان باشد و حداقل 3 الی 4 متر با دیگر گیاهان بزرگ فاصله داشته باشد.

اگر در منطقه گرم‌تری زندگی می‌کنید یا تابستآن‌های بسیار گرم دارید، آفتاب صبحگاهی و سایه بعد از ظهر برای جلوگیری از سوختن برگ‌ها و شکوفه‌دهی ایده‌آل است. هنگام خرید، شما ۲ گزینه اصلی دارید: ریشه خالی یا رشد گلدانی. هر دو مزیت‌های خود را دارند. گیاهان آپارتمانی برای مبتدیان آسان‌تر هستند زیرا قبل از کاشت نیازی به آماده سازی اضافی ندارند.

جابجایی رز با ریشه خالی آسان‌تر است و اغلب به صورت آنلاین سفارش داده می‌شود تا از یک نهالستان محلی. آن‌ها کاملا خفته از راه می‌رسند و مانند یک دسته عصا و ریشه لخت به نظر می‌رسند. اگر یک گل رز بدون ریشه سفارش می‌دهید، قبل از کاشت، ریشه‌ها را به مدت 24 ساعت در یک سطل آب قرار دهید.

آماده سازی گودال برای کاشت

آماده-سازی-گودال-برای-کاشت-بوته-گل-رز

آماده-سازی-گودال-برای-کاشت-بوته-گل-رز

گودالی را 15 تا 20 سانت عمیق‌تر و به اندازه ظرفی که گیاه شما در آن آمده است حفر کنید (برای ریشه‌های خالی، 15 – 20 سانت فراتر از عمق ریشه). یک شعار کلیدی که باید به خاطر بسپارید این است که یک گودال با ظاهری معمولی بکنید. اما چرا؟

شما یک گودال نامنظم با شکاف‌ها و تونل‌های زیاد می‌خواهید تا ریشه‌های گل رز شما به جای یک دایره تمیز و خوب گسترش یابند که در آن ریشه‌ها باید سخت‌تر به سمت بیرون حرکت کنند تا به مواد مغذی برسند.

پیوند جوانه‌ها را بکارید

کاشتن-پیوند-جوانه‌های-گل-رز-در-باغچه

کاشتن-پیوند-جوانه‌های-گل-رز-در-باغچه

ظرف خود را وارونه کنید و گل رز را به آرامی‌بیرون بکشید. ریشه‌های انتهایی را کمی‌ ماساژ دهید تا کمی‌ از خاک جدا شوند. گیاه را در گودال آماده شده خود قرار دهید، ریشه‌ها رو به پایین و عصایی به صورت عمودی.

مهم است که غنچه را در خاک دفن کنید، بنابراین مطمئن شوید که گل رز شما به اندازه کافی در عمق خاک قرار گرفته است تا رشد غنچه مانند را در پایه پوشش دهد. این کار از وزش باد که می‌تواند گیاه را بی ثبات کند، جلوگیری خواهد کرد. همچنین از ریشه کن شدن گل‌های رز پیوندی و جلوگیری از یخ زدگی آن‌ها جلوگیری می‌کند.

سپس خاک خود را آماده کنید. اگر خاک ضعیفی دارید، یک محصول حاوی میکوریزا (قارچ) به آن اضافه کنید تا به رشد ریشه و جذب مواد مغذی کمک کند. هیچ محصول یا کودی به رزهای بدون ریشه اضافه نکنید چون می‌توانند ریشه‌ها را بسوزانند.

سپس، گودال را با مخلوط 50-50 کمپوست ارگانیک و خاک پر کنید و ریشه‌ها را کاملاً از محل پیوند جوانه‌ها بپوشانید. به آرامی‌ خاک را بکوبید، سپس شروع به آبیاری کنید تا شروع خوبی به آن بدهید. در آخر، برای حفظ رطوبت و تثبیت دمای خاک، 8 تا 10 سان مالچ در اطراف پایه گیاه اضافه کنید. مالچ نی و سدر انتخاب‌های خوبی هستند.

چگونه پرورش دهیم؟

رشد گل رز دشوار نیست. در گذشته، آنها عمدتاً توسط پرورش دهندگان گل فروشی و نمایشگاهی، پرورش می‌یافتند و شهرت دشواری برای آنها به ارمغان می‌آورد. گل‌های رز باغی مانند بقیه گیاهان چند ساله حیاط شما هستند و نیازی به مراقبت بیشتر از آنها ندارند! بیایید به اجزای کلیدی که باید برای آنها برنامه ریزی کنید نگاه کنیم.

نور

نور-مناسب-بوته-گل-رز-صورتی

نور-مناسب-بوته-گل-رز-صورتی

همانطور که گفته شد، گل رز به حداقل 6 تا 8 ساعت نور مستقیم خورشید در روز برای سلامتی مطلوب و تولید شکوفه نیاز دارد. برخی از گونه‌ها می‌توانند شرایط سایه را تحمل کنند.

در این صورت، هنگام سفارش روی برچسب نوع پرورش آنها یا اطلاعات ارائه شده می‌شود. حتی گونه‌های مقاوم در برابر سایه حداقل به 4 ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارند.

آب

به عنوان یک قاعده، بهتر است هفته‌ای یک یا دو بار به طور عمیق آبیاری شود. برای هر جلسه آبیاری ۲ الی ۳ گالن آب مصرف کنید و مطمئن شوید که در پایه گیاه آب می‌دهید. آبیاری بیش از حد می‌تواند منجر به شاخ و برگ مرطوب شود و بیماری‌هایی مانند لکه سیاه و کپک پودری را به همراه داشته باشد.

آب-دهی-مناسب-به-بوته-گل-رز-مزرعه

آب-دهی-مناسب-به-بوته-گل-رز-مزرعه

بسیاری از پرورش دهندگان با باغ‌های بزرگ‌ ترجیح می‌دهند یک سیستم آبیاری قطره‌ای راه اندازی کنند. این کار به همان اندازه موثر است که با رها کردن شلنگ به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دو بار در هفته به آن‌ها یک خیس خوب بدهید.

رزهای تازه کاشته شده به آب بیشتری نسبت به گیاهان نیاز دارند، بنابراین برنامه ریزی کنید که آبیاری آن‌ها به ۳ الی ۴ بار در هفته افزایش یابد. هر چند وقت یک بار خاک خود را چک کنید تا مطمئن شوید که بیش از حد مرطوب نباشد و براساس آن تنظیم کنید.

خاک

خاک سالم منجر به گیاهان سالم می‌شود، گل‌های رز شامل شرایط ایده‌آل خاک به خوبی آبیاری شده و لم یزرع هستند، اما می‌توانند به خوبی با اکثر انواع خاک از جمله شن و ماسه و خاک رس سنگین سازگار شوند.

خاک-مناسب-بوته-گل-رز-خانگی

خاک-مناسب-بوته-گل-رز-خانگی

برای فراهم کردن بهترین محیط رشد، خاک کمی‌ اسیدی خواهد بود و pH آن بین ۶ تا ۷. است. اگر در مورد خاک خود مطمئن نیستید، نگران نباشید. می‌توانید آزمایش‌های ساده را به صورت آنلاین سفارش دهید یا آن‌ها را در مرکز باغ محلی خود خریداری کنید. نتایج این آزمایش‌ها به شما می‌گوید که بهترین روش برای افزایش یا کاهش اسیدیته چیست.

اگر این کار خیلی دردسر ساز به نظر می‌رسد، فقط در یک کمپوست غنی در اطراف خاک پایه گیاه کار کنید. کمپوست‌های قارچ ارگانیک یا کود گاو کهنه شده، همیشه یک گزینه خوب بحساب می‌آیند.

کود

برای تقویت رشد سالم گل‌های جدید و شکوفه‌های زیاد، گل‌های رز خود را سه بار در سال بارور کنید: زمانی که در اوایل بهار، پس از اولین شکوفایی غنچه‌ها، و در اواسط تابستان شکوفه می‌دهند.

کوددهی-به-بوته-گل-رز-در-خاک

کوددهی-به-بوته-گل-رز-در-خاک

رزهای تازه کاشته شده را بارور نکنید زیرا این کار می‌تواند ریشه‌های ظریف و کوچک آن‌ها را بسوزاند. برای جلوگیری از این خرابکاری پس از اتمام اولین فصل، شروع به کوددهی کنید. ۶ تا ۸ هفته قبل از اولین موج سرما برای جلوگیری از تحریک رشد گل‌های جدید که باعث میشود از بین بروند، بارور کردن را متوقف کنید.

برای کوددهی بهاره، یک کود آلی را انتخاب کنید که مواد مغذی را در طول فصل تامین کند.

استفاده از کود گرانول ساده است.

با پیروی از دستورالعمل‌های روی بسته بندی، آن را روی سطح خاک اطراف گل رز خود بپاشید و کمی ‌آن را آب دهید. به همین سادگی کارتان تمام شد!

بعد از اینکه اولین شکوفه به ثمر نشست، می‌توانید از همان کود بهاره استفاده کنید، یا کود مبتنی بر جلبک دریایی یا یونجه را انتخاب کنید تا گل رز قوی بماند. این مواد به شکل مایع یا دانه‌ای هستند.
محلول پاشی (پاشیده شده مستقیم روی برگها) کود جلبک دریایی باعث رشد دوباره و تازه می‌شود و ممکن است گل رز را نسبت به بیماری مقاوم‌تر کند.

در اواسط تابستان، مقدار دیگری از هر یک از این کودها را به کار ببرید تا به گل رزها برای سرخ شدن عالی‌تر پاییزی انرژی بدهد.

هرس

اکثرا هرس گل رز در اوایل بهار که تازه از خواب بیدار می‌شوند و چشم جوانه‌ها (که در آن رشد جدید آغاز می‌شود)شروع به متورم شدن می‌کنند، انجام می‌شود. بسیاری از باغبانان از اولین شکوفه بوته زرد روشن یاس استفاده می‌کنند تا زمان ایده‌آل برای هرس کردن را به آن‌ها بگویند. اگر دچار یخ زدگی شدند، صبر کنید تا آخرین موج سرما سخت شما سپری شود.

روش-هرس-شاخه-و-برگ-گل-رز

روش-هرس-شاخه-و-برگ-گل-رز

با دقت به گیاه نگاه کنید و سه عاملی را که در ادامه ذکر میکنیم در نظر داشته باشید. برای کمک به احیای گیاه و تمرکز روی رشد جدید، 1- هر برگ و گل مرده، 2- در حال مرگ 3- بیمار شده‌ها را از آن حذف کنید. با استفاده از تیغ، هرس، شاخه‌های سیاه و خشک درختانی را که در طول زمستان از بین نمی‌روند، قطع کنید. اگر تنه‌ها تا حدی مرده‌اند، آن‌ها را تا جایی ببرید که رشد سالم و سبز را می‌بینید.

سپس شکل کلی گیاه را ارزیابی کنید. شما می‌خواهید یک گلدان را با یک مرکز باز که توسط تنه‌های سالم احاطه شده است،‌ترغیب کنید. این کار جریان هوا را‌ترغیب می‌کند و بیماری‌های شاخ و برگ را کاهش می‌دهد.
برای باز کردن مرکز، هر تنه نازکی (کوچکتر از یک مداد)، یا تنه‌هایی که روی هم قرار می‌گیرند و بقیه ساییده میشوند را ببرید.

هنگام برش، همیشه سعی کنید درست بالای یک غنچه رو به بیرون را ببرید (برجستگی روی تنه که رو به بیرون گیاه قرار دارد). این کار به گیاه کمک می‌کند تا شاخه‌های جدید خود را به جای مرکز، به سمت بیرون رشد دهد.

اگر گل رز شما در زمستان آسیب زیادی دیده است یا می‌خواهید اندازه آن را کنترل کنید، یک عمل سرشاخه زدن را در نظر بگیرید این بدان معنی است که کل گیاه را ⅓ (یا حتی تا 12-15 سانتیمتر از زمین در صورت لزوم کم کنید) که با این عمل این مشکل به زودی از بین می‌رود و دوباره گیاه شما سالم به نظر می‌رسد.

پس از هرس، تمام زباله‌های دور و اطراف را پاک کنید تا از بروز هرگونه بیماری در خاک خود جلوگیری کنید.

در فصل پاییز، قبل از خواب زمستانی، به آن‌ها یک برش و هرس دیگر بدهید تا آن‌ها را در وضعیت خوبی قرار داده و از زمستان گذرانی بیش از حد آن‌ها جلوگیری کنید.

تکثیر

تکثیر رز عمدتا از طریق قلمه انجام می‌شود. این بازی یک ماجراجویی سرگرم کننده با موفقیت‌های متفاوت است و به بهترین شکل توسط باغبانانی که به دنبال چالش هستند انجام می‌شود. شما می‌توانید در هر زمانی یک برش از گل رز خود بردارید. برخی از باغبانان‌ترجیح می‌دهند پس از اولین شکوفه بهاری از رشد نرم و برخی دیگر در اواخر تابستان تا پاییز از گیاهان خود استفاده کنند.

روش-تکثیر-گل-رز-در-باغچه-و-باغ

روش-تکثیر-گل-رز-در-باغچه-و-باغ

شما می‌توانید از هر دو طریق به موفقیت برسید، اما ما روش نیمه سخت را در اینجا توضیح خواهم داد.

 1. یک تنه‌ی سبز سالم و قوی انتخاب کنید که به تازگی شکفته است. از بالای تنه‌ به سمت پایین حرکت کنید تا جایی که شروع به محکم شدن می‌کند و کم‌تر انعطاف پذیر می‌شود. این بخشی است که می‌خواهید.
  با هرس با قیچی باغبانی، یک بخش 15 الی 20 سانت از تنه را درست زیر یک گره برگ ببرید (جایی که برگ‌ها به تنه متصل می‌شوند). مخلوط خاک گلدان خود را آماده کنید. یک گلدان کوچک انتخاب کنید و آن را با خاک گلدانی پر کنید. خاک را کاملا با آب اشباع کنید.
 2. در مرحله بعد باید در برش‌هایی در قلمه‌ایجاد کنید تا ریشه‌های جدید جوانه بزنند. برگ‌های پایینی را حذف کنید (چند برگ در بالا برای فتوسنتز و جذب مواد مغذی قرار دهید). چند سانتیمتر خارها را جدا کنید. از انگشتان خود استفاده کنید و خارها به راحتی و تمیز از بین ببرند. بخش پایینی برش (جایی که خارها را برای ایجاد برش از بین برده‌اید) را به پودر هورمون ریشه زایی آغشته کنید. قلمه روکش شده خود را در مخلوط خاک آماده شده قرار دهید، آن را تقریباً تا نیمه دفن کنید و برگهای بالایی را در معرض دید قرار دهید.
 3. در آخر، یک گلخانه کوچک برای قلمه خود ایجاد کنید. برای این کار ته یک بطری بزرگ مانند بطری نوشابه را ببرید. درپوش را برای تهویه باز بگذارید. با سمت بریده شده به سمت پایین، بطری را بالای ظرف قلمه خود قرار دهید. این رطوبت و گرما را به دام می‌اندازد و به رشد ریشه‌های قلمه شما کمک می‌کند. برش را از نور مستقیم خورشید و بین 12 تا 23 درجه سانتیگراد دور نگه دارید. بعد از 6-8 هفته، ریشه‌ها را بررسی کنید! در صورت مشاهده تعداد زیادی ریشه و رشد جدید می‌توانید آن را به گلدان کمی‌بزرگتر منتقل کنید.

برداشت گل‌ها

گل رز فقط برای زیباسازی باغ ما نیست. آنها را برای تزئین و خوشبو کردن خانه خود به داخل منزل بی‌آورید ولذتشان ببرید!

برداشت-و-چیدن-گل-رز-صورتی-از-باغ

برداشت-و-چیدن-گل-رز-صورتی-از-باغ

برای بریدن تازه‌ترین گل رز برای لذت بردن از فضای داخلی، این نکات را دنبال کنید:

 • یک سطل یا شیشه آب با خود بیرون بیاورید تا ساقه‌های تازه بریده شده خود را تازه نگه دارید. برای طولانی‌ترین عمر گلدان، این کار را در یک صبح خنک انجام دهید و جوانه‌هایی را انتخاب کنید که تازه شروع به باز شدن کرده‌اند.
 • یک مجموعه پنج برگه نزدیک به اندازه دلخواه خود پیدا کنید و درست بالای آن را با قیچی هرس باغبانی تیز ببرید و آن را مستقیماً در سطل آب خود قرار دهید.
 • پس از گذاشتن در گلدان آن را با آب سرد پر کنید. هر گونه شاخ و برگ را که زیر سطح آب قرار می‌گیرد (که باعث رشد بالقوه باکتری می‌شود) بردارید و گل رز خود را داخل گلدان قرار دهید. هر چند روز یکبار یا هر وقت کدر شد آب را عوض کنید.
 • آنها را به دور از گرما و نور شدید خورشید بگذارید و لذت ببرید! آنها معمولاً بسته به شرایط حدود 10 روز دوام می‌آورند. آن‌ها معمولا بسته به شرایط حدود ۱۰ روز دوام می‌آورند، اما شما می‌توانید با هر بار تغییر آب آن‌ها و استفاده از نگهدارنده گل، عمر آن‌ها را افزایش دهید.

برای افزایش تولید کلی شکوفه، سر مرده (شکوفه‌های صرف شده را حذف کنید) در طول فصل رشد

دیدگاهی در مورد “انواع گل رز | نحوه کاشت و مراقبت

 1. عشق رز گفت:

  چقدر ریزبینانه توضیح دادید خیلی کمک کرد🙂

 2. باران گفت:

  نور خورشید داخل حیاط به رز اسیب نمیزنه؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *