دانستی‌ها

نحوه کاشت، رشد و مراقبت از گل سنبل

انواع-گل-سمبل-در-رنگ‌های-متفاوت

اگر به دنبال یک گیاه چند ساله زود شکوفه برای اضافه کردن به باغ خود هستید، گل سنبل‌ ممکن است گیاه مناسبی برای شما باشند. سنبل‌ها به چند دلیل مختلف یک گل باغی محبوب هستند. در این مقاله از گل هلند گام‌های مناسب برای رشد این گل در باغچه شما، از جمله نگهداری و مراقبت را با شما در میان می‌گذاریم.

کم‌تر منظره و بویی مانند یک گل سنبل که به تازگی باز شده است، حواس را بیدار می‌کند. سنبل‌ها در اوایل بهار ظاهر می‌شوند، بعد از اینکه گل‌های زعفران به خواب ‌می‌روند اما قبل از اینکه لاله‌ها کاملاً بیدار شوند، سنبل‌ها جایگاه ویژه‌ای در قلب باغبان‌ها دارند.

آن‌ها این منظره را فقط برای یک یا دو هفته با شکوفه‌های فوق‌العاده بزرگ، بطری شکل در رنگ‌های صورتی، بنفش، سفید و قرمز تزیین می‌کنند. بوی تند و شیرین آن‌ها از جمله بوی گل‌ها است که به راحتی قابل شناسایی است. آن‌ها اغلب به عنوان گل‌های بریده در داخل خانه برای بوی خود نگهداری می‌شوند. شکوفه‌های دراماتیک آن‌ها جذابیت زیادی دارند.

گل سنبل که یکی از ساده‌ترین پیاز‌ها برای رشد و تا حد زیادی در برابر بیماری‌ها و آفات مقاوم است، چه برای باغبانان تازه کار و چه باغبان‌های حرفه‌ای، جلوه زیبایی به منظره می‌بخشد.

در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی دقیق به شرایط رشد این گیاه و نیاز‌های نگهداری و همچنین برخی از انواع محبوب آن داشته باشیم.

نمای کلی سنبل

نام علمی: سنبل شرقی
نوع گیاه: پیاز چند ساله
خانواده: مارچوبه
جنس: سنبل
منطقه بومی: آسیای جنوب غربی
ارتفاع: 20-25 سانت
عمق کاشت: 10-15 سانت
قرارگیری در معرض نور خورشید: سایه جزئی تا آفتاب کامل
نوع خاک: خوب زهکشی شده
فصل شکوفه: اوایل تا اواسط بهار
نیازهای آب: در حد متوسط
آفات: سنجاب‌ها و جوندگان
بیماری‌ها: بویتریس، پوسیدگی ریشه
فاصله گیاهان از هم: 15 سانت
میزان نگهداری: در حد متوسط
استفاده بعنوان: گل‌های باغچه، گل‌های بریده
گیاه با لاله، نرگس، موسکاری

درباره گل سنبل

درباره زیباترین بوته گل سنبل گلدانی

سنبل ها گیاهان پیازی هستند که در هر پیاز فقط یک سنبله گل های زیبای ستاره ای شکل تولید می کنند.

گل سنبل به عنوان عضوی از خانواده Asparagaceae، یک گل خوشه‌ای شکل تولید می‌کند که در واقع خوشه‌ای از گل‌های کوچک‌تر در امتداد یک محور است. به طور کلی آن‌ها آنچه ما شکوفه سنبل می‌دانیم را می‌سازند. اما از نظر فنی آن‌ها توده‌ای از گل‌های ریز لوله‌ای با شش گلبرگ بازتابی در یک شکل ستاره‌ای هستند.

گل سنبل ریشه‌های پیازی دارند و به طور معمول در هر پیاز فقط یک گل می‌روید. سنبل‌ها به طور متوسط بین 15 تا 25 سانت ارتفاع دارند. آن‌ها توسط برگ‌های ضخیم و گوشتی پوشیده شده‌اند که به صورت نیزه‌ای و کمی منقبض هستند. سنبل‌ها در مکان‌هایی با نور کامل خورشید و خاک خوب آبیاری شده بهترین عملکرد را دارند.

چگونه پرورش دهیم

گل سمبل صورتی رنگ با گل‌های پر

سنبل ها هم در داخل و هم در فضای باز به راحتی رشد می کنند.

گل سنبل‌های معمولی گیاهان چند ساله کم دوامی محسوب می‌شوند و رشد نسبتاً آسانی دارند. از آنجایی که هر پیاز تنها یک گل تولید می‌کند، رشد آن‌ها کند است، اما پس از اولین فصل با کندی شروع به بزرگ شدن می‌کنند. متأسفانه طول عمر آن‌ها کوتاه است و شما تنها می‌توانید انتظار داشته باشید که شکوفه‌ها حدود ۴ سال با قدرت تکرار شوند.

به همین دلیل، برخی از باغبان‌ها با سنبل‌ها طوری رفتار می‌کنند که انگار‌یه گل یکساله هستند. در اواخر پاییز پیاز‌ها را در زمین می‌گذارند و بعد از گل دادن در بهار آن‌ها را بالا می‌کشند.

برخی دیگر با آن‌ها مانند گیاهان خانگی رفتار می‌کنند، پیاز‌های آن را سرد می‌کنند و مجبور به شکوفه دادن در اواخر زمستان می‌کنند.

روش‌ها و اهداف شما برای رشد این زیبایی استثنایی بهاری هر چه باشد، دانستن کمی در مورد ترجیحات و مراقبت‌های این گل به شما در مسیر موفقیت کمک خواهد کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی دقیق‌تر به برخی از نیاز‌های اساسی این گیاه داشته باشیم.

روشنایی

نور خورشید مناسب برای گل سنبل

سنبل ها برای رشد به نور مستقیم و روشن خورشید نیاز دارند.

گل سنبل‌ به آفتاب کامل نیاز دارد و این به معنای حداقل ۶ ساعت نور مستقیم است. ساعت‌ها نباید متوالی باشند. با این حال، با کم‌تر از ۶ ساعت ممکن است آن‌ها به طور کامل یا به درخشانی معمول گل ندهند.

در آب و هوای گرمتر، این ساعات باید در بخش خنک‌تر روز متمرکز شوند در حالت‌ ایده‌آل، زیرا بعدازظهر‌های گرم ممکن است منجر به رنگ پریدگی گل‌ها یا پژمردگی احتمالی شود.

خاک

کاشت بوته گل سمبل در خاک مرغوب

کاشت بوته گل سنبل در خاک مرغوب

سنبل‌ها به خاکی نیاز دارد که غلظت بالایی از مواد آلی و بافت ماسه‌ای داشته باشد تا زه کشی را تسهیل کند. برای تشویق تعادل و یکپارچگی کامل، بستر‌های شما باید قبل از زمان کاشت و هر سال پس از آن اصلاح شود. کود کمپوست، کود پوسیده، مالچ پوست، کاه گندم و علف‌های هرز تصفیه نشده.

کمپوست، کود دامی پوسیده، مالچ پوست، کاه گندم و بریده‌های علف تیمار نشده همگی می‌توانند به افزایش محتوای ارگانیک خاک شما کمک کنند. پیت ماس، خاک اره و افزودنی‌های برگ خشک نیز به ایجاد شرایط آسان برای گل سنبل شما کمک خواهند کرد.

مانند بیشتر پیاز‌ها، سنبل‌ها خاک با اسیدیته خنثی را ترجیح می‌دهند. قبل از کاشت، آزمایش pH مرکز باغ را انجام دهید و از بستر نمونه‌برداری کنید. در حالت‌ ایده‌آل، سطوح باید در حدود ۷ باشد، اگر اینطور نیست، می‌توان از محصولات گوگردی یا سولفات برای افزایش اسیدیته استفاده کرد، و می‌توان از محصولات مبتنی بر آهک برای کاهش آن استفاده کرد.

آب

آبدهی گل سنبل در خاک گلدان

آبدهی گل سنبل در خاک گلدان

اگر یک چیز را در مورد ترجیحات آبیاری گل سنبل به یاد دارید بگذارید آن موارد این‌ها باشد؛

 • آنها پایه‌های خیس یا حالت بر روی آب را دوست ندارند.
 • آنها را با شلنگ آبیاری کنید یا آن‌ها را در محلی بکارید که خوب تخلیه نشود و احتمال مرگ آن‌ها وجود داشته باشد.
 • ریشه‌های پیازی آن‌ها به شدت مستعد بیماری‌های قارچی و باکتریایی هستند و باید به دقت خشک شوند.

با در نظر گرفتن این موضوع و با فرض اینکه شما در حال کاشت در پاییز هستید، تمام پیاز‌های این گل تازه کاشت شده باید به طور یکنواخت آبیاری شوند تا زمانی که وارد خواب شوند.

با این هدف که آن‌ها را مرطوب نگه دارید اما خیس نشوند، سعی کنید هر هفته 3 سانت آب به آن‌ها بدهید. اگر مطمئن نیستید که این کار چگونه به نظر می‌رسد، یک ظرف را در سطح خاک قرار دهید و هنگامی که آب به 2 سانت ارتفاع رسید، آن را متوقف کنید.

پس از کاشت، سنبل‌ها معمولاً نیاز چندانی به آبیاری اضافی ندارند. به آن‌ها کمی آب بدهید و حتی در اوایل بهار قبل از گل دادن آن‌ها را خیس کنید. این کار را زمانی که آن‌ها فعالانه در حال شکوفه دادن هستند دوباره انجام دهید. همیشه آبیاری را مستقیماً روی خاک و زمین انجام دهید و نه برروی برگ‌ها یا شکوفه‌ها (این کار برای جلوگیری از مشکلات قارچی توصیه می‌شود).

پس از اینکه گل سنبل شما به مرحله گل دهی رسید، دیگر نیازی به آب اضافی ندارند. در مناطق مستعد خشکسالی، یا در مکان‌هایی که شرایط خشکسالی مانند را تجربه می‌کنند، انگشت خود را به عمق 8 سانت در خاک فرو کنید تا رطوبت خاک ارزیابی شود. اگر همه چیز به اندازه سه سانتی‌متر پایین‌تر خشک شده‌اند، به آن‌ها آب بدهید تا زمانی که سطح رطوبت به حالت نرمال برگردد.

آب و هوا و دما

دمای مناسب برای گل‌‎ سمبل گلدانی

دمای مناسب برای گل‌‎ سنبل گلدانی

سنبل‌ها گیاهان سرمادوستی هستند که برای گلدهی دائمی به یک دوره خواب واقعی نیاز دارند. مقاوم در مناطق سرد تا کمی گرم، این جنس به حدود ۱۲ هفته دمای زیر ۵۰ درجه نیاز دارد. و می‌تواند دمای پایین تا حدود ۲۵- را تحمل کند.

باغداران در مناطق سردسیر می‌توانند انتظار داشته باشند که این شرایط در طول زمستان به طور متوسط رعایت شود. این بدان معنی است که به طور کلی گذاشتن پیاز‌های گل سنبل در زمین در تمام طول سال بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود.

باغبانان در مناطق معتدل می‌توانند با سنبل‌ها مانند سنبل‌های یک ساله رفتار کنند و آن‌ها را در پایان فصل رشد دور بریزند یا آن‌ها را کنده و در مکانی سرد و تاریک نگهداری کنند تا زمستان را شبیه‌سازی کرده باشند.
باغبانان در مناطق گرمتر متوجه خواهند شد که سنبل‌ها در گرمای شدید یا نور خورشید به خوبی رشد نمی‌کنند.

محل کاشت

محل قرارگیری گل سنبل طبیعی زیبا

محل قرارگیری گل سنبل طبیعی زیبا

گل سنبل گل‌های متنوعی هستند و تقریباً در هر مکانی که نیاز به آفتاب، خاک و آبیاری آن‌ها را برآورده کند، رشد خواهند کرد. عطر و قد کوتاه آن‌ها آن‌ها را به یک انتخاب طبیعی برای کاشت مرزی و پیاده رو تبدیل می‌کند، اما آن‌ها همچنین به زیبایی با دیگر نسل‌های گل‌های بهاری مانند نرگس، لاله مخلوط می‌شوند.

سنبل‌ها در حالی که فقط در آفتاب کامل خوب عمل خواهند کرد، همچنین می‌توانند زیر درختان یا نزدیک بوته‌های بالغ کاشته شوند زیرا آن‌ها در اوایل تا اواسط بهار قبل از پر شدن تاج‌های برگ شکوفه خواهند داد. سنبل‌ها نیز در ظروف ترکیبی یا تک رنگ به خوبی رشد خواهند کرد اما برای عایق‌بندی آن‌ها در طول خواب آماده خواهند بود تا از بازگشت سعادتمندانه آن‌ها در فصل آینده اطمینان حاصل شود.

سنبل‌ها را در باغچه بهاری خود در نظر بکارید، زیرا گلدان دارای عمر طولانی، شاخ و برگ سفت، و بوی مست‌کننده‌ای هستند که برای هفته‌ها خانه شما را پر خواهند کرد. سنبل‌ها همچنین می‌توانند مجبور به شکوفه دادن زود هنگام در داخل خانه شوند.

هنگام انتخاب مکانی برای کاشت گل سنبل، در نظر داشته باشید که برگ‌های آن‌ها باید مدت‌ها پس از محو شدن شکوفه‌هایشان در جای خود باقی بمانند (این کار به آن‌ها اجازه می‌دهد تا انرژی خود را برای گل‌های سال آینده ذخیره کنند).

اگر فکر می‌کنید که با چند ماه در وضعیت گل و لای و شاخ و برگ‌های پژمرده در حیاط جلو اذیت خواهید شد، به فکر کاشت سنبل‌های خود در بستری باشید که دیگر گیاهان در آن رشد کرده و پر شده باشند تا آن‌ها را بپوشانند. گیاه هوستا، زنبق رشتی و سرخارگل همگی به خوبی در این زمینه عمل می‌کنند.

کاشتن

کاشت بوته گل سمبل در خاک مرغوب

کاشت بوته گل سنبل در خاک مرغوب

از آنجایی که سنبل‌ها معمولاً یک گل به ازای هر مجموعه برگ می‌فرستند، وقتی در یک خوشه کاشته می‌شوند بهترین ظاهر را دارند. طراحان مناظر معمولاً اعداد فرد را برای گروه‌بندی گیاهان ترجیح می‌دهند. این چیدمان بیشتر به یک اثر خیره‌کننده طبیعی کمک می‌کند تا یک مقدار یکنواخت.

برای کاشت پیاز در بستر‌های معمولی، خاک را تا حدود 25 سانت با چنگال یا بیل شل کنید، آن را برگردانید و توده‌ها را از هم جدا کنید. برای حفر سوراخ‌هایی به عمق 10 تا 15 سانت و 13 تا 15 سانت از هم از یک گلدان یا ماله استفاده کنید و پیاز‌ها را در پایین به طوری که قسمت نوک تیز آن رو به بالا باشد قرار دهید. به طور یکنواخت با خاک و آب بپوشانید.

مانند بیشتر پیاز‌ها، سنبل‌ها نیز بهتر است در پاییز کاشته شوند. این به آن‌ها زمان می‌دهد تا قبل از شروع خواب، ریشه‌های خود را ایجاد کنند. در آب و هوای گرم‌تر، جایی که زمین هرگز یخ نمی‌زند، گل سنبل‌ها را می‌توان در هر زمانی در زمستان کاشت. آن‌ها فقط باید حداقل ۱۲ هفته در مکان سرد باشند.

در حالی که سنبل‌ها از نظر فنی می‌توانند از بذر رشد کنند، گل دادن آن‌ها می‌تواند تا ۶ سال طول بکشد. پیگیری مکان و نیاز‌های رشد و تربیت آن‌ها برای این مدت زمان دشوار است، اما باغبانانی که به دنبال ماجراجویی هستند می‌توانند بذر‌ها را در داخل خانه شروع کنند و زمانی که رطوبت هوا همواره بالای ۶۰ درجه است، آن‌ها را مستقیماً در خاک بکارند.

اجبار کردن

جوانه‌های پیاز گل سنبل در خاک باغچه

جوانه‌های پیاز گل سنبل در خاک باغچه

اگر از زمستان خسته شده‌اید و به دنبال این هستید که آشپزخانه خود را با مناظر و عطر‌های بهاری روشن کنید، گل سنبل را می‌توانید به راحتی به شکوفه دادن وادار کنید. این فرآیند را می‌توان به چند روش مختلف انجام داد. دو روش رایج در پاییز و بهار وجود دارد.

کاشت در پاییز

 1. ظرفی را انتخاب کنید که پهن‌تر از بلندی آن باشد.
 2. مطمئن شوید که حداقل یک سوراخ زهکشی دارد.
 3. گلدان خود را تا نیمه با مخلوط گلدانی خریداری شده پر کنید.
 4. پیازها را طوری قرار دهید که بینی آنها (انتهای نوک تیز) بالا باشد.
 5. آنها را تا نوک با خاک بپوشانید.
 6. به آنها آب کافی بدهید تا مرطوب شوند اما محیط رشد را اشباع نکنید.
 7. آنها را مرطوب نگه دارید تا زمانی که وارد حالت خواب شوند.
 8. گلدان‌ها را حداقل به مدت 12 هفته در مکانی خنک و تاریک نگهداری کنید. مثلا ممکن است یک گاراژ، یک زیرزمین یا یک یخچال باشد.
 9. یک بار در ماه بررسی کنید تا مطمئن شوید که خاک هنوز تا حدودی مرطوب است.
 10. در صورت لزوم کمی آبیاری کنید.
 11. هنگامی که برای شکوفه‌های اولیه آماده شدید، ظرف را در یک پنجره رو به آفتاب قرار دهید.
 12. هر چند روز یکبار به آرامی آبیاری کنید تا گل سنبل‌های شما شروع به شکوفه دادن کنند.

کاشت در بهار

 1. پیازهایی که در پاییز کاشته شده اند را میتوان در یخچال نگهداری کرد.
 2. پیازهای تمیز و خشک را در یک کیسه کاغذی یا ظرف پُر منفذ دیگری قرار دهید.
 3. آنها را حداقل به مدت 12 هفته در یخچال نگهداری کنید.
 4. در کنار میوه‌ها یا سبزیجات نگهداری نکنید زیرا گاز اتیلن به پیازها آسیب میرساند.
 5. ظرفی را انتخاب کنید که پهن‌تر از بلندی آن باشد.
 6. اطمینان حاصل کنید که ظرف دارای زهکشی کافی است.
 7. گلدان خود را تا نیمه با مخلوط گلدانی خریداری شده که باعث زهکشی میشود پر کنید.
 8. پیازها را طوری قرار دهید که بینی آنها (انتهای نوک تیز) بالا باشد و آنها را با خاک بپوشانید.
 9. میتوانید انتظار داشته باشید که شاخه‌های سبز در عرض چند هفته ظاهر شوند.
 10. در یک پنجره آفتابگیر قرار دهید و هر چند روز یکبار به آرامی آبیاری کنید.
 11. تا زمانی که گلدهی کامل شود عمل آبیاری را انجام هدید.

تکثیر

تکثیر اصولی گل سمبل از پیاز

تکثیر اصولی گل سنبل از پیاز

در حالی که گل سنبل غلاف‌های بذر تولید می‌کند و می‌تواند از دانه تکثیر شود، این روش ترجیحی برای ایجاد گیاهان جدید از گیاهان قدیمی نیست. گیاهان جدید، اگر واقعاً رشد کنند و عقیم نباشند، از نظر ژنتیکی با گیاه مادر تفاوت خواهند داشت و ممکن است تا ۶ سال طول بکشد تا گلدهی رخ دهد.

تا حد زیادی ساده‌ترین و رایج‌ترین روش برای تکثیر گل سنبل شامل تقسیم است. هر فصل، پس از اتمام گلدهی، پیاز مادر انرژی خود را به سمت ایجاد شاخه‌های جدید یا \”پیازهای\” در زیر زمین هدایت می‌کند. برای پرورش سنبل‌های جدید از این پیاز‌ها، مراحل زیر را انجام دهید:

رشد از پیاز

 1. در اواخر تابستان یا اوایل پاییز، از یک چنگک یا بیل برای کندن دقیق گیاه استفاده کنید.
 2. به دنبال حضور پیازهای کوچک باشید تا نشان دهد که گیاه آماده تقسیم شدن است.
 3. ممکن است چندین پیاز کوچک وجود داشته باشد.
 4. بستگی به این دارد که چه مدت از کاشت گل سنبل گذشته باشد.
 5. تا حد امکان کثیفی را با برس یا پارچه خشک برطرف کنید.
 6. از انگشتان خود یا یک چاقوی تیز و تمیز برای جدا کردن پیازها از پیاز اصلی استفاده کنید.
 7. شامل موهای ریشه‌ای، کمی پیازچه، و برخی شاخه‌ها در هر بخش جدید.
 8. گل سنبل اصلی و شاخه‌های جدید آن را طوری جایگزین کنید که انگار پیازهای جدیدی هستند.

نگهداری

سنبل‌ها نیاز‌های نگهداری متوسطی دارند و مراقبت از آن‌ها نسبتاً آسان است.
پس از برآورده کردن نیاز به نور خورشید، خاک و آب، تنها تعداد انگشت شماری کار فصلی وجود دارد تا شکوفه‌های بزرگ و زیبا را برای سال‌های طولانی ترغیب کند.

کود

کود مناسب برای کاشت گل سمبل

کود مناسب برای کاشت گل سنبل

نسبت NPK یکنواخت ۱۰-۱۰-۱۰ برای پیاز گل سنبل توصیه می‌شود. این امر باعث رشد سالم ریشه، شاخ و برگ و جوانه‌ها به میزان مساوی می‌شود و زیبایی گیاهان شما را افزایش می‌دهد. از یک کود دانه‌ای به میزان ۵ قاشق سوپ خوری در ۱ گالن آب در هر 3 متر مربع برای بهترین کنترل بر توزیع استفاده کنید.

کمپوست استخوانی و آلی همچنین می‌تواند برای افزایش مواد مغذی خاک در صورت تمایل به یک کاربرد طبیعی‌تر مورد استفاده قرار گیرد. تمام کاربرد‌های کود باید بلافاصله پس از کاشت پیاز در پاییز و دوباره در اوایل بهار قبل از باز شدن شکوفه‌ها انجام شود.

پس از شروع گلدهی گل سنبل خود را کود ندهید زیرا ممکن است به پیاز آسیب برساند و باعث پوسیدگی ریشه شود. کاربرد پاییزی ضروری نیست مگر اینکه پیاز‌ها تازه کاشته یا پیوند‌زده شده باشند.

مالچ

کاشت گل سمبل بنفش در خاک باغچه

کاشت گل سنبل بنفش در خاک باغچه

پیاز‌های گل سنبل گاهی اوقات در نتیجه چرخه‌های یخ زدگی در برابر یخ زدگی زمین آسیب‌پذیر هستند. آن‌ها همچنین زمانی که منطقه‌ای که در آن کاشته می‌شوند، گرم شدن زودهنگام یا دیرهنگام فصل را تجربه می‌کنند، به سمت خورشید حرکت کنند.

برای کاهش اثرات مخرب این شرایط (و مرطوب نگه داشتن زمین در زمان خشکسالی) یک لایه ۵ تا ۷ سانتی مالچ را در بستر‌های گل سنبل خود به کار ببرید. برای بهترین نتیجه از مواد آلی مانند خرده‌های چوب، چمنهای هرس شده، کمپوست، برگ‌های مالچ شده یا کاه کاج استفاده کنید.

برداشت

برداشت سمبل از باغچه و استفاده از آن

برداشت سنبل از باغچه و استفاده از آن

اگر شما مقداری از این گل‌ها را در باغ خود قرار داده‌اید (و ما به شدت به شما توصیه می‌کنیم که این کار را انجام دهید)، برداشت در زمان مناسب برای طول عمر و زیبایی آن‌ها حیاتی است. در اینجا یک فرآیند گام به گام برای بریدن آن‌ها در زمان مناسب و لذت بردن از آن‌ها در یک گلدان وجود دارد.

مراحل برداشت گل‌های بریده شده:

این گل‌های  در واقع شاخه‌ای از بسیاری از جوانه‌های گل به هم فشرده هستند.

 1. مراقب تغییر رنگ جوانه از زرد مایل به سبز به کمی صورتی باشید
 2. این نشان میدهد که آنها در شرف ظهور هستند.
 3. با باز کردن آنها به جوانه‌های کف گل‌های خود دقت کنید.
 4. در این مرحله این گل‌های شما آماده بریدن هستند.
 5. اگر میخواهید آن‌ها را به صورت سالانه درآورید، آن‌ها را به طور کامل درآورید و پیازهای آن‌ها را بشویید.
 6. گل سنبلی که پیاز آن سالم است، بسیار بیشتر از سنبلی که بریده شده است، دوام خواهد آورد.
 7. اگر دوست دارید این گل‌هایتان چند برابر شود، باید پیازها را روی زمین رها کنید.
 8. در عوض، فقط ساقه‌ها را ببرید.
 9. از قیچی‌های تمیز و تیز برای نوک زدن این گل‌ها در نزدیکی پایه آن‌ها استفاده کنید.
 10. یک گلدان سنگین و صاف برای چیدمان خود انتخاب کنید، چرا که این گل‌ها بسیار نرم هستند.
 11. یک نگهدارنده گل را میتوان در صورت نیاز با آب مخلوط کرد.
 12. پیازها یا ساقه‌های بریده شده خود را در گلدان قرار دهید.
 13. آن‌ها را در مکانی قرار دهید که نور مستقیم خورشید یا گرمای شدید دریافت نکنند.
 14. آب گلدان خود را هر ۴۸ ساعت یک بار عوض کنید و گل شما باید در مدت ۷ تا ۱۱ روز گل دهد.

تقسیم بندی

مجموعه گل سمبل بنفش در یک گلدان

مجموعه گل سنبل بنفش در یک گلدان

اگرچه این گل‌ها طول عمر خاصی ندارند، اما احتمالاً پس از چند سال در زمین باید تقسیم شوند. علائمی که نشان میدهد این عمل نگهداری باید انجام شود عبارت اند از برگهای بدون گل، شاخ و برگهای کاملا بسته شده و گروه بندی با مرکزیت “مرده” است.

برای اینکه گل‌های خود را تقسیم کنید و عمر آنها را برای یک یا دو سال دیگر طولانی کنید، کل گیاه را کنده و روی برزنت بگذارید.

بسته به اینکه دسته پیازها چقدر بزرگ است، میتوانید پیازها را با دستان خود بشکنید یا یک بیل صاف را مستقیماً از میان توده‌های فرو کنید تا توده‌های کوچکتری ایجاد کنید. مانند یک پیاز جدید، بخش‌های جدید را دوباره بکارید، و احتمالاً در فصل آینده شکوفه‌های بهتر و فاصله بهتری را خواهید دید.

برای مشاهده محصولات گل هلند صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *