مشاهده همه 3 نتیجه

Sansevieria با نام Tongue یا گیاه مار

این نام های رایج در واقع به یکی از رایج ترین شکل های دیده شده اشاره دارند که دارای برگ های بلند و تخت شمشیر مانند است. انواع دیگری نیز وجود دارد؛

گیاه-سانسوریا-بلک-دراگون-پایه-کوتاه

گیاه-سانسوریا-بلک-دراگون-پایه-کوتاه

نکته جالب این است که یک نام رایج برای Sansevieria وجود دارد که شاید تا به حال نشنیده باشید؛ Viper’s یا Ceylon Bowstring Hemp. این نام به دلیل استحکام الیاف گیاهی داده شده است که حدس می زنید به اندازه ای قوی هستند که می توانند رشته های کمان را از آن بسازند. این نام عامیانه بیشتر برای زیلانیکا سانسوریا به کار می رود.

و حالا یک واقعیت جالب دیگر؛ Sansevieria اکنون (۲۰۱۸)به دلیل اکتشافات مولکولی در سرده دراسینا قرار گرفته است. در واقع، (سانسوریا در واقع یکی از خانواده دراسنا است) به قرن نوزدهم بر می گردد. چه کسی می دانست؟! تیم ما به احتمال زیاد مدتی طول خواهد کشید تا این تعدیل اخیر را جذب کند، البته اگر اصلا به آن عادت کنیم.

گیاه-سانسوریا-لوله-ای-ستاره-ای

گیاه-سانسوریا-لوله-ای-ستاره-ای

نورپردازی برای سانسوریا

تمام Sansevieria ها که به آسانی در دسترس هستند تا به عنوان گیاه خانگی یا مناطق گرمسیری در منطقه ما رشد کنند، چند ویژگی کلیدی دارند. سانسوریاها بومی مناطق گرمسیری غرب آفریقا، ماداگاسکار و جنوب آسیا هستند و در مناطق ۱۰ تا ۱۲ زمستان سختی دارند. اگرچه آن ها در اینجا در بیشتر مناطق ایران زمستان سختی را پیش رو ندارند، اما گیاهان خانگی فوق العاده ای می سازند که می توانند انواع شرایط نوری را تحمل کنند.

اگر در اینترنت جستجو کنید، می توانید انواع توصیه های نورپردازی، از نور کم تا روشن را پیدا کنید.

گیاه-Zeylanica-sansevieria-یا-کنف-کمانی

گیاه-Zeylanica-sansevieria-یا-کنف-کمانی

دلیلش چیست؟

آن ها می توانند تقریبا هر سطح نوری از جمله نور مصنوعی را تحمل کنند، اگرچه نور مستقیم بیش از حد خورشید می تواند باعث سوختن شاخ و برگ ها شود. به همین دلیل، از قرار دادن آن ها در آفتاب مستقیم بعد از ظهر در فضای باز یا رو به جنوب یا غرب خودداری کنید. نور بسیار کم می تواند شادابی رنگ های جالب برگ را کاهش دهد.

مشکل دارید که بفهمید چقدر نور دارید؟ بگذارید نور وجود داشته باشد.

آبیاری سانسوریا

از شاخ و برگ ها و برگ ها سخن به میان می آید. ساقه نازک، برگ های ذخیره کننده آب، از گونه ای به گونه دیگر متفاوت است و ممکن است بلند و شمشیر مانند، باریک و صاف یا حتی گرد باشد.

همه آن ها یک ویژگی کلیدی دیگر را فراهم می کنند؛ تحمل به خشکی.

سانسوریاها برای رشد موفقیت آمیز به آب زیادی نیاز ندارند. آب وقتی که خاک خشک شده باشد و برگ ها اگر خیلی تشنه باشند کمی پژمرده می شوند.

برعکس، آبیاری بیش از حد می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود. گیاه را در گلدانی با زه کشی خوب بکارید یا در صورت استفاده از گلدان آبکش، گیاه را به آب تبدیل کنید و پس از اینکه آب اضافی کاملا تخلیه شد، آن را در گلدان آبکش جایگزین کنید.

سانسورویا-انگشتان-اژدها-یا-گیاه-نیزه

سانسورویا-انگشتان-اژدها-یا-گیاه-نیزه

نکات رشد بیشتر برای Sansevieria

علاوه بر شهرت این گیاه خانگی به عنوان یک گیاه آسان، نیاز به تغذیه کم است. Sansevieria را هر ماه در طول فصل رشد، از بهار تا پاییز پرورش دهید.

از نصف میزان توصیه شده یک کود گیاهی خانگی متعادل مانند غذای گیاهی مایع Bonide یا کودهای مایع 10-10-10 استفاده کنید. مانند تمام کوددهی ها، زمانی که گیاه به اندازه کافی هیدراته است و تنش آبی ندارد، استفاده کنید.

Sansevieria در خاکی کاشته می شوند که وقتی آن ها را به دست می آورید به خوبی زه کشی می شوند و وقتی دوباره داخل گلدان می شود، از همان نوع استفاده کنید.

ما پیشنهاد می کنیم که از خاک مخصص کاکتوس استفاده کنید. استفاده از خاک گلدانی سنگین می تواند به راحتی منجر به پوسیدگی ریشه شود.

تکثیر سانسوریا را می توان با بذر انجام داد؛ بله، آن ها گل می دهند و بذر می گذارند!

اما از آنجا که آن ها به ندرت این کار را در داخل خانه انجام می دهند و خود گیاهان بسیار کند رشد می کنند، این معمولا یک روش تکثیر مناسب نیست.

روش های معمول تکثیر شامل تقسیم ریزوم ها (در گیاه‌شناسی، به ساقه‌های زیر زمینی در برخی از گیاهان گفته می‌شود. این ساقه‌های زیرزمینی دارای رشد افقی هستند و به‌عنوان اندام تکثیرِ رویشی عمل می‌کنند. در بسیاری از گیاهان اگر قطعه‌ای از زمین‌ساقه را جدا کنیم و بکاریم قابلیت رشد و ریشه زدن خواهد داشت. مانند سیب زمینی و زنبق و …)یا بریدن برگ است.

انواع Sansevieria :

به نظر می رسد که در گذشته تنها دو یا سه نوع موجود بود، سبز شمشیر مانند و نقره ای بلند و شمشیر مانند و سبز و نقره ای با لبه زرد.
حالا می توانید انواع Sansevieria ها را پیدا کنید؛ ما در این مقاله چند تصویر از انواع آن ها را در اختیار شما قرار داده ایم. تفاوت ها کاملا واضح هستند اما همانطور که می بینید، همه آن ها برگ های ضخیمی دارند. همه چیز بی ریشه است. تفاوت اصلی شکل برگ، رنگ برگ و عادت رشد است.
برای مشاهده مقاله کاملتر به مقاله انواع سانسوریا مراجعه کنید