دانستی‌ها, مقالات جامع

عمر گیاهان خانگی چقدر است؟ میانگین طول عمر گیاهان

طول-عمر-گیاهان-آپارتمانی-چقدر-میباشد

قبل از خرید یک گیاه آپارتمانی برای منزل یا باغچه خود، مهم است که بدانید چقدر تعهد دارید. عمر گیاهان آپارتمانی یکسان نیست، بنابراین بهتر است بدانید که اگر به خوبی از آن‌ها مراقبت کنید، چقدر به گیاه خود اهمیت خواهید داد.

گل فروشی آنلاین گل هلند در این مقاله میانگین طول عمر گیاه آپارتمانی و نحوه افزایش طول عمر آن‌ها را بررسی می‌کند.

عمر گیاهان آپارتمانی

گیاهان داخل خانه یکی از بهترین چیز‌هایی است که می‌توانید در داخل خانه خود داشته باشید. آن‌ها فضا را روشن، هوا را تمیز و شما را خوشحال‌تر می‌کنند. طیف گسترده‌ای از گزینه‌های گیاهان آپارتمانی وجود دارد، از انواع با مراقبت بسیار آسان گرفته تا احتیاج به کارشناس گیاهان.

عمر گیاهان آپارتمانی و افزایش طول عمر گیاه

عمر گیاهان آپارتمانی و افزایش طول عمر گیاه

هیچ پاسخ ساده‌ای برای این سؤال که عمر گیاهان آپارتمانی چقدر است وجود ندارد. این موضوع به چندین عامل مختلف بستگی دارد. اگرچه بسیاری معتقدند که میانگین عمر گیاه آپارتمانی بین ۲ تا ۵ سال است، اما اغلب آن‌ها به دلیل مراقبت‌های نامناسب خیلی زودتر می‌میرند.

در تئوری، گیاهان خانگی می‌توانند با مراقبت مناسب و توانایی ادامه رشد، برای همیشه زنده بمانند. برخی از گیاهان بسته به نحوه مراقبت از خود، دهه‌ها یا قرن‌ها عمر می‌کنند. گیاهان آپارتمانی به دلیل کهولت سن نمی‌میرند بلکه به دلیل عوامل خارجی و برآورده نشدن نیاز‌هایشان می‌میرند.

در این مقاله به بررسی هر آنچه باید در مورد چگونگی بیشتر شدن عمر گیاهان آپارتمانی و چگونگی شاد و سالم نگه داشتن آن‌ها برای سال‌های آینده بدانید، خواهیم پرداخت.

عمر گیاهان آپارتمانی چقدر است؟

به طور متوسط، گیاهان آپارتمانی باید حداقل دوتا پنج سال عمر کنند اما این موضوع به نوع خانه داری شما و همچنین میزان تعهد شما به مراقبت از آن‌ها بسیار بستگی دارد. زندگی بیش از ۲۰ سال برای برخی از انواع گیاهان داخل خانه غیرمعمول نیست.

گیاهان داخل خانه که زود می‌میرند معمولاً به دلیل چند مشکل رایج می‌میرند. بیایید بررسی کنیم که چرا یک گیاه ممکن است جوان بمیرد و چگونه می‌توانید با اجتناب از این اشتباه‌ات رایج، طول عمر گیاه خود را افزایش دهید.

 1. زیر آب رفتن: هنگامی که یک گیاه داخل خانه به اندازه کافی آب دریافت نمی‌کند، پژمرده می‌شود و در صورت عدم رسیدگی می‌تواند به سرعت بمیرد. این معمولاً علت شماره یک مرگ برای گیاهان است.
 2. آبیاری بیش از حد: آبیاری بیش از حد نیز می‌تواند مشکل ساز باشد، به خصوص برای گیاهانی که ممکن است به رطوبت زیادی نیاز نداشته باشند. برای جلوگیری از آبیاری بیش از حد، به یک برنامه منظم پایبند باشید و برخی از نکاتی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم را با جزئیات بیشتری دنبال کنید.
 3. آفتاب بیش از حد: هنگامی که یک گیاه داخل خانه در لبه پنجره‌ای قرار می‌گیرد که مقدار زیادی نور غیرمستقیم خورشید دارد، می‌تواند برای گیاهانی که تنها به چند ساعت در روز برای رشد نیاز دارند فاجعه ایجاد کند.
  مطمئن شوید که نوع گیاهی که در اختیار دارید و نور خورشید مورد نیاز آن‌ها را درک می‌کنید.
 4. آفتاب ناکافی: مشابه آفتاب گرفتن بیش از حد، برخی گیاهان نور کافی دریافت نمی‌کنند. این موضوع به خصوص برای گیاهانی که برای مدت طولانی در اتاق‌های تاریک نگهداری می‌شوند، صادق است. مطمئن شوید که به گیاه خود نور خورشید کافی برای رسیدن به فتوسنتز و سالم ماندن می‌دهید.
 5. خاک اشتباه: نوع اشتباه خاک نیز می‌تواند باعث مرگ زودرس گیاه شود. برخی از گیاهان خاک مرطوب را ترجیح می‌دهند و برخی دیگر خاک مرطوب را ترجیح می‌دهند. این موضوع کاملاً به نوع گیاه بستگی خواهد داشت.
 6. کوددهی بیش از حد: اگر گیاه آپارتمانی شما کوددهی بیش از حد دریافت کند، ممکن است که سوزانده شود. این یعنی متوجه ترد و شکننده شدن برگ‌ها خواهید شد. دقت کنید که اگر برای بارور کردن گیاه خود گیاه بکارید، دقیقاً می‌دانید که چقدر کود مصرف کنید.

چرا باید گیاهان آپارتمانی داشته باشیم؟

داشتن انواع مختلف گیاهان آپارتمانی گلدانی

داشتن انواع مختلف گیاهان آپارتمانی گلدانی

صد‌ها دلیل وجود دارد که شما باید گیاهان داخل خانه را نگه دارید. آن‌ها فوق‌العاده به نظر می‌رسند، فضا را روشن می‌کنند، و در هر جایی که باشند کمی رنگ و جان می‌بخشند.

مراقبت آسان

مراقبت یکی از عوامل افزایش عمر گیاهان آپارتمانی بوده که معمولاً آسان است و نیاز به نگهداری بسیار کمی دارد. بسیاری از گیاهان به چیزی جز پر کردن مجدد آب خود نیاز ندارند. با این حال، برخی از گیاهان داخلی نیاز به مراقبت زیادی دارند و زنده نگه داشتن آن‌ها آسان نیست. به همین دلیل ضروری است که قبل از خرید هر یک از گیاهان خانگی وقت خود را صرف تحقیق در مورد نیاز‌های آن‌ها کنید و در این مقاله بیشتر در این مورد یاد خواهید گرفت.

خلق و خوی شما را بهتر می‌کند

ثابت شده است که داشتن گیاهان در اطراف خانه و دفتر کار باعث افزایش بهره وری، بهبود خلق و خو، کاهش استرس و افزایش تمرکز تا ۱۵ درصد می‌شود. همچنین نشان داده شده است که آن‌ها سیستم عصبی خودکار شما را سرکوب می‌کنند.

این سیستم عصبی خودکار مسئول ضربان قلب، درجه حرارت بدن، واکنش‌های احساسی، سطح فشار خون، هضم، میزان متابولیسم و بسیاری موارد دیگر است. داشتن گیاهان در اطراف می‌تواند به شما کمک کند تا همه این‌ها را تنظیم کنید و در سلامت کامل بمانید.

به شما غذا می‌دهد

داشتن فرصت ایجاد باغ‌های گیاهان و سبزیجات در داخل خانه به شما این امکان را می‌دهد که غذا‌های خود را در تمام طول سال پرورش دهید. این کار به شما امکان دسترسی به غذا‌های لذیذ و ارگانیکی را می‌دهد که خودتان پرورش داده‌اید، حتی اگر حیاط نداشته باشید یا فصل رشد خاصی در خارج از خانه نباشد.

هوای را تمیز میکند

گیاهان آپارتمانی می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر کیفیت هوای خانه شما داشته باشند و همینطور عمر گیاهان آپارتمانی نیز بسیار حائز اهمیت است. آن‌ها می‌توانند تا ۸۷ درصد سموم موجود در هوا و  تنها ظرف ۲۴ ساعت پس از ورود به خانه شما از بین ببرند. این پیشرفت بزرگی است و می‌تواند به شما کمک کند تا در تمام طول سال هوای تمیزتر و سالم‌تری تنفس کنید.

یکی از مواردی که هنگام انتخاب محل قرارگیری گیاهان باید در نظر داشته باشید، زمانی است که آن‌ها اکسیژن و دی اکسید کربن خود را آزاد می‌کنند. بیشتر گیاهان در طول روز با انجام فتوسنتز اکسیژن آزاد می‌کنند، سپس در شب کربن دی اکسید را تعویض و آزاد می‌کنند.

با این حال برخی گیاهان برعکس عمل می‌کنند. گیاهانی مانند ارکیده، گیاه سانسوریا، بروملیاد، ساکولنت‌ها بیشتر در شب اکسیژن آزاد می‌کنند و هوای شما را در طول شب تمیز می‌کنند و به شما اجازه می‌دهند بهتر استراحت کنید.

برای افزایش عمر گیاهان آپارتمانی به چه چیزی نیاز است؟

هر گیاهی که خریداری می‌کنید، براساس سختی و آب و هوایی که از آن سرچشمه می‌گیرد، نیاز‌های متفاوتی خواهد داشت. برای افزایش عمر گیاهان آپارتمانی برخی از آن‌ها به یک سری چیز‌ها نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر اصلاً نیازی به توجه ندارند. این‌ها مهم‌ترین چیز‌هایی هستند که باید بدانید تا مطمئن شوید گیاهان داخل خانه شما عمر طولانی و سالمی دارند.

نگهداری مناسب و افزایش عمر گیاهان آپارتمانی

نگهداری مناسب و افزایش عمر گیاهان آپارتمانی

کاشت در گلدان

ابتدا باید یک گیاه را انتخاب کنید و بر این اساس آن را بچینید. انتخاب خاک مناسب و یک گلدان به اندازه کافی بزرگ اولین کاری است که باید هنگام خرید یک گیاه انجام دهید.  خاک کاکتوس را برای کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها انتخاب کنید و خاک گلدان معمولی را برای گیاهان آپارتمانی معمولی انتخاب کنید. مطمئن شوید که گیاه خود را در گلدانی قرار دهید که ته آن سوراخ‌هایی داشته باشد تا کاملاً زهکشی کند و پوسیده نشود.

نور متاثر بر عمر گیاهان آپارتمانی

در ادامه باید بدانید که گیاه شما به چه میزان نور نیاز دارد و بهترین جای خانه خود را برای آن پیدا کنید تا عمر گیاهان آپارتمانی افزایش یابد. اگر به نور ثابت و مستقیم خورشید نیاز دارد، آن را کنار یک پنجره قرار دهید. اگر یک گیاه با احتیاج نوری کم است، آن را در یک گوشه تاریک‌تر یا منطقه‌ای قرار دهید که تنها نور غیرمستقیم را تجربه می‌کند.

با تغییر فصل‌ها، ممکن است لازم باشد گیاهان خود را به اطراف حرکت دهید تا آن‌ها را خوشحال نگه دارید یا روی نور گیاهان داخل خانه سرمایه‌گذاری کنید. برای رشد و سلامتی مناسب، بسیار مهم است که به گیاهان خود اجازه دهید ساعاتی در مکان تاریک بوده و استراحت داشته باشند. باز هم این را متذکر می‌شویم که هر گیاه متفاوت است، بنابراین آنچه را که دارید در گوگل جستجو کنید و تصمیم بگیرید که آیا سطح نور شما مناسب است یا خیر.

آبیاری

گیاهانی مانند کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها برای رشد به حداقل آبیاری نیاز دارند، در حالی که برخی از گیاهان مانند بامبو می‌توانند به طور کامل در آب زندگی کنند. اگر به طور معمول رسیدگی به گیاهان خود را فراموش می‌کنید، به سراغ چیزی بروید که برای زنده ماندن به آب بسیار کمی نیاز دارد. اگر بیش از حد به گیاهان خود آب و بها می‌دهید، پس از آن گیاهان مقاوم استفاده کنید که می‌توانند از خاک‌های مرطوب جان سالم به در ببرند.

تعویض گلدان جدید

اگر گیاه شما شروع به رشد بیشتر از سایز گلدان خود کرد، باید آن را در گلدان جدید جاگذاری کنید. می‌توان گفت که وقت آن رسیده است که وقتی ریشه گیاه از ته گلدان بیرون می‌آید و از سوراخ‌های زه کشی عبور می‌کند، آن را دوباره تعویض نمایید.

برای تعویض مجدد، کافی است آن را در یک گلدان بزرگ‌تر قرار دهید و بقیه را با خاک پر کنید. این کار فضای بیشتری برای رشد به شما می‌دهد. ممکن است بخواهید زمانی که گیاه خود را دوباره گلکاری می‌کنید، ریشه‌ها را کوتاه کنید. این رشد را تحریک می‌کند و به ریشه‌ها اجازه می‌دهد در فضای جدیدی که شما فراهم کرده‌اید حرکت کنند که باعث میشود عمر گیاهان آپارتمانی بیشتر شود. البته بستگی به گیاه دارد و این کار همیشه ضروری نیست.

کوددهی

کود دادن به گیاهان به تغذیه مواد مغذی و پر کردن خاک آن‌ها کمک می‌کند. کود‌های مختلفی در بازار وجود دارند، اما بهترین آن‌ها که می‌توانید در منزل خود (یا بیرون منزل) از آن‌ها استفاده کنید، کود‌های طبیعی ارگانیک هستند.

یک مثال امولسیون ماهی است که تقریباً برای استفاده در هر گیاه خانگی بی‌خطر است و حاوی هیچ ماده شیمیایی یا سم نیست. با این حال حواستان باشد؛ گیاهان شما ممکن است برای یک یا دو روز، مانند ماهی، بوی بد بدهند، پس پنجره‌های خود را باز کنید. همه گیاهان با یدکدیگر تفاوت دارند و ممکن است برای رفع نیاز‌های هر گیاه مجبور به خرید چندین کود مختلف باشید.

چگونه بفهمیم گیاه سالم است؟

اطلاع از سالم بودن و عمر گیاه آپارتمانی

اطلاع از سالم بودن و عمر گیاه آپارتمانی

چند نکته مهم وجود دارد که می‌توانید به دنبال آن‌ها بگردید تا مطمئن شوید گیاه شما سالم، شاد و جذاب است. گیاهان چیزی نیستند که شما بنشینید و آن را برای سال‌ها همان جا ر‌ها کنید. گیاهان موجوداتی پویا و همیشه در حال تغییر هستند که نیاز به توجه و عشق دائمی دارند. برای اینکه گیاه شما عمر طولانی داشته باشد، باید مطمئن شوید که نشانه‌های رشد و شادی را نشان می‌دهد.

رشد جدیدی دارد

اگر می‌بینید که برگ‌های کوچک و جدیدی روی گیاه شما جوانه می‌زنند یا شاخه‌های جدیدی شروع به شکل‌گیری می‌کنند، این نشانگر یک رشد جدید است. رشد جدید معمولاً سبز روشن‌تر از بقیه گیاهان است و در طول شب ظاهر می‌شود. اگر رشد جدیدی را در گیاه خود ببینید، می‌دانید که در محیط آن به درستی مراقبت می‌شود و رشد می‌کند.

شاخ و برگ‌های سالم

اگر برگ‌ها ضخیم باشند، ساقه‌ها قوی و راست باشند، آنگاه شما یک گیاه شاد دارید. به دنبال نشانه‌های افتادن برگ‌ها و زرد یا قهوه‌ای شدن آن‌ها بگردید. این‌ها می‌توانند نشانه‌هایی از شاخ و برگ ناسالم باشند و می‌توانند به این معنی باشند که گیاه شما به کمی تنظیم نیاز دارد.

ریشه قوی از علل عمر گیاهان آپارتمانی

اگر هر چند ماه یک بار ته گلدان‌های گیاه خود را چک کنید، ممکن است متوجه شوید که ریشه‌ها شروع به بیرون آمدن از پایه کرده‌اند. این بدان معنی است که حتی اگر گیاه روی آن رشد نکند، ریشه‌ها هستند. این یک نشانه عالی از یک گیاه سالم است و به این معنی است که شما باید گیاه خود را به یک گلدان بزرگ‌تر قرار دهید.

بدون هیچ بیماری

عمر گیاهان آپارتمانی بستگی به بیمار نشدنشان دارد که به راحتی قابل تشخیص دهید. علائم بیماری شامل زرد شدن برگ‌ها، لکه‌های سفید، لکه‌های قهوه‌ای، فرورفتگی، ساقه مو و دیگر تغییر رنگ گیاه است. مراقب این نشانه‌ها باشید زیرا آن‌ها نشانه‌های یک گیاه ناسالم هستند. برای آشنایی بیشتر با نحوه درمان یک گیاه آپارتمانی بیمار به ادامه مطلب توجه کنید.

آبیاری گیاهان آپارتمانی

آبیاری موثر بر عمر گیاهان آپارتمانی

آبیاری موثر بر عمر گیاهان آپارتمانی

عمر گیاهان آپارتمانی چقدر است؟ اگر به آن‌ها آب ندهید خیلی طول نمی‌کشد. دانستن اینکه چه زمانی گیاهان خود را آبیاری کنید همیشه دشوار است. بسیار مهم است که گیاهان آپارتمانی خود را بشناسید تا بدانید چه زمانی تشنه می‌شوند.

با این حال، این برای دانستن عمر گیاهان آپارتمانی زمان و تجربه می‌برد، بنابراین چند روش وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید تا به شما کمک کند بدانید گیاه شما چه زمانی به آب نیاز دارد:

 • روش مداد: یک مداد را به عمق چند سانتی‌متر داخل خاک قراردهید و آن را بیرون بکشید. اگر خاک مرطوب به آن چسبیده باشد، نیازی به آب نیست. اگر خشک شد، وقت آب دادن است.
 • رطوبت سنج: یکی از روش‌های افزایش عمر گیاهان شما می‌توانید رطوبت سنجی را خریداری کنید که به شما می‌گویند در هر زمان چقدر رطوبت در خاک وجود دارد.
 • سنگینی: گلدان خود را بلند کنید و ببینید چقدر سنگین است. اگر آب زیادی در خاک باقی بماند، وزن آن بسیار بیشتر از زمانی خواهد بود که خاک خشک باشد.
 • پژمردگی شاخ و برگ: در بسیاری از گیاهان آپارتمانی مانند گیاه پوتوس‌، برگ‌ها زمانی که گیاه به آب بیشتری نیاز دارد شروع به پژمرده شدن و از بین رفتن می‌کنند.
 • از بین رفتن نوک برگ‌ها: اگر نوک برگ‌ها شروع به خشک شدن و ترد و قهوه‌ای شدن کرد، ممکن است لازم باشد به گیاه خود آب بیشتری بدهید. این همچنین می‌تواند نشانه‌ای از چیز‌های دیگر مانند نور خورشید بیش از حد باشد.
 • برگ‌های زرد: اگر برگ‌ها زرد می‌شوند، این ممکن است نشانه‌ای از این باشد که گیاه شما به آب بیشتری نیاز دارد. با این حال، این می‌تواند نشانه‌ای از آبیاری بیش از حد گیاه شما باشد، پس مراقب باشید.

وقتی گیاهان خانگی بیمار می‌شوند

بیماری و اثر بر طول عمر گیاه آپارتمانی

بیماری و اثر بر طول عمر گیاهان آپارتمانی

بیماری یک گیاه خانگی شایع است و میتوانید عمر گیاهان آپارتمانی را خیلی کوتاه کنند ولی در صورتی که زود تشخیص داده شود، به سرعت برطرف می‌شود. در اینجا به برخی از شایع‌ترین بیماری‌هایی که ممکن است عمر گیاهان آپارتمانی شما را تهدید کنند، اشاره می‌کنیم.

 • لکه برگ: زمانی است که لکه‌های زرد، قهوه‌ای یا سیاه روی گیاه شما ظاهر می‌شود. اگر شدید شود می‌تواند برگ‌ها را بکشد. این به دلیل دما و رطوبت بسیار زیاد است. همچنین در نتیجه هوای ناکافی در گردش است. اگر متوجه این موضوع شدید، می‌خواهید گیاه خود را به اتاق دیگری با نور مستقیم کمتر، رطوبت، گرما یا گردش هوای بهتر منتقل کنید.
 • پوسیدگی ریشه: این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که گیاه خود را بیش از حد آبیاری کنید و ریشه‌های خاک از بین بروند. این امر ناشی از آبیاری بیش از حد و زه کشی نامناسب است. این امر در اوایل با برگ‌های پژمرده مشخص می‌شود، حتی زمانی که گیاه آب زیاد و برگ‌های زرد دارد.
 • کپک خاکستری: این یک بیماری قارچی است که در سراسر گیاه شما شبیه کپک به نظر می‌رسد. برای جلوگیری از این کپک گیاه، برگ‌ها و گل‌های مرده را از گیاهان و خاک جدا کنید و گردش هوای کافی را برای گیاه خود فراهم کنید.
 • سفیدک پودری: این یک بیماری پودری سفید است که بر روی برگ‌ها ظاهر می‌شود و گیاهان را بدون کشتن کامل آن‌ها ضعیف می‌کند. برای جلوگیری از این موضوع باید گردش هوای کافی را فراهم کنید.

اگر مشکوک هستید که گیاه شما ممکن است بیمار باشد، فوراً آن را از دیگر گیاهان خانه خود جدا کنید تا از گسترش آن جلوگیری کنید. سعی کنید روال‌های آبیاری خود را تغییر دهید و سطح نور آن‌ها را تنظیم کنید.

در آخر..

عمر گیاهان آپارتمانی بسته به اینکه چقدر به آن‌ها اهمیت می‌دهید، می‌توانند از چند هفته تا چند دهه زندگی کنند. هنگامی که یک گیاه را خریداری می‌کنید، مطمئن شوید که برای مدت طولانی در به فکر عمر گیاهان آپارتمانی خود هستید و به اندازه کافی از آن مراقبت می‌کنید. این مقاله را ذخیره کنید و مرتباً به آن مراجعه کنید تا مطمئن شوید که مراقبت مناسبی را انجام میدهید تا بتوانند عمر گیاهان آپارتمانی را طولانی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *