دانستی‌ها

معرفی گل صد تومانی یا پیونی | نحوه کاشت، رشد و مراقبت

شاخه گل صد تومانی یا پیونی با رنگ سرخآبی و صورتی

آیا به پرورش گل صد تومانی در باغ و نگهداری از آن در منزل خود فکر میکنید؟

این گلها مورد علاقه باغبانان و مردم عادی در سراسر جهان هستند. در این مقاله، فروشگاه اینترنتی گل هلند شما را در هر مرحله از رشد این گل زیبا در باغ خود و همچنین مراقبت از آنها راهنمایی میکند. تعداد کمی از گلها میتوانند با شکوفه‌های متمایزی از این گل رقابت کنند. این یک گل ارزشمند در یک باغ و خانه است. وقتی گل پیونی شکوفا میشوند، هر چیز دیگری که در باغ است خود را عقب میکشد.

آنها سالها طول میکشد تا تثبیت شوند و شروع به گل دادن کنند. آنها تغییر را دوست ندارند صبر و زمان کلید شکوفه‌های بزرگ و زیبای این گل هستند و هیچ راه دیگری وجود ندارد. گل صد تومانی‌ها تسلیم خواسته‌های ما نمیشوند. بله، باغبان‌ها توانسته‌اند زمان شکوفه‌دهی بسیاری از گل‌های مختلف را مطابق با نیازهای ما تغییر دهند. اما این گل فقط در بهار شکوفا میشود. آنها را نمیتوان مجبور کرد بیرون از چارچوب طبیعی خود شکوفه دهند و نمیتوان آنها را فریب داد تا دو بار در یک فصل شکوفا شوند.

این گل انواع بسیار زیادی داشته و همه آنها در رنگهای مختلف هستند. در واقع یک پکیج وجود دارد که متناسب با اولویت‌های همه افراد است. پس از کاشتن، نگهداری از آنها نسبتا آسان است و میتوانند به مدت صد سال زندگی کنند.

شاخه گل‌های صورتی گل صد تومانی یا پیونی

شاخه گل‌های صورتی گل صد تومانی یا پیونی

حال بیایید به چگونگی رشد و نگهداری گل صدتومانی‌ها بپردازیم.

نمای کلی گل صد تومانی‌

آفات
شته‌ها، کنه‌های عنکبوتی
فصل
بهار
نوع گیاه
علفی چند ساله
بیماری‌ها
پوسیدگی ساقه، سفیدک پودری
نوردهی
آفتاب کامل، آفتاب جزئی

خانواده

Paeoniaceae

نوع خاک
سبک، هوموس، زهکشی خوب
فاصله گلها از هم
8 سانت
جنس
پائونیا
pH خاک
خنثی
عمق کاشت
دقیقا تا ابتدای ساقه
گونه‌ها
Sp
جذب کننده
گرده افشان‌ها
ارتفاع
60 سانتیمتر
منطقه بومی
اروپا، آسیا، غرب آمریکای شمالی
کاشت با
گل رز، آلیوم، زنبق، ادریسی
نیازهای آبیاری
کم، پس از تاسیس
مناطق مقاوم
3-9; وابسته به تنوع

تاریخچه

گل صد تومانی از جمله گل‌های گلداری است که بومی آمریکای شمالی، آسیا و اروپا هستند. حدود ۴۰ گونه منحصر به فرد از این گیاه وجود دارد، در حالی که دانشمندان فکر میکنند حتی ممکن است تعداد بیشتری از آن‌ها وجود داشته باشند که هنوز شناسایی نشده‌اند. این گل زیبا فصل رشد کوتاهی دارد، اما از طریق عطر فراوان خود چرخه عمر کوتاه خود را جبران میکند. می‌دانید که وقتی بوی گل ملایم شکوفه‌ی این گل را استشمام می‌کنی، فصل بهار است.

رنگ گل میتواند متفاوت باشد، اما دیدن سایه‌هایی از قرمز، صورتی و سفید که دسته گل‌های بهاری را در سراسر جهان تزئین میکنند، امری معمولی است. این گل‌ها افزودنی عالی برای گنجاندن در خانه و باغ شما هستند، زیرا می‌توانند رنگ و بوی خاصی را به یک پالت رنگارنگ بیاورند.

به هر حال، این گل خیره کننده از کجا آمده است؟ ما در حال کشف آن هستیم!

در حین مطالعه میتوانید موارد زیر را یاد بگیرید:

 • داستان پشت گل گل صد تومانی
 • معانی دیگر
 • پیشینه تاریخی
 • کاربرد اصلی آن در دنیای امروز

داستان پشت گل پیونی

دو اسطوره یونانی معنای این گل را توصیف میکنند. آنها به‌اندازه شب و روز متفاوت هستند، اما هر دو داستان سرگرم کننده‌ای هستند. هر دو داستان نشان میدهد که گل صد تومانی نام خود را از اساطیر یونانی گرفته است.

در داستان اول، پائون پزشک خدایان بود. او وقتی معلمش را دیوانه کرد که مایع گیاهی را برای درمان پلوتون گرفت. معلم، آسکلپیوس، به پائون حسادت می‌کرد، زیرا او خدای شفا بود. وقتی زئوس نقشه اسکلپیوس برای کشتن پائون را شنید، پزشک را به گلی تبدیل کرد که او آن را به نام این گل چشم نواز مینامید.

اسطوره یونانی دیگر در مورد یک پوره به نام Paeonia است. او به قدری خارق‌العاده و خیره‌کننده بود که مورد توجه آپولون، پسر زئوس قرار گرفت. آفرودیت، الهه زیبایی، نسبت به پائونیا حسادت کرد و او را به گل صد تومانی تبدیل کرد.

معانی دیگر

معانی فرهنگی دیگری برای نام گل وجود دارد که اکنون به برخی از آنها میپردازیم.

گل صد تومانی درشت با رنگ صورتی

گل صد تومانی درشت با رنگ صورتی

چین- در چین، این گل دوست داشتنی نشان رسمی این کشور است. شما میتوانید تصویر این گل را در جشنواره‌های آنها ببینید که آنها گل رسمی مراسم و سنت‌هایشان است. در زبان چینی، این نام به “زیباترین گل”‌ترجمه میشود. این گل همچنین در چین و دیگر کشورهای آسیایی پیشینه سلطنتی دارد.

سلسله چینگ در صده 1900 گل پیونی را به گل ملی تبدیل کرد و از این گل در هنر، دکور و نمایش‌های دیگر استفاده کرد. طبیعت باشکوه این گل چیزی است که این گل را برای قرن‌ها در آن کشور محبوب کرده است. لویانگ، چین، شهری پرجمعیت است که اغلب به آن شهر گل صد تومانی میگویند. این شهر به‌خاطر باغ ملی این گل معروف است که ده‌ها گونه از این گل را در باغ‌هایش به نمایش می‌گذارد و همچنین گیاهانی را فراهم می‌کند که در جشنواره سالانه گل صد تومانی استفاده می‌شود.

آمریکای شمالی – در عصر ویکتوریا، این گل اهمیت بسیار تیره‌تری داشت. تصور میشد که اگر این گل را بیرون بیاورید یا آن را به خانه خود بیاورید، پری‌هایی که قصد دارند شما را نفرین کنند به دیدار شما میروند. پس از آن اعتقاد بر این بود که شما تا پایان عمر بدشانس هستید. امروزه این گل به دلیل زیبایی آن مورد توجه قرار میگیرد. در ایالات متحده، ایندیانا این گل را گل ایالتی خود کرده است.

اروپا- در سایر کشورهای اروپای شرقی، گل شهرت فروتنی و خجالتی داشت. در داستان‌های مختلف بر این باور بود که پوره‌ها و پری‌ها بدن برهنه خود را با تبدیل شدن به شکوفه گل پیونی پنهان میکردند.در قرن نوزدهم، نقاشان امپرسیونیست اروپایی از گل به عنوان موضوع خود در صدها نقاشی استفاده کردند.

پیشینه تاریخی

تاریخچه گل پیونی یا صد تومانی شگفت انگیز

تاریخچه گل پیونی یا صد تومانی شگفت انگیز

گل صد تومانی بیش از 4000 سال است که وجود دارد. آنها ابتدا در شرق جهان دیده شدند و در نهایت توسط حاکمان مختلف به سراسر جهان پخش شدند. این گل در حدود سال 700 پس از میلاد وارد آسیا شد. گل صد تومانی نه تنها به دلیل زیبایی، بلکه به دلیل خواص دارویی نیز مورد توجه فرهنگ‌های مختلف قرار گرفت.

در سراسر اروپا و آسیا تصور میشد که قسمت‌های مختلف این گل دارای توانایی‌های درمانی هستند. آنها برای درمان بیماری‌های مثانه، دردهای معده، سایر ناراحتی‌های داخلی و حتی رعشه‌های شبانه استفاده میشدند. چینی‌ها همچنین گلبرگ‌های گل را در غذاها و نوشیدنی‌های خود قرار میدهند تا طعمی منحصر به فرد به غذاهای لذیذ خود اضافه کنند.

مسیحیانی که در زمان قرون وسطی زندگی میکردند فکر میکردند که گیاه گل صد تومانی نمادی از ثروت، زیبایی و سلامتی است. آنها از دانه‌ها و ریشه‌های آن در دمنوش‌ها و داروها برای درمان انواع بیماری‌ها استفاده میکردند. بسیاری از این مسیحیان شروع به ایجاد گل پیوندی از گیاهان کردند زیرا فکر میکردند که این گیاهان قدرت درمانی آن را افزایش میدهد. امروزه بسیاری از این گل پیوندی‌ها را میتوان در باغ‌ها و دسته گل‌ها در همه جا دید.

گل صد تومانی امروزی

در دنیای امروز، این گل زیبا بیشتر در باغ‌ها و گل فروشی‌ها در صدها کشور دیده میشود. آنها گل محبوبی هستند که در عروسی‌ها و دسته گل‌های عروس دیده میشوند. برای کسانی که از کاشت گل صد تومانی لذت میبرند، باید بدانند که اگر به درستی از آن مراقبت شود، این گل چند ساله میتواند 100 سال دوام بیاورد.

کاشت گل پیونی ساده است زیرا برای رشد مناسب نیاز به نگهداری کمیدارند. آنها باید در اواخر پاییز کاشته شوند و باید حدود شش هفته قبل از شروع اولین موج سرما کاشته شوند. از آنجایی که آنها هنگام پیوند خوب عمل نمیکنند، باید مطمئن شوید که ابتدا مکان مناسب را برای گیاه انتخاب کرده باشید. آنها از آفتاب لذت میبرند و باید از بادهای شدید محافظت شوند.

این گل آسترهای عالی برای باغ‌ها میسازد و همچنین میتواند به عنوان پرچین‌های کم ارتفاع استفاده شود. علاوه بر گلهای پر شکوفه، برگهای سبز ضخیم و پر جنب و جوش در پاییز به رنگ ارغوانی و طلایی در می‌آیند و بُعد جدیدی به باغ شما میبخشند. هیچ کاری وجود ندارد که گل صد تومانی نتواند انجام دهد! این گل خیره کننده قرن‌هاست که وجود دارد و دلیل خوبی دارد. کشورهای سراسر جهان از دیرباز به زیبایی و خواص درمانی این گیاه پی برده‌اند.

کاشت

این گل و بوته‌های آن خیلی پر از گلهای ریز و درشت نیستند اما مکان کاشتی را که انتخاب میکنید باید دقت زیادی خرج کنید، زیرا از مزاحمت رنج میبرند و به خوبی پیوند نمیخورند.

بوته غنچه و باز گل صد تومانی سرخآبی

بوته غنچه و باز گل‌های صد تومانی سرخآبی

گل پیونی آفتاب کامل را دوست دارد، و اگرچه می‌تواند نیمی از روز بدون آن کنار بیاید اما در نقطه‌ای آفتابی که 6 تا 8 ساعت در روز نور خورشید دریافت می‌کند، بهترین گلدهی را دارند. از بادهای شدید به دور باشد زیرا شکوفه‌های بزرگ این گل میتواند آنها را سنگین کند(در صورت لزوم از چوب برای نگه داشتن آنها استفاده کنید).

خیلی نزدیک به درختان یا درختچه‌ها آنها را نکارید، زیرا گل صد تومانی دوست ندارند برای غذا، نور و رطوبت رقابت کنند. گل پیونی را در خاک عمیق، حاصلخیز، غنی از هوموس و مرطوب که زهکشی خوبی دارد، پرورش دهید. PH خاک باید خنثی باشد.

هوموس یک ماده بیو شیمیایی بوده که در قسمتهای اولیه خاک که تیره رنگ میباشد تشکیل میشوند همچنین به باقیمانده‌ی گیاهان و جانوران تجذیه شده هوموس یا ” گیاه خاک” میگویند.

زمان کاشت گل صد تومانی

این گل به نگهداری کمی نیاز دارند (تا زمانی که به درستی کاشته شوند و خود را تثبیت کنند). با این حال باید توجه داشته باشید که آنها به خوبی به پیوند پاسخ نمیدهند، بنابراین باید محل کاشت آنها را مطابق با آن برنامه ریزی کنید.

 • این گل را در پاییز بکارید در اواخر تابستان و اوایل مهر در بیشتر مناطق
 • اگر باید یک گیاه بالغ را جابجا کنید، پاییز زمان انجام این کار است – به ویژه زمانی که گیاه به خواب رفته است.
 • گل صد تومانی باید حدود شش هفته قبل از یخ زدن زمین در جای خود مستقر شوند.
 • اگرچه مطمئناً کاشت گل پیونی در بهار امکان پذیر است، اما گلهای کاشته شده در بهار به همین خوبی عمل نمیکنند.

نحوه کاشت گل صد تومانی

 • این گل معمولاً به صورت غده‌های ریشه با 3 تا 5 جوانه به فروش میرسد که شاخه‌های گیاه 3 یا 4 ساله است. گل‌های پیونی را در فاصله 1 تا 1.5 متری از هم قرار دهید تا امکان گردش هوای خوب بین گیاهان فراهم شود. هوای راکد و مرطوب میتواند موجب ایجاد بیماری باشد.
 • حفره‌ای به‌اندازه کافی مناسب، حدود 60 سانتیمتر عمق و 60 سانتیمتر عرض در خاکی با زهکشی خوب در یک نقطه آفتابی حفر کنید. افزودن مواد آلی به خاک در حفره کاشت باعث بر فایده خواهد بود. اگر خاک سنگین یا بسیار شنی است، آن را با کمپوست اضافی غنی کنید. حدود یک فنجان آرد استخوان را در خاک بگنجانید.
 • ریشه را طوری تنظیم کنید که چشم‌ها به سمت بالا روی یک تپه خاک در سوراخ قرار بگیرند و ریشه‌ها را درست 5 سانتیمتر پایین‌تر از سطح خاک قرار دهند. خیلی عمیق نکارید!
 • حفره را پر کنید، مراقب باشید که خاک ته نشین نشود و ریشه را در عمق بیشتر از 5 سانت فرو کنید و سپس خاک را به آرامی بکوبید.
 • هنگام کاشت گل پیونی که در ظرف رشد میکند، آن را عمیق‌تر از آنچه در گلدان رشد کرده است، بپوشانید.
 • در زمان کاشت به طور کامل آبیاری کنید.

غده گیاه (uber) قسمت متورم ساقۀ زیرزمینی یا ریشه بوده که در حالت معمول مواد مغذی در آنجا ذخیره شده. به عنوان مثال خوده سیب‌زمینی ساقه‌ی متورم گیاه آن است.

چگونه از گل خود مراقبت کنیم

 • مانند کودکان، این گل‌های جوان نیز به زمان نیاز دارند تا رشد کنند. آنها معمولاً به چند سال نیاز دارند تا خود را تثبیت، شکوفا و رشد کنند. برخلاف بسیاری از گیاهان چند ساله، آنها نیازی به حفر و تقسیم هر چند سال یکبار ندارند.
 • کود را ذخیره کنید. قبل از کاشت، برروی خاک خوب کار کنید، با کمپوست و کمی کود مخلوط کنید.
 • اگر خاک شما فقیر است، زمان استفاده از کود (کمپوست یا کود دامی که به خوبی پوسیده شده است) اوایل تابستان است، پس از اینکه گل صد تومانی شکوفا شد. هر چند سال یکبار کود دهید و بیشتر این عمل را انجام ندهید.
 • به ساقه‌ها کمک کنید. گل صد تومانی ضعف ساختاری دارند، این ساقه‌های آنها است که گاهی به‌اندازه کافی قوی نیستند که بتوانند شکوفه‌های غول پیکر آنها را نگهدارند.
 • به محض اینکه جوانه‌ها شروع به پژمردن میکنند، از قسمتی که برگ قوی دارد بریده میشوند تا ساقه از ظاهر مناسبش خارج نشود. شاخ و برگ‌ها را در پاییز به زمین ببرید تا از هر گونه بیماری زمستان گذرانی جلوگیری شود.
 • این گل را با مالچ خفه نکنید. در جاهایی که دماهای سرد شدید وجود دارد، برای اولین زمستان پس از کاشت، می‌توانید با سوزن‌های کاج یا پوست خرد شده مالچ‌پاشی کنید. توجه داشته باشید که مالچ را در بهار حذف کنید.

انواع پیشنهادی

گل صد تومانی اواخر بهار و اوایل تابستان شکوفا میشوند، اما میتوانید باغ خود را برای نمایش پی در پی گل‌ها از اواسط اوایل اردیبهشت تا اواخر خرداد با کاشت انواع مختلف برنامه ریزی کنید. در اینجا چند انتخاب وجود دارد:

گل صد تومانی یا پیونی با رایحه بسیار عالی

نوع Duchesse de Nemours دارای گل‌های سفید مایل به کرم و رایحه‌ای فوق‌العاده قوی

 1. نوع Early Scout: گلهای منفرد قرمز بسیار زود شکوفه
 2. نوع Firelight: شکوفه‌های بسیار زود شکوفه و صورتی کم رنگ
 3. نوع Karl Rosenfield: شکوفه‌دهنده میان فصل، دوتایی با شکوفه‌های زرشکی بزرگ
 4. نوع Norma Volz: شکوفه در اواسط فصل؛ گل‌های بزرگ، سفید، کاملاً دوتایی
 5. نوع Elsa Sass: در اواخر فصل-شکوفه دادن؛ گل‌های دوتایی، سفید خالص، مانند کاملیا
 6. نوع Rare Flower of Frosty Dew: گیاهی 90 سانتمیتر با شکوفه در اواخر فصل با شکوفه‌های معطر صورتی روشن

انواع گل صد تومانی درشت

شاخه گل صد تومانی با رنگ صورتی Bowl of Beauty

شاخه گل صد تومانی با رنگ صورتی Bowl of Beauty

 • Paeonia lactiflora ‘Angel Cheeks’ – نوع علفی با گلهای دوتایی صورتی با نخ آب نباتی در ماه خرداد و تیر که ارتفاع 70 سانتی متری داشته.
 • Paeonia ‘Bowl of Beauty’ – نوع بسیار محبوب. گلبرگ‌های بیرونی صورتی روشن و گلبرگ‌های لیمویی. در اردیبهشت و تیر ماه گل میدهد که ارتفاع 90 سانتی متری دارند.
 • Paeonia ‘Sarah Bernhardt’ – گل‌های بزرگ، دوتایی، صورتی کم رنگ در ماه خرداد. این نوع علفی معطر و ایده آل برای برش است که به 90 سانتی متر میرسد.
 • Paeonia ‘Mrs William Kelway’ – یک گل پیونی محبوب درختی با گل های سفید خالص نیمه دوتایی در ماه خرداد و تیر. در زمان بلوغ به 120 سانتی متر میرسد.
 • Paeonia ‘Souvenir de Maxine Cornu’ – گل صد تومانی درختی با شکوفه‌های دوتایی زرد و نارنجی در ماه خرداد و تیر. گل‌ها به سمت پایین آویزان میشوند. واقعاً بیش از حد – یک نمایش دهنده. به ارتفاع 120 سانتی متر میرسد.

برداشت

نگهداری گل صد تومانی در گلدان

این گل شاخه بریده فوق العاده‌ بیش از یک هفته در گلدان ماندگاری دارند. برای بهترین نتیجه، صبح که جوانه‌ها هنوز نسبتاً سفت هستند، ساقه‌های بلند را ببرید.

شما میتوانید ساقه‌های تازه بریده شده را در دستمال کاغذی مرطوب بپیچید و آن‌ها را در یک کیسه پلاستیکی در یخچال قرار دهید تا آماده استفاده شوند. وقتی گل صد تومانی‌ها را از یخچال بیرون می‌آورید، ساقه‌ها را تازه کنید و در آب ولرم قرار دهید تا از خواب بیدار شوند.

آفات / بیماری‌ها

گل صد تومانی عموماً بسیار مقاوم هستند. به علاوه، این گل نیز یکی از بسیاری از گیاهان مقاوم بوده که میتوانید در باغ خود پرورش دهید. با این حال، آنها مستعد ابتلا به موارد زیر هستند:

پژمردگی بوسیله قارچ ورتیسیلیوم – ویروس Ringspot – سوختگی نوک – پوسیدگی ساقه – قارچ Botrytis – لکه برگی – سوسک‌ها – کرم‌های لوله‌ای Nematode

دانستنی جالب

 • گفته میشود گل پیونی نماد یک زندگی و یک ازدواج شاد است. درباره انواع گل‌ها را اینجا ببینید.
 • مارکوپولو شکوفه‌های گل پیونی را “گل رز به بزرگی کلم” توصیف کرد.
 • طبق روش باستانی فنولوژی، هنگامی که گل صد تومانی شکوفا میشود، کاشت خربزه‌های گرما دوست مانند طالبی بی خطر است.
 • گلبرگ گل صد تومانی خوراکی است. میتوان آن را به سالادهای تابستانی اضافه کنید یا به عنوان چاشنی لیموناد و نوشیدنی مثل یخ چای استفاده کنید.آفات / بیماری‌ها

گل صد تومانی عموماً بسیار مقاوم هستند. به علاوه، این گل نیز یکی از بسیاری از گیاهان مقاوم بوده که میتوانید در باغ خود پرورش دهید. با این حال، آنها مستعد ابتلا به موارد زیر هستند:

پژمردگی بوسیله قارچ ورتیسیلیوم – ویروس Ringspot – سوختگی نوک – پوسیدگی ساقه – قارچ Botrytis – لکه برگی – سوسک‌ها – کرم‌های لوله‌ای Nematode

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *