دانستی‌ها

گیاه پیتوس یا پتوس چیست | روش نگهداری

گیاه پیتوس شاداب در داخل گلدان سفالی

گیاه پیتوس (پتوس) هم جذاب و هم بسیار مقاوم است و رشد راحت آن مشهور است و گیاه بومی جنگل‌های جزایر سولومون است که قادر به سازگاری با گستره وسیعی از شرایط خارج از زیستگاه طبیعی مناطق گرمسیری خود است.

گیاه پوتوس نه تنها میتواند فضای شما را با رنگ و بافتش تغییر دهد، بلکه رتبه بالایی را در لیست گیاهانی دارد که به تصفیه هوا کمک میکنند. علاوه بر این، پوتوس‌ها رطوبت جو را افزایش میدهند و دی اکسید کربن را با اکسیژن جایگزین میکنند.

گیاه پیتوس
گیاه پیتوس

این گیاه آپارتمانی (گیاه پیتوس) با اکسیژن سازی بالا سازگار با محیط خانه‌های ما است. گیاه به صورت رونده بوده و در دو شکل آویزی و وسط خزدار است. مصرف آب دهی گیاه هر ۴روز یکبار است. مثل گیاهان دیگر کود آهن و تقویتی مناسب خود را میخواهد هر شش ماه یکبار تعویض خاک لازم دارد.

دمای مناسب گیاه پیتوس

گیاه پیتوس داخل گلدان
گیاه پیتوس داخل گلدان

با دمای مناسب ۱۸ الی ۲۴ درجه و نوردهی غیر مستقیم بدون دخالت پرده یا شیشه رفلکس دار در این صورت گیاه شاداب بوده و رشد خوبی دارد. نحوه تکثیر آن به صورت قلمه زنی است که یک یا چند شاخه گیاه را که خوب و قوی باشد انتخاب مینماییم.

با چاقوی تیز به صورت اریب برش داده و داخل آب میگذاریم و بعد از حدود دو هفته که قلمه ریشه زد آن را در داخل خاک سبک (کوکوپیت) قرارداده و هفته اول را با بالا نگه داشتن رطوبت خاک بسیار کمک میکنیم که به بستر خاک عادت کرده و قلمه به اصطلاح خودش را بگیرد

بعد از آن آب دهی به هر ۴ روز درمیان تبدیل میشود. برای نمایش دیگر محصولات در پینترست به صفحه مازی ما مراجعه نمایید..

5 راز چند برابر شدن رشد گیاه پتوس

  • نور: اگر میخواهید پتوس شما پرپشت‌تر باشد آن را پشت پنجره‌ی جنوبی یا غربی قرار دهید البته بهتر است یک پردهی نازک بین گیاه و پنجره قرار داشته باشد.
  • خاک: اگر خاک گیاه سنگین باشد با آبیاری رطوبت خاک افزایش یافته و ریشه میپوسد بنابراین از خاک سبک با زهکش بالا استفاده کنید.
  • رطوبت: علت پتوس گیاه رطوبت دوستی است به همین در گلخانه‌ها بهتر رشد میکند بنابراین در صورتی که در آپارتمان این گیاه را دارید برای پر برگ‌تر شدن از دستگاه بخور استفاده کنید.
  • آبیاری: این گیاه نیازمند آبیاری نسبتا بالایی است در صورتی که خاک گیاه را خشک دیدید حتما آبیاری کنید.
  • کوددهی: کوددهی منظم و دورهای با کود پتاس بالا و اسپری کود جلبک هر دوهفته بسیار حائز اهمیت است. همچنین برای پتوس باید هر دوماه یکبار هیومیک اسید استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *