دانستی‌ها

طول عمر پتوس: گیاه پتوس چقدر عمر میکنند؟

بلندی-و-شیوه-نگهداری-مناسب-گیاه-پتوس

هر کلکسیونر گیاهان خانگی موظف است حداقل یک گیاه پتوس در مجموعه خود داشته باشد. والدین با تجربه گیاه پتوس و مالکان جدید ممکن است از خود بپرسند که تا چه زمانی می‌توانند انتظار داشته باشند که گیاهان ارزشمندشان زنده بمانند و با نگرانی از مرگ آن‌ها به هر قیمتی جلوگیری کنند. خوشبختانه طول عمر آن‌ها به اندازه‌ای که برخی فکر می‌کنند کوتاه نیست.

دو عدد گیاه پتوس آویزی گلدانی

دو عدد گیاه پتوس آویزی گلدانی

به دنبال اضافه کردن اولین گیاه گلدانی، یا دومین گیاه (یا یک پنجم یا یک ششم) به باغ داخلی خود هستید اما واقعاً مطمئن نیستید که آن‌ها تا چه زمانی زنده خواهند ماند؟ به عنوان یکی از محبوب‌ترین گیاهان خانگی، بسیاری از کسانی که آنها را میخرند بدون فکر کردن به گیاه و اینکه چه مدت ممکن است دوام بیاورد، در رسیدگی به آن عجله میکنند.

اگر دوست دارید همراهان سبزی داشته باشید که در کنارتان باشند، گیاه گلدان برای شماست. این خبر خوبی است. این گیاهان اگر به خوبی مراقبت شوند، طول عمر بسیار خوبی دارند و حتی زمانی که مدتی است آبیاری مناسبی دریافت نکرده‌اند، بسیار سخت هستند.

بنابراین اگر می‌خواهید بدانید این گیاه چقدر عمر می‌کند، پاسخ کوتاه این است: عوامل متعددی وجود دارند که می‌توانند بر این امر تأثیر بگذارند که در ادامه با چند نکته در مورد افزایش طول عمر گیاه جدید خود آشنا خواهید شد. بیایید نگاهی عمیق‌تر داشته باشیم.

پاسخ کوتاه
اگر به دنبال پاسخ کوتاه در مورد طول عمر این گیاهان هستید، میانگین طول عمر یک گیاه گلدانی خانگی بین ۵ تا ۱۰ سال است. اما عوامل زیادی در این امر دخیل هستند، از جمله نگهداری، مراقبت و آبیاری مناسب. بد نیست بدانید که یک پوزه عقابی بیش از یک دهه عمر می‌کند و به خوبی از آن مراقبت می‌شود.

درباره گیاه پتوس

گیاه پوتوس با گلدان پلاستیکی نارنجی

گیاه پوتوس با گلدان پلاستیکی نارنجی

نام “پتوس” به تمام گیاهان گونه “Epipremnum aureum” اشاره دارد. این گیاه اگرچه به تازگی به جمع محبوب‌ترین گیاهان خانگی در سراسر جهان پیوسته است، اما سابقه‌ای طولانی در علاقه و پرورش دارد. گیاه پتوس، مانند بسیاری از گیاهان با شاخ و برگ گرمسیری، بخشی از خانواده گیاهی آراسه است.

این خانواده که با نام خانواده آروم نیز شناخته می‌شوند با برگ انجیری، آنتوریوم و اسپاتی فیلوم آشنا هستند. همه آن‌ها که به خاطر سهولت مراقبت از خود مشهور هستند، با عشق به شاخ و برگ‌های پس از خود در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف همراه هستند. ارقام مختلفی از گیاه پتوس وجود دارد که به علاقه‌مندان گیاهان خانگی گزینه‌های زیادی در هنگام آوردن یک گیاه به خانه می‌دهد.

این سؤال که چه چیزی به عنوان گیاه پتوس طبقه‌بندی می‌شود همیشه روشن نیست. به عنوان مثال، این گیاهان نام مشترکی با گونه دیگری به نام ساتین پتوس دارند. با این حال، این گیاه از جنس متفاوتی است و از نظر فنی یک پتوس واقعی نیست.

به طور مشابه، گیاهان بالارونده یا دنباله دار با شباهت به گلدن پتوس اغلب با این گونه گروه‌بندی می‌شوند، علیرغم اینکه به هم مرتبط نیستند. Philodendron hederaceum یا فیلودندرون برگ قلب معمولاً گونه اصلی است که با پوتوس اشتباه گرفته می‌شود. خوشبختانه راه‌های مختلفی برای تشخیص این دو گیاه وجود دارد که می‌تواند سردرگمی را برطرف کند.

در برخی مناطق، گیاه پتوس به عنوان کارخانه پول شناخته میشود که توانایی درک شده آن برای به ارمغان آوردن خوش شانسی و رفاه مالی مالک خود را دارد. نام عامیانه‌تر شیطان پیچک است که به دلیل طبیعت تهاجمی آن تجویز میشود.

تاریخچه

قلمه گیاه پوتوس سبز در آب

قلمه گیاه پوتوس سبز در آب

اگرچه امروزه به عنوان Epipremnum aureum شناخته می‌شود اما گیاه پتوس همیشه به این شکل برچسب‌گذاری نمی‌شد.

این گیاه که تصور می‌شود بومی پلی‌نزی فرانسه (Polynesia) است، برای اولین بار در سال ۱۸۸۰ در اسناد مکتوب با نام گیاه پتوس اورئوس توصیف شد. جنس پوتوس در قرن نوزدهم به خوبی طبقه‌بندی نشده بود و دارای طیف وسیعی از گیاهان بود که به اندازه کافی منحصر به فرد بود که در هیچ جنس موجود در آن جا نمی‌شد. در حالی که این نام برای مدت طولانی در این جنس باقی نمانده بود، اما نام رایج آن باقی ماند.

ولی در سال ۱۹۶۲، Rhaphidophora aurea مجدداً طبقه‌بندی شد. این جنس بخشی از زیرخانواده Monsteroideae، همراه با نوع همیشه محبوب Monstera tastera است.

با مطالعه بیشتر، محققان به این نتیجه رسیدند که این گیاه به یکی دیگر از اعضای خانواده Arum، Epipremnum pinnatum نزدیک‌تر است. این به اندازه کافی متفاوت بود که به طور کامل یک گونه جداگانه در نظر گرفته شود، که منجر به نامگذاری امروزه آن شد.

مشخصات

دو نوع گیاه پتوس با مدل مختلف

دو نوع گیاه پتوس با مدل مختلف

گیاه پتوس تاک‌های بلندی با شاخ و برگ‌های آبشاری ایجاد می‌کنند. برگ‌ها به آرامی تغییر شکل میدهند و اغلب الگوهای تغییر شکل جالبی دارند، از لکه‌های طلایی گرفته تا لکه‌های بزرگ سفید کامل.

گیاه پتوس در زیستگاه‌های بومی خود یا از درختان بالا ‌می‌روند یا در امتداد طبقات جنگلی پراکنده می‌شوند. برگ‌های آن‌ها در شرایط مناسب به‌طور باورنکردنی بزرگ می‌شوند، اما در داخل خانه به اندازه متوسطی باقی می‌مانند.

آموزش دادن آنها به صورت تکیه گاه یکی از راه‌های بسیار برای تسریع رشد آن‌ها و تولید یک خوشه متراکم از شاخ و برگ براق است. با این حال، آن‌ها به همان اندازه خوب به نظر می‌رسند که در یک سبد آویزان برای پایین آمدن، یا در یک قفسه و در امتداد و بین سایر وسایل دکوری قرار گرفته‌اند.

در حالی که آن‌ها می‌توانند در فضای باز در مناطق گرمسیری رشد کنند، بهتر است آن‌ها را در داخل خانه و در گلدان خود نگهداری کنید. در شرایط مناسب، زمانی که در باغ کاشته می‌شوند، می‌توانند به سرعت پخش شوند و در برخی مناطق به عنوان مهاجم طبقه‌بندی می‌شوند.

انواع گیاه پتوس

انواع گیاه پوتوس در گلدان‌های مختلف

انواع گیاه پوتوس در گلدان‌های مختلف

به لطف محبوبیت که آن‌ها دارند، چندین رقم گیاه پتوس توسط پرورش‌دهندگان در طول سال‌ها توسعه یافته است. در واقع، در حال حاضر ۱۶ نوع برای انتخاب وجود دارد (و همچنین Satin Pothos فوق الذکر).

گلدن پتوس(طلایی) گونه اصلی و گسترده‌ترین نوع است. با لکه‌های طلایی و تنوع قوی، یکی از ساده‌ترین گیاهان آپارتمانی برای رشد است و برای مبتدیان عالی است.

رنگ سفید در حال حاضر در کانون توجه قرار گرفته است و مطمئناً گیاه پتوس در این بخش کم ندارد. Marble Queen، Snow Queen، Manjula، Glacier و تعدادی دیگر از ارقام کرم رنگ موجود در این گونه را امتحان کنید. برای دوستداران برگ‌های بزرگ، هاوایی در مقایسه با گونه‌های دیگر، بهترین گزینه است.

به طور خلاصه – اگر به دنبال چیزی جالب و منحصر به فرد در شاخ و برگ هستید، گیاه پتوس پاسخ شماست.

گیاه پتوس چقدر عمر می‌کنند؟

طول و اندازه گیاه پتوس سبز

طول و اندازه گیاه پتوس سبز

تعیین طول عمر دقیق یک گیاه آپارتمانی مشکل است. آن‌ها پیشرفت کاملاً مشابهی با انسان‌ها ندارند و همچنین محدوده خاصی ندارند که انتظار می‌رود به طور طبیعی بمیرند. برخی از گیاهان مطمئناً با این توصیف مطابقت دارند، اما بیشتر گیاهان آپارتمانی اینطور نیستند.

همین را می‌توان در مورد پتوس‌ها نیز گفت. بسته به شرایطی که در آن قرار دارد و نحوه مراقبت از آن ممکن است ۲ سال، ۱۰ سال یا حتی بیشتر زنده بماند.

قسمت‌هایی از گیاه پیر می‌شوند. برگ‌ها ممکن است بدون مقصر دانستن شما زرد شده و بیفتند، در حالی که ساقه‌ها به مرور زمان کم می‌شوند. با این حال، برگ‌ها و ساقه‌های جدید باید همیشه در شرایط مناسب رشد کنند و طول عمر بالقوه این گیاهان تقریباً نامحدود باقی بماند.

اما، این بدان معنا نیست که آن‌ها تضمینی برای همیشه زندگی می‌کنند. چه شرایط رشد نامناسب، عدم مراقبت، یا مشکلات آفات و بیماری‌ها، تعدادی از عوامل وجود دارد که می‌تواند منجر به نابودی نهایی گیاه شما شود.

خوشبختانه، این بدان معناست که با مراقبت صحیح، گیاه پتوس شما از نظر تئوری می‌تواند به اندازه خودتان و به طور بالقوه بیشتر عمر کند.

۶ راه برای افزایش عمر گیاه پتوس شما

گیاه پتوس ابلق با گلدان لعابی مشکی

گیاه پتوس ابلق با گلدان لعابی مشکی

شرایط محیطی و مراقبت برای زنده ماندن گیاه پتوس شما تا حد امکان کلیدی است.

این گیاهان به خوبی شناخته شده‌اند که بی‌توجهی و مراقبت نادرست را به خوبی تحمل می‌کنند، که منجر به نگهداری کم و برچسب دوستدار مبتدی آن‌ها می‌شود. با این حال، هنگامی که به دنبال رشد طولانی مدت پوتوس هستید، شرایط تقریبا کامل ترجیح داده میشود.

این نکات مراقبتی را برای داشتن یک گیاه پتوس سالم و شاد در دراز مدت دنبال کنید.

به آن‌ها نور غیر مستقیم و روشن بدهید

نوردهی مناسب گیاهان پتوس برای رشد

نوردهی مناسب گیاهان پتوس برای رشد

به لیست گیاهان آپارتمانی با نور کم نگاهی بیندازید و مطمئناً پتوس را در بالای آن خواهید یافت. برخلاف برخی از گیاهان آپارتمانی که بلافاصله قدرت خود را از دست می‌دهند و در شرایط نوری کمتر برای رشد تلاش می‌کنند، این گیاهان در کوتاه مدت نسبتاً خوب ماندگاری دارند.

اما این‌ها شرایط مطلوب آن‌ها نیست. گیاه پتوس که در زیر سایبان درختان در زیستگاه‌های طبیعی خود رشد می‌کند، به سایه‌های نازک در فضای باز عادت دارد. در داخل خانه، این به مناطقی با نور غیر مستقیم روشن ترجمه می‌شود.

تعریف نور غیر مستقیم روشن ممکن است دشوار باشد. به طور کلی، آن‌ها نقاط بسیار نزدیک به پنجره اما خارج از مسیر مستقیم خورشید هستند. همچنین می‌توانید از نورسنج استفاده کنید یا یک برنامه نورسنج را در تلفن هوشمند خود دانلود کنید تا سطح نور مناسب را تعیین کنید.

با توجه به نور غیر مستقیم روشن مداوم، گیاه پتوس شما سال به سال رشد می‌کند. از آنجایی که نور خورشید نقش مهمی در سطوح واریته بازی می‌کند، این نیز راهی است برای اطمینان از دریافت بالاترین سطح واریته ممکن از گیاه خود.

مطمئن شوید که زیاده روی نکنید و گیاه پتوس خود را در مسیر نور مستقیم خورشید قرار دهید. این کار تنها پس از چند ساعت برگ‌ها را می‌سوزاند و تأثیر معکوس بر رشد و به طور بالقوه بر طول عمر کلی خواهد داشت.

آبدهی به طور مداوم انجام دهید

آب دادن مناسب برای گیاه پتوس

آب دادن مناسب برای گیاه پتوس

پتوس‌ها درست مانند تحمل آن‌ها برای طیف وسیعی از شرایط نوری، در برابر یک یا دو آبیاری از دست رفته نیز تحمل می‌کنند. برگ‌های ضخیم‌تر و مومی شکل آن‌ها آب بیشتری نسبت به گیاهان آپارتمانی معمولی در خود نگه می‌دارد و به آن‌ها اجازه می‌دهد والدین گیاه فراموشکار را به خوبی مدیریت کنند.

با این حال، مانند همه گیاهان، آن‌ها تا آنجا که ممکن است سازگاری بیشتری دارند. آبیاری در زمان مناسب – به محض خشک شدن کامل چند اینچ خاک – از استرس جلوگیری می‌کند و عمر گیاه شما را افزایش می‌دهد.

هم آب کم و هم زیاد، بزرگترین قاتل گیاهان هستند. آبیاری خیلی کم است و گیاه نمی‌تواند فتوسنتز کند یا زنده بماند. قهوه‌ای شدن برگ‌ها، پژمردگی عمومی، قهوه‌ای شدن ساقه‌ها و توقف رشد را مشاهده خواهید کرد.

از طرف دیگر، آب بیش از حد می‌تواند به همان اندازه مضر باشد. آبیاری زمانی که خاک از قبل مرطوب است یا عدم زهکشی در گلدان انتخابی منجر به غرقابی می‌شود. این رطوبت اضافی در خاک در اطراف ریشه‌ها آویزان می‌شود و جریان هوا را محدود می‌کند و باعث پوسیدگی می‌شود.

پوسیدگی ریشه در صورت عدم رسیدگی فوری قطعا حکم اعدام دارد. زیر آب به شما زمان و احتمال بیشتری برای حل مشکل می‌دهد، اما اگر مراقب نباشید می‌تواند کشنده باشد.

برای جلوگیری از این مشکلات، خاک را به طور مرتب بررسی کنید و هرگز اجازه ندهید که کاملاً خشک شود یا خیس شود.

خاک مناسب را فراهم کنید

خاک مناسب گلدان برای گیاهان خانگی

خاک مناسب گلدان برای گیاهان خانگی

گیاهان، مهم نیست که چگونه برچسب‌گذاری می‌شوند، واضح است که برای رشد در داخل خانه طراحی نشده‌اند. ویژگی‌های خاصی وجود دارد که باعث می‌شود برخی از گیاهان برای رشد در داخل خانه مناسب باشند، اما با چند ملاحظات اضافی همراه است. یکی از آن‌ها خاک است.

خاک ظرف با خاک باغچه متفاوت است. محصور در گلدان، خاک باید سبک و هوا باشد تا آب اضافی آزادانه تخلیه شود تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود. همچنین باید اجازه دهد تا هوا در خاک جریان داشته باشد تا اکسیژن را به ریشه‌ها برساند.

به عنوان پایه رشد خوب، خاک مناسب برای افزایش عمر گیاه پتوس شما حیاتی است. اگر در دراز مدت به دنبال ریشه‌های سالم قوی هستید، توجه به خاک بسیار مهم است.

مخلوط خاک گیاهان آپارتمانی، که از مهد کودک‌ها یا به صورت آنلاین در دسترس هستند، برای رشد در محیط داخلی طراحی شده‌اند، و آن‌ها را برای هر گیاه پتوس‌ ایده‌آل می‌کند. اما، برای اینکه گیاه شما واقعاً احساس کند که در خانه است، سعی کنید خاک خود را مخلوط کنید.

به اجزای موجود در خاک موجود نگاهی بیندازید و سعی کنید آن بافت و ترکیب را دقیقاً تکرار کنید. مواردی را که استفاده کرده‌اید یادداشت کنید و در هر گلدان مجدد از روال یکسانی پیروی کنید. این نگهداری در شرایط تضمین می‌کند که گیاه پتوس شما هرگز تحت فشار یا شوک قرار نگیرد و طول عمر آن‌ها را افزایش دهد.

تعویض گلدان را فراموش نکنید

تعویض گلدان گیاه آپارتمانی پتوس

تعویض گلدان گیاه آپارتمانی پتوس

گلدان مجدد کاری است که معمولا دارندگان گیاهان آپارتمانی اغلب آن را فراموش می‌کنند. اما، از نظر زنده نگه داشتن گیاه پتوس شما در درازمدت، این یکی از ضروری‌ترین وظایف موجود است.

با گذشت زمان، گیاهان در ظروف تمام مواد مغذی موجود در خاک را مصرف می‌کنند. این مواد مغذی – که از ترکیبی از درشت مغذی‌ها، مواد مغذی ثانویه و ریز مغذی‌ها تشکیل شده‌اند – برای ادامه بقای گیاهان شما ضروری هستند.

کود در اینجا اولین خط دفاعی است. با این حال، پس از چند سال، یک مشکل دیگر خاک ظاهر می‌شود. خاک با گذشت زمان متلاشی می‌شود و قادر به نگه داشتن رطوبت یا کود نیست. اگر در این شرایط برای مدت طولانی در یک ظرف باقی بمانید، گیاه پتوس شما به آرامی می‌میرد.

و در نهایت، مشکل رشد ریشه باید در نظر گرفته شود. یک گیاه سالم یک گیاه در حال رشد است، به این معنی که ریشه‌ها همیشه به آرامی در خاک گسترش می‌یابند. در نهایت تمام فضای گلدان را اشغال خواهند کرد. بدون جایی برای رفتن، آن‌ها شروع به ترک سوراخ‌های زهکشی می‌کنند و دور خود حلقه می‌زنند تا زمانی که دوباره به آن‌ها فضای رشد داده شود.

در مجموع، این عوامل توضیح می‌دهند که چرا گلدان مجدد پتوس بسیار مهم است. این رشد‌دهندگان سریع اغلب در چند سال اول رشد نیاز به گلدان مجدد دارند، اما با بالغ شدن گیاه می‌توان این روند را به هر دو تا سه سال کاهش داد.

گیاه را مرتب هرس کنید

رسیدگی به گیاه پوتوس در باغچه و خانه

رسیدگی به گیاه پوتوس در باغچه و خانه

همانطور که صاحبان قدیمی گیاه پتوس ممکن است کشف کرده باشند، این گیاهان می‌توانند به سرعت سرکش شوند. انگور‌های بلند در بهار و تابستان هر ماه چندین اینچ رشد می‌کنند و زمانی که بدون مراقبت ر‌ها می‌شوند تا کف پایین می‌آیند.

این از نظر فنی مشکلی برای رشد و طول عمر نیست. با این حال، این یک مشارکت‌کننده بزرگ نیز نیست.

هر چه گیاه برگ و ساقه بیشتری را در مقایسه با مناطق محدود گلدان زنده نگه دارد، استرس بیشتری را تحمل می‌کند. به طور مشابه، وزن ساقه‌ها و برگ‌ها می‌تواند در حالت آویزان ماندن به ریشه‌ها فشار وارد کند و باعث کندی یا توقف رشد شود.

هرس یکی از ابزار‌هایی است که می‌توانید برای حل این مشکل استفاده کنید. هرس وقتی به درستی انجام شود رشد جدید را در محل برش تحریک می‌کند و ظاهر شاخه‌های کشیده یا ساق پا را بهبود می‌بخشد و گیاه را در اندازه قابل کنترل نگه می‌دارد.

بعد از هرس، دیگر نیازی نیست قلمه‌های خود را دور بیندازید. آن‌ها را کوتاه کنید، در یک لیوان آب بریزید و رشد ریشه‌ها را تماشا کنید تا گیاهان مورد علاقه شما را بیشتر تولید کنند.

از آفات و بیماری‌ها جلوگیری کنید

آفات و بیماری‌های گیاه آپارتمانی پتوس

آفات و بیماری‌های گیاه آپارتمانی پتوس

اگر دلیل عمده‌ای برای از بین رفتن گیاه وجود داشته باشد که عمدتاً خارج از کنترل مالک، آفات و بیماری‌های آن است. گیاهان پتوس مستعد ابتلا به چندین مشکل آفات و بیماری در داخل خانه هستند، که هر کدام باید به زودی مدیریت شوند تا از آسیب طولانی مدت جلوگیری شود.

مراقب کنه‌های عنکبوتی، فلس‌ها و شپشک‌های آردآلود باشید که از شیره و بافت برگ‌ها و ساقه‌ها تغذیه می‌کنند. با یک صابون حشره کش یا روغن چریش آن را کنترل کنید و تا زمانی که تمام آثار مشکل از بین برود به استفاده ادامه دهید.

بیماری‌ها چندان رایج نیستند، اما مسائلی مانند پوسیدگی ریشه و لکه برگی بر گیاهان پتوس تأثیر می‌گذارد. وقتی صحبت از بیماری می‌شود، پیشگیری کلیدی است. مراقبت مناسب را انجام دهید و هر شاخ و برگ مشکل ساز را فوراً هرس کنید. هنگامی که بیماری شروع شد، معمولاً بهتر است گیاه را دور بریزید تا اینکه بگذارید مشکل به بقیه باغ داخلی شما سرایت کند.

به محض اینکه متوجه مشکلی شدید، اقدام سریع، جان گیاه پتوس شما را نجات می‌دهد و آن را برای سال‌های آینده سالم نگه می‌دارد.

نظر نهایی

با شرایط مناسب و کمی TLC(Thin Layer Chromatography)، می‌توانید گیاه پتوس خود را تا زمانی که بخواهید زنده نگه دارید – احتمالاً بیشتر از نگهداری‌هایی که شما انجام میدهید. در حالی که گیاهان آپارتمانی دیگری نیز وجود دارند که ممکن است کمی بیشتر عمر کنند، این گیاهان سبز ساق پا از محبوب‌ترین و با نگهداری کم هستند که می‌توانید در خانه خود از آن‌ها استقبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *