دانستی‌ها

نحوه کاشت، رشد و مراقبت از گیاه آلوورا

شاخه‌های-گیاه-آلوورا-یا-آلوئه-ورا-خوراکی

به دنبال اضافه کردن گیاه آلوورا به داخل خانه یا در حیاط خود هستید؟ این گیاه خاص بسیار محبوب است و کاربرد‌های متنوعی دارد. در این مقاله از گل هلند هر مرحله‌ای را که برای کاشت، پرورش و مراقبت از گیاه آلوورا  باید دنبال کنید، را به شما توضیح خواهیم داد.

اگر باغبانی در فضای بسته را به عنوان یک سرگرمی در نظر گرفته‌اید، به جز آلوئه ورا به عنوان گزینه بعدی یا حتی اولین گزینه، به مجموعه گیاهان خانگی خود نگاه نکنید. گیاه آلوورا یکی از ساده‌ترین گیاهانی است که در خانه برای تازه کار‌ها رشد می‌کند.

گیاه آلوورا سبز گلدانی با نگهداری کم

گیاه آلوورا سبز گلدانی با نگهداری کم

گیاه آلوورا نه تنها نگهداری کمی دارد، بلکه به عنوان یک درمان طبیعی برای خراش‌ها و خراش‌ها تا آفتاب سوختگی و پوست خشک نیز عمل می‌کند. این گیاه پرطرفدار با برگ‌های معروف خود که حاوی تراوش لجن مانند زرد مایل به سبز است، به عنوان یکی از محبوب‌ترین گیاهان خانگی در تمام دوران‌ها شناخته شده است.

گیاه آلوورا ورا که به نور روشن نیاز دارد و باید آن را به حال خود ر‌ها کنید، توانایی زیادی در مراقبت از خود دارد و تنها گاهی احتیاج به آب دارد. اگر بتوان از آبیاری بیش از حد و دمای در حد انجماد جلوگیری کرد، این گیاه تا سال‌ها بخشی از مجموعه گیاهان خانگی شما خواهد بود.

برای رشد گیاه آلوورا در محیط خانه چه چیزی لازم است!؟

نمای کلی گیاه آلوورا

سه عدد گیاه آلوورا گلدانی مشکی رنگ

نوع گیاه
ساکولنت
منطقه بومی
آفریقا
آفات
شته، شپشک آردآلود، فلس
خانواده
Asphodelaceae
الزامات آب
کم
نگهداری
کم
میزان نور خورشید دریافتی
خورشید کامل تا جزئی
ارتفاع
30 سانتیمتر تا ۱ متر
نوع خاک
مخلوط خاک ساکولنت با زهکشی خوب

درباره گیاه آلوورا

گیاه آلوئه ورا در خانواده Asphodelaceae

گیاه آلوئه ورا در خانواده Asphodelaceae

جنس گیاه آلوورا شامل بیش از ۵۰۰ گونه گیاه است. ریشه در مناطق بیابانی مدیترانه و همچنین جزیره مرموز ماداگاسکار دارد، شرایط رشد فیزیکی تنها چیزی است که با اکثریت قریب به اتفاق این گیاه سازگار است. گیاهی که وقتی کلمه آلوئه به ذهن می‌رسد، بیش از هر چیز، آلوئه ورا محبوب یا آلوئه معمولی است.

گیاه آلوورا گیاه با برگ‌های ضخیم، گوشتی و آبدار خود که در گوشه‌ها خار‌هایی دندانه مانند تیز دارد، نقش برجسته‌ای را تشکیل می‌دهند. به عنوان عضوی از خانواده نسبتاً بزرگ Liliaceae، که شامل گونه‌هایی مانند لاله‌ها و گیاه برگ عبایی نیز می‌شود.

با این حال، با پیشرفت‌های فن‌آوری مدرن در آرایش سلول‌های گیاهی، گیاه آلوورا اخیراً در خانواده Asphodelaceae قرار گرفته است، اگرچه درنظر گرفتن در هر دو خانواده هنوز صحیح می‌باشد.

منطقه بومی

آلوورا منشا آفریقا و با قدمت هزاران سال

آلوورا منشا آفریقا و با قدمت هزاران سال

تعیین منشأ و بومی بودن گیاه آلوئه ورا خیلی دشوار بوده چون در بسیاری از مناطق مختلف دنیا یافت می‌شوند. با این حال، برخی از اولین تصاویر را می‌توان در نقاشی‌های معبد مصر باستان که به ۲۲۰۰ سال پیش از میلاد بازمی گردد، مشاهده کرد.

علاوه بر مصر، دانشمندان یونانی و رومی اغلب از گیاه آلوئه ورا به عنوان گیاه جاودانگی یاد می‌کردند که از قسمت‌های مختلف گیاه به صورت دارویی برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌کردند. جالب است بدانید در بعضی از کتاب‌های آسمانی حتی انجیل در متون خود از گیاه آلوورا یاد می‌کند. با توجه به موقعیت مصر و یونان بر روی نقشه، منصفانه است که بگوییم بومی شمال آفریقا است.

ویژگی‌ها

برگ‌های ضخیم، گوشتی و دندانه دار گیاه آلوورا

برگ‌های ضخیم، گوشتی و دندانه دار گیاه آلوورا

گیاه آلوورا، یک الگوی کاغذی از برگ‌های دندانه‌دار ضخیم، سبز تا آبی، سفت و در عین حال آبدار، اطراف ساقه‌های کوتاه که در هنگامی که به رشد کافی می‌رسد به 45 تا 60 سانتیمتر ارتفاع می‌رسند. این ماده ژل مانند درون بافت‌های برگ است که به قابلیت‌های حفظ آب که به شدت برای بقا در شرایط بیابانی خشک مورد نیاز است، کمک می‌کند.

در طول ماه‌های تابستان، گیاه آلوورا به طور فعال در فصل بهار رشد می‌کند و اغلب گل‌های زردرنگی تولید می‌کند که به روز‌های خشک زمستان رنگ‌های روشن می‌بخشند. در نظر داشته باشید که شکوفه دادن این گیاه در داخل خانه، به جای زیستگاه اصلی آن‌ها در خارج از خانه، کمی کار اضافی خواهد داشت.

این گیاه بسیار بخشنده است و یک گیاه خانگی با نگهداری کم محسوب می‌شود. گیاه آلوورا می‌تواند در شرایط بی‌توجهی و شرایط زندگی کمتر از‌ایده‌آل رشد کند و تنها دشمن واقعی آن آبیاری بیش از حد است.

چگونه پرورش دهیم؟

در هنگام رشد ساکولنت‌ها مانند آلوئه ورا ملاحظات زیادی وجود دارد تا آن‌ها در خانه شما رشد کنند. ترکیب گلدان مناسب، شرایط نوری بهینه، مقدار آب، تکنیک مناسب و انتخاب گلدان صحیح تنها چند مورد هستند.
در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم رشد گیاه چگونه است.

نور

ترجیح نوری حداقل 6 ساعت در روز در آفتاب

ترجیح نوری حداقل 6 ساعت در روز در آفتاب

وقتی صحبت از نور می‌شود، روشنایی بهتر است. پنجره‌های رو به جنوب‌ایده‌آل هستند، اگرچه پنجره‌های شرقی و غربی مقدار نور لازم برای سالم نگه داشتن گیاه آلوورا شما را فراهم می‌کنند. در حالت‌ایده‌آل، ۶ ساعت یا بیشتر نور روشن یک مکان پر نور یا آفتاب کامل در نظر گرفته می‌شود. با این حال، نور روشن را با نور کامل خورشید اشتباه نگیرید.

نور روشن مکانی است که اشعه خورشید را که مستقیماً به گیاه می‌تابد، دریافت نمی‌کند. در عوض، این گیاه در نزدیکی پنجره‌ای قرار دارد که نور شدیدی را دریافت می‌کند، اما مستقیماً توسط پرتو‌های خورشید مورد اصابت قرار نمی‌گیرد. این امر به ویژه در طول ماه‌های تابستان در نیم کره شمالی اهمیت دارد.

گیاه آلوورا اگرچه یک گیاه خانگی است، اما در طول ماه‌های تابستان دوره نهفته یا استراحت را سپری می‌کند. در طول این دوره استراحت، این گیاه به طور فعال رشد نمی‌کند. این گیاه هنوز هم به نور نیاز دارد، اما اگر قرار باشد اشعه مستقیم خورشید هر روز به مدت ۶ ساعت یا بیشتر به آن بتابد، شما با خطر آفتاب سوختگی گیاه خود مواجه می‌شوید. که به نوعی با توجه به استفاده از ژل آلوئه ورا برای تسکین درد آفتاب سوختگی است.

سازگاری فصلی

گیاه آلوورا در تابستان در فضای باز

گیاه آلوورا در تابستان در فضای باز

بسیاری از افراد دوست دارند گیاهان خانگی خود را در طول ماه‌های تابستان به فضای باز ببرند و این گیاه نیز می‌تواند همراه با بقیه گیاهان به بیرون از منزل برود. اما مهم است که هر گیاه خانگی را با شرایط آب و هوایی که ممکن است در فضای باز با آن مواجه شوند، آشنا کنید.

بعید است که آلوئه ورا شما تندباد‌ها، طوفان‌های باران یا حتی نشستن گاه و بیگاه پرندگان بر روی آن را در داخل خانه تحمل کند. برای کمک به گیاهان خانگی خود برای سازگاری با فضای باز بزرگ، باید به آرامی آن‌ها را با محیط جدید آشنا کنید.

برای روز‌های اول، گیاه آلوورا خود را در یک مکان سایه دار قرار دهید. با نزدیک شدن شب، این گیاه را به داخل بیاورید. به تدریج این گیاه خود را هر ۲ الی ۳ روز یک بار در نور خورشید فضای باز قرار دهید تا در مکان نهایی خود قرار گیرد. انتقال از داخل خانه به بیرون از خانه در مجموع حدود ۷ الی ۱۰ روز طول می‌کشد. پس از رسیدن به مکان نهایی، نیازی به آوردن این گیاه در شب به داخل خانه نیست.

دما

گیاه آلوئه ورا ساکولنت با ماندگاری خوب

گیاه آلوئه ورا ساکولنت با ماندگاری خوب

آلوئه ورا می‌تواند به راحتی خود را با زندگی در دمای هوای معمولی خانه ما سازگار کند. در حالت‌ایده‌آل، حدود ۲۷ درجه سانتیگراد توسط این ساکنان بیابانی ترجیح داده می‌شود. با این حال می‌تواند دمایی از ۱۰ درجه را تحمل کند چرا که دمای زیر ۱۰ درجه می‌تواند باعث آسیب سرمایی به گیاه شما شود.

اگر دوست دارید این نوع از گیاهان خود را برای ماه‌های تابستان به بیرون ببرید، حتماً با نزدیک شدن به فصل پاییز دمای شب را زیر نظر داشته باشید. در دمای زیر ۱۰ سانتیگراد درجه، گیاه آلوورا شروع به ریزش برگ‌ها می‌کنند، برگ‌ها ممکن است نرم و مرطوب شوند، ساقه‌ها می‌توانند از بین بروند یا حتی ممکن است مرگ گیاه اتفاق بیفتد.

دما یکی از شرایط محیطی است که به طور مستقیم بر فرکانس آبیاری تأثیر می‌گذارد. نوعی از گیاه آلوورا که در دمای ۱۶ درجه سانتیگراد نگهداری می‌شود، به اندازه یک آلوئه ورا که در دمای ۲۷ درجه نگهداری می‌شود، نیازی به آبیاری نخواهد داشت.

در دما‌های پایین‌تر، جذب آب کم‌تر خواهد بود. این گیاه شما هنوز هم برای فتوسنتز غذای خود به آب نیاز دارد، اما نه در همان فرکانس یک گیاه که در ۲۷ درجه نگهداری می‌شود.

آب

گیاه آلوورا باید با خشک شدن خاک آبیاری شود

گیاه آلوورا باید با خشک شدن خاک آبیاری شود

گیاه آلوورا گیاهی آبدار است. این گیاه کاکتوس محسوب نمی‌شود، اما خواص مشابهی دارد. ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها سازگاری‌های گیاهی ویژه‌ای دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهد آب اضافی را در بافت‌های برگ و ساقه خود ذخیره کنند. این امر برای بقای آن‌ها ضروری است.

در یک بیابان، بارش کمی در طول یک سال وجود دارد. بسیاری از ساکولنت‌ها یا آب بازسانان و کاکتوس‌ها ممکن است تنها یک یا دو بار در سال آب دریافت کنند تا بتوانند زنده بمانند. از آنجا که آب ارزشمندترین دارایی در بیابان است، بسیاری از ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها سازگاری بیشتری با تیغ یا خار دارند تا از این ذخیره آبی ارزشمند در برابر دیگر ساکنان بیابان محافظت کنند. حالا که با آناتومی اولیه گیاه آشنا شدید، می‌توانید از این دانش به عنوان ابزاری برای آبیاری صحیح گیاه خانگی خود استفاده کنید.

اگرچه کار خوبی است آبدهی یک زمانبندی مشخص داشته باشد اما این کار برای رشد گیاهان، مضر و گاهی حتی کشنده است. هیچ برنامه مشخصی در مورد آبیاری گیاه آلوئه ورا وجود ندارد. دفعات آبیاری توسط گیاه و محیطی که گیاه در آن زندگی می‌کند تعیین می‌شود.

به عنوان مثال، اگر این گیاه در زمان رشد فعال باشد، به آب بیشتر نیاز خواهد بود. زندگی در نور روشن خورشید در مقایسه با یک مکان سایه دار نیاز به آبیاری مکرر دارد.

چه زمانی باید این گیاهان را آبیاری کنید؟

آبیاری مناسب برای گیاه آلوئه ورا

آبیاری مناسب برای گیاه آلوئه ورا

تشخیص اینکه گیاه آلوورا هر چند وقت یکبار باید آبیاری شود دشوار است. شما همیشه می‌توانید از یک رطوبت سنج برای تعیین میزان رطوبت خاک خود استفاده کنید. با قرار دادن یک کاوشگر در خاک داخل گلدان، می‌توان میزان فعالیت الکتریکی درون خاک را اندازه‌گیری کند.

رطوبت سنج به شما یک خوانش آنالوگ بر روی یک مقیاس در بالای رطوبت سنج می‌دهد. وقتی خاک مرطوب باشد، برق بیشتری تولید می‌شود. اگرچه‌ رسانایی الکتریکی درون گلدان شما وجود دارد، اما نیازی نیست نگران تکان خوردن آن باشید. این عدد مقدار برق دقیقه است.

سطح خاک گیاه آلوئه شما ممکن است خشک به نظر برسد و حتی ممکن است بسیار خشک باشد. اما در اطراف ریشه گیاه چقدر خشک است؟ یک راه نسبتاً ارزان برای بررسی رطوبت خاک گیاه آلوورا است که انگشت اشاره خود را درون مخلوط گلدان قرار دهید.

با قرار دادن انگشت خود در عمق خاک می‌توانید احساس کنید که خاک در ناحیه ریشه چقدر مرطوب است. اگر می‌توانید در نوک انگشت خود احساس رطوبت کنید، خاک بسیار مرطوب است و نیازی به آب نیست. آیا خشک است؟ پس به آلوئه خود بطور کامل آب بدهید.

آبیاری کامل چیست؟

مقدار آبدهی کافی برای گیاه آلوورا

مقدار آبدهی کافی برای گیاه آلوورا

آبیاری کامل یعنی زمانی که گیاه خود را از بالای خاک آبیاری می‌کنید و اجازه می‌دهید آب از پایین گلدان خارج شود. این همان جایی است که می‌بینیم استفاده از خاک خوب آبیاری شده هنگام کاشت گیاه آلوورا چقدر مهم است. ممکن است بیش از حد آب به نظر برسد، به خصوص برای یک گیاه بیابانی مانند گیاه آلوئه ورا. با این حال، آبیاری کامل به گیاه اجازه می‌دهد تا به اندازه نیاز خود آب جذب کند و کمی ذخیره در خاک باقی بماند.

انتخاب ظرف

انتخاب یک ظرف برای گیاه آلوورا مهم است. این کار چیزی بیشتر از انتخاب یک گلدان زیبا است. مواد نگهدارنده، اندازه و زه کشی همه مواردی هستند که هنگام انتخاب مکان برای این گیاه ورا باید در نظر بگیرید.

نوع مواد مصرفی ظرف

گلدان سفالی یا گلی بدون لعاب برای رشد آلوورا

گلدان سفالی یا گلی بدون لعاب برای رشد آلوورا

سفال و دیگر ظروف سفالی بدون لعاب به چند دلیل برای رشد این گیاه مناسب هستند. سفال یک ماده متخلخل است، به این معنی که هوا و آب می‌توانند از طریق دیواره‌ای گلدان شما مبادله شوند. اگر به اشتباه آبیاری بیش از حد برای گیاه مرتکب شوید، این گیاه کمی خشک خواهد شد.

دوم، سفال سنگین است. زمانی که گیاه آلوورا بالغ شما مقدار زیادی برگ سالم و ضخیم داشته باشد، این گیاه فوق‌العاده خواهد بود. و اگر در یک گلدان پلاستیکی قرار دهید، کل گیاه شما از بین خواهد رفت. وزن سفال به تعادل وزن گیاه کمک خواهد کرد.

اگر از ظاهر گلدان‌های سفالی یا گلی خوشتان نمی‌آید، همیشه می‌توانید گلدان سفالی را داخل یک گلدان تزیینی‌تر قرار دهید. به این ترتیب این گیاه می‌تواند زه کشی مناسبی داشته باشد و به زیبایی مورد نظر خود دست پیدا کنید.

کاشت گیاه آلوورا در یک گلدان پلاستیکی هیچ اشکالی ندارد. گلدان‌های سفالی و گلی گران‌تر از گلدان‌های پلاستیکی هستند. اگر می‌خواهید در فضای باز گیاه بکارید، حتماً گلدانی انتخاب کنید که زه کشی خوبی داشته باشد و به اندازه کافی محکم باشد تا وزن گیاه شما را تحمل کند.

ابعاد گلدان

اندازه گلدان مناسب برای سایز گیاه

اندازه گلدان مناسب برای سایز گیاه

صرف نظر از نوع موادی که گلدان شما از آن ساخته می‌شود، اندازه گلدان نیز برای شاد و سالم نگه داشتن گیاه آلوورا شما مهم است. اگر در گلدانی گیاه آلوئه ورا دارید که نیاز به گلدان مجدد دارد، به قطر گلدان فعلی نگاه کنید (معمولاً می‌توانید قطر آن را در قسمت زیرین گلدان پیدا کنید) و برای گلدان جدید یک اندازه بالا بروید.

به عنوان مثال، این گیاه شما در حال حاضر در یک گلدان با قطر 15 سانتکاشته می‌شود و زمان انتقال آن به سمت گلدان بزرگ‌تر، اندازه بعدی از یک گلدان 15 سانت به یک گلدان 20 سانت است. اگر گیاه آلوورا را به گلدانی بزرگ‌تر از یک گلدان منتقل کنید، این خطر را دارید که خاک اطراف ریشه این گیاه بیش از حد مرطوب بماند.

از آنجا که گیاه کوچک و گلدان بزرگ است، تنها می‌تواند مقدار زیادی آب مصرف کند. خاک اطراف آب را چه گیاه به آن نیاز داشته باشد و چه نداشته باشد، حفظ خواهد کرد. این خاک سرد و مرطوب دعوتی باز برای پوسیدگی ریشه، پوسیدگی ساقه و دیگر عوامل بیماری زای قارچی است.

زهکشی گلدان

سوراخ‌های زهکشی در کف گلدان برای حفظ سطح رطوبت

سوراخ‌های زهکشی در کف گلدان برای حفظ سطح رطوبت

خیلی وقت‌ها، در دنیای گیاهان خانگی، واژه‌های زه کشی، خیسی و بهم ریختگی اغلب به ذهن می‌آیند. نشت آب از گلدان، خیس شدن فرش‌ها و دادن آب به سفره‌های کناری، یکی از کثیف‌ترین قسمت‌های زندگی با گیاهان خانگی است. (یک نعلبکی پلاستیکی برای گرفتن آب اضافی بخرید یا برای خرید چند بشقاب شام برای استفاده به عنوان نعلبکی به یک فروشگاه مراجعه کنید. )

اما زه کشی برای زنده ماندن این گیاه ضروری است. خشک کردن امکان خروج آب اضافی از ته گلدان را فراهم می‌کند. اگر زه کشی وجود نداشته باشد، گیاه آلوورا در آب می‌نشیند. نشستن در آب به مدت طولانی می‌تواند باعث کمبود اکسیژن در ناحیه ریشه گیاه شود. بدون این اکسیژن، ریشه‌ها غرق خواهند شد و بدون سیستم ریشه‌ای سالم، نوک گیاه آلوئه ورا نیز آسیب خواهد دید.

یکی از راه‌های ایجاد حفره‌های زه کشی، تخلیه خاک از پایین گلدان به خصوص با مخلوط‌های گلدانی کاکتوس ماسه‌ای است. برای کاهش میزان خروج خاک از گلدان، می‌توانید قبل از پر شدن با خاک، یک صفحه پنجره‌ای شکل را در داخل گلدان قرار دهید و حفره‌های زه کشی را بپوشانید. این به آب اجازه تخلیه می‌دهد اما بیشتر خاک را در خود نگه می‌دارد.

گزینه دیگر استفاده از تکه‌های ظروف سفالی شکسته است. در گلخانه ما به طور تصادفی همیشه گلدان‌های سفالی را می‌شکنیم. یک تکه از یک گلدان شکسته را پیدا کنید و به دقت آن را در ظرف خود قرار دهید. این کار مانع از خروج خاک از گلدان می‌شود و در عین حال امکان فرار آب را فراهم می‌کند.

خاک

کاشت آلوئه ورا خاکی با زهکشی خوب

کاشت آلوئه ورا خاکی با زهکشی خوب

نوع خاک مورد استفاده برای گیاه آلوئه ورا می‌تواند به حفظ زه کشی مناسب کمک کند. استفاده از مخلوط گلدانی بیابانی که به صورت تجاری در دسترس است، گزینه خوبی است و برای این گیاه مناسب است.

این خاک‌ها حاوی پیت ماس (خزه‌های ریز پیت) یا کمپوست هستند که علاوه بر تأمین مواد مغذی برای گیاه آلوورا، مواد مغذی دیگری مانند پرلیت را نیز تأمین می‌کنند، که سنگ‌های ریز و سفید رنگی هستند که در مخلوط‌های بدون خاک پیدا می‌کنید.

پرلیت یک سنگ آتشفشانی است که تا ۱۳۰۰ درجه سانتیگراد گرم شده است. وقتی صخره آتشفشانی تا این درجه حرارت بالا می‌رود، مانند ذرت بو داده ظاهر می‌شود. پرلیت هنگامی که در مخلوط کن‌های گلدانی استفاده می‌شود، شکاف‌های هوایی کوچکی ایجاد می‌کند و زه کشی درون خاک را افزایش می‌دهد.

افزودنی‌های دیگر مانند پوکه یا pumice و شن نیز در حفظ سطح رطوبت متعادل مفید هستند. هنگامی که این گیاه را در گلدان قرار می‌دهید دقت کنید که مقداری فضای خالی در بالای ظرف خود بگذارید. بیشتر گلدان‌ها دارای یک لبه یا حلقه در اطراف، تقریباً ۲ سانت به پایین هستند. این لب هنگام تعیین میزان پر شدن گلدان از خاک مهم است.

با گذشتن این قسمت از سر گلدان، می‌توانید گیاه آلوئه ورا خود را به طور کامل آبیاری کنید. این ۲ سانت فضا به شما این امکان را می‌دهد که بدون اینکه خاک از دو طرف گلدان عبور کند، به قسمت بالایی آن آب اضافه کنید.

کود

استفاده نکردن از کود زیاد برای گیاه آلوورا

استفاده نکردن از کود زیاد برای گیاه آلوورا

کود‌ها از املاح تشکیل شده‌اند و اگر مقدار زیادی نمک در خاک وجود داشته باشد، ریشه‌ها می‌توانند دچار سوختگی با نمک شوند. (اگر در منطقه‌ای سردسیر زندگی می‌کنید و متوجه چمن و درختچه‌های کوچکی که در نزدیکی پیاده رو‌ها، جاده‌ها یا پارکینگ‌ها زندگی می‌کنند در اوایل قهوه‌ای رنگ هستند در بهار، آن‌ها احتمالاً آسیب نمکی ناشی از آبگیر‌های پیاده رو دارند. )

گیاه آلوئه ورا خاک با مواد مغذی ضعیف را ترجیح می‌دهد. بنابراین حتی اگر فکر می‌کنید با تأمین مواد مغذی گیاه خود از طریق کود، کار درست را انجام می‌دهید، ممکن است آسیب بیشتری به گیاه خود وارد کنید.

تکثیر

برای علاقه‌مندان به گیاهان، تکثیر گیاهان جدید را می‌توان به راحتی به صورت رویشی انجام داد. تکثیر گیاهی از بخشی از گیاه موجود برای رشد گیاهان جدید استفاده می‌کند. گیاه آلوئه ورا می‌تواند با خارج کردن پاجوش از گیاه مادر یا استفاده از یک دمبرگ تک برگی برای رشد یک گیاه کاملاً جدید تکثیر شود.

تقسیم‌بندی

قرار دادن ساقه در خاک با نور مناسب

قرار دادن ساقه در خاک با نور مناسب

پوکه یا پاجوش، اولین روش رویشی برای بحث در مورد تکثیر گیاه آلوورا است. پاجوش‌ها از ریشه‌ها یا ساقه‌های گیاهان مادر بالغ و برخی از پاجوش‌ها به راحتی از گیاه مادر جدا می‌شوند ولی بقیه به کمی رسیدگی نیاز دارند.

با استفاده از یک چاقو یا قیچی هرس تمیز، پاجوش را به آرامی از گیاه مادر جدا کنید تا جایی که ممکن است نزدیک به پایه باشد. اجازه دهید پاجوش‌های شما ۲ تا ۳ روز در هوای خشک باشند. در طول این فرآیند خشک کردن، سطح برش یک پینه یا دلمه ایجاد می‌کند. این پینه به جلوگیری از ورود بیماری‌ها به گیاهچه جدید کمک می‌کند.

پس از پینه زدن، یک گلدان تمیز و با زهکشی خوب با خاک کاکتوس جدید برای گیاه آلوئه ورا تازه خود آماده کنید. مطمئن شوید که گلدان خیلی بزرگ نباشد تا از احتمال آبیاری بیش از حد جلوگیری شود. خاک را کاملاً آبیاری کنید تا جایی که آب از سوراخ‌های زهکشی کف گلدان خارج شود.

سپس پاجوش را روی سطح خاک قرار دهید. اگر می‌خواهید انتهای بریده شده را در یک هورمون ریشه زایی تجاری آغشته کنید، اکنون زمان انجام این کار است، اگرچه برای تکثیر موفقیت‌آمیز نیازی به این کار نیست. به آرامی پاجوش را در خاک فشار دهید، پینه را به سمت پایین بکشید، مطمئن شوید که گیاهچه مستقیماً با خاک تماس دارد. ممکن است برای ایجاد تماس قابل اعتماد و محکم نیاز به اضافه کردن خاک اضافی داشته باشید.

گلدان را در معرض پنجره‌ای با نور روشن قرار دهید و مرتباً آب آن را بررسی کنید. از آنجایی که پاجوش هنوز سیستم ریشه‌ای ندارد، ممکن است پاجوش در ابتدا در مقایسه با گیاه آلوئه ورا به آب بیشتری نیاز داشته باشد.

مشکلات رایج

آفات برگ‌های گیاه آلوئه ورا سبز

آفات برگ‌های گیاه آلوئه ورا سبز

اگرچه این گیاه نگهداری نسبتاً کمی دارد، اما گاهی ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. حشرات و بیماری‌ها همیشه با رشد گیاهان این امکان را دارند و این گیاه نیز از این قاعده مستثنی نیست.

حشرات

گیاه آلوئه ورا خوش شانس است که تنها چند دوست شش پا دارد که می‌توانند باعث خرابیش شوند. به طور کلی سه آفت اصلی حشرات عبارتند از: شپش آرد آلود، شپشک و شته.

پوسیدگی ریشه و قارچ

قارچ یک عامل بیولوژیکی است. اما گاهی اوقات مسائل قارچی وابسته به این گیاه نتیجه مستقیم تکنیک‌های فرهنگی نامناسبی است که در وهله اول برای مراقبت از آن به کار می‌رود. پوسیدگی‌های ریشه و ساقه ناشی از قارچ هستند.

با این حال، آبیاری بیش از حد محیط‌ایده‌آلی را برای شکوفایی این قارچ‌ها ایجاد می‌کند. اگر از آبیاری بیش از حد جلوگیری شود، شرایط برای قارچ مطلوب نیست، بنابراین گیاه شما از این مشکل دور نگه داشته می‌شود.

اگر شک دارید که گیاه آلوورا شما قربانی پوسیدگی ریشه شده است، گیاه را برعکس کنید و ریشه‌ها را بررسی کنید. بافت ریشه گیاه آلوئه ورا سالم ضخیم، سفت و سفید است. اگر ریشه‌ها قهوه‌ای، زرد یا نرم به نظر برسند، احتمال پوسیدگی ریشه وجود دارد. همچنین ممکن است متوجه ریزش برگ‌ها یا افتادن گیاه خود شوید.

اگر شجاع هستید، ریشه‌ها را بو کنید. بوی آب راکد می‌دهد؟ اگر پاسخ مثبت است، پوسیدگی سطحی اتفاق می‌افتد. ریشه‌ها نباید هیچ بویی داشته باشند یا باید بویی شبیه به مخلوط گلدان داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *