دانستی‌ها

11 نکته رشد گیاهان در خانه

نکات-و-نگهداری-برای-رشد-گیاهان-در-خانه

آیا تصمیم به رشد گیاهان در خانه گرفته‌اید؟ بسیاری از گیاهان باغی را می‌توان با کمی صبر و مراقبت در داخل خانه با موفقیت کشت کرد. در این مقاله از گل هلند، مهم‌ترین نکات خود را در مورد یک باغ گیاهان خانگی پررونق بیان می‌کند.

یک باغ گیاهی خانگی پررونق نیاز به یک چیدمان هیدروپونیک فانتزی یا هزینه کرد عظیم در چراغ‌های رشد ندارد. تا زمانی که پنجره‌ای آفتابی دارید، می‌توانید تنوع شگفت‌انگیزی از گیاهان معطر را درست در آشپزخانه خود پرورش دهید.

باغ گیاهی خانگی نیز برای مصارف آشپزی و همچنین دکور‌های زرق و برق دار برای زنده کردن هر فضایی کاربرد دوگانه دارند. زمانی که شما یک باغ گیاهی خانگی را راه‌اندازی می‌کنید، چند مشکل وجود دارد که باید از آن‌ها اجتناب کنید، و چند قدمی که می‌توانید بردارید تا گیاهان خود را برای موفقیت آماده کنید.

از انتخاب گیاه گرفته تا نور مناسب خورشید، عوامل متعددی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند. گیاهان داخل خانه برای ساکنان آپارتمان، مستأجران، آشپز‌ها و باغبانان به طور یکسان ضروری است. این نکات زیر به شما کمک می‌کند تا برداشت گیاهی خود را در یک فضای کوچک خانگی به حداکثر برسانید.

مهمترین نکات برای رشد گیاهان در خانه

روشنایی کافی فراهم کنید

نوردهی مناسب برای رشد گیاهان در خانه

نوردهی مناسب برای رشد گیاهان در خانه

یکی دیگر از نکات رشد گیاهان در خانه و بارزترین آنها، محدودیت سقف بالای سرشان است. اغلب گیاهان به حداقل ۶ ساعت آفتاب در روز نیاز دارند. نور خورشید یک عامل محدود‌کننده اصلی برای باغ‌های گیاهان داخل خانه است، اما راه‌های زیادی برای تضمین این که گیاهان معطر شما نور مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند، وجود دارد.

اول، با نوری که دارید کار کنید. وضع زاویه خورشید در بخش‌های مختلف روز و سال. ببینید که خورشید در فصل‌های مختلف چگونه به خانه شما می‌تابد و مکانی را پیدا کنید که گیاهان شما بتوانند بیش‌ترین مقدار نور را دریافت کنند. اکثر گیاهان، بازترین پنجره ممکن را ترجیح می‌دهند. این امر به ویژه در روز‌های کوتاه‌تر و تاریک‌تر زمستان اهمیت دارد.

هر گونه سایبان، پرده، شاخه یا دیگر موانع بیرونی که مانع ورود نور خورشید می‌شوند را حذف کنید. اگر پنجره رو به جنوب ندارید، پنجره رو به شرق یا غرب را انتخاب کنید. گاهی اوقات این مکان‌ها بهترین جا برای گیاهان معطر مانند آویشن، نعناع و جعفری هستند. به خصوص اگر خانه شما در طول تابستان اشعه‌های شدید و داغ خورشید را دریافت کند.

با این حال، اگر می‌خواهید ریحان یا سیر پرورش دهید، مطمئن شوید که نور خورشید بسیار روشن و مستقیم دارید. این گیاهان به راحتی در پنجره‌های کم نور ضعیف و پژمرده می‌شوند.

اگر پنجره‌های رو به روشنایی و آفتاب ندارید، همه چیز را از دست نمی‌دهید. شما همیشه می‌توانید نورپردازی تکمیلی را برای ایجاد فتوسنتز در گیاهان خانگی خود معرفی کنید. یک چراغ LED از فروشگاه محلی خود خریداری کنید و آن را در قفسه یا از سقف بالای باغچه خود آویزان کنید. اغلب، ترکیبی از نور طبیعی غیرمستقیم و نور مصنوعی مستقیم محیط مناسبی برای رشد گیاهان شما ایجاد می‌کند (در عین حال زیبا هم به نظر می‌رسد).

نظارت بر دما

نظارت بر دما برای رشد گیاهان در خانه

نظارت بر دما برای رشد گیاهان در خانه

بیشتر گیاهان در دمای اتاق در حدود ۲۰ درجه رشد می‌کنند. با این حال، پنجره‌ها اغلب دارای یک «microclimate» هستند که گرم‌تر یا سردتر از بقیه خانه‌ها است. هوای سرد از پنجره‌های بدون عایق می‌تواند به گیاهان حساس به سرما مانند ریحان، بادرنجبویه و رزماری آسیب برساند. به طور مشابه، گرمای بیش از حد آفتاب تابستانی که روی شیشه می‌تابد می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در گیاهان حساس به گرما مانند سیر و پیاز شود.

یک دماسنج در نزدیکی لبه پنجره قرار دهید و نوسانات دمایی را کنترل کنید تا مشخص شود که آیا لازم است گیاهان خود را نزدیک‌تر یا دورتر از پنجره قرار دهید یا خیر.

گیاهان مناسب را انتخاب کنید

گیاهان مناسب برای رشد در خانه

گیاهان مناسب برای رشد در خانه

نکته دیگر از نکات رشد گیاهان در خانه انتخاب گیاه مناسب است. بهترین انواع گیاهان برای باغچه‌های آشپزخانه‌ای، گیاهان جمع و جور و با رشد سریع هستند. گیاهان چندساله مانند رزماری و نعناع را می‌توان به راحتی از قلمه رشد داد یا از طریق شاخه‌های گیاهان یک باغ این عمل را انجام داد. گیاهان یکساله مانند ریحان و جعفری را می‌توانید به شرطی که از گلدهی آن‌ها جلوگیری کنید و گرمای کافی را فراهم کنید، کشت دهید.

گیاهانی مانند شوید، رازیانه، سیر و بابونه بهتر است در فضای باز نگهداری شوند زیرا به فضای زیادی برای رسیدن به حداکثر پتانسیل خود نیاز دارند. اسطوخودوس را می‌توان در داخل خانه پرورش داد، اما گلدان بزرگتر را ترجیح می‌دهد تا یک باغ استاندارد آشپزخانه.

اگر محدودیت فضا دارید، توصیه می‌کنیم مزایا و معایب گیاهان مختلف را نیز بسنجید. به عنوان مثال، گشنیز یک انتخاب عالی است زیرا وقتی آن را از فروشگاه خریداری می‌کنید به سرعت پژمرده می‌شود و کاربرد‌های متنوعی در آشپزخانه دارد. از سوی دیگر، آویشن هنگام خشک شدن طعم خوبی از خود نشان می‌دهد و نگهداری از آن وقت کمتری می‌گیرد.

راهنمای مراقبت و رشد گیاهان در خانه بر اساس گونه‌ها

گیاهان خانگیمراقبت ویژهچگونه برداشت کنیم؟
ریحانبه نور بسیار روشن و دمای گرم نیاز داردبرای تشویق بوته شدن و رشد مجدد، نوک‌ها را بردارید
پیازچهآفتاب کامل و خاک غنی از مواد آلی را ترجیح دهیداز قیچی برای برش 2 تا 4 اینچی استفاده کنید
گشنیزبه نور روشن نیاز دارد. گرمای شدید را دوست نداردبریدن برگ‌ها، کشیدن شاخه‌های کناری، یا بریدن دسته‌های کامل
رزماریبا قلمه شروع کنید؛ خاک با زهکشی خوب، شنی یا خاک را ترجیح می دهدساقه‌های کناری بلند 2-4 اینچی را برش دهید یا تا دو سوم گیاه را کوتاه کنید
آویشنخاک خشک تر را ترجیح می دهد و پنجره‌های سایه دار را تحمل می کندساقه‌های کناری بلند 2-4 اینچی را برش دهید یا تا دو سوم گیاه را کوتاه کنید
نعناعاز خاک مرطوب لذت می برد و پنجره‌های سایه دار را تحمل می کندنوک‌ها را بگیرید یا شاخه‌های کامل را برداشت کنید
جعفریاز نهالستان شروع کنید و در خاک مرطوب و غنی رشد دهیدساقه‌های منفرد را از پایه گیاه ببرید یا نوک برگ‌ها را بچسبانید
پونه کوهیعاشق پنجره‌های گرم و آفتابی است. خاک با زهکشی خوب، شنی یا خاک را ترجیح می دهدتا دو سوم از گیاه را کوتاه کنید
مریم گلیآفتاب متوسط تا کامل را دوست دارد و به شرایط خاکی خشک نیاز داردبرگها یا شاخه‌های کوچک کناری را بزنید

گیاهان را در ظرف پر آب قرار ندهید

قرارا ندادن گیاهان در ظرف پر آب برای رشد بهتر

قرارا ندادن گیاهان در ظرف پر آب برای رشد بهتر

آبیاری بیش از حد رایج‌ترین اشتباهی است که مبتدیان در داخل خانه مرتکب می‌شوند. به راحتی می‌توانیم گیاهان خود را با کمی توجه بیش از حد تهیه کنیم. از آنجا که این گیاهان در ظروف کوچک‌تر با زه کشی کمتر نسبت به خاک بیرون ریشه دارند، به راحتی می‌توانند در برابر پوسیدگی ریشه تسلیم شوند.

آبیاری کم و کامل بهترین کار است. همیشه خاک گیاهان خود را قبل از آبیاری بررسی کنید. اگر انگشت خود را چند سانتی‌متر داخل گلدان فرو کنید و تمیز بیرون بیاید، این نشان می‌دهد که گیاه شما برای نوشیدن آماده است. خاک هرگز نباید احساس خیسی، سنگینی یا اشباع شدن کند. وقتی گیاهان داخل خانه را آب می‌دهید، آن‌ها را با آب غرق نکنید.

از یک قوطی آب یا یک شیشه کوچک برای آبیاری ملایم استفاده کنید. اجازه دهید خاک در یک زمان مقدار کمی آب جذب کند. آب نباید روی سطح جمع شود یا باعث جابجایی عمده خاک شود. به آرامی رطوبت را توزیع کنید تا زمانی که آب از سوراخ زه کشی ته ظرف خارج شود، سپس متوقف شوید.

به یاد داشته باشید که شما نمی‌توانید کل باغ خانگی خود را با یک برنامه آبیاری یکسان درمان کنید. گونه‌های مختلف ترجیحات آبیاری متفاوتی دارند. برای مثال، گیاهان مقاوم به خشکی مانند رزماری و پونه کوهی به آب بسیار کمتری نسبت به نعناع و ریحان نیاز دارند. به طور معمول، اگر گیاهی در خارج از خانه مقاوم به خشکی باشد، به این معنی است که در داخل خانه نیز به آب کمتری نیاز دارد.

از این نمودار به عنوان یک راهنمای کلی استفاده کنید اما به یاد داشته باشید که نیاز به آب در نهایت به اندازه ظرف، دما، رطوبت، نوع خاک و فصل بستگی دارد.

خاک مرطوب را ترجیح دهیدخاک خشک را ترجیح دهید
نعناعرزماری
پیازچهپونه کوهی
ریحانآویشن
گشنیزاسطوخودوس
مریم گلی

رشد جداگانه گونه‌های گیاهی

رشد گیاهان در خانه بصورت جداگانه در هر ظرف

رشد گیاهان در خانه بصورت جداگانه در هر ظرف

یکی دیگر از نکات رشد گیاهان در خانه رشد دادن جداگانه گونه‌های گیاهی است. ممکن است مخلوط کردن و تطبیق دادن چندین گیاه در یک ظرف، بامزه به نظر برسد، اما ما دریافته‌ایم که موفق‌ترین گیاهان خانگی در گلدان‌های جداگانه رشد می‌کنند. این به شما اجازه می‌دهد تا نیاز‌های خاص هر گیاه را تأمین کنید. همچنین از رقابت گونه‌های قوی‌تر با سایر گونه‌ها جلوگیری می‌کند.

گلدان‌هایی با سوراخ‌های زهکشی انتخاب کنید

انتخاب گلدان‌هایی با سوراخ‌های زهکشی مناسب

انتخاب گلدان‌هایی با سوراخ‌های زهکشی مناسب

گلدان‌ها و ظروف زیادی برای باغ‌های گیاهان وجود دارد، اما برخی از آن‌ها برای طول عمر بالا ساخته نشده‌اند. اگر می‌خواهید گیاهان شما رشد کنند، حتماً گلدان‌هایی را انتخاب کنید که سوراخ‌های زه کشی دارند.
ظروف سفالی یا سرامیکی قدیمی با سینی‌های حوضچه‌ای بهترین گزینه‌ها هستند.

در حالت‌ایده‌آل، سوراخ زه کشی باید حداقل ۲ / ۱ اینچ قطر داشته باشد. ظرف آب باید به اندازه کافی عمیق و پهن باشد تا حدود یک اینچ آب تخلیه شده را بدون سرریز نگه دارد. برخی از باغبان‌ها دوست دارند آب را به داخل سینی حوضچه هدایت کنند تا گیاه بتواند از طریق ریشه‌هایش آب بنوشد. این روش تنها در صورتی کار می‌کند که سوراخ زه کشی به اندازه کافی بزرگ باشد تا ریشه‌ها از آن عبور کنند.

از مخلوط خاک با زهکشی خوب استفاده کنید

مخلوط خاک با زهکشی خوب برای رشد گیاهان در خانه

مخلوط خاک با زهکشی خوب برای رشد گیاهان در خانه

زهکشی یک موضوع حیاتی برای باغبانی خانگی است. بدون زهکشی مناسب، ریشه گیاه خفه می‌شود. در حالی که برخی از گیاهان می‌توانند خاک رس سنگین‌تر یا خاک‌های بیرونی با زهکشی ضعیف را تحمل کنند، وقتی آب در داخل گلدان مسدود می‌شود جایی برای رفتن وجود ندارد. بسیاری از مشکلات گیاهان خانگی را می‌توان با انتخاب یک مخلوط خاک با زهکشی خوب کاهش داد.

این گیاهان با کمپوست، خاک با کرم و خاک‌های گلدانی که غنی از مواد آلی هستند رشد می‌کنند:

 • نعناع
 • پیازچه
 • جعفری
 • گشنیز
 • ریحان

گیاهان دیگر در واقع خاک ضعیفی را ترجیح می‌دهند که به آب اجازه می‌دهد خیلی سریع از آن عبور کند. این گیاهان معمولاً به کمپوست یا اصلاحات خاک غنی نیاز ندارند.

 • رزماری
 • آویشن
 • پونه کوهی
 • اسطوخودوس
 • مریم گلی

صرف نظر از اینکه کدام گونه گیاهی را انتخاب می‌کنید، مواد خاصی را می‌توان با مخلوط گلدان خود ترکیب کرد تا زهکشی آب را بهبود بخشد و از پوسیدگی ریشه جلوگیری کند. این افزودنی‌های طبیعی تخلخل بالایی دارند که به آب اجازه می‌دهد به سرعت از آن عبور کند. موارد مورد علاقه ما عبارتند از:

 • پرلیت یا ورمیکولات
 • شن و ماسه باغبانی
 • شن نخودی
 • سنگ ریزه (به ویژه برای بومیان مدیترانه)
 • پیت ماس
 • کوکوپیت
 • کمپوست الک شده
 • پوست خرد شده

به ترکیبات موجود در مخلوط خاک گلدان خود توجه کنید. اگر گیاهان شما دچار افتادگی و زرد به نظر می‌رسند یا از ریشه‌هایشان بوی بدی می‌آید، وقت آن است که گیاه را بیرون بیاورید و با ترکیبی از مواد با هوادهی بهتر و کرکی‌تر، گلدان را دوباره در گلدان قرار دهید.

برداشت برای رشد بیشتر | نکات رشد گیاهان در خانه

برداشت از گیاه برای رشد بیشتر

برداشت از گیاه برای رشد بیشتر

برخلاف باور عمومی، برداشت منظم گیاهان باعث رشد بیشتر آن‌ها می‌شود. مهم است که برگ‌های قدیمی و جوانه‌های گل در حال ظهور را ببرید تا گیاه جوانه‌های تازه تولید کند. با گیاهان لطیفی مثل ریحان و سیر دلمان می‌خواهد با چیدن نوک برگ‌ها آن طور که به آن‌ها نیاز دارم برداشت کنم. این امر نشان دهنده رشد بیش از حد و متراکم‌تر گیاه است. همچنین از پیچ خوردن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

با گیاهان همیشه سبز مانند پونه کوهی و آویشن، می‌توانید با خیال راحت تا دو سوم گیاه را ببرید. به یاد داشته باشید که تنها در طول فصل رشد فعال، گیاهان خود را پرورش دهید. در طول زمستان بهتر است مقادیر کمتری برداشت شود زیرا گیاهان آهسته‌تر رشد می‌کنند.

با نهال‌های قوی شروع کنید

شروع با نهال‌های قوی برای رشد گیاهان در خانه

شروع با نهال‌های قوی برای رشد گیاهان در خانه

از نکات دیگر رشد گیاهان در خانه و ساده‌ترین راه برای شروع داشتن یک باغ خانگی، داشتن نهال‌های گیاهی قوی از یک نهالستان معتبر یا مزرعه محلی است. شما قطعاً می‌توانید از دانه‌ها یا قلمه‌ها برای ایجاد گیاهان خود استفاده کنید، اما ممکن است زمان و توجه بیشتری نیاز داشته باشد. برای سریع‌ترین موفقیت، مقداری هزینه اضافی را صرف خرید یک نهال سالم و پیوند آن به گلدان‌های خود کنید.

اگر یک نهال برای گلدان شما خیلی بزرگ است، همیشه می‌توانید آن را با جدا کردن توپ ریشه و کاشت هر نیمه در یک گلدان جداگانه تقسیم کنید. همچنین می‌توانید گیاهان خود را از گیاهان فضای باز تهیه کنید. برش‌ها و بخش‌های ریشه به شما این امکان را می‌دهند که شروعی بر رشد لبه پنجره داشته باشید.

با این حال، بسیار مراقب باشید که هیچ حشره یا بیماری بدبویی را به باغ خانگی خود وارد نکنید. به طور کامل برگ‌ها را برای نشانه‌های شته‌ها، سفیدبالک‌ها یا دیگر آفات بررسی کنید. ریشه‌ها را برای هر نشانه‌ای از پوسیدگی ریشه، کرم، بوی بد، یا تغییر رنگ تیره بررسی کنید.

از کود آلی با رهاسازی آهسته استفاده کنید

استفاده از کود آلی برای رشد گیاهان در خانه

استفاده از کود آلی برای رشد گیاهان در خانه

به عنوان یک قاعده کلی، گیاهان به کود زیادی نیاز ندارند. آن‌ها به اندازه سبزیجات باغی گرسنه نیستند و حتی اگر کود زیادی به آن‌ها داده شود، می‌توانند آسیب ببینند. مقدار کمی از کود آلی با رهاسازی آهسته ماهانه برای جلوگیری از برگ‌های زرد یا رشد کوتاه مدت ناشی از کمبود مواد معدنی در خاک گلدان‌ایده‌آل است.

فقط به یاد داشته باشید که مدت زمان بارور کردن گیاهان، کم‌تر است. کود‌های آلی انتخاب کنید که به آرامی مواد مغذی را در خاک آزاد می‌کنند.

کود‌های مورد علاقه ما برای گیاهان خانگی عبارتند از:

 • جلبک دریایی یا کود کلپ (برای ریز مغذی‌ها)
 • کمپوست با کیفیت بالا
 • ورمی کمپوست
 • امولسیون ماهی (در مقادیر کم)
 • کود گرانولی همه منظوره ارگانیک

از بارور کردن گیاهان داخل خانه با کود‌های نیتروژن مصنوعی خودداری کنید. در واقع مقدار زیادی نیتروژن که به سرعت در دسترس است، می‌تواند باعث شود گیاهان شما عطر خود را از دست بدهند. گیاهانی مانند ریحان و صیفی جات در فصل بهار و تابستان از کود شیمیایی بهره‌مند می‌شوند.

گیاهان همیشه سبز مانند رزماری، پونه کوهی و آویشن معمولاً به کم‌ترین میزان کود نیاز دارند. به هر نشانه‌ای از کمبود مواد مغذی (مانند برگ‌های زرد یا رشد کوتاه مدت) توجه کنید. زمانی که احتمال پوسیدگی ریشه یا مشکل آب را رد کردید، مقدار کمی کود مصرف کنید و چند هفته صبر کنید تا ببینید گیاهان چگونه واکنش نشان می‌دهند.

جایگزینی گلدان درصورت نیاز

جایگزینی گلدان برای رشد گیاهان در خانه

جایگزینی گلدان برای رشد گیاهان در خانه

در شرایط مناسب، گیاهان داخل خانه می‌توانند به وفور رشد کنند. گاهی اوقات حتی از گلدان‌های خود نیز بیش از حد رشد می‌کنند. هنگامی که گیاهان شروع به رشد بیش از حد می‌کنند، شما باید برای حفظ جریان هوای مناسب، آن‌ها را هرس کنید. بدون هوادهی بین برگ‌ها، بیماری‌های قارچی می‌توانند به سرعت در یک محیط بسته بدون هیچ وزیدن بادی، شیوع پیدا کنند. این امر به ویژه در اقلیم‌های مرطوب مشکل ساز است.

بسته به قدرت آن‌ها و برنامه برداشت شما، گیاهان داخل خانه باید یک یا دو بار در سال کشت شوند. تمام گیاهان خانگی که در اینجا به آن‌ها اشاره کردیم، تحمل جابه جایی را دارند و تا زمانی که خاک آن‌ها را با هر جابه جایی بهبود دهید، مشکلی از بابت جابه جایی آن‌ها نخواهید داشت.

جایگزینی گلدان نیز زمان بسیار خوبی برای بررسی ریشه‌های گیاه و هرس کردن هر قسمت مرده یا بیمار گیاه است.

زمانی که ریشه‌های آن شروع به حلقه زدن در لبه‌های ظرف می‌کنند و در جستجوی ناامیدانه برای فضای بیشتر، از سوراخ زهکشی بیرون می‌آیند، گیاهی «محصول به ریشه» در نظر گرفته می‌شود. این نشانه‌ای برای دادن جایی بزرگتر به گیاه است.

اگر جایی برای گلدان‌های بزرگ‌تر ندارید، همیشه می‌توانید گیاه ریشه دار را از گلدان خود جدا کنید، شاخه‌های ریشه را تقسیم کنید و نیمی از آن را به عنوان هدیه به دوستان باغبان خود اختصاص دهید. نیمی از گیاه شما می‌تواند در گلدان اصلی خود باقی بماند و فضای زیادی برای کشش در فصل آینده داشته باشد.

جمع بندی

چه فضای یک باغ بیرونی را نداشته باشید و چه بخواهید گیاهان خود را به آشپزخانه نزدیک‌تر نگه دارید، یک باغ از گیاهان داخل خانه می‌تواند در هر خانه یا آپارتمانی رشد کند. کلید‌های موفقیت عبارتند از:

 • فراهم کردن نور زیاد: اکثر گیاهان به ۶ الی ۸ ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارند.
 • به طور کامل و به ندرت آبیاری کنید: بیش از حد آبیاری نکنید – یک بار در هفته خیساندن خوب معمولاً خوب است.
 • تمرکز بر زهکشی: از مخلوط‌های خاک با زهکشی خوب و ظروف با سوراخ‌های زهکشی بزرگ استفاده کنید.
 • مرتباً عمل برداشت را انجام دهید: برداشتهای مداوم گیاهان شما را تشویق می‌کند تا رشد بیشتری داشته باشند.

اگر این نکات مراقبتی کلیدی و همچنین نکات ذکر شده در بالا را رعایت کنید، در کمترین زمان یک باغ گیاهی سرپوشیده پررونق خواهید داشت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *