دانستی‌ها

گیاه پول | 10 مورد مراقبت اصولی گیاه پاچیرا

گیاه-پول-و-درخت-پاچیرا-سبز-آپارتمانی

گیاه پاچیرا (گیاه پول، شاه بلوط مالابار یا شاه بلوط گویانا) از تالاب‌های گرمسیری در آمریکای مرکزی و جنوبی هستند. در خانه‌های ما، این گیاهان خانگی ساده به گیاهانی جذاب، 150 تا 200 سانتیمتر با ساقه‌های مانند بید، چوبی و توده‌های بزرگ برگ، رو به بالا رشد میکنند.

آنها اغلب با تنه چندین گیاه که با هم بافته شده اند به فروش میرسند که شکل درختی قابل توجه تری به دست میدهد. گیاه پول میتواند گیاه گیج کننده‌ای باشد.

این گیاه نیازهای مراقبتی کمی دارد و میتواند طیف وسیعی از شرایط را تحمل کند، اما تنها زمانی میتوانید آن را در محل مناسب داشته باشید و یک روال معمول را ایجاد کنید که نیازهای یک گیاه تالابی گرمسیری، برای میزاان نمناکی خاک، رطوبت و نور، محترم شمرده شود.

نام متداول گیاه درخت پول، گیاه پول، شاه بلوط مالابار، شاه بلوط گویان، بادام زمینی فرانسوی، آجیل سابا، مونگوبا، پمپو، درخت پروویژن، درخت کاپوک وحشی، پاچیرا
نام علمی Pachira aquatica (قبلا Bombax glabrum)
خانواده Malvaceae یا خانواده گل خطمی
ارتفاع و گستره نهایت 1.5 تا 2 متر ارتفاع، 30 تا 60 سانتیمتر عرض. در طبیعت بسیار بزرگتر، 6 تا 9 متر ارتفاع و عرض دارد
سبک نور روشن، غیر مستقیم؛ نور مستقیم باعث سوزاندن میشود
خاک خاک لومی با زهکشی خوب ترجیح داده میشود، اما میتواند چندین خاک را تحمل کند
آب در داخل خانه، سه بار در ماه تا هفتگی آبیاری شدید. در فضای باز، آبیاری شدید زمانی که خاک سه اینچ زیر سطح خاک خشک است.
آفات و بیماری‌ها شته‌ها، شپشک‌های آردآلود، سایر حشرات فلس نرم، پشه قارچی، آنتراکنوز، سفیدک پودری، برخی از انواع پوسیدگی ریشه

نور و محل قرارگیری گیاه پول

این دقیقا همان اتفاقی است که برای بسیاری از گیاهان داخل خانه رخ میدهد، بنابراین برای گیاه پول این موضوع صادق است که با حالتهای مختلف قرار گرفتن در معرض نور سازگار میشود.
قرار گرفتن آن در محیط‌های روشن طبیعی برای بزرگترشدن و نگهداری آن بسیار مفید است، چرا که قرار گرفتن آن در مناطق نیمه روشن به همان اندازه مفید است.

نور-مناسب-گیاه-پول-یا-درختچه-پاچیرا

نور-مناسب-گیاه-پول-یا-درختچه-پاچیرا

علاوه بر این، حتی قرار گرفتن مستقیم درخت پول در معرض نور خورشید نیز یک عامل مطلوب برای کشت آن است، اما تا حدی که خورشید ظهر بهار و تابستان در تماس مستقیم با شاخ و برگ آن قرار نگیرد که در چنین حالتی به شدت در معرض سوختگی قرار میگیرد، در حالی که خود گیاه از کم آبی نجات می‌یابد.

با این حال، جدا از سازگاری گیاه پول با حالات مختلف قرار گرفتن در معرض نور طبیعی، ویژگی خاص و به خصوص مفید این گیاه، توانایی رشد بدون مشکل و در شرایط نور مصنوعی (لامپهای فلورسنت) است که درخت پول را برای فضاهای اداری مناسب میکند.

اگر گیاه پول چیزی را تحمل نکند، تغییر مکان مداوم یا مکرر است که ضربه سختی به گیاه وارد میکند. در واقع زمانی که گیاه در معرض چنین عملی قرار میگیرد، نارضایتی خود را با انداختن برخی یا بسیاری از برگهایش نشان میدهد.

برعکس، چرخش اندک گلدان در فواصل سال بصورت نسبتا منظم مطلوب است، زیرا شرایط رشد متعادل را در پاچیرا فراهم میکند و اجازه میدهد کل سطح شاخ و برگ در معرض نور قرار گیرد؛ به خصوص در مواردی که در فضا پخش نمیشود.

دمای مناسب برای گیاه پول

گیاه-پاچیرا-سبز-پر-برگ-با-گلدان-گرد

گیاه-پول-سبز-پر-برگ-با-گلدان-گرد

درخت پول، به عنوان گیاهی بومی مناطق گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی، به فضاهای گرم برای رشد آرام خود نیاز دارد و آن شراایط دمایی را میپسندد. بنابراین در داخل خانه در جایی رشد میکند که دما بین ۱۵ تا ۳۲ درجه سانتی گراد (۵۹ تا ۹۰ درجه فارنهایت)است، در حالی که محدوده بهینه برای کشت آن بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد (۶۵ تا ۷۵ درجه فارنهایت) قرار دارد.

در رابطه با کمینه، میتواند دما را تا ۷ درجه سانتی گراد (۴۵ درجه فارنهایت)تحمل کند، بدون اینکه آسیب جدی به جز برگ زدایی کم یا زیاد نشان دهد. مشکلات دمای پایین زمانی افزایش مییابد که گیاه در معرض دمایی از ۴.۵ درجه سانتی گراد (۴۰ درجه فارنهایت) به ۱ – تا ۲ – درجه سانتی گراد (۳۰.۲ -۲۸ درجه فارنهایت) که حد دمای پایینتر تحمل آن است، قرار گیرد.

با این حال، اگر در گلدانهای روی بالکن یا باغچه رشد کند، حتی در این شرایط، اگر تنها برای چند ساعت در معرض قرار گیرد، میتوان آن را نجات داد.

به این صورت که به داخل خانه منتقل شود و در جایی که دمای ۱۰ درجه سانتی گراد (۵۰ درجه فارنهایت) و بالاتر از آن غالب است، به صورت دوره‌ای و کم به شاخ و برگها آب ولرم اسپری شود در حالی که گیاه در حالت شوک از هوای سرد است.
از نظر دمای بالا، تا ۳۷ تا ۳۸ درجه سانتی گراد (۹۸.۶ تا ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت) گیاه کوچک ترین مشکلی را نشان نمیدهد و تنها رشد آن متوقف شده و بزرگتر نمیشود.

رطوبت

در فضاهایی که گیاه پول قرار میگیرد، رطوبت هوا باید نسبتا زیاد یا زیاد باشد و حداقل 50% باشد. در زیر این مقدار رطوبت، رشد گیاه و/یا نگهداری آن خیلی مشکل ساز خواهد بود.

البته همانطور که در جای دیگری نوشته‌ایم، بالاتر از این حد در داخل خانه، زندگی انسان نیز مشکل ساز خواهد شد، بنابراین باید به دنبال نسبت طلایی، یعنی دستیابی به مقادیر نزدیک به ۵۰% یا تشکیل میکرو اقلیم مناسب در اطراف گیاه بود.

مقدار دقیق رطوبت نسبی در یک فضای معین با استفاده از رطوبت سنج صورت میگیرد که استفاده از آن بسیار آسان است. از سوی دیگر، اگر برای افزایش رطوبت نسبی نیاز به اصلاح میکرو اقلیم باشد، انجام چنین کاری به همین راحتی است که در زیر عنوان میکنیم:

 • با سمپاشی اصولی برگها
 • با شستشوی دوره‌ای گیاه با آبپاش
 • استفاده از مرطوب کننده
 • با قرار دادن یک سینی یا بشقاب کم عمق با سنگ ریزه و آب در پایه گلدان

آبیاری مناسب گیاه پول

گیاه-پاچیرا-گیاه-پول-در-گلدان-سفالی

گیاه-پاچیرا-گیاه-پول-در-گلدان-سفالی

گیاه پول چه در باغچه کاشته شود و چه در گلدان، در طول فصل رشد، از بهار تا پاییز آبیاری میشود. پس از بررسی اولیه شرایط محیط خاک از نظر رطوبت، مقدار زیادی آب با کیفیت خوب ریخته شود.

اگر در ۵ سانتی متر اول خشک باشد، گیاه آبیاری لازم است، در غیر این صورت حتی اگر بیش از یک هفته از آخرین آبیاری گذشته باشد، به آبیاری آن احتیاجی نیست. صرف نظر از محل کاشت، در داخل یا خارج از خانه، محیط خاک باید زه کشی عالی داشته باشد، زیرا اگرچه در زیستگاه‌های طبیعی خود، گیاه پول عمدتا در تالابها رشد میکند، اما آب ساکن و راکد را تحمل نمیکند.

به همین دلیل توصیه میشود که اگر گیاه در گلدان است، فورا ظرف زیر آن را خالی کنید. در محیط باغ، لایه‌ای از مالچ، پوست درخت کاج یا دیگر مواد آلی مشابه، به ضخامت حدود ۱۰ سانتی متر، به کاهش تبخیر و در نتیجه ذخیره آب ارزشمند کمک میکند.

مقدار آب برای آبیاری درخت پول در پاییز کاهش می‌یابد و در حالی که تعداد دفعات آبیاری کم می‌شود، در فصل زمستان که گیاه فاز خواب را طی می‌کند، کم و کمتر می‌شود.

کود دهی

باروری گیاه پول تقریبا از اواسط تا پایان بهار آغاز میشود و در آغاز پاییز کامل میشود. در صورت انتخاب و استفاده از کود کنترل شده، کود 10-10-10 توصیه میشود که مصرف آن یک بار در اواسط بهار توصیه میشود و نیازی به دنبال کردن دستورالعمل‌های نوشته شده برروی پاکت آن نیست.

اگر استفاده از کود محلول در آب یا مایع برای این عمل انتخاب شود، ۲ بار در ماه، همراه با آبیاری گیاه مورد نیاز و مناسب خواهد بود. استفاده از کودهای مایع محلول در آب، انعطاف پذیری و دقت بیشتری در تامین مواد مغذی مورد نیاز گیاه پاچرا در طول مراحل رشد آن میدهد.

بنابراین، استفاده از چنین کودی به این شکل با افزایش مقدار نیتروژن (N) ممکن است ترجیح داده شود، که اعداد آنها نشان دهنده وجود عناصر اساسی در نسبت 2-3 (N) | 1 (P2O5) | 1 (K2O) هستند.

سپس میتوان از کودی با نسبت متعادل عناصر پایه ۱:۱:۱ استفاده کرد، در حالی که در پایان تابستان و پاییز، نیتروژن تجویز شده میتواند به طور قابل توجهی کاهش یابد، با استفاده از کودی که اعداد آن نشان دهنده نسبت عناصر پایه 3:۳:۳ است.
در رابطه با مقدار کود مصرفی در هر دوز مصرف، دستورالعملهای سازنده به طور دقیق رعایت میشود.

کاشت و گلکاری مجدد

گیاه پول را میتوان هم در گلدان و هم در باغچه کاشت. البته برای کاشت در باغچه، نیازهای اولیه گیاه پول باید از نظر آب و هوا و خاک برآورده شود.

گیاه-پول-پاچیرا-با-گلدان-های-فانتزی

گیاه-پول-پاچیرا-با-گلدان-های-فانتزی

 

کاشت گیاه پاچیرا در باغ

در مناطقی که دمای زمستان به ندرت به زیر صفر درجه سانتی گراد (۳۲ درجه فارنهایت) میرسد و یخ بندان مشاهده نمیشود، میتوان درخت پول را در خاک باغ کاشت. خاک باغ باید سبک یا با بافت متوسط، کمی اسیدی تا خنثی باشد و زه کشی عالی داشته باشد.

برای کاشت آن:

 • یک سوراخ یک و نیم برابر عرض گلدان و عمق کمی بزرگ تر از آن باز شود، به طوری که کف سوراخ کاشت کمی بزرگ تر از قسمت مربوطه گلدان است یعنی سوراخ در سطح مقطع ذوزنقه‌ای است.
 • گیاه با احتیاط زیاد از گلدان خارج شود و مواظب باشید ریشه‌ها را نشکند.
 • یک مایکوریزا (مایکوریزا از دو کلمه Myco بمعنی قارچ و Rhiza بمعنی ریشه است و افزایش جذب عناصر غذایی را از راه افزایش سطح تماس ریشه یا از طریق افزایش طول موثر ریشه ممکن میسازد) در ته سوراخ حفر شده یا در پایه ریشه‌ها ریخته میشود.
 • گیاه پول را در سوراخ قرار داده و مطمئن شوید که لبه خاک گیاه هم سطح زمین باشد.
 • سوراخ ایجاد شده با خاک حفاری شده پر شود.
 • آبیاری فراوان انجام شود.

کاشت گیاه پول در گلدان یا باغچه

برای گیاه پاچیرا، گاهی اوقات حتی پیوند زدن یا دوباره گلدان زدن یک فرآیند مشکل ساز است، بنابراین گیاه میتواند با انداختن چندین برگ خود واکنش نشان دهد. اما حتی اگر لجوجانه از درک آن خودداری کند، باز هم برای بقای گیاه در گلدانها و گیاهان کار ضروری نیست.

بازسازی گیاه پول هر دو سال یک بار یا هر زمان که بستر خاک با ریشه پر میشود، صورت میگیرد. برای قرار دادن گیاه در گلدان جدید باید تا ۵ سانتی متر (۲ اینچ) بزرگتر انتخاب شود که کمی بزرگتر از گلدان موجود باشد.

فرآیند تعویض گلدان به شرح زیر است:

 • گیاه را در گلدان قدیمی به خوبی آبیاری کنید.
 • اگر گلدان جدید سوراخی در کف نداشته باشد، با کمک مته یا چیز دیگری آن را باز کنید.
 • یک لایه از پوکه یا دیگر سنگدانه‌های مشابه در حدود ۲ تا ۳ سانتی متر (۱ تا ۲ / ۱ اینچ)به پایین گلدان جدید بریزید و بسیار مراقب باشید که سوراخهای زه‌کشی بسته نشوند.
 • پس از انتخاب خاک گلدان با کیفیت بالا، لایه‌ای از آن روی پوکه‌های گلدان ریخته شود.
 • حداقل یک ساعت پس از آبیاری، گیاه پاچیرا را با دقت زیادی بیرون بیاورید تا ریشه‌ها از گلدان قدیمی جدا نشوند و در گلدان جدید قرار گیرد.
 • دقت شود که سطح فوقانی بستر خاکی موجود در گیاه از لبه‌های گلدان جدید 2.5 تا 3 سانتی متر فاصله داشته باشد.
 • گلدان پر از خاک کرده. این کار را به تدریج اضافه و به آرامی فشرده کنید.
 • آبیاری فراوان انجام دهید
 • در صورت لزوم، پس از آبیاری وقتی که خاک گلدان را سیرآب کردید به داخل گلدان باز خاک اضافه شود (در صورتی که خاک موجود در گلدان پایین رفته باشد).

گیاهان فضای باز کامل باید هرس شوند تا ساقه‌های مرده از بین بروند. به غیر از این، تنها هرس لازم کنترل اندازه آن خواهد بود که شما میتوانید در صورت لزوم برای کنترل اندازه، دو عدد از قدیمی ترین و بلندترین ساقه‌ها را در فصل پاییز ببرید و جدا کنید.

گیاهان آپارتمانی یا مناسب فضای داخل، به ندرت نیاز به هرس دارند زیرا بسیاری از آنها خاردار هستند اما خود عمل بافتن میتواند کمی پیچیده باشد. شما به یک گیاه بسیار جوان با حداقل سه ساقه انعطاف پذیر برای انجام این مورد نیاز خواهید داشت.

برای این کار به آرامی آنها را به هم بچسبانید و از وادار کردن گیاه به خاراندن یا آسیب رساندن به ساقه‌ها خودداری کنید. اگر همه آن‌ها در یک روز بافته نمی‌شوند، از ریسمان برای محکم کردن گیاه در جای خود استفاده کنید تا زمانی که به آن شکل شل شود سپس میتوانید آن را بیشتر از ساقه‌ها ببافید.

همچنین میتوانید از سیم برای آموزش گیاه خود بهره ببرید تا به شکل بونسای درآید. بونسای میتواند بسیار پیچیده باشد، اما با گذشت زمان میشود آن را برای رشد در اندازه مینیاتوری آموزش دهید. شما با استفاده از سیمها، رشد گیاه را در یک الگوی مشخص تثبیت و هدایت میکنید که میتوانید عملی بسیار قابل توجه برای شما باشد.

در صورت رشد گیاه پول بونسای، باید مرتبا هرس شوند. این هرس کردن باعث میشود جوانه‌ها را کنترل کنید. همچنین گیاه را تشویق میکنید تا برگها را در جایی که شما خواهانش هستید، رشد کنند.

مسائل بالقوه

در جدول زیر مشکلات احتمالی، علل احتمالی آنها و درمانشان در چارچوب مراقبت از گیاه پول فهرست شده است.

علامت علت درمان
پوسیدگی تاج گیاه پول رشد اسپور فیتوفتورا و فیتیوم به دلیل آبیاری بیش از حد یا زه کشی ضعیف سخت تا غیر ممکن
افتادگی برگهای سبز آب اضافی، آبیاری بیش از حد کنترل آب، چک کردن زهکشی گلدان
برگهای مسن‌تر کلروتیک، زرد مایل به سبز کمبود نیتروژن استفاده از نیتروژن
برگهای مسن‌تر لکه‌های زرد دارد کمبود پتاسیم استفاده از پتاسیم
برگهای پیرتر زرد شدند آب اضافی، آبیاری بیش از حد کنترل آب
پیچ خوردگی برگ و قهوه ای شدن محیطی قرار گرفتن در معرض مستقیم و بیش از حد نور خورشید، همراه با آبیاری ضعیف مکان جدید با نور پراکنده و اصلاح آبیاری

خرید گیاه پول یا پاچیرا

شما میتوانید گیاه پول پاچیرا را با قیمت بسیار مناسب از فروشگاه ما و یا از سایت دیوار با نام گیاه پاچیرا درخت پول خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *