دانستی ها

انواع مختلف گل رز چیست؟ آشنایی با 3 گروه اصلی

انواع-گل-رز

آشنایی با انواع گل رز

گل رز یکی از کلاسیک ترین و جاودانه ترین گیاهان باغی است و بیش از ۳۰۰ گونه است با این همه نوع مختلف، چگونه می توانید برای باغ حیاط خلوت و محوطه سازی خودتان تصمیم بگیرید؟

هر نوع گل رز ویژگی ها و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد. برخی از گل های رز شکوفه های پیوسته زیبایی را ارائه می دهند که از بهار تا پاییز یک باغ زیبا به نظر می رسد، در حالی که برخی دیگر به طرز باورنکردنی ساده ای هستند و ساقه های عصایی مانند دارند.

دسته بندی های اصلی انواع گل رز

انواع گل رز

انواع گل رز

در حالی که انواع زیادی از رز وجود دارد، بیشتر متخصصان رز آن ها را به سه دسته تقسیم می کنند: رز بوته ای، رز وحشی و رز مدرن. بسیاری از چیزهایی که امروزه در باغ ها می بینید، رز مدرن محسوب می شوند که برخلاف رز باغ قدیمی، برای شکوفه دادن مداوم شکوفه های بزرگ در طول فصل پرورش داده شده اند.

رزهای بالارونده

رزهای بالارونده یک کلاس نیستند، بلکه بیشتر یک توصیف هستند. به عبارت دیگر، ممکن است رزهای گراندی فلورا یا فلوریبوندا را در حال بالا رفتن پیدا کنید.

علیرغم نام، رزهای بالارونده نمی توانند به اندازه انگورها بالا بروند. این گل رز که به آن رز «رامبلینگ» نیز گفته می‌شود، عصایی محکم و قائم (گاهی قوس‌دار) دارد که در صورت حمایت می‌توان آنها را آموزش داد.

با این حال آنها می توانند تا 5 متر رشد کنند، که در امتداد دیوارهای پرده، حصارهای باغ و درختچه ها و آلاچیق ها به ارتفاعات زیادی می رسند.

به طور کلی، گل های رز بالارونده زمانی که به صورت افقی رشد می کنند به جای عمودی مانند بسیاری از انواع رز، گل های بیشتری تولید می کنند. با تولید شکوفه های بزرگ، تقریباً همه رزهای بالارونده شکوفه های تکراری و هم شکل خواهند بود.

گل رز چای (رز دورگه چای)

رزهای چای یکی از محبوب ترین کلاس های رز هستند و درک دلیل آن کار سختی نیست.

گل رز چای با شکوفه های پربار و آراسته که از ساقه های بلند جوانه می زند و به 30 تا 50 گلبرگ می رسد، نمایش خیره کننده ای را در هر باغی ایجاد می کند و باغبانان با پرورش هزاران گونه هیبرید، روز کاملاً مزرعه ای را با آنها سپری کرده اند.

انواع گل رز: گراندی فلورا

رز grandiflora که به عنوان زیرگروهی از رزهای چای با ویژگی های فلوریبوندا در نظر گرفته می شود در قرن که گذشت بوجود آمدند.

ترکیب کاملی که بین این دو وجود دارد، شکوفه های نمایشی زیبایی است که در خوشه هایی مانند گل رز چای هیبریدی و یک چرخه رشد ثابت مانند گل رز ظاهر می شود. هر خوشه نیز از سه تا پنج شکوفه تشکیل شده است.

به طور کلی، بوته های آن ها بزرگ تر و بلندتر از چای های ترکیبی هستند. با این که گرندیفلورا به اندازه عموزاده های نزدیکش محبوب نیست، اما هنوز هم بسیار سخت و قوی است، بنابراین آن را برای باغ و محوطه سازی خود نادیده نگیرید.

رز فلوریبوندا

انواع گل رز (فلوریبوندا زرد)

انواع گل رز (فلوریبوندا زرد)

یکی از انواع گل رز مدل فلوریبوندا است. فلوریبوندا مانند گراندی فلوراس، خوشه بزرگی از گل ها را ارائه می دهد. با شکوفه‌دهی مداوم، بسیار طولانی تر از چرخه شش تا هفت هفته ای رز چای ترکیبی یا گل رز بزرگ باقی خواهد ماند. همچنین مراقبت از فلوراید بسیار آسان تر است و عملا تجربه ای بدون نگهداری و کار بر روی آن را ارائه می دهد.

انواع گل رز : نوع پولیانتا

مشابه رز فلوریبوندا، گیاه رز پلی آنتا با شکوفه های کوچک تر و کوتاه تر است. در حالی که این ممکن است برای برخی مناظر حیاط پشتی مناسب نباشد، پلی آنتا برای شاخ و برگ ها و پرچین ها عالی است.

پیدا کردن این بوته های رز که به طور کامل با خوشه هایی از گل های کوچک پوشیده شده اند با یک شکوفه پربار که از بهار تا پاییز ادامه دارد، غیرمعمول نیست.

رز پولیانتا همچنین در رنگ های مختلفی مانند سفید روشن، صورتی نرم دوست داشتنی و قرمز روشن وجود دارد.

رز پولیانتا که یک گل رز سخت است، به دلیل کیفیت نگهداری پایین و مقاومت در برابر بیماری، گزینه محبوب تری برای باغبانان و باغداران تازه کار باقی مانده است.

گل رز مینیاتوری

انواع گل رز (رز مینیاتوری)

انواع گل رز (رز مینیاتوری)

شکلی از چای هیبریدی یا گل رز بزرگ، گل رز مینیاتوری و گل رز مینی فلورا معمولا کوتاهتر و کمی فشرده تر هستند. گل رز مینیاتوری می تواند در هر جایی بین 35 تا 70 سانتیمتر رشد کند، در حالی که گل رز مینی فلورا شکوفه هایی با اندازه متوسط نزدیک به فلوریبوندا ارائه می دهد.

درختچه رز

گل های رز درختچه ای یکی دیگر از انواع گل رز است که معمولاً به صورت گسترده و بزرگ در هر جهت بین 1.50 تا 5 متر پخش می شوند. رزهای بوته ای که قادر به مقاومت در برابر زمستان های سخت هستند، به دلیل مقاومت در برابر سرما قابل توجه هستند. علاوه بر این، شکوفه های آنها در خوشه های فراوان تولید می شود.

گل رز درختچه ای چندین زیرمجموعه دارد که یکی از آنها رز انگلیسی دیوید آستین است که در دسته گل رز درختچه ای قرار می گیرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.