دانستی‌ها

اقسام مختلف گل رز چیست؟ 3 گروه اصلی

انواع-گل-رز

آشنایی با انواع گل رز

گل رز یکی از کلاسیک ترین و جاودانه ترین گیاهان باغی است و بیش از ۳۰۰ گونه است با این همه نوع مختلف، چگونه میتوانید برای باغ حیاط خلوت و محوطه سازی خودتان تصمیم بگیرید؟

هر نوع گل رز ویژگی‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد. برخی از گلهای رز شکوفه‌های پیوسته زیبایی را ارائه میدهند که از بهار تا پاییز یک باغ زیبا به نظر میرسد، در حالی که برخی دیگر به طرز باورنکردنی ساده ای هستند و ساقه‌های عصایی مانند دارند.

دسته بندی‌های اصلی انواع گل رز

انواع گل رز

انواع گل رز

در حالی که انواع زیادی از رز وجود دارد، بیشتر متخصصان رز آنها را به سه دسته تقسیم میکنند: رز بوته ای، رز وحشی و رز مدرن. بسیاری از چیزهایی که امروزه در باغ‌ها میبینید، رز مدرن محسوب میشوند که برخلاف رز باغ قدیمی، برای شکوفه دادن مداوم شکوفه‌های بزرگ در طول فصل پرورش داده شده اند.

رزهای بالارونده

رزهای بالارونده یک کلاس نیستند، بلکه بیشتر یک توصیف هستند. به عبارت دیگر، ممکن است رزهای گراندی فلورا یا فلوریبوندا را در حال بالا رفتن پیدا کنید.

علیرغم نام، رزهای بالارونده نمیتوانند به اندازه انگورها بالا بروند. این گل رز که به آن رز «رامبلینگ» نیز گفته می‌شود، عصایی محکم و قائم (گاهی قوس‌دار) دارد که در صورت حمایت می‌توان آنها را آموزش داد.

با این حال آنها میتوانند تا 5 متر رشد کنند، که در امتداد دیوارهای پرده، حصارهای باغ و درختچه‌ها و آلاچیق‌ها به ارتفاعات زیادی میرسند.

به طور کلی، گل‌های رز بالارونده زمانی که به صورت افقی رشد میکنند به جای عمودی مانند بسیاری از انواع رز، گل‌های بیشتری تولید میکنند. با تولید شکوفه‌های بزرگ، تقریباً همه رزهای بالارونده شکوفه‌های تکراری و هم شکل خواهند بود.

گل رز چای (رز دورگه چای)

رزهای چای یکی از محبوب ترین کلاس‌های رز هستند و درک دلیل آن کار سختی نیست.

گل رز چای با شکوفه‌های پربار و آراسته که از ساقه‌های بلند جوانه میزند و به 30 تا 50 گلبرگ میرسد، نمایش خیره کننده ای را در هر باغی ایجاد میکند و باغبانان با پرورش هزاران گونه هیبرید، روز کاملاً مزرعه ای را با آنها سپری کرده اند.

انواع گل رز: گراندی فلورا

رز grandiflora که به عنوان زیرگروهی از رزهای چای با ویژگی‌های فلوریبوندا در نظر گرفته میشود در قرن که گذشت بوجود آمدند.

ترکیب کاملی که بین این دو وجود دارد، شکوفه‌های نمایشی زیبایی است که در خوشه‌هایی مانند گل رز چای هیبریدی و یک چرخه رشد ثابت مانند گل رز ظاهر میشود. هر خوشه نیز از سه تا پنج شکوفه تشکیل شده است.

به طور کلی، بوته‌های آنها بزرگ تر و بلندتر از چای‌های ترکیبی هستند. با این که گرندیفلورا به اندازه عموزاده‌‎های نزدیکش محبوب نیست، اما هنوز هم بسیار سخت و قوی است، بنابراین آن را برای باغ و محوطه سازی خود نادیده نگیرید.

رز فلوریبوندا

انواع گل رز (فلوریبوندا زرد)

انواع گل رز (فلوریبوندا زرد)

یکی از انواع گل رز مدل فلوریبوندا است. فلوریبوندا مانند گراندی فلوراس، خوشه بزرگی از گلها را ارائه میدهد. با شکوفه‌دهی مداوم، بسیار طولانی تر از چرخه شش تا هفت هفته ای رز چای ترکیبی یا گل رز بزرگ باقی خواهد ماند. همچنین مراقبت از فلوراید بسیار آسان تر است و عملا تجربه ای بدون نگهداری و کار بر روی آن را ارائه میدهد.

انواع گل رز : نوع پولیانتا

مشابه رز فلوریبوندا، گیاه رز پلی آنتا با شکوفه‌های کوچک تر و کوتاه تر است. در حالی که این ممکن است برای برخی مناظر حیاط پشتی مناسب نباشد، پلی آنتا برای شاخ و برگها و پرچین‌ها عالی است.

پیدا کردن این بوته‌های رز که به طور کامل با خوشه‌هایی از گل‌های کوچک پوشیده شده اند با یک شکوفه پربار که از بهار تا پاییز ادامه دارد، غیرمعمول نیست.

رز پولیانتا همچنین در رنگ‌های مختلفی مانند سفید روشن، صورتی نرم دوست داشتنی و قرمز روشن وجود دارد.

رز پولیانتا که یک گل رز سخت است، به دلیل کیفیت نگهداری پایین و مقاومت در برابر بیماری، گزینه محبوب تری برای باغبانان و باغداران تازه کار باقی مانده است.

گل رز مینیاتوری

انواع گل رز (رز مینیاتوری)

انواع گل رز (رز مینیاتوری)

شکلی از چای هیبریدی یا گل رز بزرگ، گل رز مینیاتوری و گل رز مینی فلورا معمولا کوتاهتر و کمی فشرده تر هستند. گل رز مینیاتوری میتواند در هر جایی بین 35 تا 70 سانتیمتر رشد کند، در حالی که گل رز مینی فلورا شکوفه‌هایی با اندازه متوسط نزدیک به فلوریبوندا ارائه میدهد.

درختچه رز

گل‌های رز درختچه ای یکی دیگر از انواع گل رز است که معمولاً به صورت گسترده و بزرگ در هر جهت بین 1.50 تا 5 متر پخش میشوند. رزهای بوته ای که قادر به مقاومت در برابر زمستان‌های سخت هستند، به دلیل مقاومت در برابر سرما قابل توجه هستند. علاوه بر این، شکوفه‌های آنها در خوشه‌های فراوان تولید میشود.

گل رز درختچه ای چندین زیرمجموعه دارد که یکی از آنها رز انگلیسی دیوید آستین است که در دسته گل رز درختچه ای قرار میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *