دانستی‌ها

همه چیز درباره گل ارکیده | انواع ارکیده طبیعی

انواع-ارکیده-لاکچری-در-ابعاد-و-رنگهای-مختلف

به فکر اضافه کردن ارکیده به فضای باغبانی یا منظره خانه خود هستید؟

انواع مختلفی از ارکیده‌ها وجود دارند که همه آن‌ها شکوفه‌های بزرگ و زیبایی دارند. ما در این مقاله به بررسی 16 گونه مختلف از انواع گل ارکیده با نام و تصویر آن‌ها می‌پردازیم تا به شما کمک کند تا بهترین شکوفه را برای باغ خود پیدا کنید.

در بین لیست گیاهان آپارتمانی محبوب و نمونه‌های جذاب در مجموعه‌های گیاهی، بدون شک با گل ارکیده مواجه خواهید شد. به نظر می‌رسد هیچ خانواده‌ای از گیاهان به جز خانواده Orchidaceae یا بهتر است بگوییم خانواده ارکیده وجود ندارد.

گونه‌های منفرد و ترکیبی ارکیده که امروزه وجود دارند دارای تنوع بی‌شماری در اندازه، شکل، رنگ، فرم و نیاز‌های رشد هستند به حدی که برای کارشناسان و گیاه‌شناسان دشوار است که آن‌ها را طبقه‌بندی کنند. این خانواده دارای ۲۶۰۰۰ گونه است و در حال حاضر یکی از بزرگترین خانواده‌های آنژیوسپرم‌ها (گیاهان گلدار) است.

خانواده بزرگ دیگر خانواده گل‌های بابونه و آفتابگردان (Asteraceae) است. حالا بیایید به همه انواع ارکیده مورد علاقه خودمان نگاهی بیندازیم تا بتوانید تصمیم بگیریم که کدام یک برای فضای باغبانی بهترین است.

درباره گل ارکیده | انواع گل ارکیده

اعتقاد بر این است که ارکیده‌ها میلیون‌ها سال پیش از زمان دایناسور‌ها وجود داشته‌اند. امروزه می‌توان آنها را در تمام قاره‌ها به جز قطب جنوب یافت. بسیاری از گونه‌های گل ارکیده در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنند، در‌حالی‌که برخی دیگر در زمین‌های جنگلی سایه‌دار رشد می‌کنند، و هنوز هم برخی دیگر در چمنزار‌های خنک زندگی می‌کنند.

درباره-انواع-گل-ارکیده-زینتی-و-زیبا

درباره-انواع-گل-ارکیده-زینتی-و-زیبا

برخی از آن‌ها epiphytic (کشت روی گیاهان دیگر)، برخی lithophytic (کشت روی سنگ‌ها)، و terrestrial (کشت در زمین) هستند. برخی از گل‌های ارکیده رایحه‌های زیبایی دارند که بوی عسل، وانیل یا دارچین می‌دهند. برخی دیگر بوی گوشت فاسد می‌دهند و بسیار بد‌بو هستند.

بنابراین، چه چیزی در مورد ارکیده بسیار جذاب است؟

اولین ویژگی قابل توجه این گیاهان، گل‌های آن‌ها است. باز هم، آن‌ها می‌توانند در سطوح مختلف متفاوت باشند، اما چند ویژگی یکسان از آنها باقی می‌ماند. اول، گل‌ها به‌صورت دو طرفه متقارن هستند و بنابراین برای چشم خوشایند هستند زیرا هر طرف آینه دیگری است.

آناتومی انواع گل ارکیده

دوم، هر گل شامل ۳ گلبرگ، ۳ کاسبرگ و یک ساقه در مرکز است. این ساقه جایی است که ساختار‌های تولید مثل در آن قرار می‌گیرند و در نتیجه توده‌های گرده پولینیا نامیده می‌شوند. به طور معمول، گلبرگ پایینی برای جذب گرده‌افشان‌ها کاملا برجسته و پهن است و بنابراین به آن لب می‌گویند.

گرده افشانی انواع گل ارکیده

ویژگی جذاب دیگر در مورد گل ارکیده که مدتی است دانشمندان و کلکسیونر‌ها را مجذوب خود کرده است، نحوه استفاده از گل ارکیده برای انجام گرده‌افشانی است.

این گل‌ها از تقلید به‌منظور جذب حشرات گرده‌افشان استفاده میکنند. آن‌ها ممکن است مانند یک پروانه، زنبور یا حتی گونه‌ای کاملا متفاوت از گیاه ظاهر شوند. گاهی اوقات ارکیده‌ها از رایحه برای جذب گرده‌افشان‌ها نیز استفاده می‌کنند، مانند بوی گوشت فاسد که مگس‌ها را جذب می‌کند.

زیرخانواده‌ها

به دلیل تفاوت در نحوه ساخت گل‌های ارکیده، شکل رویشی آن‌ها یا عادات رشد این گیاهان، خانواده گل ارکیده به زیرخانواده تقسیم می‌شود. هر زیرخانواده ویژگی‌های خاصی مانند عادت رشد یا مورفولوژی گل دارد. زیرخانواده هر گل ارکیده مورد‌بحث در زیر با جدول اطلاعاتی مربوط به گونه فهرست شده است.

کاربردها

گیاه-ارکیده-گلدانی-در-انواع-رنگ

گیاه-ارکیده-گلدانی-در-انواع-رنگ

اغلب افراد از گل ارکیده این تصور را دارند که به رنگ‌های روشن و یک گل به شکل منحصر به فرد است درحالی که این موضوع همیشه صادق نیست.

ارکیده‌ها از دیرباز کاربرد‌هایی غیر از گیاهان خانگی زیبا داشته‌اند. در بسیاری از نقاط جهان، آب و عصاره‌های گل‌ها، برگ‌ها و ریشه‌ها به صورت دارویی یا آرایشی استفاده می‌شوند. رنگ‌ها، خمیر‌ها، ضماد‌ها، شستشو دهنده‌ها، طعم دهنده‌ها، عطر‌ها و موارد دیگر همگی از گل ارکیده تهیه می‌شوند.

از نظر تزئینی، این گیاهان را می‌توان در مکان‌هایی مانند طاقچه آفتابگیر در داخل خانه، در یک سبد آویزان در زیر ایوان سایه دار، بیرون در باغ یا حتی در گلخانه مرطوب مشاهده کرد.
موارد استفاده از ارکیده بستگی به گونه یا ترکیبی بودن آن دارد!

تاریخچه کشت

پیاز-گل-ارکیده-در-گلدان-پلاستیکی-ساده

پیاز-گل-ارکیده-در-گلدان-پلاستیکی-ساده

در قرن ١٧ میلادی، اولین ارکیده غیر بومی یا “عجیب” (Bletia purpurea) از باهاما وارد اروپای غربی شد. بعد‌ها ارکیده‌های دیگری وارد گلخانه‌های انگلیس شدند که این ارکیده‌ها بیشتر از هند غربی وارد شده بودند.

‌با‌این‌حال، بسیاری از این معرفی‌ها شکست خورده بودند، زیرا مردم تصور می‌کردند که باید با آن‌ها به‌عنوان گیاهان دوستدار گرما رفتار شود. چند سال بعد، اروپایی‌ها کشت ارکیده را آغاز کردند و سپس نوبت به‌دست گذاشتن روی نژاد‌های مختلف آن رسید.

‌قابل توجه است که چینی‌ها از زمان سلسله هان (که از سال ۲۰۶ پیش از میلاد آغاز شد) ارکیده پرورش می‌دادند. محبوبیت گل ارکیده تا مدت‌ها بعد تا حتی سلسله تانگ نیز مردم عادی به‌دست نمی‌آمد چون بیشتر کشت و زرع آن برای مجموعه‌های خصوصی اشراف در چین بود.

ارکیده‌های پیوندی

در سال ١٨۵٣ اولین هیبرید ارکیده به وجود آمدند. پس از این تاریخ، اکتشافات بعدی انجام شد که نشان داد چگونه دانه‌های ارکیده جوانه می‌زنند، از‌جمله رابطه ویژه‌ای که آن‌ها با قارچ‌ها دارند که تا زمانی که شاخه‌ها و ریشه‌ها رشد نکنند، قند و مواد مغذی برای دانه تولید خواهند کرد.

انواع-ارکیده-پیوندی-زیبا-و-لاکچری

انواع-ارکیده-پیوندی-زیبا-و-لاکچری

اوایل ارکیده‌ها تنها به‌عنوان دارایی افراد ثروت‌مندان شناخته می‌شدند. با‌این‌حال، بهبود در تکثیر گیاه و تولید انبوه به ارکیده‌ها اجازه داد تا به طور گسترده و مقرون به صرفه در دسترس همگان قرار گیرند. امروزه خرید ارکیده از گلفروشی‌ها یا باغات نسبتا آسان است. برخی از گونه‌های نادر‌تر و پیوندی می‌توانند بسیار گران‌قیمت‌تر باشند.

منابع

به دلیل گستره وسیع نیاز‌های رو‌به‌رشد بین گونه‌های ارکیده، این مقاله را به‌عنوان نقطه شروعی برای انتخاب و پرورش گل ارکیده خود در نظر بگیرید.

اصطلاحات کلیدی

در اینجا چند اصطلاح کلیدی از انواع گل ارکیده که ممکن است بخواهید قبل از خواندن، آن‌ها بد‌انید آورده شده است:

 • ‌اپیفیت (Epiphyte) : اپیفیت گیاهی است که روی گیاهان دیگر رشد می‌کند و از گیاه میزبان به‌عنوان مهارکننده استفاده می‌کند.
 • لیتوفیت (Lithophyte) : گیاهی که روی سنگ‌ها رشد می‌کند.
 • گیاهان زمینی یا ساکن خشکی (Terrestrial) : گیاهی است که چه در جاده چه در خاک و چه در بستر برگ رشد می‌کند.
 • شبه حبابی (Pseudobulb) : بافت مخصوص ذخیره‌سازی آب و غذا که اغلب به‌صورت بزرگ شدن حبابی ساقه گیاه ظاهر می‌شود.
 • لب (Lip) : گلبرگ اصلاح شده‌ای که به‌عنوان مکان فرود یا پرچم برای جذب گرده‌افشان، گرده‌افشانی و.. یا محلی برای تخم‌گذاری عمل می‌کند.
 • ساقه (Column) : ساختاری است که از ادغام بخش‌های نر (stamen) و ماده (stigma) در گل ایجاد می‌شود که مسئول مانور دادن گرده‌افشان برای جمع‌آوری گرده است.
 • کاسبرگ (Sepals) : پوشش‌های محافظ جوانه گل که هنگام باز شدن ممکن است بزرگ و رنگی شوند؛ برخی از آن‌ها حتی ممکن است شبیه گلبرگ به نظر برسند.

انواع مختلف از گل ارکیده

حالا که کمی با اصطلاحات کلیدی، تاریخچه و جذابیت‌های کلی گل ارکیده آشنا شدید، بهتر است به جزئیات برخی از این‌گونه‌های زیبا و نادر بپردازیم. در ادامه با نحوه پرورش انواع گل ارکیده و همچنین نکاتی برای پرورش آن‌ها در خانه یا باغ خود بیشتر آشنا خواهید شد.

گل ارکیده Tiger-Stripe

شاخه-گل-ارکیده-Tiger-Stripe-نارنجی

شاخه-گل-ارکیده-Tiger-Stripe-نارنجی

نام علمی: Cymbidium iridioides

این‌گونه دارای برگ‌های بلند چمن مانند با پایه رنگ زرد است و بین ٤ تا ٧ گل بادوام تولید می‌کند. گل‌ها آن زرد با گلبرگ‌های راه‌راه قهوه‌ای هستند که در حال بزرگ شدن با حاشیه با لکه‌های قرمز بزرگ و نامنظم است.

گل‌های آن کمی معطر بوده. بسیاری از گونه‌های Cymbidium توسط زنبور‌های Trigona گرده‌افشانی می‌شوند. زنبور‌ها یک ترکیب چسبناک و موم مانند را از لب گل ارکیده جمع‌آوری می‌کنند و از این ترکیب برای بستن شکاف‌ها در لانه‌های خود استفاده می‌کنند.

ارکیده Tiger-Stripe در باغبانی بسیار محبوب است و در پیوند زنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این‌گونه به طور معمول در جنگل‌های مرطوب زندگی می‌کند و پوششی بر روی درختان خزه‌دار، صخره‌ها و صخره‌های آهکی است.

زیر خانواده
Epidendroideae
منشاء بومی
هیمالیا و مرکز چین
کاربرد
گیاه خانگی
مقدار آب مورد نیاز
در فصول رشد بهار و تابستان به آب بیشتری نیاز دارد
دما
حداکثر دما ۱۱ درجه سانتیگراد یا 53 درجه فارنهایت
ترجیح نوری
آفتاب روشن صبح یا اواخر عصر؛ هنگام گلدهی در سایه باشد
اندازه و فصل گلدهی
گل 8 تا 13 سانتیمتر، مهر تا آذر (پاییز)

گل ارکیده ببر نما Showy Tiger

شاخه-گل‌های-ارکیده-رنگ-نارنجی-Showy-Tiger

شاخه-گل‌های-ارکیده-رنگ-نارنجی-Showy-Tiger

نام علمی: Grammatophyllum Speciosum

در انواع گل ارکیده، این ارکیده بزرگ‌ترین (نه بلندترین) ارکیده‌های جهان محسوب می‌شوند. برگ‌های نیزه مانند آن‌ها بر روی برآمدگی‌های مخروطی شکل شبه عصایی شبیه به نخل است. علائم روی کاسبرگ و گلبرگ‌های این گل ارکیده باعث ایجاد نام جنس آن با gramma به معنای “حرف” و phyllon به معنای “برگ” است.

‌نام این‌گونه در لاتین به معنای “خودنمایی” است، به دلیل نمایش گسترده گل‌هایی که این ارکیده تولید می‌کند. گل‌ها دارای کاسبرگ و گلبرگ‌های زرد بزرگ با پوششی از لکه‌ها و لکه‌های قهوه‌ای شاه‌بلوطی هستند. لبه‌ها نیز زرد کم‌رنگ با مقداری قرمز است.

‌چندین گل بی بار و عقیم (بدون ساقه یا لب) در پایین روی گلبرگ‌ها ظاهر می‌شوند. این گل‌ها فقط عطر تولید می‌کنند. انواع گل ارکیده در جنگل‌های گرم و مرطوب نزدیک نهر‌ها و رودخانه‌ها زندگی می‌کنند و گیاهانی هوازی هستند. در انواع گل ارکیده، این ارکیده بزرگ‌ترین (نه بلندترین) ارکیده‌های جهان محسوب می‌شوند. برگ‌های نیزه مانند آن‌ها بر روی برآمدگی‌های مخروطی شکل شبه عصایی شبیه به نخل است.

 

زیر خانواده
Epidendroideae
منشاء بومی
میانمار، تایلند، لائوس، ویتنام، مالزی، اندونزی
کاربرد
گیاه خانگی
مقدار آب مورد نیاز
نیاز به رطوبت زیاد، آب کمتر در ماه‌های سردتر، از تیر تا شهریور شکوفا میشود
دما
رطوبت بالا و دمای گرمتر
ترجیح نوری
نور روشن
اندازه و فصل گلدهی
13 سانتیمتر، تیر تا شهریور (تابستان)

گل ارکیده Noble Rock

شاخه-گل‌های-ارکیده-زیبا-رنگ-صورتی

شاخه-گل‌های-ارکیده-زیبا-رنگ-صورتی

نام علمی: Dendrobium nobile

این‌گونه از انواع گل ارکیده سابقه طولانی در کشت و مصرف دارویی در آسیا دارد. این گیاه اغلب در سنت‌های طب گیاهی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، به طوری که در برخی مناطق در معرض خطر است.

گل‌ها معطر و اغلب سفید با نوک بنفش هستند. Dendrobium nobile یک Epiphyte محبوب سازگار با باران‌های فصلی موسمی و خشکسالی زمستانی است، اگرچه می‌تواند به‌صورت زمینی نیز زندگی کند. گیاه قبل از شکوفه دادن، برگریز است (تمام برگ‌هایش را می‌ریزد)، درست مانند باران‌های بهاری که به طور معمول می‌بارند.

Dendrobium nobile دوست دارد در جنگل‌های همیشه سبز  و صخره‌های آهکی خزه‌ای زندگی کند. این‌گونه یکی از انواع گل ارکیده زیبا با چهار گل بزرگ است و در تجارت، تجاری محبوب است.

زیر خانواده
Epidendroideae
منشاء بومی
هیمالیا، هند، نپال، بوتان، میانمار، تایلند، لائوس، ویتنام
کاربرد
گیاه خانگی
مقدار آب مورد نیاز
آب فراوان در هنگام رشد با زهکشی خوب
دما
دماهای ملایم تا متوسط، در سرما خوب عمل نمیکند
ترجیح نوری
نور روشن تا فیلتر شده
اندازه و فصل گلدهی
6 تا 9 سانتیمتر، اواخر زمستان تا اوایل بهار. میتواند دو بار در سال شکوفا شود

گل ارکیده هالووین (Halloween Orchid)

شاخه-گل-ارکیده-Halloween-بنفش-با-غنچه

شاخه-گل-ارکیده-Halloween-بنفش-با-غنچه

نام علمی: Laelia Gouldiana

پیاز‌های کاذب کشیده یا مسطح به‌صورت خوشه‌ای جمع می‌شوند و روی این‌گونه ارکیده ٢ یا ٣ برگ نیزه‌ای شکل می‌گیرند. از انواع گل ارکیده، ارکیده هالووین دارای یک ساقه افقی خزنده است (همچنین به‌عنوان ساقه زیرین شناخته می‌شود). گل آذین این ارکیده می‌تواند تا ١٠ شکوفه بزرگ و معطر را حمل کند. هر خوشه این ارکیده می‌تواند تا ۱۰ شکوفه بزرگ و معطر را میزبانی کند.

‌این گیاهان epiphytes‌هایی هستند که معمولا روی بلوط‌های بلند در کوه‌ها زندگی می‌کنند. این گل اغلب در منطقه بومی خود در مکزیک، flor de muerto (“گل مرگ”) نامیده می‌شود زیرا در ایام هالووین گل می‌دهد.

گل‌های این‌گونه از انواع گل ارکیده به رنگ بنفش روشن تا بنفش گلگون هستند. ‌این گل از حیات وحش برای تزیین قبر‌ها برای روز مردگان جمع‌آوری می‌شود و به همین دلیل این مجموعه اکنون احتمالا در حیات وحش منقرض شده است.

زیر خانواده‌ی
Epidendroideae
منشاء بومی
ایالت هیدالگو در مکزیک
کاربرد
گیاه خانگی
مقدار آب مورد نیاز
نیاز آبی بالا در طول فصل رشد (بهار-پاییز) و خشک شدن در طول دوره استراحت (پاییز-زمستان)
دما
برای بهترین گلدهی با رطوبت کافی به دماهای متوسط و خشک زمستانی نیاز دارد
نور مورد نیاز
متوسط تا روشن با تهویه هوا خوب
اندازه و فصل گلدهی
3 inches, Late October to December

گل ارکیده Tiger’s Mouth

شاخه-گل-ارکیده-نارنجی-Tiger’s-Mouth

شاخه-گل-ارکیده-نارنجی-Tiger’s-Mouth

نام علمی: Rossioglossum grande (قبلا Odontoglossum grande)

این گونه به خاطر رنگ آمیزی و جفت دندانهای برجسته در مرکز لبش نامگذاری شده است و در زبان اسپانیولی به این گونه “boca del Tigre” یا “دهان ببر” گفته میشود. بیشتر این گیاه در ارتفاعات بالاتر در جنگل‌های خشک برگریز فصلی یافت میشوند.

گلها اندازه بزرگ و رنگ‌های روشن با روکش براق دارند که ظاهر آنها را بسیار جذاب میکند. کاسبرگ‌ها و گلبرگ‌های زرد روشن با نوارهای قهوه‌ای مایل به قرمز پوشیده شده‌اند که در پایه محکم‌تر می‌شوند.

این ارکیده‌ها از دیگر گل‌های معمولی تقلید میکنند که به گونه‌های خاصی از زنبورها با روغن برای خدمات گرده افشانی پاداش میدهند. تولید روغن کافی از این ارکیده‌ها امکان پذیر نیست تا به عنوان پاداشی برای زنبورها عمل کند، اما تقلید از گیاهان موفقیت آمیز بوده است. این گونه از گیاها ارکیده یک epiphyte است.

زیر خانواده‌ی
Epidendroideae
منشاء بومی
مکزیک (ایالت چیاپاس)، گواتمالا، بلیز
کاربرد
گیاه خانگی
مقدار آب مورد نیاز
گیاه هرگز نباید خشک یا خیس باشد. نیاز به دوره استراحت خشک در زمستان؛ واسطه‌ای را انتخاب کنید که به سرعت تخلیه میشود
دما
دماهای متوسط – در دماهای بالا خوب عمل نمیکند
نور مورد نیاز
سایه روشن
اندازه و فصل گلدهی
15 تا 20 سانتیمتر، از آبان تا دی ماه

گل ارکیده راهبه یا Nun

شاخه-گل-ارکیده-سفید-nun

شاخه-گل-ارکیده-سفید-nun

نام علمی: Lycaste virginalis

این گل ارکیده دارای گل‌های مثلثی بسیار بزرگ و پر زرق و برق و رایحه‌ای حیرت انگیز دارد که آن را بسیار دوست داشتنی و محبوب کرده است. این گل در حیات وحش بسیار نادر است زیرا از زمان کشف تا کنون صادرات بی رویه‌ای داشته است.

گونه‌ها از نظر رنگ، اندازه و فرم متفاوت خواهند بود، اما مطلوبترین گیاهان سفید خالص هستند. برخی دیگر از رنگ‌ها از بنفش کم رنگ تا زردآلویی نیز هستند و مورد استفاده قرار میگیرند. اشکال با رنگ سفید خالص، گل ملی گواتمالا محسوب میشوند. گل ارکیده Lycaste virginalis گونه‌ای سازگار و قوی است و دمای خنک‌تر مشابه زیستگاه بومی خود در ارتفاعات بالاتر را ترجیح میدهد.

زیر خانواده‌ی
Epidendroideae
منشاء بومی
مکزیک، گواتمالا، هندوراس، السالوادور
کاربرد
گیاه خانگی
مقدار آب مورد نیاز
آبیاری شدید؛ قبل از آبیاری مجدد، مخلوط باید به سختی مرطوب شود. رطوبت بالا در شب
دما
دماهای متوسط – در دماهای بالا خوب عمل نمیکند
نور مورد نیاز
سایه روشن؛ گاهی اوقات آفتاب بیشتر، در زمستان اگر زیر 22 درجه سلسیوس باشد
اندازه و فصل گلدهی
15 سانتمیتر، اواخر بهار تا تابستان

گل ارکیده گربه خالدار کوهستان یا Spotted Cat of the Mountain

گل-ارکیده-Spotted-Cat-of-the-Mountain

گل-ارکیده-Spotted-Cat-of-the-Mountain

نام علمی: Zygopetalum maculatum

این گل ارکیده‌ها عموما در مکان‌هایی که مجاور سایه درختان باشند رشد میکنند و میتوانند یک یا چند گلبرگ بلند به ازای هر گلبرگ داشته باشند که تا ۲۵ گل را میزبانی میکنند. کاسبرگ‌ها و گلبرگ‌ها سبز رنگ، با اندازه و شکل مشابه و پوشیده از لکه‌های قرمز رنگ هستند.

لبه‌های گل دارای یک گوشه بزرگ با رگه‌های سفید و بنفش است. زیستگاه اصلی آن، دامنه‌های کوهستانی و برآمدگی‌هایی با درختچه‌ها و صخره‌ها است و گاهی اوقات میتوان آن را در حاشیه جاده‌ها یافت. این مکان‌ها معمولا مناطق مرطوب و خزه‌ای در میان سنگ‌ها هستند.

این گونه دارای ترکیبات خوشایند تولید کننده عطر شیرین است که معمولاً با زنبورهای نر اوگلوسین جمع آوری کننده عطر مرتبط است. گونه محبوب این گونه “Maui Jazz” است.

زیر خانواده‌ی
Epidendroideae
منشاء بومی
شمال پرو تا بولیوی، شرق برزیل
کاربرد
گیاه خانگی
مقدار آب مورد نیاز
نیاز به شرایط مرطوب با آب فراوان؛
دما
دماهای متوسط (20-23 درجه سانتیگراد)
نور مورد نیاز
۷۰ درصد سایه؛ نور مستقیم در اوایل صبح یا اواخر شب خوب است
اندازه و فصل گلدهی
4 سانتیمتر، شهریور تا آبان و بهار، یا در طول سال

گل ارکیده کاتلیا یا Easter

بوته و شاخه گل ارکیده Easter سفید

بوته و شاخه گل ارکیده Easter سفید

نام علمی: Earina autumnalis

رنگ سفید خالص، گل‌های پرصلابت و خوش عطر، غنچه‌های زرد یا نارنجی وسط گل و زمان شکوفه دادن در فروردین ماه از ویژگی‌های گل ارکیده کاتلیا است. این گل معمولا در زمین‌های پست و جنگل‌های کوهستانی به صورت اپیفیت (Epiphyte) روی شاخه‌ها یا تنه‌ها یا در کناره‌های صخره‌ای یافت میشوند.

ریشه‌های آن افشان (fibrous rhizomes) هستند. تک تک گل‌ها منحصر به فرد و کوچک هستند که هر خوشه ۳ تا ۴۰ گل را تشکیل میدهند. رایحه قوی گل‌ها اغلب باعث میشود حضور خود را اعلام کنند. در نیوزیلند با نام رایج «راوپکا» شناخته میشود.

زیر خانواده‌ی
Epidendroideae
منشاء بومی
نیوزیلند و جزایر چاتهام
کاربرد
نمونه گیاه آپارتمانی یا گلخانه‌ای
مقدار آب مورد نیاز
متوسط – زیاد
دما
دماهای سرد تا گرم، رطوبت بالا را ترجیح میدهد
نور مورد نیاز
نیمه سایه
اندازه و فصل گلدهی
2 سانت – از اسفند تا اردیبهشت

گل ارکیده Putty Root

شاخه گل ارکیده Putty Root سبز

شاخه گل ارکیده Putty Root سبز

نام علمی: Aplectrum hyemale

این گونه از گل ارکیده در فصل پاییز پس از شکوفه دادن و فتوسنتز در زمستان، برگ زیبایی را از خود به نمایش میگذارد و از آشکار کردن تاج برگ‌ها بهره میبرد. گل‌های کوچک در اواخر بهار با ۴ تا ۱۲ شکوفه ظاهر میشوند و برگ‌ها با شکوفه دادن گیاه پژمرده میشوند.

به نظر نمیرسد که گل‌ها کاملا باز باشند. گل‌ها و گلبرگ‌ها زیتونی با نوک بنفش تیره رنگ هستند و لبه گل سفید و حاشیه آن چین دار است. این گیاه نام عمومی خود را از ساقه‌های پیاز مانند زیرزمینی خود میگیرد که در هنگام له شدن، لعاب چسبی از خود تولید میکند.

بومیان آمریکا و مهاجران اروپایی از این موسیلاژ (لعاب چسبی) به عنوان چسبی برای ترمیم سفال و ظروف سفالی استفاده میکردند. همچنین خمیری برای درمان جوشانده‌ها و چای برای درمان مشکلات برونشیت از ریشه درست میکردند.

گل ارکیده Putty Root اغلب در زیر درختان راش و افرا شکر یافت میشود. این گل ارکیده زمینی است و اغلب در جنگل‌های معتدل برگریز یافت میشود که با نام‌های “ریشه آدم و حوا” نیز شناخته میشود.

زیر خانواده‌ی
Epidendroideae
منشاء بومی
آمریکای شمالی
کاربرد
در باغ
مقدار آب مورد نیاز
در حد متوسط
دما
دماهای سرد تا گرم، رطوبت بالا را ترجیح میدهد
نور مورد نیاز
خورشید فیلتر شده در طول پاییز، زمستان و بهار؛ در تابستان نیاز ندارد
اندازه و فصل گلدهی
2.5 تا 3.5 سانت برگ‌ها در هنگام شکوفه دادن، اواخر بهار وجود ندارند

گل ارکیده Showy

دو-شاخه-گل-ارکیده-مدل-Showy-صورتی-سفید

دو-شاخه-گل-ارکیده-مدل-Showy-صورتی-سفید

نام علمی: Galearis spectabilis

یک جفت برگ پهن در بهار از خوشه‌ای از ریشه‌های ضخیم و یک ریزوم کوتاه برای تولید یک گل کاملا سفید یا کاملا صورتی ظاهر میشود. برخی گیاهان ممکن است لبه‌های زرد کم رنگ با گلبرگ‌ها و گلبرگ‌های صورتی داشته باشند. دراین مدل گل ارکیده خوشه‌ها از ۳ تا ۱۰ یا بیشتر شکوفه خواهد داشت.

برگها قبل از بیرون آمدن پوشش تاجی جنگل ظاهر میشوند تا از نور خورشید استفاده کنند. شاخه‌های اضافی ممکن است در دسته‌های به هم فشرده قرار بگیرند. گل ارکیده Showy در جنگل‌های آهکی مرطوب (قلیایی)، بیشه زارها و مزارع قدیمی یافت میشوند. این ارکیده‌ها ذاتا زمینی هستند.

زیر خانواده‌ی
Orchidoideae
منشاء بومی
شرق آمریکای شمالی، از کبک تا آلاباما
کاربرد
باغچه گل سایه دار، باغ باتلاقی
مقدار آب مورد نیاز
متوسط – بیش از حد آب ندهید
دما
دماهای سرد تا گرم، رطوبت بالا را ترجیح میدهد
نور مورد نیاز
سایه‌ای که نور خورشید را منعکس میکرد
اندازه و فصل گلدهی
2 الی 3 سانت، بهار تا اوایل تابستان

گل ارکیده بانوی رقصان یا Ruffled Dancing Lady

شاخه-گل-ارکیده-بانوی-رقصان-Ruffled-Dancing-Lady

شاخه-گل-ارکیده-بانوی-رقصان-Ruffled-Dancing-Lady

نام علمی: Otoglossum brevifolium

این گل ارکیده صاف، گلابی شکل و پیاز شکل و برگ چرمی ضخیم، سخت و خوشه‌های خودنما با 12 تا 18 شکوفه زیبا. یک ریزوم دراز بین هر شبه پیاز قرار دارد که به این گیاه اجازه میدهد تا در امتداد سطح خاک بچرخد.

این گونه از سری گل ارکیده در جنگل‌های بارانی و جنگل‌های ابری زندگی میکند و در کرانه‌های رسی با شیب تند در میان برگ‌ها قرار دارد. گلبرگ‌های این گل لبه‌های زرد و موج دار و پهن و شاه بلوطی هستند. گلبرگ‌ها حاشیه‌ای نازک و زرد با لبی زرد با نشانه‌های مایل به قرمز در پایین دارند.

زیرخانواده
Epidendroideae
منشاء بومی
شمال و غرب آمریکای جنوبی (کلمبیا تا پرو)
استفاده بعنوان
گیاه خانگی
نیازهای آب
متوسط ​​- زهکشی سریع و حرکت هوا
دما مناسب
دماهای گرم، رطوبت بالا را ترجیح میدهد
ترجیح نوری
سایه روشن
اندازه و فصل گل
3 سانت، (اواخر زمستان تا اوایل بهار)

گل ارکیده گوش‌ماهی یا Cockleshell

نام علمی: Prosthechea cochleata

شاخه-ارکیده-گوش‌ماهی-یا-Cockleshell 

شاخه-ارکیده-گوش‌ماهی-یا-Cockleshell

این مدل از گل ارکیده تا ۲۰ گل خوشبو که در یک دوره طولانی تا شش ماه باز میشوند. گل‌ها به ترتیب شکوفه میدهند، بنابراین با محو شدن یک شکوفه، شکوفه دیگری باز میشود. برخی افراد به دلیل این ویژگی زمان شکوفه دادن را تا ۱۸ ماه گزارش کرده‌اند.

این گیاه معمولا به دلیل گل‌های غیر معمول و طولانی مدت آن کشت میشود. در طبیعت، این گل‌ها توسط زنبور گرده افشانی میشوند. موسیلاژ استخراج شده از حباب‌های میتوان به عنوان چسب برای تعمیر اشیا چوبی استفاده شود.

گل ارکیده گوش‌ماهی در جنگل‌های همیشه سبز گرمسیری و برگریز بلوط یافت میشود و یک “اپی فیت” است. کاسبرگ‌ها و گلبرگ‌های تک گل‌ها سبزرنگ، پیچ خورده و رو به پایین هستند. لبه‌های بالایی، گلبرگ‌های هر گل به رنگ زرد مایل به سبز است که در نوک گل خودنمایی میکند و قسمت پایینی آن به رنگ ارغوانی است.

زیرخانواده
Epidendroideae
منشاء بومی
منطقه کارائیب (از جمله فلوریدا که در آن در خطر انقراض است) و مکزیک تا شمال آمریکای جنوبی
استفاده بعنوان
گیاه خانگی
نیازهای آب
مرطوب اما خیس نیست
دما مناسب
دماهای گرم، رطوبت بالا را ترجیح میدهد
ترجیح نوری
نور پراکنده متوسط
اندازه و فصل گل
7 سانت، در طول سال

گل ارکیده کفش صورتی بانوان یا Pink Lady’s Slipper

نام علمی: Cypripedium acaule

شاخه-گل-ارکیده-صورتی-Pink-Lady’s-Slipper

شاخه-گل-ارکیده-صورتی-Pink-Lady’s-Slipper

این گل وحشی بزرگ دارای دو برگ قاعده‌ای مخالف با رگه‌های موازی و یک گل بزرگ در انتهای ساقه عمود آن است. شکوفه این گل ارکیده میتواند به رنگ گل‌های سرخابی تا صورتی مایل به سفید، صورتی مایل به سفید با رنگ صورتی تیره‌تر یا (به ندرت) تمام سفید باشد.

نام رایج این گیاه «گل موکاسین» است. ریشه‌های این گل ارکیده به طور سنتی به عنوان درمان عصبانیت، درد دندان و اسپاسم عضلانی مورد استفاده قرار میگیرند. در دهه‌های ۱۸۰۰ و ۱۹۰۰، این گونه به همراه ارکیده‌های دیگر، به دلیل خواص آرام بخشی که دارند، به طور گسترده‌ای به عنوان جایگزینی برای ریشه سنبل الطیب استفاده میشد.

ارکیه Pink Lady’s SlipperPink Lady’s Slipper میتوانند تا بیست سال یا بیشتر عمر کنند. این گونه در جنگل‌های سوزنی برگ سخت چوب کاج و شاه بلوط در دامنه‌های صخره‌ای یا مناطق نیمه باز در هوموسی عمیق زندگی میکند.

خاکشان معمولا اسیدی است اما در زیر درختان توس و دیگر درختان برگریز به خوبی آبیاری میشوند. این گونه به دلیل شباهت به کفش زنانه نام خود را بر سر زبان‌ها انداخته است. جمع آوری این گونه در حیات وحش ممنوع است، اما میتوانید گیاهی را از ملک خود به باغ خود منتقل کنید. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که آن‌ها به راحتی پیوند نمیخورند.

زیرخانواده
Cypripedioideae
منشاء بومی
شرق آمریکای شمالی
استفاده بعنوان
باغ سایه (اگرچه آنها به خوبی پیوند نمیزنند)
نیازهای آب
در حد متوسط
دما مناسب
دماهای متوسط، رطوبت بالا را ترجیح میدهد
ترجیح نوری
سایه تا بخشی در سایه
اندازه و فصل گل
نهایت 7سانت، اواخر بهار تا اواسط تابستان

گل ارکیده Grass Pink

نام علمی: Calopogon tuberosus

شاخه-گل-ارکیده--صورتی-Grass-Pink

شاخه-گل-ارکیده–صورتی-Grass-Pink

این ارکیده‌ها گیاهانی باریک با برگ‌های باریک و چین خورده هستند. نام جنس در اشاره به موهای زرد روشن روی لب گل است که به معنی ریش زیبا است. تصور میشود که این‌ها گرده‌ها را تقلید کرده و گرده افشان‌ها را جذب میکنند.

این گونه از گل ارکیده دیگری به نام American Dragon Mouth تقلید میکند، اما این دو به دلیل موقعیت قرارگیری گرده روی زنبورها هیبرید نمیشوند.این ارکیده‌ها را میتوان در باتلاق‌ها، چمنزارها، مرداب‌ها و دامنه‌ها یافت که طبیعت خشکی دارند. شکوفه‌ها صورتی روشن با ۱۰ گل یا بیشتر در هر سنبله هستند.

زیرخانواده
Epidendroideae
منشاء بومی
شرق آمریکای شمالی، از کانادا تا فلوریدا، باهاما، کوبا
استفاده بعنوان
در فضای باز. باغ باتلاق یا گلدان
نیازهای آب
زیاد
دما مناسب
دماهای متوسط، رطوبت بالا را ترجیح میدهد
ترجیح نوری
خورشید کامل تا نیمه خورشید
اندازه و فصل گلدهی
2 تا 3 سانت، بهار

گل ارکیده شاپرکی یا Moth Orchids

یک شاخه گل ارکیده moth با رنگ سرخآبی

یک شاخه گل ارکیده moth با رنگ سرخآبی

نام علمی: Phalaenopsis spp

گونه‌های این جنس phalaenopsis از پر رشدترین‌ها هستند. این ارکیده‌ها به عنوان “ارکیده پروانه” یا “ارکیده ماه” شناخته میشوند. ریشه‌های هوایی آنها میتوانند فتوسنتز کنند و از تولید کلروفیل، رنگ سبز تولید میکنند. رنگ‌بندی این گل عبارت اند از: سبز، صورتی، بنفش، سفید و طرح‌های متنوعی از این رنگ‌ها.

3 تا 6 برگ ضخیم و شاداب دارد و گونه‌های محبوب آن P. equestris با گل‌های بنفش و P. schilleriana با گل‌های صورتی مایل به سفید با برگ‌های متنوع هستند. برخی از گونه‌ها رایحه‌ای شیرین داشته و بیشتر گل‌ها ماندگاری بالایی دارند، به همین دلیل است که این ارکیده‌ها بسیار محبوب هستند. ارکیده‌های پروانه ماهیت “”اپی فیتی”” دارند. ارکیده شاپرکی اغلب برای مبتدیان، ارکیده‌ای عالی در نظر گرفته میشود.

زیرخانواده
Epidendroideae
منشاء بومی
آسیای گرمسیری و نیمه گرمسیری، شمال شرقی استرالیا
استفاده بعنوان
گیاه خانگی
نیازهای آب
معتدل – زمانی که تقریباً خشک است، با رطوبت 50 درصد آبیاری کنید
دما مناسب
شرایط گرم با 18 فارنهایت در شب و 29 تا 30 درجه سانتیگراد در روز را دوست دارد
ترجیح نوری
سایه
اندازه و فصل گلدهی
از 8 تا 15 سانت، اواخر زمستان تا بهار

ارکیده وانیل یا Vanilla Orchid

شاخه گل ارکیده وانیل یا Vanilla چند گل

شاخه گل ارکیده وانیل یا Vanilla چند گل

نام علمی: Vanilla Planifolia

این گونه شاید یکی از مهم‌ترین ارکیده‌های تجاری باشد. در مناطق گرمسیری، ارکیده‌های وانیلی برای دانه‌های خود کشت میشوند که تخمیر و خشک میشوند تا طعم وانیلی تولید کنند.

جنس وانیلی شامل ارکیده‌هایی است که برای رشد کامل به حمایت درختان نیاز دارند. این گلها در محدوده طبیعی خود در مکزیک توسط زنبور گرده افشانی میشوند، اما گرده افشانی در هنگام کشت به تعداد زیاد با دست انجام میشود.

این گونه ۹۵ درصد از غلاف‌های وانیلی تولید شده در جهان را تامین میکند. ارکیده وانیل معمولا در جنگل‌های گرمسیری کم ارتفاع زندگی میکنند و با اینکه از درختان بالا میرود، زمینی محسوب میشود. شکوفه‌های گل ارکیده وانیلی معمولا زرد یا سبز رنگ هستند. آن‌ها یک روز دوام می‌آورند، اما گیاه به طور مکرر و متوالی شکوفه میدهد.

 

زیرخانواده
Vanilloideae
منشاء بومی
مکزیک
استفاده بعنوان
در فضای باز به دلیل اندازه
نیازهای آب
بالاتر از میانگین
دما مناسب
با حداقل دمای زمستان 15 درجه گرم نگه دارید
ترجیح نوری
نور روشن، اما سایه در تابستان
اندازه و فصل گلدهی
4 سانت، در طول سال

دیدگاهی در مورد “همه چیز درباره گل ارکیده | انواع ارکیده طبیعی

 1. ارکیده شناس :) گفت:

  تعداد کمی از ارکیده اینجا بود خیلی مدل زیاد داره

 2. قاسمپور گفت:

  لطفا بقیه مدلای ارکیده رو هم همینجوری بگید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *