دانستی‌ها

10 مدل بونسای شگفت‌انگیز کره زمین

انواع بونسای و درختچه ژاپنی در کره زمین

اگر به تازگی یک درخت زیبا را دیده‌اید که در گلدانی گیاهی کاشته شده است، یک درخت  از مدل بونسای اصیل را مشاهده کرده‌اید. گیاهان بونسای مانند یک نسخه کوچک از درختان بلند و متراکم هستند که ما معمولا در فضای باز آنها را میبینیم. اگر به دنبال پرورش چنین گیاهان بونسایی در فضای بسته هستید، به شما بگوییم که در مکان مناسبی قرار دارید.

گیاهان بونسای در هند انتخاب میشوند، مورد مطالعه قرار میگیرند، هرس میشوند، آبیاری میشوند، تغذیه میشوند، کنده کاری میشوند، و با شور و شوق توسط باغبانان اختصاصی در فلاورجان پرورش داده میشوند.

بونسای انواع مختلفی دارد که در ادامه به آنها به خوبی اشاره میکنیم.

انواع و مدل بونسای در سیاره زیبای ما

بونسای آزالیا

بونسای‌ داران دو یا سه خصوصیت اندام هوایی نظیر رنگ و بافت و شکل برگ و شاخه و تنه را در اکثر گیاهان جستجو کنند، اما در مورد آزالیا رنگ نارنجی – قهوه‌ای تنه و یا برگ‌های سبز براق تعیین‌کننده نیستند. در این گیاه غرق در گل بودن در ماه‌های اردیبهشت و خرداد است که در بعضی از واریته‌ها تقریباً هیچ برگی نمی‌تواند بدون اجازه گل‌ها خود نمایی کند.

مدل-بونسای-نوع-آزالیا-گلبرگ-سرخآبی

مدل-بونسای-نوع-آزالیا-گلبرگ-سرخآبی

اکنون انواعی از آزالیا وجود دارد که سه نوع گل قرمز، صورتی و آبی را به طور همزمان روی شاخه‌های خود دارند. بونسای آزالیا را نمیتوان روی یک ورق کاغذ یا برچسب معرفی کرد. شناسایی کامل آزالیا فقط در زمان گلدهی و زمان مناسب آن اردیبهشت و خرداد است.

این گیاه بومی مناطق کوهستانی و نیمه سایه است. اگرچه نور آفتاب را تحمل می‌کند اما بهتر است در ایام تابستان در نیم سایه و یا حتی در سایه کامل قرار گیرد. عمر گل‌ها در نیم سایه بهتر است. در زمستان باید از باد‌های شدید و حرارت پایین‌تر از ۵ درجه زیر صفر محافظت گردد و گیاه به محلی امن مانند پارکینگ انتقال یابد.

در انواع مدل بونسای، آزالیا نمیتواند خاک خشک یا حتی نیمه خشک را تحمل کند و این به معنای آبیاری زیاد و باتلاق شدن خاک نیست. مانند دیگر گیاهان آزالیا را آبیاری کنید به گونه‌ای که همیشه مرطوب باشد نه اشباع از آب.

مواد غذایی متعادل استاندارد نیمه ضعیف و نیمه قوی تا شروع گلدهی توصیه میشود و پس از آن باید قطع شود. پس از گلدهی با مواد کم نیتروژن تغذیه کنید و تا پاییز ادامه دهید. مطمئن شوید که مواد غذایی که به گیاه می‌دهید عاری از کلسیم باشد و همچنین در کود آلی مصرفی نیز این نکته را رعایت کنید.

بونسای انار

این گیاه بومی چین است و در بونسای تجارتی سهم بسزایی دارد. گلهای زنگوله‌ای صورتی و قرمز و میوه‌های گوشتی زیبای آن توجه دوستداران بونسای را به خود جلب میکند. اگر در زمستان درجه حرارت بالا باشد، برگهای آن دیرتر میریزد و تقریباً نیمه همیشه سبز است.

اما در طبیعت جزء درختان خزان‌کننده به حساب می‌آید. زیبایی انار به دلیل شکل گل و میوه و تنه زیبای آن است و ریختن برگها در این بونسای اهمیت چندانی ندارد. تنه حالت پیچ خورده کامل خود را دارد که مورد علاقه دوستداران این مدل بونسای است.

انار یکی از گیاهان مناطق معتدل و گرمسیری است که نور خورشید را دوست دارد. اما چنانچه در محیط بسته پرورش می‌یابد پشت پنجره شیشه‌ای می‌تواند نور خود را دریافت کند به شرطی که روز‌های گرم تابستان با چسبانیدن کاغذ یا هر صافی دیگر نور را فیلتر کنید و گرنه قبل از اینکه برگ‌ها از بین بروند ریشه در خاک داغ شروع به فساد می‌کند.

اگر مایل به همیشه سبز بودن آثار هستید اجازه ندهید درجه حرارت محیط در زمستان از ۱ درجه پایین‌تر رود. هرگز انار را در درجات پایین‌تر از ۵ درجه زیر صفر قرار ندهید. نور کافی یکی از خواسته‌های آن است و سرمای خشک را دوست ندارد.

هرس در انار خیلی شدیدتر از بقیه مدل بونسای‌ها میباشد. شاخه‌های ناخواسته زیاده از حد هستند که پس از سقوط گل‌ها باید هرس شوند. پس از این به شاخه‌ها اجازه داده شود تا رشد کنند و می‌جوانه گل سال آینده در بغل برگ‌ها مشاهده گردد. در این مرحله است که با اطمینان می‌توان بقیه شاخه‌ها را تا باقی ماندن ۳-۲ برگ هرس کرد.

انار تشنگی را بر باتلاقی و آب اضافی و شرایط بد زهکشی ترجیح میدهد. به هر حال مرتب آبیاری کنید. پس از تشکیل میوه، آبیاری را افزایش دهید زیرا آب مصرفی گیاه زیاد است. پس از سقوط برگ‌ها در زمستان آبیاری را کاهش دهید.

مدل بونسای | بونسای زیتون

یکی از مهم‌ترین گیاهان بونسای تجارتی اروپا است. سالیانه هزاران اصله آن در کشورهای مختلفی اعم از ایتالیا و اسپانیا تکثیر می‌شوند. به گونه‌ای که فروشگاه‌ها همراه با هدیه کریسمس قلمه‌ای ریشه دار از زیتون را به مشتریان خود می‌دهند.

مدل-بونسای-نوع-زیتون-گلدان-سفالی-لعابی

مدل-بونسای-نوع-زیتون-گلدان-سفالی-لعابی

یکی از گیاهانی است که درختان مسن آن در پارک‌ها و خیابان‌ها در گلدان‌های بزرگ در معرض نمایش است. قابلیت حمل آن زیاد و در هر اندازه و سن و قیمت می‌توان تهیه و یا در بازار مدل بونسای مشاهده کرد. اگر چه رشد آن کند است اما شاخه‌های تولیدی آن در بهار و اواخر زمستان به سرعت رشد می‌کنند.

از عادات رشد آن این است که در هوای گرم و خشک تابستان رشد آن تقریباً متوقف می‌گردد. شاخه‌های سفید رنگ در همه جهات رشد می‌کنند و قابلیت هدایت و سیم کشی به هر جهت را دارند اما باید مواظب بود شاخه‌هایی برای تربیت انتخاب نمود که ترد و شکننده نباشند.

این گیاه کاملاً به خشکی مقاوم است و در صورت تاخیر در آبیاری جای نگرانی نیست. در مواقع خشکی مواد رزینی سفید رنگ از برگ‌های خود ترشح می‌کند که در حقیقت برای کاهش در تعریق و از دست دادن آب از طریق روزنه‌ها است.

پس از آبیاری آب زیادی در بافت برگ و تنه خود ذخیره میکند و به همین دلیل در برابر خشکی مقاوم است. نور خورشید را بر سایه ترجیح می‌دهد و نوع وحشی در برابر درجه حرارت پایین و برف نیمه مقاوم است. اما درختان کاشته شده در جنگل‌ها و به عنوان بونسای باید در برابر سرمای کشنده محافظت گردند و آن‌ها را در معرض درجات حرارت زیر ۵ درجه سانتی گراد قرار نداد.

در اوایل فصل بهار و خزان، بهترین زمان هرس کردن این مدل بونسای است. اگر شاخه خیلی ضخیم بود از اره‌های دندانه ریز برای قطع شاخه‌های چوبی استفاده کنید.

توجه: با انجام هرس و قطع شاخه فوراً از محل زخم جوانه و شاخه تولید نمی‌گردد و تا خشک شدن پاشنه (زائده به جا مانده شاخه مادری) و شاید تا مدت‌ها بعد از آن هر جوانه‌ای که از زیر پوست حرکت کند در همان محل رشد متوقف گردد. و پس از می‌حرکت جوانه از بغل شاخه هرس نهایی انجام شود.

مدل بونسای راش

مدل بونسای درخت راش بومی درختان جنگلی و پارک‌های مناطق معتدل در سطح جهان و همچنین جنگل‌های شمال ایران است. اما گونه ژاپنی آن Fagus crenata، قابلیت تجارتی شدن را دارد.

در طول زندگی خود اعم از جوانی و پیری، رنگ مخصوص خاکستری تنه را حفظ نماید و به همین علت از همان اول می‌جوانی، مشخصات بالغ بودن را برای بیننده تداعی می‌کند. در صورتی که تنه با مسواک برس‌زده و تمیز شود رنگ آن با رنگ مسی درخت در زمستان حالت تضاد جالبی درست می‌کند.

برگ‌ها با حاشیه برگشته خود از شاخه‌های استوانه‌ای خارج می‌گردند که چنانچه در تابستان به خوبی در سایه روشن قرار بگیرند در زمستان قبل از اینکه رنگ قرمز مسی پیدا کنند رو به زردی جالبی ‌می‌روند. اما اگر در تابستان نور شدید دیده باشد قبل از زرد شدن به رنگ قرمز، مسی می‌گراید.

برگ‌های مسی رنگ این مدل بونسای در طبیعت از زمستان تا اوایل بهار روی شاخه‌ها باقی می‌مانند تا جوانه‌های جانبی خود را از برف و حمله پرندگان مصون نگه دارند و پس از باز شدن جوانه‌ها در بهار سقوط می‌کنند.

این گیاه نور کامل خورشید در محیط باز را می‌پسندد اما در آفتاب خیلی شدید رنگ پریده و سپس سطحی ضخیم به خود می‌گیرد که تولید کربوهیدرات و بقیه اعمال حیاتی را با مشکل روبرو می‌کند و به همین علت در این روز‌ها باید در سایه درختان و یا در کنار دیوار نگهداری شوند و با شروع فصل پاییز و کاهش شدت نور باید با نور کامل به محل برگردانده شوند.

سرما را درمحیط باز به خوبی تحمل می‌کند اما در هوای سرد شدید و یخبندان هفت درجه زیر صفر باید در محلی امن‌تر نظیر پارکینگ یا محل مشابه قرار گیرد. در تابستان و زمستان خاک این گیاه باید مرطوب باشد، مخصوصاً در روزهای بسیار گرم تابستان که ممکن است نیاز به آبیاری دو بار در روز داشته باشد.

بونسای کارمونا میکروفیلا

مدل بونسای کارمونا میکروفیلا از خانواده گل گاوزبان درختچه همیشه سبز از Carmona خانواده Boraginaceae بومی هند ، جنس در جنوب شرق آسیا و جنوب چین به خصوص استان Fukien در جنوب شرقی چین است.

این درختچه دارای برگهای سبز تیره براق است که پوشیده از کرک و فشرده و بسیار متراکم است. این مدل بونسای دارای پوست قهوه‌ای روشن است که با افزایش سن ترک خورده و شکاف میخورد.

در اوایل تابستان، Carmona microphylla با گلهای سفیدی که به شکل توتهای سیاه و سفید کوچک هستند تزئین میشود. در فصل رشد هر دو هفته یکبار و در دوره خواب هر 6 هفته یکبار با کود متعادل با نیتروژن بالا مخصوصاً در بهار تغذیه کنید.
بهترین زمان برای هرس اواخر زمستان و اوایل بهار قبل از شروع رشد جدید است. سیم کشی شاخه‌های چوبی در هر زمان از سال امکان پذیر است.

بونسای سرو نقره‌ای

از انواع مدل بونسای، مدل بونسای سرو نقره‌ای از جنس Cupressus در خانواده Cupressaceae بومی ایالات متحده در بین انواع مدل بونسای ظاهری منحصر به فرد دارد. گونه‌های معمول سرو نقره‌ای میتوانند به ۶۵ فوت، و حتی ۸۰ فوت ارتفاع برسند. به عنوان درختان چند ساله، بسیاری از آنها در ایالات متحده 2000 ساله هستند.

انواع-مدل-بونسای--نوع-سرو-نقره‌ای-گلدان-پلاستیک

انواع-مدل-بونسای–نوع-سرو-نقره‌ای-گلدان-پلاستیک

این نوع مدل بونسای معمولا به سبک آبشاری شکل میگیرد. مدل بونسای سرو نقره‌ای به مکانی در فضای باز در آفتاب کامل با سایه جزئی نیاز دارد. آبیاری آن به طور منظم در طول مدت تابستان است، اما اجازه ندهید که آب گلدان سرریز شود. بهتر است خاک گلدان آن، بین هرباری که آبیاری میشود خشک باشد. هرس این گونه را باید در ماه‌های فوریه و مارس انجام دهید.

هرس این گیاه هنگامی که گیاه جوان است هر سال است ولی در درختان مسن‌تر از ۱۰ سال هر دو یا سه سال در فصل بهار این کار را انجام دهید.(هیچوقت بیش از یک سوم از ریشه‌های گیاه آن را حذف ننماید).

مدل بونسای ختمی

Hibiscus در خانواده گیاه بونسای ختمی گونه‌ای از جنس Malvaceae بومی چین میباشد اما در بیشتر مناطق معتدل نیمه گرمسیری و گرمسیری جهان از جمله خاورمیانه، هند، استرالیا و بسیاری از جزایر اقیانوس آرام یافت میشود.

بارزترین ویژگی مدل بونسای ختمی گلهای درشت آن است. به دلیل توانایی بالای هرس آن، تولید آن به صورت بونسای گسترش یافته است. این گیاه نسبتا کند رشد میکند و برگهای آن کوچکتر از گلهایش است.

گل‌های بونسای مارشمالو دارای رنگ‌های متفاوتی از جمله سفید خالص، قرمز تیره، زرد و نارنجی هستند. گلهای آن تنها ۱ روز دوام دارند، اما به طور مداوم ظاهر میشوند و گلدهی در طول دوره رشد ادامه دارد.

این مدل بونسای ختمی نیاز به آفتاب کامل دارد. پس اگر در داخل خانه از آن نگهداری میکنید، بهترین محل آستانه پنجره‌های نورگیر است. مدل بونسای ختمی نسبتاً به سرما مقاوم است. ولی دمای مناسب آن چیزی حدود ۱۸ درجه سلسیوس میباشد.
در صورتی که این مدل بونسای در داخل خانه نگهداری میشود توصیه میشود گه‌گاه آن را سمپاشی کنید. همچنین این گیاه به آبیاری زیادی نیاز دارد. آن را به طور منظم و مداوم آبیاری کنید در غیر این صورت منجر به ریزش برگ میشود که در این صورت باید با تغذیه پتاسیم آن را تقویت کنید.

در صورت مشاهده علائم (زرد شدن برگها) با تقویت آهن آن را تغذیه کنید. بهتر است این گیاه را سیم کشی نکنید. زیرا به شاخه‌های آن آسیب میرساند و برای گیاه ناخوشایند است.

مدل بونسای لیمو ترش

این گیاه بومی هند و مالزی است و یک گیاه بونسای همیشه سبز است که با شاخه‌های بلند، باریک و پهن پوشیده شده از تعدادی خار و برگهای سبز چرمی که معطر هستند پوشیده شده است.

این گیاه گل‌های معطر سفید مایل به زردی تولید کند که به میوه‌های گردی تبدیل میشوند که وقتی میوه‌ها میرسند زرد میشوند ولی معمولاً سبز برداشت میشوند معمولاً۵ تا ۶ ماه طول میکشد تا میوه‌ها برسند.
میوه‌ها برای رشد به آفتاب کامل نیاز دارند. بین دو آبیاری اجازه دهید خاک کمی خشک شود اما نه کاملا.

بونسای افرای سرخ

افرا قرمز گیاهی است از تیره Acer از خانواده Aceraceae و به نامهای افرا قرمز، افرای مردابی و افرا فلوریدا شناخته میشود. این گونه بومی شمال شرقی آمریکا و ایالت فلوریدا است و دامنه آن از شرق تا نیوفاندلند ادامه دارد تا به جنوب فلوریدا و شرق تگزاس.

این گیاه دارای برگهای ساده، متقابل و چند شاخه با دندانه‌های بلند و نامنظم و عرض 3 تا 7 سانتیمتر است. گل‌های قرمز کوچک و زیبا دارد که در اواخر زمستان یا اوایل بهار (هفته دوم فوریه در فلوریدا شمالی) شکوفا می‌شوند و گل‌های زیبای آن از ماه مارس ظاهر می‌شوند. میوه قرمز رنگ آن در اواخر بهار و اوایل تابستان ظاهر میشود.

برگ‌های افرای سرخ قبل از ریزش تبدیل به رنگ نارنجی و قرمز میشوند.نشرایط محیط برای رشد انواع مدل بونسای افرای سرخ عبارتست از: مکانی کاملا روشن و محیط رشد آن کمی مرطوب باشد. بهترین زمان هرس آن زمستان است. در بهار در اثر قطع اندام‌ها، شیره گیاهی زیادی خارج میشود. مناسبترین مکان برای رشد آنها کنار آب است. حتی گاهی لازم است زیر گلدان یک سینی کم عمق حاوی آب قرار دهید.

مدل بونسای گل کاغذی

بوگنویل که به نام بوگنویل فرانسوی نیز شناخته میشود، بومی آمریکای جنوبی است و به طور گسترده در آب و هوای گرم ایالات متحده پراکنده میشود. این عضو از خانواده Nyctaginaceae شباهتهایی با شاه گل دارد.

این گیاه همیشه سبز را میتوان تقریباً در هر شرایطی در خانه نگهداری کرد. همچنین در حالت طبیعی میتوان از آن به عنوان پرچین و به عنوان پوشش زمین استفاده کرد. Bougainvillea بسیار ایده‌آل برای انواع بونسای میباشد و در رنگهای قرمز ، بنفش ، نارنجی ، زرد یا سفید در Lo bract بهره میبرد.

این مدل بونسای اغلب در زمستان و اوایل بهار به گل مینشینند، اما بعضی از گیاهان مطرح خوشه‌های پراکنده در تمام طول سال دارند نیازمند نور کامل آفتاب، آب و هوای نسبتا گرم و رطوبت متوسط میباشد. تغذیه گیاه با کود نیتروژن رقیق یک بار در بهار و یک بار در پاییز در صورت نیاز مناسب است.

1 نظر در “10 مدل بونسای شگفت‌انگیز کره زمین

  1. ژاله گفت:

    عکس بونسای لیموترش رو بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *