دانستی ها

10 نمونه از انواع بونسای در کره زمین

انواع-بونسای-در-کره-زمین

اگر به تازگی یک درخت زیبا را دیده اید که در گلدانی گیاهی کاشته شده است، یک درخت  از انواع بونسای اصیل را مشاهده کرده اید. گیاهان بونسای مانند یک نسخه کوچک از درختان بلند و متراکم هستند که ما معمولا در فضای باز آن ها را می بینیم. اگر به دنبال پرورش چنین گیاهان بونسایی در فضای بسته هستید، به شما بگوییم که در مکان مناسبی قرار دارید.

گیاهان بونسای در هند انتخاب می شوند، مورد مطالعه قرار می گیرند، هرس می شوند، آبیاری می شوند، تغذیه می شوند، کنده کاری می شوند، و با شور و شوق توسط باغبانان اختصاصی در فلاورجان پرورش داده می شوند.

بونسای انواع مختلفی دارد که در ادامه به آنها به خوبی اشاره میکنیم.

انواع بونسای در سیاره زیبای ما

بونسای آزالیا

بونسای‌ داران دو یا سه خصوصیت اندام هوایی نظیر رنگ و بافت و شکل برگ و شاخه و تنه را در اکثر گیاهان جستجو کنند، اما در مورد آزالیا رنگ نارنجی – قهوه‌ای تنه و یا برگ‌های سبز براق تعیین‌کننده نیستند. در این گیاه غرق در گل بودن در ماه‌های اردیبهشت و خرداد است که در بعضی از واریته‌ها تقریباً هیچ برگی نمی‌تواند بدون اجازه گل‌ها خود نمایی کند.

انواع-بونسای-آزالیا

انواع-بونسای-آزالیا

اکنون انواعی از آزالیا وجود دارد که سه نوع گل قرمز، صورتی و آبی را به طور همزمان روی شاخه های خود دارند. بونسای آزالیا را نمی توان روی یک ورق کاغذ یا برچسب معرفی کرد. شناسایی کامل آزالیا فقط در زمان گلدهی و زمان مناسب آن اردیبهشت و خرداد است.

این گیاه بومی مناطق کوهستانی و نیمه سایه است. اگرچه نور آفتاب را تحمل می‌کند اما بهتر است در ایام تابستان در نیم سایه و یا حتی در سایه کامل قرار گیرد. عمر گل‌ها در نیم سایه بهتر است. در زمستان باید از باد‌های شدید و حرارت پایین‌تر از ۵ درجه زیر صفر محافظت گردد و گیاه به محلی امن مانند پارکینگ انتقال یابد.

در انواع بونسای، آزالیا نمی تواند خاک خشک یا حتی نیمه خشک را تحمل کند و این به معنای آبیاری زیاد و باتلاق شدن خاک نیست. مانند دیگر گیاهان آزالیا را آبیاری کنید به گونه‌ای که همیشه مرطوب باشد نه اشباع از آب.

مواد غذایی متعادل استاندارد نیمه ضعیف و نیمه قوی تا شروع گلدهی توصیه می شود و پس از آن باید قطع شود. پس از گلدهی با مواد کم نیتروژن تغذیه کنید و تا پاییز ادامه دهید. مطمئن شوید که مواد غذایی که به گیاه می‌دهید عاری از کلسیم باشد و همچنین در کود آلی مصرفی نیز این نکته را رعایت کنید.

بونسای انار

این گیاه بومی چین است و در بونسای تجارتی سهم بسزایی دارد. گل های زنگوله ای صورتی و قرمز و میوه های گوشتی زیبای آن توجه دوستداران بونسای را به خود جلب می کند. اگر در زمستان درجه حرارت بالا باشد، برگ های آن دیرتر می ریزد و تقریباً نیمه همیشه سبز است.

اما در طبیعت جزء درختان خزان‌کننده به حساب می‌آید. زیبایی انار به دلیل شکل گل و میوه و تنه زیبای آن است و ریختن برگ ها در این بونسای اهمیت چندانی ندارد. تنه حالت پیچ خورده کامل خود را دارد که مورد علاقه دوستداران انواع بونسای است.

انار یکی از گیاهان مناطق معتدل و گرمسیری است که نور خورشید را دوست دارد. اما چنانچه در محیط بسته پرورش می‌یابد پشت پنجره شیشه‌ای می‌تواند نور خود را دریافت کند به شرطی که روز‌های گرم تابستان با چسبانیدن کاغذ یا هر صافی دیگر نور را فیلتر کنید و گرنه قبل از اینکه برگ‌ها از بین بروند ریشه در خاک داغ شروع به فساد می‌کند.

اگر مایل به همیشه سبز بودن آثار هستید اجازه ندهید درجه حرارت محیط در زمستان از ۱ درجه پایین‌تر رود. هرگز انار را در درجات پایین‌تر از ۵ درجه زیر صفر قرار ندهید. نور کافی یکی از خواسته‌های آن است و سرمای خشک را دوست ندارد.

هرس در انار خیلی شدیدتر از بقیه انواع بونسای‌ها میباشد. شاخه‌های ناخواسته زیاده از حد هستند که پس از سقوط گل‌ها باید هرس شوند. پس از این به شاخه‌ها اجازه داده شود تا رشد کنند و می‌جوانه گل سال آینده در بغل برگ‌ها مشاهده گردد. در این مرحله است که با اطمینان می‌توان بقیه شاخه‌ها را تا باقی ماندن ۳-۲ برگ هرس کرد.

انار تشنگی را بر باتلاقی و آب اضافی و شرایط بد زهکشی ترجیح می دهد. به هر حال مرتب آبیاری کنید. پس از تشکیل میوه، آبیاری را افزایش دهید زیرا آب مصرفی گیاه زیاد است. پس از سقوط برگ‌ها در زمستان آبیاری را کاهش دهید.

انواع بونسای | بونسای زیتون

یکی از مهم‌ترین گیاهان بونسای تجارتی اروپا است. سالیانه هزاران اصله آن در کشورهای مختلفی اعم از ایتالیا و اسپانیا تکثیر می‌شوند. به گونه‌ای که فروشگاه‌ها همراه با هدیه کریسمس قلمه‌ای ریشه دار از زیتون را به مشتریان خود می‌دهند.

انواع-بونسای-زیتون

انواع-بونسای-زیتون

یکی از گیاهانی است که درختان مسن آن در پارک‌ها و خیابان‌ها در گلدان‌های بزرگ در معرض نمایش است. قابلیت حمل آن زیاد و در هر اندازه و سن و قیمت می‌توان تهیه و یا در بازار بونسای مشاهده کرد. اگر چه رشد آن کند است اما شاخه‌های تولیدی آن در بهار و اواخر زمستان به سرعت رشد می‌کنند.

از عادات رشد آن این است که در هوای گرم و خشک تابستان رشد آن تقریباً متوقف می‌گردد. شاخه‌های سفید رنگ در همه جهات رشد می‌کنند و قابلیت هدایت و سیم کشی به هر جهت را دارند اما باید مواظب بود شاخه‌هایی برای تربیت انتخاب نمود که ترد و شکننده نباشند.

این گیاه کاملاً به خشکی مقاوم است و در صورت تاخیر در آبیاری جای نگرانی نیست. در مواقع خشکی مواد رزینی سفید رنگ از برگ‌های خود ترشح می‌کند که در حقیقت برای کاهش در تعریق و از دست دادن آب از طریق روزنه‌ها است.

پس از آبیاری آب زیادی در بافت برگ و تنه خود ذخیره می کند و به همین دلیل در برابر خشکی مقاوم است. نور خورشید را بر سایه ترجیح می‌دهد و نوع وحشی در برابر درجه حرارت پایین و برف نیمه مقاوم است. اما درختان کاشته شده در گل جا‌ها و به عنوان بونسای باید در برابر سرمای کشنده محافظت گردند و آن‌ها را در معرض درجات حرارت زیر ۵ درجه سانتی گراد قرار نداد.

در اوایل فصل بهار و خزان، بهترین زمان هرس کردن است. اگر شاخه خیلی ضخیم بود از اره‌های دندانه ریز برای قطع شاخه‌های چوبی استفاده کنید.

توجه: با انجام هرس و قطع شاخه فوراً از محل زخم جوانه و شاخه تولید نمی‌گردد و تا خشک شدن پاشنه (زائده به جا مانده شاخه مادری) و شاید تا مدت‌ها بعد از آن هر جوانه‌ای که از زیر پوست حرکت کند در همان محل رشد متوقف گردد. و پس از می‌حرکت جوانه از بغل شاخه هرس نهایی انجام شود.

بونسای راش

درخت راش بومی درختان جنگلی و پارک‌های مناطق معتدل در سطح جهان و همچنین جنگل‌های شمال ایران است. اما گونه ژاپنی آن Fagus crenata، قابلیت تجارتی شدن را دارد.

در طول زندگی خود اعم از جوانی و پیری، رنگ مخصوص خاکستری تنه را حفظ نماید و به همین علت از همان اول می‌جوانی، مشخصات بالغ بودن را برای بیننده تداعی می‌کند. در صورتی که تنه با مسواک برس‌زده و تمیز شود رنگ آن با رنگ مسی درخت در زمستان حالت تضاد جالبی درست می‌کند.

برگ‌ها با حاشیه برگشته خود از شاخه‌های استوانه‌ای خارج می‌گردند که چنانچه در تابستان به خوبی در سایه روشن قرار بگیرند در زمستان قبل از اینکه رنگ قرمز مسی پیدا کنند رو به زردی جالبی ‌می‌روند. اما اگر در تابستان نور شدید دیده باشد قبل از زرد شدن به رنگ قرمز، مسی می‌گراید.

برگ‌های مسی رنگ آن در طبیعت از زمستان تا اوایل بهار روی شاخه‌ها باقی می‌مانند تا جوانه‌های جانبی خود را از برف و حمله پرندگان مصون نگه دارند و پس از باز شدن جوانه‌ها در بهار سقوط می‌کنند.

این گیاه نور کامل خورشید در محیط باز را می‌پسندد اما در آفتاب خیلی شدید رنگ پریده و سپس سطحی ضخیم به خود می‌گیرد که تولید کربوهیدرات و بقیه اعمال حیاتی را با مشکل روبرو می‌کند و به همین علت در این روز‌ها باید در سایه درختان و یا در کنار دیوار نگهداری شوند و با شروع فصل پاییز و کاهش شدت نور باید با نور کامل به محل برگردانده شوند.

سرما را درمحیط باز به خوبی تحمل می‌کند اما در هوای سرد شدید و یخبندان هفت درجه زیر صفر باید در محلی امن‌تر نظیر پارکینگ یا محل مشابه قرار گیرد. در تابستان و زمستان خاک این گیاه باید مرطوب باشد، مخصوصاً در روزهای بسیار گرم تابستان که ممکن است نیاز به آبیاری دو بار در روز داشته باشد.

بونسای کارمونا میکروفیلا

کارمونا میکروفیلا از خانواده گل گاوزبان درختچه همیشه سبز از Carmona خانواده Boraginaceae بومی هند ، جنس در جنوب شرق آسیا و جنوب چین به خصوص استان Fukien در جنوب شرقی چین است.

این درختچه دارای برگ های سبز تیره براق است که پوشیده از کرک و فشرده و بسیار متراکم است. این درخت دارای پوست قهوه ای روشن است که با افزایش سن ترک خورده و شکاف می خورد.

در اوایل تابستان، Carmona microphylla با گل های سفیدی که به شکل توت های سیاه و سفید کوچک هستند تزئین می شود. در فصل رشد هر دو هفته یکبار و در دوره خواب هر 6 هفته یکبار با کود متعادل با نیتروژن بالا مخصوصاً در بهار تغذیه کنید.
بهترین زمان برای هرس اواخر زمستان و اوایل بهار قبل از شروع رشد جدید است. سیم کشی شاخه های چوبی در هر زمان از سال امکان پذیر است.

بونسای سرو نقره ای

از انواع دیگر بونسای، بونسای سرو نقره ای از جنس Cupressus در خانواده Cupressaceae بومی ایالات متحده در بین انواع بونسای ظاهری منحصر به فرد دارد. گونه های معمول سرو نقره ای می توانند به ۶۵ فوت، و حتی ۸۰ فوت ارتفاع برسند. به عنوان درختان چند ساله، بسیاری از آنها در ایالات متحده 2000 ساله هستند.

انواع-بونسای-سرو-نقره-ای

انواع-بونسای-سرو-نقره-ای

این نوع بونسای معمولا به سبک آبشاری شکل می گیرد. بونسای سرو نقره ای به مکانی در فضای باز در آفتاب کامل با سایه جزئی نیاز دارد. آبیاری آن به طور منظم در طول مدت تابستان است، اما اجازه ندهید که آب گلدان سرریز شود. بهتر است خاک گلدان آن، بین هرباری که آبیاری میشود خشک باشد. هرس این گونه را باید در ماه های فوریه و مارس انجام دهید.

هرس این گیاه هنگامی که گیاه جوان است هر سال است ولی در درختان مسن تر از ۱۰ سال هر دو یا سه سال در فصل بهار این کار را انجام دهید.(هیچوقت بیش از یک سوم از ریشه های گیاه آن را حذف ننماید).

بونسای ختمی

Hibiscus در خانواده گیاه بونسای ختمی گونه ای از جنس Malvaceae بومی چین میباشد اما در بیشتر مناطق معتدل نیمه گرمسیری و گرمسیری جهان از جمله خاورمیانه، هند، استرالیا و بسیاری از جزایر اقیانوس آرام یافت می شود.

بارزترین ویژگی بونسای خاتمی گلهای درشت آن است. به دلیل توانایی بالای هرس آن، تولید آن به صورت بونسای گسترش یافته است. این گیاه نسبتا کند رشد می کند و برگ های آن کوچکتر از گل هایش است.

گل‌های بونسای مارشمالو دارای رنگ‌های متفاوتی از جمله سفید خالص، قرمز تیره، زرد و نارنجی هستند. گل های آن تنها ۱ روز دوام دارند، اما به طور مداوم ظاهر می شوند و گلدهی در طول دوره رشد ادامه دارد.

بونسای ختمی نیاز به آفتاب کامل دارد. پس اگر در داخل خانه از آن نگهداری می کنید، بهترین محل آستانه پنجره های نورگیر است. بونسای ختمی نسبتاً به سرما مقاوم است. ولی دمای مناسب آن چیزی حدود ۱۸ درجه سلسیوس میباشد.
در صورتی که گیاه در داخل خانه نگهداری می شود توصیه می شود گه‌گاه آن را سمپاشی کنید. همچنین این گیاه به آبیاری زیادی نیاز دارد. آن را به طور منظم و مداوم آبیاری کنید در غیر این صورت منجر به ریزش برگ می شود که در این صورت باید با تغذیه پتاسیم آن را تقویت کنید.

در صورت مشاهده علائم (زرد شدن برگها) با تقویت آهن آن را تغذیه کنید. بهتر است این گیاه را سیم کشی نکنید. زیرا به شاخه های آن آسیب می رساند و برای گیاه ناخوشایند است.

بونسای لیمو ترش

این گیاه بومی هند و مالزی است و یک گیاه بونسای همیشه سبز است که با شاخه های بلند، باریک و پهن پوشیده شده از تعدادی خار و برگ های سبز چرمی که معطر هستند پوشیده شده است.

این گیاه گل‌های معطر سفید مایل به زردی تولید کند که به میوه های گردی تبدیل می شوند که وقتی میوه ها می می رسند زرد می شوند ولی معمولاً سبز برداشت می شوند معمولاً۵ تا ۶ ماه طول می کشد تا میوه ها برسند.
میوه ها برای رشد به آفتاب کامل نیاز دارند. بین دو آبیاری اجازه دهید خاک کمی خشک شود اما نه کاملا.

بونسای افرای سرخ

افرا قرمز گیاهی است از تیره Acer از خانواده Aceraceae و به نام های افرا قرمز، افرای مردابی و افرا فلوریدا شناخته می شود. این گونه بومی شمال شرقی آمریکا و ایالت فلوریدا است و دامنه آن از شرق تا نیوفاندلند ادامه دارد تا به جنوب فلوریدا و شرق تگزاس.

این گیاه دارای برگ های ساده، متقابل و چند شاخه با دندانه های بلند و نامنظم و عرض 3 تا 7 سانتی متر است. گل‌های قرمز کوچک و زیبا دارد که در اواخر زمستان یا اوایل بهار (هفته دوم فوریه در فلوریدا شمالی) شکوفا می‌شوند و گل‌های زیبای آن از ماه مارس ظاهر می‌شوند. میوه قرمز رنگ آن در اواخر بهار و اوایل تابستان ظاهر می شود.

برگهای افرای سرخ قبل از ریزش تبدیل به رنگ نارنجی و قرمز میشوند.نشرایط محیط برای رشد بونسای افرای سرخ عبارتست از: مکانی کاملا روشن و محیط رشد آن کمی مرطوب باشد. بهترین زمان هرس آن زمستان است . در بهار در اثر قطع اندام ها، شیره گیاهی زیادی خارج می شود. مناسب ترین مکان برای رشد آنها کنار آب است. حتی گاهی لازم است زیر گلدان یک سینی کم عمق حاوی آب قرار دهید.

بونسای گل کاغذی

بوگنویل که به نام بوگنویل فرانسوی نیز شناخته می شود، بومی آمریکای جنوبی است و به طور گسترده در آب و هوای گرم ایالات متحده پراکنده می شود. این عضو از خانواده Nyctaginaceae شباهت هایی با شاه گل دارد.

این گیاه همیشه سبز را می توان تقریباً در هر شرایطی در خانه نگهداری کرد. همچنین در حالت طبیعی می توان از آن به عنوان پرچین و به عنوان پوشش زمین استفاده کرد.

Bougainvillea بسیار ایده آل برای بونسای می باشد و در رنگهای قرمز ، بنفش ، نارنجی ، زرد یا سفید در Lo bract بهره میبرد.

آنها اغلب در زمستان و اوایل بهار به گل مینشینند، اما بعضی از گیاهان مطرح خوشه های پراکنده در تمام طول سال دارند نیازمند نور کامل آفتاب، آب و هوای نسبتا گرم و رطوبت متوسط میباشد. تغذیه گیاه با کود نیتروژن رقیق یک بار در بهار و یک بار در پاییز در صورت نیاز مناسب است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.