دانستی‌ها

32 مورد حقایق جالب گل و گیاهان سیاره زمین

عجیب ترین گل های سیاره زمین

درباره حقایق جالب گل و گیاهان

گل و گیاهان (حقایق جالب گل و گیاهان) نه تنها زیبا هستند، بلکه حقایق جالب زیادی نیز در مورد خود دارند. گل و گیاهان رایج‌ترین چیزهایی هستند که در زندگی روزمره خود میبینیم. آنها همه جا هستند، از زمین تا آسمان. ما آنها را در تلویزیون، کتاب‌ها و شبکه‌های اجتماعی میبینیم. آنها را میتوان در پارک‌ها و باغ‌ها و همچنین جنگل‌ها یافت.

گل و گیاهان موجودات زنده‌ای هستند که مواد مغذی خود را از خورشید دریافت میکنند. گلها را میتوان در هر نوع اکوسیستمی یافت. گل‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های بسیار متنوعی می‌آیند – برخی دارای برگ هستند، برخی دیگر فاقد برگ هستند.

برای بیشتر انسانها، گلها به عنوان اشیایی برای تزئین خانه‌ها، باغ‌ها، بدن و موارد دیگر دیده میشوند. با این حال، گلها هدف بسیار مهم‌تری نسبت به تزئین دارند. گلها بخشی از گیاهان هستند که دانه میسازند و به نوبه خود گیاهان جدید میسازند. برای ایجاد یک دانه، گرده گل یک گل باید با تخم گل دیگر ترکیب شود که این عمل گرده افشانی نامیده میشود.

گلها برای جذب گرده افشان در طبیعیت مانند زنبورها، مگس‌ها، پروانه‌ها، مرغ مگس خوار و خفاش‌ها بسیار سازگار هستند. به همین دلیل است که گل‌ها دارای رنگ روشن و بوی بسیار هستند که آن‌ها را به آثار زیبایی که هستند تبدیل میکند. واقعیت در مورد گل‌ها این است که بدون آن‌ها، ما غذا، دارو، رنگرزی، منسوجات و دیگر مایحتاج زندگی روزانه نخواهیم داشت. حقایق جالب زیادی در مورد گل‌ها وجود دارد.

گل‌ها چگونه رشد (فتوسنتز) میکنند — حقایق جالب گل و گیاهان

برخی از حقایق در مورد گل‌ها این است که گل‌ها غذای خود را از نور خورشید، آب و مواد معدنی موجود در خاک دریافت میکنند. گل‌ها قسمت‌های زایشی گیاه هستند و گیاهان غذای خود را با فتوسنتز میسازند.

گیاهان میتوانند به دلیل سلول‌هایی به نام کلروپلاست که حاوی کلروفیل هستند فتوسنتز کنند. این همان چیزی است که گیاهان را سبز میکند. خورشید به کلروپلاست‌ها ضربه میزند و با دی اکسید کربنی که گیاهان از برگ‌هایشان میگیرند و آبی که گیاهان از طریق ریشه دریافت میکنند، ترکیب میشود تا قند یا گلوکز تولید کنند. این غذای گیاه است و به گیاه انرژی میدهد تا رشد کند و گل بدهد.

گیاهان دی اکسید کربن را جذب میکنند و از سوراخ‌های کوچک برگ‌هایشان که روزنه نامیده می‌شود اکسیژن را از طریق روزنه تولید و آزاد میکنند. گیاهان و حیوانات به یکدیگر وابسته هستند و با هم زندگی میکنند. حیوانات به اکسیژنی نیاز دارند که گیاهان از خود خارج میکنند و گیاهان به دی اکسید کربنی که حیوانات خارج میکنند نیاز دارند.

گاهی اوقات مردم کود یا غذای گیاهی را اضافه میکنند تا به گیاهان مواد معدنی و مواد مغذی بیشتری بدهد تا رشد بهتری داشته باشند. کود جای نور خورشید و آب را نمیگیرد و بدون نور خورشید و آب، گیاهان میمیرند.

حقایق جالب گل و گیاهان

برخی از گل و گیاهان را میتوان به عنوان درمان طبیعی برای بیماریهای مختلف استفاده کرد. به عنوان مثال، اسطوخودوس برای درمان اضطراب و بی خوابی استفاده میشود. برخی از گلها و گیاهان نیز خوراکی هستند! به عنوان مثال، قاصدک نوعی گل است که میتوان آن را به صورت خام یا پخته در سالاد مصرف کرد.

گل و گیاهان از زمانهای دور تا به حال به خاطر زیبایی و بوی خوش آیند (به غیر از چند عدد انگشت شمار)، انسان را مجذول خود کرده‌اند. گلها هر کدام نمادی از چیزهای مختلف بوده و برای هدفهای مختلفی استفاده میشوند. در این نوشته حقیقتهایی عجیب و ناگفته در مورد برخی از گل‌های نادر و رایج بازگو خواهیم کرد.

 • اولین حقایق جالب گل و گیاهان این است که تقریبا بیش از 250000 گونه گل و گیاه گلدار در جهان وجود دارد.
 • گل تیتان آرام بزرگترین گل جهان است که بوی نامطبوعی داشته و ارتفاع آن تا 3 متر هم میرسد. این گل بوی بسیار بدی شبیه به بوی گوشت فاسد دارد و از این رو به گل مردگان نیز مشهور است.
 • تمدنهای باستان برای دور کردن ارواح شیطانی برگ‌های گل ستاره‌ای را سوزانده و به عقیده خود ارواح شیطانی را از خود دور مینمودند.
 • بیش از 500 گل دارای شکل و شمایلی عجیب از حیوانات و.. هستند که از حقایق جالب گل و گیاهان بشمار میرود.
 • مصریان باستان، گل نیلوفر آبی را مقدس می‌دانستند و آن را در مراسم مردگان و بخاک سپاری به کار می‌بردند.
 • گل و گیاهانی که برچسب “دلفینیوم” دارند در واقع گل روباهی هستند و از مهمترین حقایق جالب گل و گیاهان است
 • دیزی (Daisey) پر کشت‌ترین گل در جهان است که در زمره حقایق جالب گل و گیاهان میباشد.
 • گل همیشه وجود نداشت. آنها برای اولین بار 140 میلیون سال پیش ظاهر شدند. پیش از آن سرخس‌ها و درختان مخروطی بر زمین تسلط داشتند.
 • چندین قرن پیش در هلند، لاله‌ها از طلا ارزشمندتر بودند.
 • کلم بروکلی نیز از حقایق جالب گل و گیاهان است که یک گل بحساب می‌آید.
 • برخی از گیاهان مانند ارکیده برای رشد نیازی به خاک ندارند و تمام مواد مغذی خود را از هوا دریافت میکنند.
 • برخی از گیاهان مواد سمی تولید میکنند که گیاهان دیگر اطراف خود را از بین میبرند، نمونه‌ای از آن آفتابگردان است.
 • از حقایق جالب گل و گیاهان، گیاهان گوشتخوار بوده که گلدار هستند و حشرات و حیوانات کوچک را میخورند! به عنوان مثال، تله مگس ناهید دارای برگ‌هایی است که توسط کرک‌های کوچک پوشیده شده است. وقتی حشره روی کرک‌ها فرود می‌آید، تله بسته میشود و شیره‌های گوارشی حشره را هضم میکنند. سایر گیاهان گوشتخوار مانند گیاهان پارچ دارای برگ‌هایی هستند که پارچ‌هایی را تشکیل میدهند که پر از مایعات گوارشی است. حشرات، قورباغه‌ها و دیگر موجودات کوچک جذب شهد و رنگ‌های روشن روی پارچ‌ها و گل‌ها میشوند. برخی از موجودات در آن فرو میروند، غرق شده و هضم میشوند.
 • بزرگترین گل جهان، گل Puya raimondii است که دارای ساقه گلی به ارتفاع 15 متر است و بیش از 8000 گل سفید دارد.
 • گل قهر یا گیاه حساس (Mimosa punica)، در واقع با لمس، برگ‌های خود را تا میکند. گل‌های سفید مایل به صورتی دارد که شبیه گل‌های کوچک هستند.
 • پرنده بهشتی گیاهی زیبا با شکل عجیب و غریب است که شبیه پرنده‌های رنگارنگ استوایی است.
 • گل انگور چوب پنبه‌ای، Vigna Caracalla، دارای گلی به شکل پوسته ناتیلوس بوده که از حقایق جالب گل و گیاهان است.
 • از خشخاش برای التیام درد استفاده میشده است که قدمت آن به یونان باستان باز میگردد و بقراط، پدر علم پزشکی، 300 سال قبل از تولد مسیح در مورد خواص آن نوشت
 • گلی که در بهار شکوفا میشود، بهاری یا پامچال نامیده میشود. آنهایی که شکوفا میشوند در تابستان تابستان یا یاسی نامیده میشود
 • گلهایی که برچسب «نرگس» دارند در واقع گل نرگس هستند که در داخل گل پیازهای مختلفی دارند
 • لاله یک نوع نرگس است، نه گونه جداگانه‌ای که بسیاری معتقدند.
 • یاسی یک رنگ واقعی نیست. در واقع سفید با رنگهای بنفش و آبی است که در لیست حقایق جالب گل و گیاهان ما گنجانده شده است.
 • نیلوفر آبی معمولا در مرداب‌ها و تالاب‌ها شکوفه می‌دهند، ولی نکته قابل توجه در مورد گل این است که میتواند تا چند سال متوالی خشکسالی را تحمل نموده و پس از بازگشت آب و سیراب شدن دوباره شکوفه دهد. به همین جهت در نظر مصریان این گل نماد زندگی پس از مرگ بود.

گل نیلوفر آبی برروی آب از حقایق جالب گل و گیاهان

گل نیلوفر آبی برروی آب از حقایق جالب گل و گیاهان

گل-نیلوفر-آبی-برروی-آب
 • در سال 2002 در شمال شرقی چین دانشمندان فسیلی از قدیمی‌ترین گل شناخته شده در این کره خاکی را کشف کردند. این گل گونه‌ای از آرکا فراکتوس است که در حدود 125 میلیون سال پیش شکوفه داده و شبیه به نیلوفر آبی است.
 • گل رز پر طرفدارترین و پر استفاده‌ترین گل در جهان است و به نوعی سمبل گلها را گل رز میپندارند.
 • اثرپذیری گل بر روی اعصاب و آرامش بخشی آن بسیار بیشتر از داروهای شیمیایی ساخت انسان است و استفاده از آنها از هزاران سال پیش مورد استفاده بوده.
 • در روزگاران و زمانهای قدیم از شهد گل استکانی در تهیه چسب استفاده میشده است تا نیاز خود را برای بعضی از کارهای خود برطرف کنند.

  گل استکانی از حقایق جالب گل و گیاهان

  گل استکانی از حقایق جالب گل و گیاهان

  گل-استکانی
 • گل مهتابی (حقایق جالب گل و گیاهان) همانطور که از نام آن پیداست، فقط شبها باز میشود و در طول روز بسته می‌ماند. این گل از زیبایی خیره کننده‌ای که بدلیل بسته بودن در روز کمتر مورد توجه قرار میگیرد.
 • گیاه گازدار، همانطور که از نامش پیداست نوعی گاز از خود متصاعد میکند، این گاز در شب‌های گرم و مرطوب متصاعد میشود. برخی بر این باورند که این گاز را با کبریت می‌توان مشتعل نمود.
 • در قاره ی اروپا به مدت صدها سال از سنبل ختایی (بسیار شبیه به گلپر و در نقاط مرطوب کاشته میشود) برای درمان همه بیماریها از بیماری طاعون گرفته تا سوءهاضمه استفاده میشده است. مردم برای این گل هم اعتقاد داشتند که این گل ارواح شیطانی را دفع می‌کند.
 •  گیاه آگاوه سالها از عمر خود را بدون گل دادن سپری میکند و پس از این مدت تنها یک گل داده و خشک میشود که با نام گیاه قرن نیز شناخته می‌شود.

  مجموعه گیاهان آگاوه آبی رنگ از حقایق جالب گل و گیاهان

  مجموعه گیاهان آگاوه آبی رنگ از حقایق جالب گل و گیاهان

  مجموعه-گیاهان-آگاوه-آبی-رنگ
 • جالب است بدانید که گیاه بامبو نیز در مجموعه حقایق جالب گل و گیاهان است که هر چند سال یک بار گل میدهد. وقتی زمان گل دادن بامبو برسد تمام گل‌های گونه‌های مشابه، دقیقا در یک لحظه شکوفا میشوند.
  گیاهان-بامبو-با-ریشه
  گیاهان-بامبو-با-ریشه

دیدگاهی در مورد “32 مورد حقایق جالب گل و گیاهان سیاره زمین

 1. المیرا میرزایی گفت:

  خیلی جالب بود

 2. ماندانا گفت:

  عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *