دانستی‌ها

میزان مناسب آبیاری نهال‌ها چقدر است

مقدار و تعداد مناسب آبیاری نهال‌ها

چه کاشت در فضای بسته و چه کاشت مستقیم در فضای باز در این فصل، آب بخش مهمی از چرخه رشد گیاه است. اما آب زیاد می‌تواند چیز بدی برای نهال‌ها باشد. در این مقاله میزان و زمان آبیاری نهال‌های باغ شما در این فصل را با شما در میان می‌گذاریم.

چه در گلدان و چه در باغچه، گیاهان کوچک در مراحل اولیه زندگی خود بسیار شکننده هستند. آن‌ها به تعادل کامل آب، نور خورشید و خاک حاصلخیز نیاز دارند تا به محصولات قوی و با دوام تبدیل شوند.

هنگامی که بذر‌ها را در ترکیب کامل بذر کاشتید و آن‌ها را در نور خورشید قرار دادید، برنامه آبیاری نهال شما می‌تواند موفقیت نهال شما را شکست دهد:

 • با آب خیلی کم، نهال‌ها می‌توانند به سرعت خشک شوند و منجر به جوانه زنی ضعیف شوند.
 • اگر بیش از حد آبیاری نهال را انجام دهید، نهال‌های شما در معرض خشک شدن و مشکلات دیگر قرار می‌گیرند.
 • رطوبت مطلوب خاک به گیاهان در ساخت ریشه‌های قوی و جوانه زنی بهتر کمک خواهد کرد.

دانستن دقیق اینکه نهال‌های شما به چه مقدار رطوبت برای رشد نیاز دارند می‌تواند چالش برانگیز باشد. بیایید بررسی کنیم که چگونه می‌توانید میزان و دفعات آبیاری نهال‌های باغ را در این فصل تعیین کنید!

پاسخ کوتاه زمان مناسب آبدهی به نهال‌ها

بیشتر نهال‌ها هر روز یا هر یک روز درمیان به آب نیاز دارند. ابتدا با استفاده از انگشت خود رطوبت خاک را با بررسی رنگ خاک در نزدیکی حفره زه کشی بررسی کنید. اگر خاک خشک یا شکننده به نظر می‌رسد، به طور کامل آبیاری کنید تا زمانی که آب از ته سینی خارج شود. اگر خاک فقط کمی خشک است، به نهال‌ها کمی آب بدهید تا آن‌ها را تا آبیاری عمیق بعدی مرطوب نگه دارید.

پاسخ کامل زمان مناسب آبدهی به نهال‌ها

آبیاری نهال‌های طبیعی در باغچه

آبیاری نهال‌های طبیعی در باغچه

همه ما آرزو می‌کنیم که‌ ای کاش ترفند خاصی برای آبیاری سبزیجات وجود داشت، مانند این که هر گیاه روزانه نصف فنجان آب برای ماه اول مصرف کند. متأسفانه این روش بیش از حد ساده است و برای همه محصولات گیاهی جواب نمی‌دهد.

شما نمی‌توانید فرض کنید که هر نهال به فرکانس آبیاری مشابه همسایه خود نیاز دارد. هر مجموعه زراعی، باغی و بذرکاری آن قدر منحصر به فرد است که نمی‌توان چنین تعمیم گسترده‌ای داد.

نهال‌ها را روزانه چک کنید

چک کردن روزانه و مرتب نهال‌ها جدید

چک کردن روزانه و مرتب نهال‌ها جدید

هیچ روش مناسبی برای آبیاری نهال‌ها وجود ندارد. تنها قانونی که می‌توانیم پشت آن بایستیم این است: بهترین باغبان‌ها هر روز نهال‌های خود را چک می‌کنند.

این بدان معنی است که فصل شروع بذر، زمان رفتن به تعطیلات نیست. گیاهان باغی شما در ۳ الی ۵ هفته اول زندگی خود نیازمندترین گیاهان هستند. شما تنها به یک معاینه ساده ۵ یا ۱۰ دقیقه‌ای از گلخانه، سینی‌های بذر طاقچه یا بستر‌های باغچه مستقیم نیاز دارید.

پیدا کردن تعادل بین آبیاری زیر آبی و آبیاری بیش از حد ضروری است. آبیاری نهال عمدتاً براساس نوع محصول و محیط است. هیچ حجم یا زمان‌بندی خاصی نمی‌تواند برای همه گیاهان کوچک اعمال شود.

مقدار یا فرکانس دقیق آب به ۵ عامل کلیدی بستگی دارد:

اندازه حفره/ظرفخاک گلدان‌های کوچک‌تر یا سینی‌ها سریع‌تر از گلدان‌های بزرگ‌تر خشک میشوند. گیاهان بزرگ خود را کمتر آبیاری کنید.
سن نهالدانه‌های تازه جوانه زده معمولا به آب بیشتری نسبت به نهال‌های قدیمی‌تر با ریشه‌های ثابت نیاز دارند. رطوبت مداوم را برای جوانه زدن بذر حفظ کنید، سپس هر روز یا هر چند روز یک بار که گیاهچه برگ‌های واقعی دارد، آن را به آبیاری ببرید.
نوع خاکمخلوط‌های خاک و دانه با مواد آلی بالاتر (مانند پیت ماس، کوکوپیت یا کمپوست) معمولا برای مدت طولانی‌تری در آب باقی میمانند.
درجه حرارتآب و هوای گرم یا گلخانه‌های گرم به طور طبیعی از طریق تبخیر سطح خاک را سریع‌تر خشک میکند. نهال‌ها در مناطق سردسیر معمولا به آب زیادی نیاز ندارند.
رطوبتمناطق خشک تمایل به تسریع سرعت خشک شدن خاک در داخل و اطراف ریشه گیاهچه دارند. از سوی دیگر، رطوبت بالا معمولا با کاهش فرکانس آبیاری مرتبط است.

هنگام آبیاری نهال‌ها همه این عوامل را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید، تنها راه مطمئن برای آبیاری کامل نهال‌ها از طریق مشاهده است.

چگونه رطوبت خاک را بررسی کنیم؟

باغبان‌ها می‌توانند درس بسیار ارزشمندی را از کشاورزان و پرورش‌دهندگان حرفه‌ای بیاموزند. هنر مشاهده و مشاهده! یک پرورش دهنده هرگز گلخانه خود را آبیاری نمی‌کند مگر اینکه میزان رطوبت گیاهان مختلف را بررسی کند. یک کشاورز تا زمانی که میزان بارندگی، دما و سطح آب خاک را بررسی نکند، مزارع خود را آبیاری نمی‌کند.

بهترین کاری که می‌توانید برای نهال‌های خود انجام دهید این است که خاک را قبل از آبیاری بررسی کنید. در اینجا چند روش زمان سنجی شده وجود دارد:

تست با انگشت

تست رطوبت خاک نهال با انگشت

تست رطوبت خاک نهال با انگشت

از کثیف شدن دست‌هایتان نترسید. اگر در زمان جوانه زدن نهال‌ها در باغچه هستید، ضروری است که خاک را قبل از آب احساس کنید. به طور کلی برای تعیین میزان آب مورد نیاز دانه‌ها تنها کافی است انگشت خود را یک یا دو اینچ در عمق قرار دهید:

 1. وضعیت خیلی خشک
  اگر پوست شما کاملاً تمیز و بدون خاک چسبیده است، خاک بسیار خشک است! دانه‌های خود را فوراً آبیاری کنید. آبیاری نهال را بصورت عمقی انجام دهید که به آب اجازه می‌دهد به لایه‌های پایینی خاک نفوذ کند یا از کف ظرف (ها) چکه کند.
 2. وضعیت مطلوب
  اگر پوست شما کمی کثیف شود، این احتمالاً به این معنی است که خاک در سطح مطلوبی از رطوبت قرار دارد. دانه‌ها می‌توانند آزادانه نفس بکشند و بنوشند. ممکن است کمی آب روی آن بپاشید، اما از آبیاری سنگین اجتناب کنید.
 3. وضعیت خیلی مرطوب
  اگر روی انگشت شما خاک زیادی مانند خمیر روی آن چسبیده است، احتمالاً خاک شما خیس و غرقاب است. نهال‌ها ممکن است تحت شرایط بیش از حد مرطوب خفه شوند. قبل از آبیاری نهال مجدد، بگذارید یک یا دو روز خشک شوند.

این روش برای نهال‌ها در ظروف کوچک یا کم عمق چندان مناسب نیست زیرا چسبیدن تمام انگشت شما به ظرف می‌تواند سیستم ریشه را مختل کند. در عوض، تنها یک سانتی‌متر بالای خاک را لمس کنید یا از روش دیگری استفاده کنید.

بررسی سطح خاک

بررسی رطوبت خاک برای بقای نهال

بررسی رطوبت خاک برای بقای نهال

اگر به ترفند انگشت اعتماد ندارید یا قطعه سینی‌ها آنقدر کوچک هستند که نمی‌توانید دست‌تان را در آن قرار دهید، وقت آن رسیده که از نشانه‌های بصری استفاده کنید. شما می‌توانید با نگاه کردن به یک نهال و خاکی که در آن رشد می‌کند، اطلاعات زیادی در مورد میزان رطوبت آن به دست‌آورید.

 1. وضعیت خیلی خشک
  دانه‌هایی که در خاکی که ترک خورده یا پودری است رشد می‌کنند، مطمئناً ناراحت‌کننده هستند. ممکن است پژمرده یا ضعیف به نظر برسند. خاک خشک رنگ پریده، دانه دانه، خاکستری یا خاک آلود به نظر می‌رسد. نهال بلافاصله به آب نیاز دارد. مراقب باشید که خاک ممکن است آب گریز شده باشد (رطوبت را دفع می‌کند)، بنابراین ممکن است نیاز داشته باشید که بیش از حد معمول به آن آب بدهید تا دوباره هیدراته شود.
 2. وضعیت مطلوب
  خاک کاملاً مرطوب باید لومی، شکننده، قابل تنفس و نسبتاً تیره به نظر برسد. با این حال، ظاهر بستگی به نوع خاک یا مخلوط نهال مورد استفاده شما دارد. ممکن است مجبور شوید نوع خاک خاص خود را در طول زمان بسنجید. توجه داشته باشید که نهال‌های شاد سرزنده، صاف و هیدراته به نظر می‌رسند.
 3. وضعیت خیلی مرطوب
  اگر جلبک یا کپک روی سطح خاک رشد می‌کند، نشانه‌ی مطمئنی است که بیش از حد آبیاری کرده‌اید! احتمالاً نهال در محیط خیس در حال خفگی است. ممکن است ظاهری پژمرده یا زرد داشته باشد. فوراً برش دهید و بگذارید خاک خشک شود. می‌توانید سطح خاک را کمی چنگک بزنید تا هوادهی شود.

در نظر داشته باشید که لایه‌های بالایی جلبک یا کپک را با استفاده از دستکش جدا کرده و سپس با محلول رقیق شده نم دار اسپری کنید تا از عفونت‌های قارچی جلوگیری شود.

حتماً گلدان‌های نهال خود را بلند کنید و ظاهر خاک را در نزدیکی سوراخ زهکشی نیز بررسی کنید.

سعی کنید یک گلوله خاک تشکیل دهید

درست کردن گلوله خاکی با دست برای سنجش رطوبت

درست کردن گلوله خاکی با دست برای سنجش رطوبت

روش نهایی برای بررسی رطوبت خاک “روش گلوله” است. شما می‌توانید از این روش در هنگام پر کردن سینی‌های بذر، بررسی رطوبت در گلدان نهال مربعی، یا نظارت بر نهال‌ها در باغچه خود استفاده کنید.

مقدار کمی خاک بردارید و آن را بین دستان خود بچرخانید تا یک توپ گلوله شود. دقت کنید که خاک چگونه به خودش می‌چسبد…

 1. وضعیت خیلی خشک
  خاک به هیچ وجه به هم نمی‌چسبد و ممکن است خرد شود یا به قطعات گرد و غباری تبدیل شود. می‌توانید ذرات خاک را بین انگشتان خود احساس کنید. نهال‌ها احتمالاً به آب نیاز دارند.
 2. وضعیت مطلوب
  خاک ممکن است شکل توپی شل داشته باشد و زمانی که به هم فشار داده می‌شود کمی از هم بپاشد. کمی به خودش می‌چسبد اما شبیه خمیربازی نیست. سطح رطوبت کامل، شکننده، لومی و خوشایند در لمس است.
 3. وضعیت خیلی مرطوب
  خاک احساس چسبندگی به شما می‌دهد و یک جسم خیس تشکیل می‌دهد که ممکن است هنگام فشرده شدن آب به بیرون نشت کند. نهال‌ها احتمالاً باید قبل از آبیاری بعدی خشک شوند و هوادهی بیشتری در ناحیه ریشه خود دریافت کنند.

نحوه آبیاری نهال

شما در نهایت بر هنر بررسی رطوبت خاک مسلط شدید، اما اکنون باید در واقع به نهال‌های خود آب بدهید! بسیاری از باغبانان نمی‌دانند که روش‌های آبیاری آن‌ها می‌تواند رشد گیاهان آن‌ها را متوقف کند. نهال‌های کوچک به ویژه در معرض ازبین رفتن یا از دست دادن ثبات ریشه خود هستند.

بذر‌های تازه جوانه‌زده حتی می‌توانند در صورت آبیاری بیش از حد سخت شناور شوند! در اینجا نحوه جلوگیری از غرقاب شدن نهال‌ها با فوران‌های بزرگ آب آورده شده است.

آبیاری با شلنگ

آبیاری نهال‌ها با شلنگ و سر نازل

آبیاری نهال‌ها با شلنگ و سر نازل

شلنگ ساده‌ترین و کارآمدترین راه برای آبیاری نهال‌ها یا گیاهان در فضای باز در گلخانه شما است. حتی می‌توانید نهال‌های داخل خانه خود را برای آبیاری به پاسیو منتقل کنید و پس از تخلیه دوباره آن‌ها را به داخل بیاورید.

هنگام آبیاری نهال با شلنگ، به یاد داشته باشید:

 1. از یک نازل پاشش استفاده کنید تا آب را مانند بارانی دلپذیر و یکنواخت پخش کنید.
 2. فشار آب روی زمین را قبل از قرار دادن آن روی بذر‌ها بررسی کنید.
 3. هرگز شلنگ را برای مدت طولانی در یک مکان نگه ندارید.
 4. حرکت جریان مداوم آب بر روی نهال‌ها را حفظ کنید.
 5. نازل اسپری را حداقل ۳۰ تا نیم متر از سطح نهال دور نگه دارید.

استفاده از گل آب‌پاش

آبیاری نهال‌ها با گل آب‌پاش

آبیاری نهال‌ها با گل آب‌پاش

اگر تنها چند نهال داشته باشید، آبیاری می‌تواند ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین راه برای آبیاری باشد. هنگام آبیاری نهال با گل آب‌پاش، به یاد داشته باشید:

 1. یک آب‌پاش آبیاری با نازل پاشش مانند پهن انتخاب کنید.
 2. این به توزیع یکنواخت آب در سطح خاک کمک می‌کند.
 3. از ریختن مقدار زیادی آب در یک مکان خودداری کنید.
 4. قبل از اضافه کردن آب، اجازه دهید آب تخلیه شود.
 5. شما نباید نهال‌ها را خیلی سریع با رطوبت خفه کنید.

آبیاری قطره‌ای

روش موثر آبیاری قطره‌ای برای نهال‌ها

روش موثر آبیاری قطره‌ای برای نهال‌ها

هنگام کاشت مستقیم در باغچه، آبیاری نهال بصورت قطره‌ای روشی مؤثر و غیرفعال برای رساندن آهسته آب مستقیم به ناحیه ریشه گیاهان است. از هدر رفتن آب جلوگیری می‌کند در حالی که علف‌های هرز را نیز دور نگه می‌دارد. به جای آبیاری تمام باغچه‌ها، خطوط قطره‌ای آبیاری را فقط به محصولات شما می‌آورند.

هنگام استفاده از آبیاری نهال بصورت قطره‌ای، به یاد داشته باشید:

 1. نهال‌های شما باید در خطوط یا ردیف کاشته شوند تا این روش به طور قابل اعتماد کار کند.
 2. خطوط قطره‌ای را در حدود یک اینچ از ساقه نهال‌ها قرار دهید.
 3. برای نظارت بر خطوط باید یک تایمر آبیاری یا یک تایمر روی موبایل خود تنظیم کنید.
 4. با اجرای خطوط قطره‌ای به مدت ۳۰ دقیقه تا یک ساعت شروع کنید، سپس رطوبت خاک را بررسی کنید.
 5. آبیاری قطره‌ای برای جوانه زدن بذر‌ها به خوبی کار نمی‌کند.
 6. برای جوانه زدن بذر‌ها از شیلنگ‌های بالای سر یا آبپاش استفاده کنید.
 7. استفاده از خطوط قطره‌ای را برای تأمین رطوبت بعد از آن شروع کنید.

آبیاری از کف

روش کاربردی آبیاری از کف گلدان

روش کاربردی آبیاری از کف گلدان

اگر در مورد قابلیت آبیاری نهال خود مطمئن نیستید، ممکن است بخواهید آبیاری از کف را امتحان کنید. آبیاری نهال‎‌ها از کف ساده‌ترین راه برای جلوگیری از آبیاری بیش از حد است. این روش سینی‌های نهال و گیاهان گلدانی را از پایین به بالا آبیاری می‌کند.

عمل مویرگی، آبیاری نهال از کف را امکان‌پذیر می‌کند. این پدیده جالب توضیح می‌دهد که چگونه ریشه‌های گیاه و خاک با رساندن رطوبت به ریشه‌ها، جاذبه را به چالش می‌کشند. فرآیند چسبندگی و انسجام ذرات خاک و آب به رطوبت اجازه می‌دهد تا از ریشه گیاه “بالا” رود.

برای آبیاری نهال‌ها این فرآیند ساده را دنبال کنید:

 1. یک کاسه، نعلبکی آبگیر یا سینی دربسته پیدا کنید و آن را با چند اینچ آب پر کنید.
 2. سینی سلولی، گلدان ۶ تایی یا نهال خود را در داخل سینی قرار دهید.
 3. به خاک و گیاه اجازه دهید تا جادوی خود را در حالی که رطوبت را به سمت بالا می‌کشند، انجام دهند.
 4. هر ۱۰-۱۵ دقیقه رطوبت را بررسی کنید.
 5. هنگامی که قسمت بالایی مرطوب به نظر می‌رسد، می‌توانید سینی آبگیر را تخلیه کنید.

به خاطر داشته باشید که این روش فقط با نهال‌هایی کار می‌کند که برگ‌های واقعی و سیستم ریشه‌ای متوسطی دارند. ظروف آن‌ها باید دارای سوراخ‌های زهکشی باشند که گیاه بتواند مانند نی رطوبت را از آن بمکد. از آبیاری کف روی بذر‌های تازه جوانه‌زده استفاده نکنید. آن‌ها به احتمال زیاد خیلی نزدیک به سطح رشد می‌کنند.

سخن پایانی

شاید فلسفه آبیاری نهال پیچیده به نظر برسد، اما فعالیت روزانه بسیار ساده است. زمانی که به گیاهان، خاک و آب و هوای خاص خود عادت کردید، برنامه آبیاری شما احتمالاً فقط ۵ تا ۱۰ دقیقه در روز طول می‌کشد. در صورت شک، گیاهان خود را به صورت روزانه بررسی کنید و هوا را با احتیاط انجام دهید تا از آبیاری نهال بیش از حد جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *