دانستی‌ها

نحوه تکثیر آلوئه ورا از پاجوش‌ها یا قلمه‌ها

تکثیر و قلمه گیاه آلوئه ورا در گلدان

چگونه آلوئه ورا را از پاجوش‌ها یا قلمه‌ها تکثیر کنیم؟

آلوئه ورا می‌تواند از طریق قلمه یا از پاجوش‌ها تکثیر شود. صرف نظر از روش تکثیری که شما انتخاب می‌کنید، تکثیر آلوئه ورا بسیار ساده است اگر مراحل گفته شده را بخوبی اجرا نمایید. در این مقاله از گل هلند مراحل ساده‌ای را که باید در هنگام ایجاد گیاهان آلوئه ورا از طریق تکثیر دنبال کنید را برای شما توضیح می‌دهیم.

صد‌ها گونه مختلف آلوئه ورا وجود دارد که هر کدام شکوفه‌های منحصر به فرد و اشکال جالبی دارند. آلوئه ورا به دلیل نیاز به نگهداری کم، شناخته شده است، اما انواع دیگری نیز برای انتخاب وجود دارد.

این گیاهان حتی به عنوان گیاهان خانگی نیز محبوب شده‌اند، تا زمانی که سطح نور مناسب برای حفظ رشد را داشته باشید. اگر یک گونه آلوئه ورا پیدا کرده‌اید که دوست دارید، چه در داخل خانه و چه در خارج از خانه نگهدارید، احتمالاً تعداد بیشتری از آن‌ها را خواهید داشت.

اما قبل از اینکه برای خرید آن اقدام کنید گیاه خود را بررسی کنید تا ببینید آیا امکان تکثیر وجود دارد یا خیر.

آلو‌ها نسخه‌های کوچکتری از گیاه اصلی به نام پاجوش تولید می‌کنند که می‌توان آن‌ها را برداشت تا به صورت کامل رشد کنند. حتی اگر گیاه شما پاجوش نداشته باشد، باز هم می‌توانید از قلمه برای گسترش مجموعه خود تکثیر کنید. در اینجا نحوه درست کردن آن را توضیح می‌دهیم.

روش‌های تکثیر آلوئه ورا

روش‌های قلمه زدن گیاه آلوئه ورا در گلدان

روش‌های قلمه زدن گیاه آلوئه ورا در گلدان

اگر می‌خواهید تکثیر آلوئه ورا را انجام دهید، دو راه دارید. ساده‌ترین گزینه تکثیر از پاجوش‌ها است – نسخه‌های کوچک گیاه اصلی که در خاک ظاهر می‌شوند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که وقتی به اندازه کافی بزرگ هستند آن‌ها را بردارید و دوباره آن‌ها را بکارید.

با این حال، این روش برای شروع به داشتن پاجوش‌های آلوئه شما متکی است. اگرچه آلوئه اغلب در طول فصل رشد پاجوش می‌سازد، اما مشکلات رشد یا شرایط نادرست می‌تواند این روند را متوقف کند. اگر اخیراً چند پاجوش را خارج کرده‌اید، مدتی طول می‌کشد تا آلوئه شما بیشتر از آنرا تولید کند که به اندازه کافی بزرگ برای برداشتن باشد.

اگر گیاه شما پاجوش ندارد، تنها گزینه شما تکثیر از قلمه است. این روش کمی پیچیده‌تر است، اما می‌تواند گیاهان آلوئه بیشتری را در یک زمان به شما بدهد.

شما باید مطمئن شوید که بخشی از ساقه را در قلمه برای ریشه زایی سریع قرار داده‌اید، بنابراین حذف آن می‌تواند مشکل باشد. متأسفانه، نمی‌توانید هر بخش از برگ را جدا کنید تا دوباره بکارید، زیرا به سرعت پوسیده می‌شوند.

کدام روش تکثیر بهتر است؟

پاچوش گیاه آپارتمانی آلوئه ورا با ریشه

پاچوش گیاه آپارتمانی آلوئه ورا با ریشه

برای نتایج سریع، تقسیم روش انتشار بهتری است. این رایج‌ترین گزینه‌ای است که توسط اکثر باغبانان استفاده می‌شود زیرا انجام آن آسان است و درصد موفقیت بالایی دارد.

نیازی نیست هفته‌ها یا ماه‌ها برای رشد ریشه مانند زمانی که برخی از گیاهان دیگر را تکثیر می‌کنید صبر کنید. هنگامی که این پاجوش‌های کوچک دوباره در خانه‌های جدید خود کاشته می‌شوند، می‌توان با آن‌ها مانند گیاهان بالغ آلوئه رفتار کرد.

این بدان معنا نیست که تکثیر از قلمه ممکن نیست، بلکه تنها یک روش سخت‌تر برای انتخاب با نرخ موفقیت کم‌تر و شانس بیشتر برای اشتباه کردن است. اما اگر گیاه شما اصلاً پاجوش ندارد یا می‌خواهید آلوئه موجود خود را به چند گیاه تقسیم کنید، این یک روش عالی برای انتخاب است.

آنچه شما نیاز خواهید داشت

ترکیب خاک مناسب و ظرف برای کاشت آلوئه ورا

ترکیب خاک مناسب و ظرف برای کاشت آلوئه ورا

تکثیر موفق با ترکیب خاک مناسب شروع می‌شود. اگر خاک شما بافت مناسبی نداشته باشد یا زهکشی ضعیفی داشته باشد، گیاهان جدید آلوئه شما قبل از اینکه زمان کافی برای استقرار داشته باشند به سرعت پوسیده می‌شوند.

مخلوط مخصوص گلدان ساکولنت و کاکتوس برای تکثیر این گیاهان گوشتی مناسب است. این مخلوط‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به اندازه کافی خوب زهکشی کنند تا از پوسیدگی جلوگیری کنند و بافتی که گیاهان آبدار ترجیح می‌دهند داشته باشند. اگر ترجیح می‌دهید مخلوط خود را درست کنید، می‌توانید یک قسمت خاک گلدان با کیفیت بالا را با یک قسمت ماسه به عنوان یک دستور ساده مخلوط گلدان ترکیب کنید.

در مرحله بعد، باید گلدانی بسازید تا با این مخلوط خاک پر کنید. گونه‌های زیادی از آلوئه وجود دارد، بنابراین اندازه ظرف مناسب را نسبت به گیاه خاص خود انتخاب کنید. ظروف کوچکتر توصیه می‌شود زیرا رطوبت زیادی را در خود نگه نمی‌دارند. هنگام تکثیر از قلمه‌ها، می‌توانید چندین قلمه را در یک گلدان بکارید و بعد از رشد پاجوش‌ها، آن را پیوند بزنید.

اطمینان حاصل کنید که ظرف شما دارای سوراخ‌های زهکشی در پایین است. حتی اگر خاک شما بافت کاملی داشته باشد، اگر جایی برای رفتن نداشته باشد، آب تخلیه نمی‌شود. گلدان‌های سفالی و گِلی نیز گزینه‌های عالی هستند زیرا این مواد رطوبت را از خاک نیز می‌کشند، اما هر ماده‌ای برای تکثیر مناسب است.

در نهایت، به یک چاقوی تیز نیاز دارید. این ممکن است در هنگام تقسیم نیاز نباشد زیرا پاچوش‌ها به راحتی جدا می‌شوند، اما هنگام تکثیر از قلمه‌ها ضروری است. چاقو باید تیز و تمیز باشد تا از آسیب و انتقال باکتری‌های مضر جلوگیری شود.

تکثیر از تقسیم کردن

تقسیم آلوئه یک راه سریع و آسان برای تکثیر است. این بهتر است زمانی انجام شود که گیاه شما نیاز به گلدان مجدد دارد تا دو کار را در یک انجام دهد.

مرحله ۱: گیاه را از گلدان خارج کنید

جلوگیری از آسیب پاجوش‌های گیاه آلوئه ورا

جلوگیری از آسیب پاجوش‌های گیاه آلوئه ورا

پاچوش‌های آلوئه ورا را می‌توان با فرو بردن دست خود در خاک و جدا کردن آن از بالای خط خاک جدا کرد. با این حال، اگر مراقب نباشید می‌تواند منجر به مشکلاتی شود. شما باید تا جایی که می‌توانید از آسیب به ساقه و ریشه‌ها جلوگیری کنید، که اگر واقعاً نتوانید آن‌ها را ببینید، انجام این کار بسیار سخت‌تر خواهد بود.

به همین دلیل بهتر است گیاه را به طور کامل از گلدان خارج کنید. این به شما این امکان را می‌دهد که نگاه دقیقی به ریشه‌ها و نقطه برخورد پاچوش با ساقه اصلی داشته باشید. تا جایی که می‌توانید از این ساقه استفاده کنید و به ریشه کن کردن سریع آن کمک کنید.

اگر برداشتن گیاه دشوار است، کناره‌های آن را فشار دهید تا خاک شل شود یا چاقو را در امتداد لبه‌های ظرف بکشید. گلدان را به پهلو بچرخانید و گیاه را به آرامی بیرون بکشید. آلوئه ورا می‌تواند به پوست شما آسیب برساند، بنابراین برای جلوگیری از دست زدن به برگ‌ها، دستکش یا دستکش بپوشید.

مرحله ۲: خاک را بردارید و پاچوش‌ها را شناسایی کنید

برداشت خاک از اطراف گیاه آلوئه ورا

برداشت خاک از اطراف گیاه آلوئه ورا

اکنون که گیاه شل شده است، مقداری از خاک اطراف ریشه را بردارید تا ساقه اصلی را از نزدیک ببینید. لازم نیست تمام خاک را بشویید. فقط کافی است آن را بردارید تا ببینید در پایه چه خبر است.

از اینجا، می‌توانید پاچوش‌ها را بهتر شناسایی کنید و ببینید که در کجا به ساقه اصلی می‌رسند. پاچوش‌ها به قدری به راحتی جدا می‌شوند که حتی ممکن است هنگام برداشتن خاک، تعدادی از آن‌ها بیفتند. اگر پاچوش کوچک است و هنوز واقعاً در خاک نفوذ نکرده است، سعی کنید آن را به گیاه اصلی متصل نگه دارید تا مواد مغذی و آب را جذب کند تا زمانی که به تنهایی آماده رشد شود.

مرحله ۳: پاچوش‌ها را از گیاه اصلی جدا کنید

جدا کردن پاجوش‌ها از نزدیکی ساقه آلوئه ورا

جدا کردن پاجوش‌ها از نزدیکی ساقه آلوئه ورا

در مرحله بعد، به سادگی پاچوش‌ها را از هم جدا کنید و هر طور که می‌خواهید ریشه‌های درهم پیچیده را شل کنید. اکثر آن‌ها باید به راحتی حذف شوند. اگر برای جدا کردن آن‌ها مشکل دارید، می‌توانید با چاقوی تیز خود نیز آن‌ها را جدا کنید.

مرحله ۴: به گیاه اجازه دهید کالوز شود

خشک کردن مناساب پاجوش آلوئه ورا

خشک کردن مناساب پاجوش آلوئه ورا

هنگامی که تمام پاچوش‌های زنده برداشته شدند، آن‌ها را روی یک برگه روزنامه یا در یک منطقه خشک قرار دهید. این کار به آن زمان می‌دهد تا پس از برداشتن بسته شود و احتمال پوسیدگی را محدود می‌کند. اگر بلافاصله پس از حذف کاشته شود، هر رطوبتی که به خاک اضافه شود احتمالاً پایه گیاه را پوسیده می‌کند و پاچوش را می‌کشد و از ریشه زایی احتمالی جلوگیری می‌کند.

کالوز، در گیاه‌شناسی، بافت نرمی است که روی سطح گیاه زخمی یا بریده تشکیل می‌شود و منجر به بهبودی می‌شود.

اطمینان حاصل کنید که پاچوش‌ها در یک منطقه خشک به دور از هرگونه رطوبتی که می‌تواند از خشک شدن پایه جلوگیری کند، ر‌ها شود. بسته به اندازه پاجوش‌ و ساقه، چند روز طول می‌کشد. قبل از اینکه برای کاشت مجدد آماده شوید، صبر کنید تا پایه پینه بسته و کاملاً خشک شود.

نگران خشک شدن بیش از حد پاچوش نباشید – رطوبت کافی در برگ‌ها وجود دارد تا گیاه را زنده نگه دارد.

اگر می‌خواهید این فرآیند را به یکباره کامل کنید، می‌توانید مستقیماً در خاک بکارید. اما خاک باید کاملاً خشک شود. سپس، آبیاری را برای حدود یک هفته متوقف کنید تا زمانی که کف آن بهبود یابد. بهتر است قبل از کاشت منتظر بمانید تا مطمئن شوید که کف آن پینه بسته شده است، اما این گزینه دیگری برای باغبانان بی‌حوصله است.

مرحله ۵: کاشت مجدد

کاشت برای تکثیر آلوئه ورا در خاک

کاشت برای تکثیر آلوئه ورا در خاک

در نهایت، پس از خشک شدن انتهای ساقه، هر پاچوش را در ظرف مخصوص خود بکارید. ظرف را با مخلوط خاک آماده شده پر کنید و در مرکز آن سوراخ ایجاد کنید. فقط پایه پاچوش را دفن کرده و برگ‌ها را کاملاً خشک نگه دارید.

پس از کاشت به آرامی آبیاری کنید تا رشد ریشه جدید را تشویق کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام رطوبت اضافی به طور کامل تخلیه می‌شود زیرا این زمانی است که پاچوش‌ها در برابر مشکلات پوسیدگی آسیب‌پذیر هستند. اگر مطمئن نیستید که پایه کاملاً بسته شده است، قبل از آبیاری مجدد، آن را چند روز در خاک خشک بگذارید.

گلدان را به یک نقطه آفتابی و گرم منتقل کنید تا رشد جدید را تشویق کنید. پس از کاشت، می‌توانید همان مراقبتی را که از گیاه مادر انجام می‌دهید، از این پاچوش‌ها انجام دهید و برنامه آبیاری را بسته به اندازه ظرف تنظیم کنید.

تکثیر از قلمه

تکثیر از قلمه‌ها گزینه دیگری است که می‌توانید آن را امتحان کنید اگر گیاه شما هیچ پاچوشی ندارد. این فرآیند برای موفقیت باید با دقت انجام شود. با این حال، اگر به درستی انجام شود، می‌توانید به‌طور هم‌زمان تعداد بیشتری از گیاهان را از قلمه‌ها نسبت به آنچه که تقسیم می‌کنید، بدست‌آورید.

مرحله ۱: گیاه را از گلدان خارج کنید

خارج کردن اصولی گیاه آلوئه ورا از گلدان

خارج کردن اصولی گیاه آلوئه ورا از گلدان

شروع فرآیند تقریباً مشابه تقسیم است. این بستگی به این دارد که کدام گونه از آلوئه ورا را تکثیر می‌کنید، زیرا برخی از قلمه‌ها را می‌توان بدون ریشه کن کردن گیاه برداشت. اما اگر نمی‌توانید به وضوح ساقه و نقطه بیرون آمدن برگ‌ها را ببینید، بهتر است خاک را برای بررسی دقیق‌تر حذف کنید.

باز هم، این فرآیند را می‌توان با گلدان مجدد برای گیاهان بیش از حد رشد کرده ترکیب کرد. این نه تنها به شما امکان می‌دهد دو کار را همزمان انجام دهید، بلکه اختلالات ریشه‌ها را محدود می‌کند و رشد کلی را بهبود می‌بخشد.

مرحله ۲: خاک را از گیاه خود پاک کنید

پاک کردن خاک از ریشه پاجوش آلوئه ورا

پاک کردن خاک از ریشه پاجوش آلوئه ورا

خاک اطراف ریشه‌ها را بردارید و به آرامی آن‌ها را بتکانید. سپس پایه گیاه را زیر آب قرار دهید تا باقی مانده خاک از بین برود. همانطور که ساقه را می‌برید، بهتر است با یک گیاه تمیز و دید واضح از کاری که انجام می‌دهید، بدون خاک شروع کنید.

همچنین این زمان بسیار خوبی برای ارزیابی سلامت ریشه است. به دنبال هر گونه آسیب یا ناحیه‌ای از رشد موسمی باشید که نشان دهنده پوسیدگی باشد. برای بهبود سلامت و رشد گیاه آلوئه ورا خود، قبل از کاشت مجدد، مطمئن شوید که آن‌ها را کوتاه کنید.

مرحله ۳: یک برگ را جدا کنید

برش بافت ساقه پاجوش آلوئه ورا

برش بافت ساقه پاجوش آلوئه ورا

با نگاهی دقیق‌تر به پایه گیاه، می‌توانید بخش‌های مناسب برای برش را شناسایی کنید. برگ‌های آلوئه ورا را نمی‌توان در هیچ نقطه‌ای حذف کرد، زیرا قلمه‌های تک برگ در هنگام کاشت در خاک به سرعت پوسیده می‌شوند. قلمه شما باید شامل بخشی از ساقه در پایه باشد که دارای بافت‌های لازم برای تولید گیاهچه باشد.

چاقوی شما باید کوچک و تیز باشد تا به شما امکان برش دقیق را بدهد. برگ را در قسمت ساقه برش دهید، مقداری از بافت ساقه را در پایین نگه دارید. از آسیب رساندن به سایر قسمت‌های گیاه در این فرآیند خودداری کنید زیرا این امر می‌تواند بر رشد پس از گلدان مجدد تأثیر بگذارد.

اگر به طور تصادفی به نیمه بالایی برش آسیب زدید نگران نباشید. تا زمانی که کف آن سالم و دست نخورده باشد، گیاهچه جدیدی تشکیل می‌شود.

مرحله ۴: اجازه دهید قلمه‌ها کالوز شوند

خشک کردن قلمه قبل از کاشت آلوئه ورا

خشک کردن قلمه قبل از کاشت آلوئه ورا

درست مانند تقسیم کردن و تکثیر هر گونه ساکولنت، باید قلمه را به کالوز بسپارید. این حتی برای قلمه‌ها از پاجوش‌ها مهم‌تر است زیرا معمولاً سطح بیشتری به روی خاک باز می‌شود و احتمال پوسیدگی با حذف این مرحله بیشتر است.

زمان خشک شدن به رطوبت برگ‌ها و اندازه قلمه بستگی دارد. هر برش جداگانه را روی یک تکه کاغذ در یک منطقه خشک بگذارید تا در پایه مهر و موم شود. رطوبت همچنین می‌تواند بر مدت زمان طول بکشد تأثیر بگذارد، بنابراین برای سرعت بخشیدن به این کار، یک اتاق خشک در خانه خود را در فضای باز انتخاب کنید.

کاشت فوراً امکان‌پذیر است و باید تا چند روز از آبیاری خودداری شود. اما مزاحمت گیاه برای بررسی پایه به هر حال روی ریشه زایی تأثیر می‌گذارد، بنابراین بهتر است برای افزایش شانس موفقیت خود صبور باشید.

مرحله ۵: کاشت مجدد

انتقال گلدان به محیط روشن برای رشد بهتر

انتقال گلدان به محیط روشن برای رشد بهتر

در نهایت، تمام قلمه‌های پینه بسته خود را جمع‌آوری کنید تا برای کاشت آماده شوید. تا زمانی که ظرف شما به اندازه کافی بزرگ باشد، می‌توانید تمام قلمه‌ها را در یک نقطه بکارید. اگر نمی‌خواهید بعداً پیوند بزنید، آن‌ها را در گلدان‌های بزرگتر بکارید. به خاطر داشته باشید که این روی سطح رطوبت تأثیر می‌گذارد، بنابراین برای جلوگیری از پوسیدگی باید با دقت بیشتری آبیاری کنید.

ظرف خود را با خاک پر کنید و به آرامی کف قلمه‌ها را داخل خاک فشار دهید. اگر برگ‌ها بزرگ هستند، ممکن است لازم باشد قسمت‌های بالای آن را جدا کنید تا از ریزش آن‌ها جلوگیری کنید. همچنین می‌توانید یک تکه چوب نازک را در خاک فرو کنید تا قلمه را در حالت عمودی نگه دارید یا برگ‌ها را در برابر سنگ‌های کوچک متعادل کنید.

فقط قسمت پایین قلمه باید با خاک در تماس باشد. اگر قسمتی از برگ دفن شود، احتمالاً هنگام آبیاری پوسیده می‌شود و قلمه را از بین می‌برد. گلدان را به نقطه‌ای روشن منتقل کنید که مزاحم نباشد تا از ریزش برگ‌ها جلوگیری شود.

در عرض یک یا دو هفته، باید متوجه رشد جدید در پایه قلمه خود شوید. هنگامی که این گیاهچه‌ها به اندازه کافی رشد کردند، برگ اولیه را بردارید و برای رشد طولانی مدت در ظرف جدید پیوند بزنید.

سخن پایانی

تکثیر آلوئه ورا در خانه بسیار آسان است، به خصوص اگر گیاه شما پاجوش داشته باشد. به برداشتن آن‌ها ادامه دهید و در طول فصل رشد برای ذخیره بی‌پایان آلوئه ورا تکثیر کنید. همچنین میتوانید این گیاه را از قسمت گیاهان طبیعی آپارتمانی سایت ما خریداری نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *