دانستی ها

معرفی زیباترین گل و گیاهان تزیینی

انواع گل های طبیعی شاخه ای

معرفی گل و گیاهان تزیینی

لیستی از زیباترین و بهترین گل و گیاهان طبیعی

برای آشنایی با گل و گیاهان، رنگ های موجود، مراقبت ها، طول عمر و ویژگی های دیگر بهمراه تصویری از همان گل ها و گیاهان تزیینی به لیست زیر مراجعه فرمایید.

که به طور معمول بیشتر این گیاهان و گل ها در بازارهای گل تهران به وفور موجود میباشد.

جهت خرید انواع گل های طبیعی به فروشگاه آنلاین گل هلند مراجعه فرمایید و مدل مدنظر خود را از بین آنها انتخاب نمایید.

** این لیست به مرور تکمیل خواهد شد

 • گل ارکیده
 • گل استرلیتزیا
 • گل لیلیوم (اورینتال یا سوسن)
 • گل آفتاب گردان
 • گل آلاله
 • برگ ابری نقره‌ای
 • آلسترومریا
 • آنتوریوم
 • گل بابونه
 • تاج خروس
 • گیاه برگ انجیری
 • گیاه پاپیتال
فهرست الفبایی

انواع گل و گیاهان طبیعی تزیینی

گل ارکیده

درباره:

ارکیده انواع بسیار زیادی دارد ولی مورد استفاده ترین آن در گل فروشی ها نوع ارکیده شاپرکی آن است که گیاه اصلی آن (اگر از شاخه بریده نباشد) معمولاً حداقل یکبار در سال می‌تواند گل بدهد اندازهٔ گل‌های آن از قطر ۵ سانتی‌متر تا 14 سانتی‌متر متغیر است.

رنگ ها:

سفید، ارغوانی، بنفش، ارغوانی رگه‌دار، صورتی، زرد و ترکیبی از سفید و صورتی

مراقبت ها:

 1. کاشته شدن در خاک مخصوص
 2. درجه حرارت محیط و رطوبت کافی
 3. نور مناسب
 4. هفته ای یکبار در شرایط آب و هوایی خنک

عمر:

این گل عمر طولانی دارد. گل های آن تا 4 ماه (اگر شرایط مناسب داشته باشد) دوام دارند و بعد از آن هم دوباره گل میدهد.

ارکیده-صورتی-سایت-گل-هلند

گل استرلیتزیا

درباره:

این گل که نام دیگر آن گل مرغ بهشت است، 4 تا 6 سال طول میکشد تا به ثمر برسد. یکی از معروف‌ترین گل‌های گرمسیری بوده و کاشت و نگهداری از آن، نسبت به سایر گل‌های گرمسیری بسیار راحت‌تر است. جالب است بدانید که از نظر گیاه شناسی، استرلیتزیا هم خانواده موز به‌شمار می‌رود.

 

رنگ ها:

معمولا از این گل در ایران گلبرگ آبی - نارنجی وجود دارد و مورد استفاده قرار میگیرد.

 

نگهداری:

گل استرلیتزیا به گرمای متوسط نیازمند است و حتی المقدور باید نور کافی به آن برسد. آب فراوان نیاز دارد ولی در زمستان و فصل سرما به آبی خیلی کمتر احتیاج پیدا میکند (البته بین دو آبیاری سطح خاک باید خشک باشد) ولی گاهی هم باید برروی برگ های آن اسپری شود.

مرغ بهشتی

گل لیلیوم (اورینتال یا سوسن)

درباره:

با نام های اورینتال (که دارای عطر خوشبویی میباشد) و سوسن نیز شناخته میشود که یکصد مدل از آن در جهان شناسایی شده است و بلندی آن، بسته به گونه، از ۳۰ سانتی‌متر تا ۳ متر متغییر میباشد.

رنگ ها:

این گل رنگ های بسیاری دارد ولی از زیباترین و پراستفاده ترین های آن میتوان به رنگ های سفید، صورتی، زرد و سرخابی اشاره نمود.

روش کاشت:

برای کاشت این گل نیاز به پیاز آن است ولی اگر به دانه آن دسترسی داشته باشید و آنرا بکارید، مقاومت آن بیشتر میشود. بهترین زمان برای کاشت آن پاییز و زمستان است و محل کاشت آن نیز باید از نور کافی برخوردار باشد.

گل لیلیوم سفید

گل آفتاب گردان

درباره:

این گل که بیشتر ما با آن آشنا هستیم، گیاهی است یک سال عمر آن است و تا سه متر ارتفاع دارد. جالب است بدانید که در ادبیات فارسی به آن آذرگون نیز گفته میشود و برخلاف باور عموم، زمانی که در مرحله گلدار هستند آفتاب را دنبال نمیکنند و فقط در مرحله غنچه این عمل را انجام میدهند.

رنگ ها:

تنها رنگی که گل آفتاب گردان دارد زرد است که زیبایی دوچندانی را بهه این گل داده است.

نگهداری:

آفتابگردان رشد بسیار خوبی در مناطق گرم دارد و به این نوع آب و هوا مقاوم است. دانه این گیاه وقتی در خاک کاشته میشود به آبیاری مداوم نیاز دارد و لازم است همیشه خاک آن مرطوب (نه غرق در آب) باشد و وقتی که شروع به رشد میکند بهترین کار این است که اطراف آن را به اندازه حدودا 8 سانتیمتر آبیاری کنیم.

گل آفتاب گردان

گل آلاله

درباره:

رایج‌ترین و زیباترین گونه گل آلاله، در تمام دنیا، آلاله ایرانی است. این گل از انواع بی بو و عطر است. گل آلاله زیبا در ظاهر ترکیبی از صدها گلبرگ رز است که در کنار هم یکی از زیباترین گل‌ها را شکل داده‌اند. گل آلاله (با نام علمی Ranunculus) یک گونه متنوع از خانواده گیاهی Ranunculaceae بوده. در واقع از همین گل رانونکولوس که ما آن را با نام گل آلاله می شناسیم، در واقع خود از 500 نوع مختلف تشکیل می شود.

رنگ ها:

گل آلاله رنگ‌های متفاوتی دارد، مثل سفید، صورتی و قرمز آتشین.

نگهداری:

این گل جزء گل های سردسیری است و از بابت نگهداری آن آسوده خاطر باشید چون با شرایط آب و هوایی کشور ما سازگار است ولی اگر دما بالا برود (حدودا بالاتر از 15 درجه سلسیوس)، شکوفه نمیدهد.

گل آلاله ایرانی

گل آلسترومریا

درباره:

این گل از 50 گونه متفاوت تشکیل شده است که در اواخر بهار و اوایل تابستان شکوفه میدهند. این گل بومی آمریکای جنوبی و از گونه سوسن میباشد. این گل رشد آرام و کمی برخوردار و نهایت از 30 تا 50 سانت طول رشد آن است. جالب است بدانید که این گل پیاز نداشته بلکه غده ای بوده که کمی شبیه به پیاز است.

رنگ ها:

این گل بیشترین تنوع رنگی را دارد مثل: زرد، سفید، نارنجی، قرمز و..

نگهداری:

گل آلسترومریا را هم میتوان بصورت مستقیم به آن نور برسانیم و هم غیرمستقیم. آبیاری آن نیز باید مداوم باشد تا سرحال باشد.

گل آلسترومریا

گل آنتوریوم

درباره:

آنتوریوم با نوعی که در 200 سال پیش میرویید از لحاظ ظاهری بسیار متفاوت بوده و گلبرگ های بزرگی داشت. گل آنتوریوم بخاطر باز بودن گلبرگ های آن، نماد مهمان نوازی و خون گرمی است

رنگ ها:

این گل در رنگ های سفید، زرد، قرمز، صورتی، نارنجی یا سبز میروید.

نگهداری:

آنتوریوم چه داخل و چه خارج از خانه، در نور کافی و غیر مستقیم خورشید بهترین رشد را دارد و اگر در داخل گلدان و خاک قرار دارد باید سطح خاک مرطوب باشد و اجازه ندهید که خشک شود.

این نکته را مدنظر داشته باشید که آبدهی زیاد باعث میشود برگ های آن زرد شود و کم آبی آن نیز باعث میشود نوک برگهایش قهوه ای شود.

گل آنتوریوم

گل بابونه

درباره:

کلمه بابونه، نامی عمومی بوده که برای انواع مختلفی از گیاهان هم‌خانواده با مینای چمنی، به کار رفته که نماد آرامش و انرژی نیز بحساب می آید و بسیار معطر و خوشبو است. گل بابونه به جهت خوراکی بودن به دو دسته ی، آلمانی و ایتالیایی تقسیم میشوند.

رنگ ها:

این گل، گلبرگ هایی فقط به رنگ سفید دارد که وسط آن به رنگ زرد است.

نگهداری:

گل بابونه هم در زیر نور مستقیم خورشید و هم غیرمستقیم، بخوبی رشد میکند. این رشد نهایتا تا 60 سانتیمتر ادامه میابد. درمورد آبیاری آن نیز باید عنوان نمود که به آب زیادی احتیاج ندارد و در حد معمول نیز، نیاز خود را برطرف مینماید و حتی در تابستان نیز شادابی خود را حفظ مینماید. برای حصول نتیجه بهتر نیز در فاصله دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک باشد.

گل بابونه سفید

گل تاج خروس

درباره:

گیاه تاج خروس به عنوان یک گیاه علفی در دنیا شناخته می شود اما این گیاه به مدت هزاران سال به مانند دانه های غلات و سبزیجات رشد کرده است. آزتک ها از این گیاه به عنوان یک غذای عمده و حتی در آیین های مذهبی خود استفاده می کردند. این گیاه فواید مشترکی با بسیاری از غلات دیگر مانند برنج دارد.

رنگ ها:

این گل، در رنگ های قرمز و نارنجی مورد استفاده قرار میگیرد ولی رنگ های متنوعی را شما میتوانید پیدا کنید.

نگهداری:

گل تاج خروسی به نور کافی احتیاج دارد ولی میتواند در محیط های کم نور نیز رشد پیدا کند ولی در کل بهتر است بیشتر از 6 ساعت نور ببیند. برای آبیاری نیز باید سطح آن وقتی کمی خشک شد به آن آب بدهید چون آبدهی زیاد تاثیر بدی برروی آن میگذارد.

گل تاج خروس

برگ ابری نقره‌ای

درباره:

گیاه برگ ابری نقره‌ای معمولا به صورت سالانه رشد می کند و خاک سبک و با زهکشی خوب در آفتاب یا سایه را ترجیح می دهد و در آب و هوای خشک مقاوم است.

برگ ابری نقره‌ای، گیاه محبوبی است که در منظره های داخلی، جنگل ها یا مناطق طبیعی، پاسیوها، یا در حاشیه باغ ها یافت می شود.

رنگ ها:

ساقه خاکستری/نقره ای - گل طلایی/زرد (خیلی نادر)

نگهداری:

بهترین دمای رشد آن 16 تا 22 درجه میباشد. آبیاری منظم و هفته ای دو بار نیاز دارد. ولی کم آبی را نیز خوب تحمل میکند.

خاک ماسه ای که خوب زهکشی شده باشد مناسب این گیاه است.

گیاه تزیینی برگ ابری نقره ای

گیاه برگ انجیری

درباره:

گیاه برگ انجیری، گیاهان آپارتمانی منحصربه‌فردی هستند که برگ‌های چشمگیر آن‌ها با شکل‌های حفره‌ای تزیین شده است.

آنها عاشق نور روشن و غیر مستقیم هستند، اما در زیر نورهای فلورسنت نیز به  رشد خود ادامه خواهند داد. گیاه برگ انجیری بالارونده هستند، بنابراین همانطور که رشد می کنند، می خواهند قد بکشند.

رنگ ها:

سبز

نگهداری:

روشنایی

گیاه برگ انجیری می تواند تقریباً در هر جایی از خانه شما رشد کند! با نور کم سازگار باشد، اما در نقطه ای با نور غیر مستقیم سریعتر رشد می کند. گفته می شود، از نور مستقیم و قوی خورشید اجتناب کنید زیرا ممکن است برگ ها را بسوزاند. اگر مکانی با نور ایده آل ندارید، از کاج مطبق استفاده کنید.

آب

زمانی که 50 تا 75 درصد بالای خاک خشک شد، گیاه برگ انجیری خود را آبیاری کنید تا آب از سوراخ زهکشی ته گلدان عبور کند و آب جمع شود و در آخر آب در نعلبکی را دور بریزید.

رطوبت

این گیاه تقریباً در هر محیطی رشد می کند، اما اگر می خواهید رشد خوبی به آن بدهید، هفته ای یک بار با استفاده از آبپاش به آرامی مه پاش کنید. بهتر است گیاه خود را صبح آبیاری کنید تا آب قبل از عصر زمان زیادی برای تبخیر شدن داشته باشد.

درجه حرارت

دمای معمولی اتاق بین 15 تا 25 درجه برای گیاه شما عالی است. دمای زیر 15درجه یا افت ناگهانی دما را تحمل نمی کند. از هوای سرد و جریان مستقیم هوا از بخاری ها در ماه های زمستان خودداری کنید.

گیاه برگ انجیری

گیاه پاپیتال

درباره:

پاپیتال یک گیاه همیشه سبز بالارونده است که در جایی که سطوح مناسبی مانند درختان، صخره ها، دیوارها باشد، به ارتفاع 20 تا 30 متر رشد می کند، و همچنین به عنوان پوشش زمین در جایی که هیچ سطوح عمودی وجود ندارد رشد می کند، براق و همیشه سبز، اغلب با رگ برگهای سبز کم رنگ و برخی رنگهای مایل به قرمز یا برنزی است که در فصل پاییز خودنمایی میکنند. 

رنگ:

سبز - زرد روشن

نگهداری:

در آفتاب یا سایه، تقریباً در هر خاکی به جز غرقابی، روی زمین پراکنده یا به هر تکیه‌گاهی می‌روید. ممکن است تهاجمی شود

تکثیر: در تابستان با قلمه های نیمه سخت تکثیر می شود. قلمه های حاصل از رشد بالغ، گیاهان بوته ای و غیر بالارونده تولید می کنند.

آفات: شته ها، حشرات فلس دار و کنه عنکبوتی قرمز گلخانه ای ممکن است مشکل ساز باشند

گیاه پاپیتال همیشه سبز رونده

1 نظر در “معرفی زیباترین گل و گیاهان تزیینی

 1. کاظمی گفت:

  تشکر از مطلب جامعتون. موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.