دانستی‌ها

معرفی ۱۷ مدل کاکتوس آپارتمانی

کاکتوس‌های-مناسب-برای-پرورش-در-خانه

به دنبال اضافه کردن چند گیاه کاکتوس آپارتمانی به داخل خانه خود هستید، اما مطمئن نیستید از کجا شروع کنید؟ تعداد زیادی از این گیاهان دوستدار خانه وجود دارد که می‌توانید به باغ داخل خانه خود اضافه کنید. در این مقاله از گل هلند برخی از گیاهان به اختصار کاکتوس آپارتمانی مورد علاقه خود را برای رشد در داخل خانه فهرست کرده‌ایم.

این گیاهان سابقه طولانی و درخشانی از شیک بودن در میان گیاهان آپارتمانی دارند. آن‌ها چیزی از آوانگارد در اطراف خود دارند، و فقط کمی خطر در آن تیغ‌ها احساس می‌شود. اکثر کاکتوس آپارتمانی‌ها با شکل صاف و متعادل خود میتوانند فوق العاده براق و مدرن باشند. آن‌ها همچنین به زیبایی با دیوار گچی سفید و کف سفالی جفت می‌شوند.

کاکتوس بسیار بزرگ گیاهی است که سال‌هاست مورد توجه و پرورش قرار گرفته است و وقتی نور درست باشد، آن‌ها ممکن است با تاجی از شکوفه‌های درخشان و رنگارنگ به شما پاداش بدهند. این گیاه‌ها علیرغم ظاهر سختشان، می‌توانند گیاهان آپارتمانی فوق‌العاده شیک و زیبایی باشند. بیایید نگاهی به این گونه‌های جالب بیندازیم و ببینیم آیا نمی‌توانیم خودمان را با یک گیاه کوچک جدید آشنا شویم.

انواع کاکتوس آپارتمانی

کاکتوس افوربیا تریگونا یا African Milk Tree

کاکتوس افوربیا تریگونا یا African Milk Tree

نام علمی: Euphorbia trigona
زمان شکوفه: بهار، تابستان
موقعیت جغرافیایی: آفریقای مرکزی
نور مورد نیاز: کمی خورشید
منطقه گیاهی: ۹-۱۱

این گیاه جذاب هم ویژگی ساکولنت و هم کاکتوس آپارتمانی را دارد، بنابراین ما آن را میشماریم زیرا گیاه واقعاً باحالی است. Euphorbia trigona شاخه‌های بلند و عمودی ضخیم، گوشتی است و به صورت سه طرفه رشد می‌کند. برگ‌ها به صورت پراکنده با خار‌ها در امتداد هر یک از سه لبه ساقه رشد می‌کنند. می‌تواند گل دهد، اما به ندرت در داخل خانه گل می‌دهد.

تمام قسمت‌های گیاه سمی هستند، بنابراین مراقب بچه‌ها و حیوانات خانگی باشید. خار‌ها معمولاً یک بازدارنده خوب هستند، اما اگر می‌دانید که گربه شما دوست دارد گیاهان آپارتمانی شما را بجود، احتمالاً این یکی نیست. افوربیا تریگونا مانند بسیاری از کاکتوس‌ها به خورشید مقاومت نمی‌کند. نور فیلتر شده روشن در تمام روز یا فقط چند ساعت آفتاب مستقیم چیزی است که دوست دارد.

کاکتوس افوربیا بایوانسیس یا Baioensis

کاکتوس افوربیا بایوانسیس یا Baioensis

نام علمی: Euphorbia baioensis
زمان شکوفه: بهار، تابستان
موقعیت جغرافیایی: کنیا
نور مورد نیاز: آفتاب کامل

این کاکتوس آپارتمانی بد بو و خوشه‌ای، کنیا را خانه خود مینامد. این گیاه یک عادت کلوخه‌ای دارد که ساقه‌های بلند و انگشت مانند زیادی به بیرون می‌فرستد که هر کدام از سر تا پا در خار‌های خاردار پوشیده شده‌اند. شاید کمی وحشتناک به نظر برسد، اما این گیاه ظریف است و با خانواده غول‌پیکرش ظاهری گرم و مبهم دارد. در بهار و تابستان، گل‌های زرد ریز روی نوک انگشتان ظاهر می‌شوند.

Baioensis آفتاب کامل و کود دهی سخاوتمندانه را دوست دارد. آن‌ها همچنین شیره سمی و سفید رنگی تولید می‌کنند که می‌تواند باعث تحریک پوست شود. باز هم تیغ‌ها عامل بازدارنده برای بیشتر کودکان و حیوانات هستند، اما باید به آن‌ها اشاره کرد.

کاکتوس آپارتمانی کلاه اسقف یا Bishop’s Cap

کاکتوس کلاه اسقف یا Bishop’s Cap

نمای بالا، نمای نزدیک از Astrophytum myriostigma روی پس‌زمینه‌ای تار از سنگریزه‌های تزئینی در یک گلدان گل سیاه. این کاکتوس آپارتمانی خاردار ساقه‌ای به شکل ستاره‌ای کوتاه به رنگ نقره‌ای و خاکستری با ۴ ضلع برجسته و یک گل زرد نرم شکوفا در بالای آن تشکیل می‌دهد. گل بزرگ، باز، متشکل از گلبرگ‌های نازک باریک زرد کم رنگ است که در یک ردیف، در اطراف مرکز زرد روشن قرار گرفته‌اند.

نام علمی: Astrophytum myriostigma
زمان شکوفه: بهار، تابستان
موقعیت جغرافیایی: مکزیک مرکزی
نور مورد نیاز: قسمت سایه

این کاکتوس آپارتمانی شکل ستاره‌ای سرگرم‌کننده به پایه ستون‌های کوتاه خود دارد. در صورت لزوم، خاک شنی و کود کم نیتروژن را ترجیح می‌دهد. وقتی جوان است، این گیاه کوچکی است که نیاز به پناهگاهی در برابر خورشید دارد. این گیاه تا حدود 1 متر با قطر 20 سانتیمتر رشد می‌کند، بنابراین وقتی بالغ شود، گیاهی با اندازه مناسب است.

این گیاه دارای ۵ شیار است، اما با افزایش سن می‌تواند افزایش یابد و شکل آن استوانه‌ای‌تر از پنج ضلعی است. گل‌های روی کلاه بیشاپ خاص هستند. شکوفه‌ها در بهار و تابستان ظاهر می‌شوند. زرد درخشان و فوق‌العاده معطر هستند.

کاکتوس آپارتمانی میرتلو پایه آبی یا Blue Myrtle

کاکتوس میرتلو پایه آبی یا Blue Myrtle

نام علمی: Myrtillocactus geometrizans
زمان شکوفه: بهار
موقعیت جغرافیایی: مکزیک
نور مورد نیاز: در زمان بلوغ کامل خورشید

Blue Myrtle با رنگ و ساختار منحصر به فرد خود جذابیت بسیار سرگرم‌کننده و مدرنی دارد. هنگامی که جوان است، گیاه به شکل یک چماق عمودی رشد می‌کند و با بلوغ، بازو‌ها به شکل شمعدانی منشعب می‌شوند. بلو Myrtle در زمان بلوغ می‌تواند تا 40 سانتیمتر قد داشته باشد، اگرچه بعید است که در داخل خانه به این بزرگی برسد.

این یک گیاه کاملاً استاندارد از نظر نیاز است. در جوانی به پناهگاه کمی نیاز دارد اما پس از بلوغ آفتاب کامل را دوست دارد. خوب آبیاری کنید، اما نه اغلب. اگر خیلی خوشحال است، ممکن است در بهار تعدادی گل سفید مایل به سبز و معطر به شما بدهد.

کاکتوس کاندلابرا یا Candelabra

کاکتوس کاندلابرا یا Candelabra

نام علمی: Euphorbia lactea
زمان شکوفه: بهار و تابستان
موقعیت جغرافیایی: آسیا
نور مورد نیاز: آفتاب کامل

این کاکتوس آپارتمانی کلاسیک بیانی تمیز و جسورانه در طراحی داخلی دارد. نام آن از عادت رشد آن گرفته شده است که بازو‌های انشعابی با شکلی شبیه شمعدان ایجاد می‌کند. گوشت سبز روشن آن با خار‌های تیره رنگ در فواصل مساوی در امتداد هر لبه پر شده است.

Candelabra می‌تواند به ارتفاعات چشمگیر برسد و در برخی موارد تا 40 سانت رشد کند، اما می‌توان آن را طوری آموزش داد که یک گیاه نسبتاً کوچک و فشرده باقی بماند. به ندرت شکوفا می‌شود و دارای آن شیره چسبناک و تحریک‌کننده است، اما شبح برجسته‌ای دارد.

کاکتوس کریسمس یا Christmas Cactus

کاکتوس کریسمس یا Christmas Cactus

نام علمی: شلومبرگرا
زمان شکوفه: پاییز تا زمستان
موقعیت جغرافیایی: برزیل
نور مورد نیاز: نور غیر مستقیم روشن

شلمبرگرا یا کاکتوس کریسمس یک کاکتوس آپارتمانی بسیار محبوب و آسان برای نگهداری است. این گیاه شاداب و سرگرم‌کننده در یک سبد آویزان عالی به نظر می‌رسد، زیرا عادت گریه دارد و ساقه‌های بلند، برازنده و تکه تکه شده کناره‌های گلدانش را می‌پوشاند.

طبق تجربه ما، این گیاه مانند بگونیا درمان می‌شود. نور روشن و فیلتر شده و اجازه ندهید زیاد خشک شود و مانند یک لک شاد خواهد بود. این گیاه در طول تعطیلات گل‌های دیدنی تولید می‌کند، هر شاخه شکوفه‌های بزرگ و رنگارنگ تولید می‌کند. این گیاهان تا ۱۰۰ سال عمر می‌کنند!

کاکتوس کابوی یا Cowboy Cactus

کاکتوس کابوی یا Cowboy Cactus

نام علمی: Euphorbia ingens
زمان شکوفه: بهار و تابستان
موقعیت جغرافیایی: آفریقا
نور مورد نیاز: آفتاب کامل
منطقه گیاهی: ۹-۱۲

وقتی ما یک کاکتوس را تصویر می‌کنم، این گیاه دقیقاً همان چیزی است که به ذهنم می‌رسد. بلند و منشعب، ساقه‌های گوشتی پهن آن بیشتر شبیه به تنه هستند و از اینجا و آنجا منشعب می‌شوند تا به درختان بزرگ و خاردار تبدیل شوند. تنه‌های سبز براق آن‌ها شکل هندسی دارد و ردیف‌هایی از خار‌ها در طول تمام لبه‌ها قرار دارند.

این گیاه بسیار مطلوب است، بنابراین یافتن آن دشوار است. وقتی کابوی خوشحال است، برگ‌ها بین خار‌ها جوانه می‌زنند و یک عنصر بافتی جدید در ظاهر ایجاد می‌کنند. یک کود مایع یک بار در ماه این قاتل را راضی نگه می‌دارد.

کاکتوس پردار مامیلاریا پلوموزا یا Feather Cactus

کاکتوس پردار مامیلاریا پلوموزا یا Feather Cactus

نام علمی: Mammillaria plumosa
زمان شکوفه: بهار
موقعیت جغرافیایی: شمال شرقی مکزیک
نور مورد نیاز: کامل تا نیمه خورشید
منطقه گیاهی: ۹-۱۲

مامیلاریا پلوموزا گیاهی کوچکی است که یک گیاه ظرفی عالی و کاملاً غیر سمی می‌سازد. این کاکتوس آپارتمانی کوچک یک گونه “تقریباً در معرض خطر” است اما رشد یا تکثیر آن دشوار نیست. قلمه‌ها و آفست‌ها گزینه‌های خوبی برای تکثیر هستند، اما بذر تولید می‌کند و به راحتی می‌توان از بذر آن را پرورش داد.

این گیاه دارای پوسته بیرونی پر‌های نرم و سفید رنگی است که به محافظت از آن در برابر آفتاب داغ کمک می‌کند. در نتیجه کاملاً در برابر آفتاب مقاوم است. اما مراقب باشید، این پر‌ها خار‌های تیز را پنهان می‌کنند، بنابراین با احتیاط رفتار کنید.

کاکتوس‌ کاکتوس آپارتمانی ایستر یا Easter

کاکتوس‌ ایستر یا Easter با گل‌های نارنجی

نام علمی: Schlumbergera gaertneri
زمان شکوفه: بهار
موقعیت جغرافیایی: برزیل
نور مورد نیاز: نور فیلتر شده روشن
منطقه گیاهی: ۹-۱۱

این گیاه پسر عموی نوع کریسمس خانواده است. ظاهری بسیار مشابه دارد، ساقه‌های تکه تکه شده دراز عادت به گریه دارند و این بار در بهار شکوفه‌های بزرگ و با رنگ‌های درخشان تولید می‌کنند. همانطور که کریسمس برای تعطیلات زمستانی شکوفا می‌شود، کاکتوس عید پاک نیز برای عید پاک شکوفا می‌شود. این گیاه به رنگ‌های نارنجی، اسطوخودوس، هلویی و صورتی شکوفا می‌شود.

این یک گیاه جنگلی بارانی است، بنابراین به کمی آب بیشتر و یک فیلتر برای نور روشن خورشید نیاز دارد. هنگامی که 2 سانت خشک شد، آن را آبیاری کنید و آن را در یک نقطه با نور روشن و فیلتر شده در تمام طول روز نگه دارید. Schlumbergera گیاهان آپارتمانی فوق‌العاده‌ای می‌سازد.

کاکتوس ملو آبی یا Melon Cactus

کاکتوس ملو آبی یا Melon Cactus

نام علمی: Melocactus
زمان شکوفه: تابستان
موقعیت جغرافیایی: آمریکای مرکزی
نور مورد نیاز: کامل
منطقه گیاهی: ۱۰-۱۱

این کاکتوس آپارتمانی عجیب و غریب بیشتر به خاطر کلاه خاردار و جالبی که در زمان بلوغ بالای گیاهان تشکیل می‌شود، شناخته می‌شود. این توده مایل به قرمز شبیه کلاه است و وقتی به اندازه کافی به رنگ صورتی روشن باشد، از این ساختار کلاه شکوفا می‌شود. پس از ریزش گل‌ها، کاکتوس خربزه میوه‌های خوراکی می‌دهد.

این کاکتوس آپارتمانی کوچک تا متوسط نام خود را به جزایر ترکز و کایکوس داده است. قد آن به حدود 8 سانت می‌رسد و آفتاب کامل و روش‌های آبیاری متوسط را دوست دارد.

کاکتوس پست فنس مکزیکی یا Mexican Fence Post

کاکتوس پست فنس مکزیکی یا Mexican Fence Post

نام علمی: Pachycereus marginatus
زمان شکوفه: بهار
موقعیت جغرافیایی: شمال مکزیک
نور مورد نیاز: کامل تا نیمه خورشید
منطقه گیاهی: ۹-۱۱

این کاکتوس‌های سریع‌رشد نام خود را از ظاهرشان گرفته‌اند که بی‌شباهت به میله‌های حصاری نیست. این سازه‌های بلند و مستقیم که ارتفاعشان تا 8 سانت در سال رشد می‌کند، وقتی نزدیک به هم رشد می‌کنند، مرز یا صفحه‌ای عالی برای حفظ حریم خصوصی ایجاد می‌کنند. یک گیاه در زمان بلوغ تا 50 سانت رشد می‌کند، در نهایت چندین پست در یک خوشه ارسال می‌کند.

در فصل بهار، این کاکتوس آپارتمانی گل‌های بزرگ، لوله‌ای شکل و صورتی تولید می‌کند که در برابر سایه‌های خشن ساقه‌ها می‌چرخد. دانه‌ها به دنبال گل‌ها می‌آیند و میوه‌هایی را تولید می‌کنند که برای حیات وحش مطلوب است.

کاکتوس ماه یا Moon Cactus

انواع کاکتوس ماه یا Moon Cactus رنگبندی

نام علمی: Gymnocalycium mihanovichii
زمان شکوفه: بهار
موقعیت جغرافیایی: آمریکای جنوبی
نور مورد نیاز: قسمت خورشید
منطقه گیاهی: ۱۱-۱۲

این گیاه ماه یک گیاه منحصر به فرد با یک ویژگی بسیار غیر معمول است. این گیاه کلروفیل تولید نمی‌کند! به همین دلیل، معمولاً با کاکتوس آپارتمانی ماه پیوند شده به پایه گیاهی که کلروفیل تولید می‌کند، فروخته می‌شود. ظاهر به دست آمده یک توپ کوچک، گرد، قرمز یا زرد است که در بالای قسمت کوچکی از کاکتوس دیگر قرار دارد.

این این گیاه‌های جالب انشعابات تولید می‌کنند و به راحتی تقسیم می‌شوند و تکثیر را بسیار ساده می‌کنند. این گیاه به گرما نیاز دارد و نمی‌تواند دمای زیر ۴۸ درجه فارنهایت را تحمل کند. آن‌ها نیاز به فیلتر شدن نور خورشید دارند، زیرا معمولاً در سایه کاکتوس‌های بزرگتر در طبیعت رشد می‌کنند.

کاکتوس پیرمرد کوهستان یا The Old Man of the Mountain

کاکتوس پیرمرد کوهستان یا The Old Man of the Mountain

نام علمی: Oreocereus celsianus
زمان شکوفه: بهار
موقعیت جغرافیایی: آمریکای جنوبی
نور مورد نیاز: کامل تا نیمه خورشید
منطقه گیاهی: ۸-۱۱

این یک کاکتوس آپارتمانی سرگرم‌کننده و جالب است. پیرمرد کوهستان که قد آن تا 30 سانتیمتر می‌رسد، چهره‌ای باشکوه دارد که پوشیده از کرک‌های سفید رنگی است که به عنوان محافظتی در برابر اشعه‌های شدید فرابنفش در کوه‌های آند، جایی که بومی این گیاه است، عمل می‌کند. در زیر همه این خار‌ها خار‌های بلند، تیز و نارنجی وجود دارد که نگهداری از این گیاه را دشوار می‌کند.

پیرمرد کوهستان به نسبت دیگر خانواده خود مقاوم‌ترین به سرما است. می‌تواند یخ زدگی را تحمل کند و در دمای کمتر از ۱۹ درجه فارنهایت زنده می‌ماند. این گیاه باید در تابستان به طور منظم آبیاری شود اما در فاصله بین دو آبیاری به طور کامل خشک شود. در زمستان، آبیاری باید متوقف شود.

کاکتوس شاخه لوله‌ای یا Organ Pipe cactus

کاکتوس شاخه لوله‌ای یا Organ Pipe cactus

نام علمی: Stenocereus thurberi
زمان شکوفه: اواخر بهار
موقعیت جغرافیایی: مکزیک و کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا
نور مورد نیاز: آفتاب کامل
منطقه گیاهی: ۹-۱۱

این گیاه بزرگ بنای یادبودی به نام خود دارد. کاکتوس آپارتمانی Organ Pipe بومی مکزیک است، جایی که در طبیعت می‌تواند به ارتفاع ۲۵ سانتی‌متر برسد. می‌توان آن را کوچکتر نگه داشت و برای کنترل اندازه گیاه می‌توان آن را در اسارت محدود کرد. این گیاه چندین ساقه بلند و عمودی رشد می‌کند که به ندرت شاخه می‌شوند، اما می‌توانند از تاج ساقه قبلی رشد کنند.

در اواخر بهار، گیاهان بالغ شکوفه‌های سفید رنگ بزرگ و رو به بالا تولید می‌کنند. در طبیعت این گل‌ها توسط خفاش‌ها گرده افشانی می‌شوند و میوه‌های بزرگی را تشکیل می‌دهند که کاملاً اشتها‌آور هستند. گفته می‌شود طعمی شبیه به هندوانه دارد، این میوه مورد علاقه مردم و حیوانات است.

کاکتوس دم موشی یا Rat Tail Cactus

کاکتوس دم موشی یا Rat Tail Cactus

نام علمی: Disocactus flagelliformis
زمان شکوفه: اواخر بهار
موقعیت جغرافیایی: مکزیک
نور مورد نیاز: آفتاب کامل
منطقه گیاهی: ۸-۱۱

در حالی که این کاکتوس آپارتمانی تقریباً یک گونه در معرض تهدید در بومی خود مکزیک است، یک گیاه آپارتمانی کاملاً محبوب است که در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. این گیاه شاخه‌های بلند و نازک زیادی رشد می‌کند که در زمان بلوغ می‌توانند به شش فوت هم برسند و این گیاه آپارتمانی واقعاً جالبی برای سبد‌های آویزان است.

ساقه‌های دم بلند به رنگ سبز روشن و پوشیده از خار‌های زرد آفتابی هستند. در اواخر بهار، گل‌های صورتی روشن از نقاط مختلف کناره‌های ساقه‌ها شکوفا می‌شوند. دم موش صحرایی دوست دارد بارور شود و در زمستان با هوای خنک‌تر استراحت کند. این گیاه مقاوم به یخبندان نیست، اما کمی آب و هوای خنک باعث می‌شود این گیاه به بهترین شکل شکوفا شود.

کاکتوس ساگوارو یا Saguaro Cactus

کاکتوس ساگوارو یا Saguaro Cactus

نام علمی: Carnegiea gigantea
زمان شکوفه: اواخر بهار
موقعیت جغرافیایی: کویر سونوران
نور مورد نیاز: آفتاب کامل
منطقه گیاهی: ۸-۱۱

این کاکتوس آپارتمانی کلاسیک یک پارک ملی کامل به نام خود دارد. منحصراً در صحرای سونوران در طبیعت یافت می‌شود. ساگوارو گیاهی است که به سمت بالا در حال رشد است و نسبتاً بلند می‌شود و معمولاً بازو‌های انشعاب زیادی دارد که به سمت بالا هستند. این کاکتوس‌های بزرگ می‌توانند ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال عمر کنند.

ساگوارو‌ها کاکتوس آپارتمانی با رشد بسیار کند هستند. در ۱۰ سالگی، یکی از این‌ها نمی‌تواند بیش از  8 سانتیمتر قد داشته باشد. یک ساگواروی کامل در حیات وحش می‌تواند در پایان عمر خود بین ۴۰ تا ۶۰ دقیقه قد داشته باشد و تا دو تن وزن داشته باشد! گل‌های سفید در اواخر بهار و پشت سر آن‌ها میوه خوراکی است.

کاکتوس آپارتمانی سنیتا یا Senita Cactus

کاکتوس سنیتا یا Senita Cactus گوشتی

نام علمی: Lophocoreus schottii
زمان شکوفه: بهار
موقعیت جغرافیایی: آمریکا و مکزیک
نور مورد نیاز: آفتاب کامل
منطقه گیاهی: ۸-۱۱

نام آن Senita به معنای پیر است و این کاکتوس آپارتمانی نام خود را از موی سفیدی که به طور منظم در بالای این ساقه‌های بلند و راست رشد می‌کند به دست آورده است. سنیتا در بهار زمانی شکوفا می‌شود که گل‌های آن فقط در شب باز می‌شوند و منحصراً توسط پروانه‌هایی گرده‌افشانی می‌شوند که تمام عمر خود را روی گیاه می‌گذرانند.

شاخه‌های خوشه‌ای بلند چندضلعی هستند و خار‌های خاکستری رنگی دارند که در امتداد لبه‌های اضلاع آن‌ها قرار دارند. میوه این این گیاه زمانی یک منبع غذایی جدایی ناپذیر در میان مردم بومی آریزونا و مکزیک بود. اعتقاد بر این بود که کاکتوس آپارتمانی سنیتا گیاهی قدرتمند و معنوی است.

نتیجه‌گیری

همه اشکال و اندازه‌های مختلف، انتخاب کاکتوس آپارتمانی را به یک کار جالب تبدیل می‌کند. این گیاهان تا حدی دست نیافتنی در دکوراسیون داخلی و همچنین تبدیل شدن به‌اشیایی گرامی که برای رسیدن به پتانسیل کامل خود نیاز به سال‌ها پرورش دارند، کاملاً ظاهری دارند.

مراقبت از این گیاه نیاز به یک نقطه آفتابی، صبر زیاد و یک دست سبک همراه با آبیاری دارد. ترکیب مناسب مراقبت هر یک از این گیاهان خیره‌کننده را راضی نگه می‌دارد و عنصر جالبی را به خانه شما اضافه می‌کند.

برای مشاهده این گیاه زیبا انواع کاکتوس در پینترست سایت گل هلند را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *