دانستی ها

8 بیماری کاج مطبق و راه های درمان

کاج-مطبق-سبز

گیاهان آپارتمانی جلوه زیبایی به خانه شما میدهد و می توانند هم در داخل و هم در فضای باز به خوبی رشد کنند. کاج مطبق یکی از آن گیاهان جذاب و زیبا است که از دارای تنه عمود و شاخه های متقارن است که به شکل سوزن های کوتاه و منحنی به سمت داخل پوشیده شده است که برگ آن نیز نامیده می شود. اگر در خانه سگ یا گربه ای نگهداری میکنید باید مراقب باشید زیرا احتمال سمی بودن آن برای حیوانات زیاد است.

اکثر پرورش دهندگان خانگی هرگز با بذر نمیتوانند این گیاه را پرورش دهند همچنین با قلمه زدن نمیتوان این گیاه را تکثیر نمود زیرا ممکن است گیاه بمیرد.

کاج-مطبق-سبز

کاج-مطبق-سبز

امروز میخواهیم در مورد مراقبت قبل از بیماری کاج مطبق و نحوه درمان هنگام بیماری، نکاتی را خدمتتان عنوان کنیم تا با انجام آنها گیاه خود را از بیماری های گوناگون نجات دهید و جان دوباره به آن ببخشید.

کاج مطبق رشد نمی کند

اگر گیاه رشد نمیکند باید در ابتدای کار ریشه های آن را بخوبی بررسی کنید. در صورتی که ریشه های کاج مطبق متراکم شوند این عارضه به وجود می آید که باید در این صورت گلدان را تعویض کنید.

برگها متمایل به سفید

اگر برگها متمایل به رنگ سفید شدند باید گیاه را به مکانی با نور غیر مستقیم انتقال دهید

آبیاری بیش از اندازه و نور کم

اگر آبیاری بیش از اندازه و نور گیاه کم باشد موجب می شود تا برگ ها ریزش داشته باشند. ابتدا آبیاری را قطع کنید زمانی که سطح خاک خشک شد مجدد آبیاری کنید.

ریزش برگ های پایینی گیاه

در صورتی که گیاه مسن شود برگ های پایینی شروع به ریزش می کنند. همچنین این اتفاق ممکن است به خاطر نور کم باشد. گیاه را به مکان پرنور تری منتقل کنید.

شاخه های باریک و بلند و کم برگ

اگر شاخه ها باریک و بلند و کم برگ شدند به دو دلیل است:

  1. کمبود نور
  2.  کمبود مواد غذایی. نور گیاه را چک کنید و از کودهای مناسب برای تغذیه استفاده کنید.

برگ های سوزنی و زرد

در صورتی که هوا گرم و خشک باشد برگ های گیاه سوزنی و زرد شده و می ریزند. گلدان را به مکان خنک تری منتقل کرده و رطوبت گیاه را تامین کنید.

خم شدن برگ ها به طرف پایین

خم شدن برگ ها به طرف پایین یا در اثر کمبود نور است یا این که هوا سرد است. هر دو مورد را بررسی کنید و شرایط مناسب را برای گیاه فراهم کنید.

آفت و بیماری های کاج مطبق

بیماری سفیدک

از آفات این گیاه بروز لکه های سفید پنبه ای بر روی برگ های آن می باشد. برای رفع این مشکل هر دو هفته یک مرتبه از سم مالاتیون طبق دستور تجویز شده بر روی آن استفاده کنید.

شته در کاج مطبق

در صورتی که حشرات سبز رنگ بسیار ریزی که همان شته ها هستند بر روی گیاه مشاهده کردید مانند دستور بالا هر دو هفته یک بار از سم دیازینون استفاده کنید.

برای خرید گیاهان آپارتمانی از گلفروشی گل هلند به صفحه مربوطه به گیاهان مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.