دانستی‌ها

نحوه کاشت، رشد و مراقبت گل تاج خروس

انواع-گل-و-گیاه-تاج-خروس-رنگی-زیبا

آیا به فکر اضافه کردن گل‌های رنگارنگ به باغچه خود هستید و گل تاج خروس را به عنوان یک گزینه بالقوه در نظر گرفته‌‍اید؟
چندین فاکتور مهم وجود دارد که باید قبل از اضافه کردن آن‌ها به باغچه خانه خود در نظر بگیرید. در این مقاله، ما در گل هلند، تمام مراحل کاشت، پرورش و مراقبت صحیح از گل تاج خروس را به شما آموزش میدهیم.

شاخه گل تاج خروس زیبا نارنجی رنگ

شاخه گل تاج خروس زیبا نارنجی رنگ

درباره گل تاج خروس زیبا

هیچ چیز شادتر از رنگ‌های جذاب در منظره خانه نیست.
رنگ‌های شاد و زنده را با شکل و شمایلی جالب و دوست داشتنی بچینید. البته نباید از یاد برد که این گیاهان، رنگ‌های ماندگار را به پاییز هدیه میدهند. در زبان ویکتوریایی گلها، گل تاج خروس (celosia) به معنای حس شوخ طبعی، گرمی و سادگی است و اگر این گیاه را دیده‌اید، میدانید که چه میگوییم!

سه شکل متمایز برای گل تاج خروس وجود دارد که دو گونه مختلف در جنس Celosia، C. argentea و C. plumosa را تشکیل میدهند. گونه Celosia argentea شامل انواع cristata و plumosa است، در حالی که Celosia spicata گونه‌های “گندمی” را در خود جای داده است. گونه‌های کریستا (که اغلب به آنها خروس گفته می‌شود) دارای تاج‌های مبهم بوده که یا به شکل بادبزنی هستند یا شبیه مغز یا مرجان هستند.

این نوع گلها در رنگ‌های زیادی مانند نارنجی، سبز، قرمز، شرابی، رز، زرد و حتی رنگارنگ (ترکیبی از زرد و رز) وجود دارند. انواع تاج خروس شبیه شعله‌های پر به نظر میرسند و در انواع رنگ‌های پر جنب و جوش هستند. در نهایت، گونه اسپیکاتا شبیه ساقه‌های گندم با رنگ‌های رز، بنفش، سالمون، نارنجی و زرد کرمی است.

نه تنها گلهای آن در رنگ‌های مختلف هستند، بلکه نسبت به تنوع‌شان، برگها میتوانند از سبز روشن تا بنفش مایل به قرمز تیره متغیر باشند. این گیاهان به دلیل طیف رنگی و مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها، در رده‌ی گلدانی به عنوان گل شاخه بریده و حتی به صورت گل خشک یا تاج گل خشک شده در فصل تعطیلات عالی هستند!

این گیاهان به راحتی رشد میکنند و خود بذرهایی تولید میکنند که میتوانند باغچه‌ای را که کمی خشکتر است، تحمل کنند. تاج خروس یک گیاه عالی برای رشد برای باغبان تازه کار است!

نمای-نزدیک-گل-تاج-خروس-صورتی-سرخابی

نمای-نزدیک-گل-تاج-خروس-صورتی-سرخابی

ویژگی های گل تاج خروس

نوع گیاه با گلدهی سالانه یا همیشگینیاز نوری خورشید کاملفاصله گیاهان 15-45 سانتیمتر
خانواده گیاهان تاج خروسنیازهای آبیاری تا خاک خشکتر را تحمل میکندعمق کاشت دانه 1 سانتیمتر
گونه‌های گیاهی Argentea (var. cristata) یا spicataزمان شکوفایی 90-120 روزارتفاع گیاه 20 سانتیمتر – 120 سانتیمتر
جنس گیاه Celosia (گل تاج خروس رشته‌ای)میزان رشد آهسته. تدریجینگهداری کم
مناطق بومی آفریقا یا هندگیاه با گل همیشه بهار، زینیا، گل آفتابگردانجذب کنند پروانه‌ها
نوع خاک لوم (خاک لومی خاکی است که دارای موارد زیر می‎باشد:
کمتر از 52 درصد شن و ماسه
28 تا 50 درصد گل و لای یا سیلت 
7 تا 27 درصد خاک رس ) با خوب زهکشی
عدم کاشت با گیاهان مقاوم به سرماتحمل گرما دوست
بررسی اجمالی تاج خروس

تاریخچه گل تاج خروس

پیدایش گل تاج خروس ناشناخته است، اما حدس زده میشود که این گیاهان از دامنه‌های خشک آفریقا یا هند سرچشمه گرفته‌اند.
همچنین گفته شده است که این گیاهان ممکن است از مناطق خشک و سنگی آمریکای شمالی و جنوبی منشا گرفته باشند. ناگفته نماند که تاج خروس اولین بار در سال ۱۶۷۶ از سوئیس به ایالات متحده نقل مکان کرده. گزارش‌های دیگر نشان میدهد که گونه celosia در قرن ۱۸ در باغ‌های آمریکا محبوب بوده است.

نام “سلوزیا” از کلمه یونانی “kelos” گرفته شده است، که گفته میشود به “سوخته” یا “سوختن” ترجمه میشود، نامی مناسب برای گیاهی با خوشه‌های رنگارنگ و شعله مانند.

ظاهرا گیاه شناسان چینی برای درمان برخی بیماری‌های خونی، عفونت‌های دستگاه ادراری و غیره از بخش‌هایی از گیاه تاج خروس استفاده میکردند، اما در طب غربی چنین استفاده‌ای از این گیاه نشده است.
با این حال، برگ‌های این گیاه خوراکی هستند و گفته میشود که طعم اسفناج مانندی دارند که پس از گل دادن گیاه تلخ‌تر میشود.

ظاهر موجی یا مغز مانند سلوسیاهای تاج دار یادآور یک تاج خروس است، از این رو برای انواع تاجدار سلوسیا نام “تاج خروس” را در نظر میگیرند. در مناطق دیگر، گونه‌های این گل با نام “گل کرک یا پشمی” شناخته میشوند.

یک-شاخه-گل-تاج-خروس-سرخابی-رنگ

یک-شاخه-گل-تاج-خروس-سرخابی-رنگ

کشت

گونه‌های سلوسیا عمدتا در مناظر طبیعی و در صنعت گل  استفاده میشوند. گیاهانی هستند که عاشق گرما هستند و دوست ندارند زمانی که دمای خاک زیر 15 درجه سلسیوس است، کاشته شوند.

این گیاهان برای رشد مناسب به آفتاب کامل (۸ ساعت روز) نیاز دارند ولی در مورد خاک‌ها این گونه نیستند، اگرچه خاک غنی و مرطوب، ایده‌آل‌ترین خاک برای این گیاه است. مطمئن باشید که گل بیش از حد آبیاری نشود، زیرا این گیاهان میتوانند خاک‌های خشک را بسیار بهتر از بقیه تحمل کنند.

تکثیر

تکثیر همانند گلوكسينيا، و گل آهار، گیاه تاج خروس نیز بسیار آسان از بذر شروع به رشد میکنند. در واقع اگر این گیاهان در باغچه باقی بمانند، به راحتی خود به خود از بین میروند و سال آینده شما گیاهان بیشتری خواهید داشت که میتوانید از آن‌ها بهره مند شوید و از بودنشان لذت ببرید.

تکثیر گل تاج خروس در باغچه و باغ

تکثیر گل تاج خروس در باغچه و باغ

دانه‌های آنها بسیار ریز بوده در واقع به عنوان یک قاعده کلی، شما باید دانه‌ها را تا عمقی مناسب بکارید، اما از آنجا که دانه گل تاج خروس بسیار کوچک است، نباید در عمق بیش از 1 سانتیمتری آن‌ها را کاشت.

اگر میخواهید از دانه‌های این گل در داخل خانه بهره ببرید باید برنامه ریزی کنید که دانه‌های خود را از ۶ تا ۸ هفته قبل از آخرین موج سرما بکارید. در هر سلول یا گلدان چند دانه بر روی سطح بریزید و به آرامی آن٬ها را به مخلوط بذرافشان خود درآمیخته کنید. شما میتوانید با ورمیکولیت (یک ماده معدنی سیلیکاته است که در اثر گرم شدن، منبسط میشود) گرد و غبار را بگیرید و خاک را مرطوب نگه دارید تا زمانی که ببینید دانه‌ها شروع به جوانه زدن میکنند.

اگر میترسید که ممکن است دانه‌های زیادی در هر سلول بکارید، سعی کنید از یک خلال دندان برای کاشت دانه‌های خود استفاده کنید. این روش برای دیگر سالانه‌های کوچک مانند گل تاج خروس یا گل میمون خوب عمل می کند.
انتهای یک خلال دندان را خیس کنید و خلال دندان مرطوب را به یکی از دانه‌ها بزنید. دانه به انتهای خلال دندان میچسبد و سپس میتوانید به آرامی آن را به سطح مخلوط مرطوب بذر یا خاک گلدان خود بچسبانید.
حتما خلال دندان خود را به صورت مداوم در آب فرو کنید تا مرطوب مانده و دانه به آن بچسبد.

کاشت سطحی

از آنجا که شما در حال کاشت سطحی هستید، مهم است که سطح را مرطوب نگه دارید. شما میتوانید بذرهای تازه کاشته شده خود را با پوشش پلاستیکی یا یک طاق پلاستیکی شفاف بپوشانید تا رطوبت را تا زمانی که حداقل ۵۰ درصد جوانه بزند حفظ شود.

نهال‌های سلوزیا مستعد خشک شدن (پژمردگی و مرگ نهال‌ها) هستند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که بین دو آبیاری محیط آن کمی خشک میشود.

برای آبیاری مستقیم، دقت کنید که خاک شما حداقل 15 درجه سلسیوس باشد و احتمال یخ زدگی وجود نداشته باشد. شما میتوانید آن را روی سطح خاک پخش کنید و با یک لایه بسیار کمی از کاه آن را پوشانده تا رطوبت را حفظ کند یا پس از بذرپاشی به آرامی خاک را خیس کنید تا تماس بهتر بذر با خاک افزایش یابد. دانه‌ها معمولا در عرض ۱۰ تا ۱۵ روز جوانه میزنند.

ما دریافتیم که دانه‌های گل تاج خروس در شرایط گرم و مرطوب به سرعت جوانه میزنند، اما به نظر میرسد که رشد آن‌ها در طول مرحله جوانه زنی کمی کند است. دقت کنید که به نهال‌ها استرس وارد نکنید، در غیر این صورت، آن‌ها خیلی زود شروع به گذاشتن یک سر کوچک گل خواهند کرد. اگر این اتفاق بیفتد، به آرامی نوک نهال را نیشگون میگیریم و سعی میکنم هر چه سریع‌تر وضعیتی را که باعث استرس گیاه شده است، اصلاح کنیم.

این اتفاق معمولا زمانی رخ میدهد که ما نهال را برای مدت طولانی بدون پیوند در ظرف نهال رها کرده باشیم یا اینکه نهال را در فصل گرما در تابستان با کم توجهی به آبیاری، نهال را به باغ منتقل کرده باشیم تا بتوانند رشد کنند.

تکثیر از قلمه

شکل دیگر تکثیر، قلمه زدن است. 10 تا 15 سانت از بالای گیاه را ببرید و برگ‌های پایینی را بکنید. دقت کنید که اگر گیاه در آن زمان گل میدهد، سر گل را با بریدن بالای گیاه در بالای مجموعه‌ای از برگ‌ها بردارید.

نحوه کاشت و رشد

نحوه کاشت و رشد گیاه تاج خروس در باغچه

نحوه کاشت و رشد گیاه تاج خروس در باغچه

فاصله گیاه بستگی به گونه یا تنوع گل یا گیاه تاج خروس دارد که رشد میکند. یک گونه کاکتوس خوش نام فاصله‌ای 25 تا 40 سانتیمتری نیاز خواهد داشت. در ظروف، انواع گل تاج خروس تاج دار پاکوتاه میتوانند نسبتا نزدیک به هم رشد کنند، اگرچه بعضی از آنها ممکن است به دلیل پهن‌تر و مغزدار بودن به فاصله بیشتری نیاز داشته باشند.

گیاهان سلوسیا اگر به حال خود رها شوند، عملا بدون نگهداری هستند. حفظ رطوبت در حالی که گیاهان در حال رشد هستند، مهم بوده اما در مواقع خشکسالی گیاهان در کوتاه مدت نیز به رشد خود ادامه خواهند داد.

ریختن یک کود متعادل (عمدتاً مقادیر مساوی از نیتروژن، فسفر، و پتاسیم) به خاک در زمان پیوند یا زمانی که گیاه حدود 15 تا 20 سانت ارتفاع دارد بسیار مفید است. هنگامی که گیاه آماده گلدهی است، مهم است که از کودی با مقدار فسفر بالاتر از نیتروژن به منظور افزایش رشد گل استفاده شود.

برای تشویق بیشتر شاخه‌ها (یعنی شکوفه‌های بیشتر)، میتوانید نوک گیاهان را هنگامی که حدود 15 سانت ارتفاع دارند، فشار دهید. فشار دادن گیاه، درست بالای یک سری از برگ‌ها، شاخه‌های بلند را برای رشد بهتر آماده میکند. برای تشویق شکوفه‌های بیشتر در طول فصل، میتوانید گل‌ها را در پایه جایی که ساقه آن‌ها به ساقه اصلی گیاه میرسند، ببرید که این کار باعث میشود گیاه شاخه‌ها و شکوفه‌های بیشتری از خود روانه کند.

برداشت (Celosia) گل تاج خروس

برداشت گیاه تاج خروس زیبا در باغ

برداشت گیاه تاج خروس زیبا در باغ

برای استفاده در گل آرایی یا برای خشک کردن، سر گلها را زمانی برش دهید که خوشه‌های اول در پایین روی گندم یا گل تاج خروس پر شده باز شوند یا زمانی که تاج گونه‌های تاج دار به اندازه دلخواه پر و موج دار است. ممکن است برای برداشت نیز صبر کنید، اما اگر بیش از حد صبر کنید، گل‌های سلوزیا دانه‌های ریز سیاه می‌ریزند.

برای برداشت ساقه، در قسمت پایه شاخه که ساقه به ساقه اصلی گیاه میرسد را برش دهید یا بالای مجموعه‌ای از برگ‌ها را ببرید. گاهی اوقات یک غنچه محوری درست در بالای مجموعه‌ای از برگ‌ها خواهید دید. از بالای این جوانه برش دهید تا گیاه شاخه‌های بیشتری را بیرون دهد و شکوفه‌های بیشتری تولید کند.

برای جمع آوری بذر گیاه تاج خروس، نیازی به صبر کردن تا از بین رفتن گل نیست. همان طور که در بالا ذکر شد، این گیاه قبل از تمام باز شدن گلبرگ‌ها شروع به ریختن بذر خواهد کرد.

برای خشک کردن ساقه، به ویژه سر بزرگ و زیبای تاج خروس، کافی است پایه ساقه یا بالای مجموعه‌ای از برگ‌ها را ببرید و ساقه را وارونه آویزان کنید تا خشک شود.
برای حفظ رنگ، خشک کردن در یک مکان خنک و تاریک با گردش هوای خوب به مدت یک یا دو هفته بهترین عمل ممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *