دانستی‌ها

کاج مطبق چیست | 8 بیماری رایج و راه درمان

کاج مطبق سبز پایه کوتاه در گلدان سفید

کاج مطبق از جزیره نورفولک، جزیره ای کوچک در اقیانوس آرام بین نیوزیلند و کالدونیای جدید است. جزیره نورفولک مکان مهمی برای گیاه شناسان است زیرا یکی از تنها جزیره‌های باقی مانده در جهان با چندین گونه فسیلی باقی مانده است.

بیش از ۵۰ گیاه، بومی این جزیره هستند؛ آنها به طور طبیعی در هیچ جای دیگری از جهان وجود ندارند.

اگر تعداد کمی از اعضای گونه‌های زنده در جزیره نورفولک نبودند، این دودمان باستانی از درختان در جریان رویداد انقراض کرتاسه(همان انقراضی که دایناسورها و ۷۵ درصد حیات روی زمین را کشت) از دست میرفت.

کاج مطبق (کاج جزیره نورفولک) علی رغم نام رایجش، اصلا یک کاج نیست، بلکه بخشی از یک دودمان قدیمی‌تر از درختان مخروطی در خانواده آراوکاریاسه(Araucariaceae) است.

اگرچه بیشتر درختان مخروطی شکل مانند کاج‌ها برای شرایط سرد سازگاری بهتری دارند، کجا مطبق یا هتروفیل آراوکاریا (Araucaria heterophylla) یک گیاه گرمسیری است. در واقع کاج مطبق‌ها میلیون‌ها سال قبل از تکامل کاج‌ها روی زمین بوده اند.

بنابراین جای تعجب نیست که چرا این درختان گرمسیری مخروطی شکل گیاهان خانگی خوبی هستند – طبیعت گرمسیری آنها را برای شرایط داخلی در طول سال مناسب میکند.

علاوه بر این، شکل عجیب و در عین حال متقارن،، آن‌ها را به یک جایگزین زنده برای درخت کریسمس سنتی تبدیل میکند. در واقع تمایل آنها به رشد در اشکال و الگوهای کاملا هندسی، لقب “درخت‌های پازل میمون” را به آن‌ها داده است.

به عنوان یک امتیاز اضافی، کاج‌های مطبق (جزیره نورفولک) تکامل یافته اند تا از رشد در جزایر گرمسیری که با سیل‌های مکرر اقیانوسی مواجه هستند، مقاوم باشند.

این امر در میان گیاهان غیرمعمول است و این را به یک گیاه بالقوه برای مطالعه ژنتیکی برای شناسایی مکانیسم‌های تحمل به نمک تبدیل میکند.

دانشمندان ژن‌های تحمل به شوری را مطالعه میکنند تا به بهبود رشد محصولات کشاورزی در خاک‌های فقیر یا قبلا غرق شده در اقیانوس کمک کنند.

نام متداول کاج مطبق، کاج نورفولک، کاج جزیره نورفولک، کاج استرالیایی
نام گیاه شناسی آراکاریا هتروفیلا (Araucaria heterophylla)
خانواده آراکاریا (Araucariaceae)
نوع گیاه درخت
اندازه بالغ 1 تا 60 متر ارتفاع، 1 تا 7.5 متر عرض
قرارگیری در معرض نور خورشید کامل، جزئی
نوع خاک شنی
pH خاک اسیدی
منطقه بومی اقیاننوس آرام، جزیره نورفولک

گیاهان آپارتمانی جلوه زیبایی به خانه شما میدهد و میتوانند هم در داخل و هم در فضای باز به خوبی رشد کنند.

کاج مطبق یکی از آن گیاهان جذاب و زیبا است که از دارای تنه عمود و شاخه‌های متقارن است که به شکل سوزن‌های کوتاه و منحنی به سمت داخل پوشیده شده است که برگ آن نیز نامیده میشود.

اگر در خانه سگ یا گربه ای نگهداری میکنید باید مراقب باشید زیرا احتمال سمی بودن آن برای حیوانات زیاد است.

اکثر پرورش دهندگان خانگی هرگز با بذر نمیتوانند این گیاه را پرورش دهند همچنین با قلمه زدن نمیتوان این گیاه را تکثیر نمود زیرا ممکن است گیاه بمیرد.

کاج-مطبق-سبز

کاج-مطبق-سبز

امروز میخواهیم در مورد مراقبت قبل از بیماری کاج مطبق و نحوه درمان هنگام بیماری، نکاتی را خدمتتان عنوان کنیم تا با انجام آنها گیاه خود را از بیماری‌های گوناگون نجات دهید و جان دوباره به آن ببخشید.

 • کاج مطبق رشد نمیکند

اگر گیاه رشد نمیکند باید در ابتدای کار ریشه‌های آن را بخوبی بررسی کنید. در صورتی که ریشه‌های کاج مطبق متراکم شوند این عارضه به وجود می‌آید که باید در این صورت گلدان را تعویض کنید.

 • برگها متمایل به سفید

اگر برگها متمایل به رنگ سفید شدند باید گیاه را به مکانی با نور غیر مستقیم انتقال دهید

 • آبیاری بیش از اندازه و نور کم

اگر آبیاری بیش از اندازه و نور گیاه کم باشد موجب میشود تا برگ‌ها ریزش داشته باشند. ابتدا آبیاری را قطع کنید زمانی که سطح خاک خشک شد مجدد آبیاری کنید.

 • ریزش برگ‌های پایینی گیاه

در صورتی که گیاه مسن شود برگ‌های پایینی شروع به ریزش میکنند. همچنین این اتفاق ممکن است به خاطر نور کم باشد. گیاه را به مکان پرنور تری منتقل کنید.

 • شاخه‌های باریک و بلند و کم برگ

اگر شاخه‌ها باریک و بلند و کم برگ شدند به دو دلیل است:

 1. کمبود نور
 2.  کمبود مواد غذایی. نور گیاه را چک کنید و از کودهای مناسب برای تغذیه استفاده کنید.
 • برگ‌های سوزنی و زرد

در صورتی که هوا گرم و خشک باشد برگ‌های گیاه سوزنی و زرد شده و میریزند. گلدان را به مکان خنک تری منتقل کرده و رطوبت گیاه را تامین کنید.

 • خم شدن برگ‌ها به طرف پایین

خم شدن برگ‌ها به طرف پایین یا در اثر کمبود نور است یا این که هوا سرد است. هر دو مورد را بررسی کنید و شرایط مناسب را برای گیاه فراهم کنید.

آفت و بیماری‌های کاج مطبق

 • بیماری سفیدک

از آفات این گیاه بروز لکه‌های سفید پنبه ای بر روی برگ‌های آن میباشد. برای رفع این مشکل هر دو هفته یک مرتبه از سم مالاتیون طبق دستور تجویز شده بر روی آن استفاده کنید.

 • شته در کاج مطبق

در صورتی که حشرات سبز رنگ بسیار ریزی که همان شته‌ها هستند بر روی گیاه مشاهده کردید مانند دستور بالا هر دو هفته یک بار از سم دیازینون استفاده کنید.

برای خرید گیاهان آپارتمانی از گلفروشی گل هلند به صفحه مربوطه به گیاهان مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *