دانستی‌ها

چگونه گیاه سرخس را نگهداری و پرورش دهیم

گیاه آپارتمانی سرخس سبز مناسب خانه

سرخس از جمله گیاهان نهان زاد آوندی هستند که بسیار شگفت انگیز بوده و انواع گوناگونی دارند. این گیاه طرفداران زیادی دارد و در اکثر خانه ها یافت می شود . زمانی که یک گیاه را درون خانه نگهداری می کنید ، راحت تر به نیازهای مراقبتی آن پی می برید .
سرخس نیز یکی از گیاهانی است که در داخل خانه نگهداری می شود و در مکان های شرجی دوام بهتری دارد . حال در این قسمت از گل هلند درباره انواع گیاهان سرخس و راهکارهای مفیدی در مورد چگونگی مراقبت از این گیاه با شما صحبت می کنیم .

عکس سرخس سبز و با طراوت
عکس سرخس سبز و با طراوت

انواع گیاه سرخس در کشورمان

انواع سرخس
انواع سرخس

پر سیاوشان معمولی

این سرخس که دارای دم برگ دراز بی کرک و براق است در مناطق مرطوبی از کشورمان ، در کنار جویبارها و حلقه چاههای آب رشد می کند.

بسپایک

این سرخس که همیشه سبز بوده و برگهای پایا یا چند ساله دارد ، دارای حلقه مکانیکی اسپورانز ناقص است و رگبرگهای فرعی برگها که مرکز به لبه یا کناره آن نمی رسند.

سرخس زنگی دارو

ساقه زیرزمینی این نوع گیاه از باقی مانده پوسیده برگهای قبلی پوشیده شده است و حلقه مکانیکی اسپورانژ آن ناقص می باشد.

بلوطی

این سرخس دارای ساقه ای با قابلیت خزنده و بدون گل است که به صورت افقی در زیر سطح زمین رشد کرده. تولید مثل گیاه سرخس بلوطی از طریق هاگهای ریز در زیر برگ ساقه ها می باشد.

مراحل کاشت و پرورش سرخس

نگهداری از سرخس

– دمای داخل محیط منزلتان را مناسب کنید

بیشتر سرخساین گیاه ها در محیطی دوام می آورند که دمای آن به صورت مداوم بین 18 تا 24 درجه سلیوس باشد .

– آن را به جای یک گلدان سفالی در یک پلاستیکی قرار دهید

گلدان پلاستیکی رطوبت را بهتر از گلدان سفالی نگه می دارد .

– سرخس ها را در خاک خوب و مناسب آن نگهداری کنید

سرخس در زمین های سبز بیش از همه دیده می شود . خاک آن باید کاملا ارگانیک باشد . زمانی که سرخس را در گلدان و در محیط خانه قرار میدهید ، باید محتوای ارگانیک بودن خاک آن را بالا ببرید و توصیه میشود از خزه و ذغال سنگ درون آن استفاده کنید .

– نور مناسب را برای سرخس خود فراهم کنید

سرخس ها نور غیر مستقیم را ترجیح می دهند مورد پسند دارند. نوری که در طول روز از پنجره می تابد ، برای این گیاه کافی است . این گیاه در کنار پنجره های غربی و جنوبی تابش خوبی ندارند زیرا نور در طول روز بسیار قوی و شدید می باشد . نور خورشید بیش از حد زیاد نیز باعث خشک شدن سرخس می شود .

سرخس ها در محیط هایی با نور کم عملکرد بهتری دارند اما نباید آن ها را در محیط تاریک قرار دهید . پس حتما آن را در محیطی قرار دهید که 4 الی 6 ساعت در معرض نور جانبی قرار بگیرید .

– حتما آب مورد نیاز را به گیاه برسانید

روی خاک گلدان را لمس کنید . زمانی که روی خاک خشک شد ، به آن آب دهید و آب دادن را تا جایی ادامه دهید که از زیر گلدان بیرون بزند و بهتر است که یک چیزی را زیر گلدان قرار دهید تا آب برروی زمین جاری نشود

هیچوقت از آب معدنی برای این گیاه استفاده نکنید چون باعث پوسیدگی ریشه آن می شود . برنامه آب دهی به سرخس را بر اساس دمای اتاق تغییر دهید ، به طور مثال اگر دمای اتاق شما گرم تر از 24 درجه می باشد، باید آب دادن را بیشتر کنید .

اگر اتاق خنک تر از 18 درجه است ، اجازه دهید که خاک کمی خشک شود و بعد دوباره به آن آب بدهید . اگر بیش از حد به آن آب دهید، کم کم به رنگ زرد تغییر می یابد . پژمردگی نیز نشانه کم آبی می باشد .

– در طول فصل رشد ، به این گیاه کمتر کود بدهید

فصل رشد نیز بین ماه های فروردین تا شهریور است . کود عصاره ماهی گزینه مناسبی برای این گیاه است . کود بیش از حد زیاد و غنی باعث سوختن ساقه ها می شود .

– با حشرات مبارزه کنید

حشراتی مثل عنکبوت و زنبورها در اطراف این گیاه می چرخند ، می توانید آن ها را با بخار مستقیم آب از گیاه دور کنید .

– این گیاه را در فصل بهار تقسیم کنید و گلدان آن را عوض کنید

در فصل بهار رویش این گیاه بیشتر از همیشه میشود. گیاه را از گلدان بردارید و آن را با سایز مناسب ریشه در یک گلدان دیگر قرار دهید . 4 تا 6 ماه صبر کنید تا رشد گیاه به مقدار قابل قبولی برسد .

چگونگی تکثیر گیاه سرخس

از طریق ساقه های رونده ریشه زا

هنگام تولید ساقه های رونده ریشه زا توسط گیاه ، اگر انتهای ساقه ها با خاک برخورد کند گیاهان کوچک بوجود می آیند .

بعد از ریشه زدن ، این گیاهان کوچک می توانید آنها را از هم جدا کنید و گیاهان جدیدی تکثیر نمایید. این روش هنگامی که گیاه در طول بهار و تابستان انجام می شود .

ازطریق هاگهای بوجود آمده در سطح زیرین برگها

می توانید از طریق هاگهای بوجود آمده در سطح زیرین برگها گیاه سرخس را تکثیر کنید . برای این کار روی یک صفحه کاغذ سفید هاگ ها را جمع آوری کنید و درون سینی بذر که حاوی کمپوست بذر و قلمه است بکارید سپس سینی بذر را با کیسه پلاستیکی بپوشانید .

وقتی که سرخس ها 5/2 سانتیمتر شدند، آنها را بیرون بیاورید و درون گلدانی حاوی کمپوست با قطر دهانه 6 سانتیمتر بکارید . گیاه را در محلی قرار دهید که از خورشید به آن مستقیم نور نتابد. برای آبیاری زیر گلدان بشقابی قرار داده و آب را داخل بشقاب پر کنید.

تکثیر گیاه سرخس
تکثیر گیاه سرخس

روش تکثیر در انواع سرخس ها

سرخ برگ پهن

این نوع سرخس با کاشت اسپور افزایش پیدا می کنند . می توانید برای افزایش سرخس برگها در مخلوطی از خاک برگ پوسیده و ماسه خم کنید تا گیاهک ها ریشه دار شوند سپس آنها را جدا کنید .

سرخس معمولی مجعد

این نوع با تقسیم بوته افزایش می یابد زیرا فاقد اسپور بارور هستند . در افزایش این گیاه ریزوم های خزنده و دستک سرخس نقش مهمی دارد. برای افزایش گیاه می توان انتهای ساقه رونده را با خاک گلدان تماس داد تا گیاه کوچکی به دست آید سپس بعد از ریشه دار شدن آن را از گیاه مادری جدا نمایند.

آفات و بیماریها و عوارض گیاه سرخس

آفاتی که در سرخس به علت کمبود رطوبت ایجاد می شود عبارتند از :

مگس سفید ، شپشک آردآلود ، کنه، شته

جهت مبارزه با این آفات می توان از راه هایی مانند : افزایش رطوبت ، هرس کردن به روش تقسیم ریشه ، حذف تدریجی برگ ها استفاده کرد .

مشکلات در گیاه

مشکلاتی که در سرخس به علت زیاد بودن رطوبت ایجاد می شود عبارتند از :

بیماری های قارچی بوتریس و فوزاریوم، لکه برگی، پوسیدگی ریشه

برای درمان این مشکلات بهتر است از قارچ کش ها برای ضد عفونی کردن بستر ، آبیاری در صبح کمک بگیرید.

اگر این مقاله را کامل دیدید یا مطلبی بود با نظرات خود مارا خوشحال کنید..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *