دانستی‌ها

نکات طلایی نگهداری گیاه بامبو در منزل

نکات-طلایی-نگهداری-گیاه-بامبو-در-منزل

نگهداری از گیاه بامبو را چگونه به بهترین وجه انجام دهیم تا زمان بیشتری سالم بماند؟

وقتی نفس می‌کشید، بدنتان اکسیژن دریافت کرده و البته دی اکسید کربن آزاد می‌کند. اکنون مشکل اینجاست که گیاهان در طی این فرآیند فتوسنتز دی اکسید کربن را جذب کرده و البته اکسیژن از خود خارج می‌کنند. چنین تفاوت منحصر به فردی انسان و گیاهان را به همراهان طبیعی تبدیل می‌کند. حالا درک موضوع بسیار ساده است. افزودن گل و گیاه در داخل خانه باعث افزایش میزان اکسیژن تنفسی شما می‌شود.

خوشبختانه نگهداری از گل و گیاه در فضای داخلی خانه‌ها این روزها بیش از گذشته باب شده که گیاه بامبو در گیاه میان این گیاهان از جمله محبوب‌ترین هاست. مراقبت از این نوع ویژگی‌های خاص خود را دارد که شاید از برخی آنها مطلع باشید اما امکان دارد درباره بعضی دیگر اطلاعی نداشته باشید. در این مطلب برای اینکه از بامبوی محبوبتان به نحو احسن مراقبت کنید شما را راهنمایی می‌کنیم.

وقتی بامبو به خانه‌تان می‌آید

استفاده و خرید بامبو برای خانه

استفاده و خرید بامبو برای خانه

بامبو می‌تواند برای آنهایی که تا کنون از گل و گیاه نگهداری نکرده‌اند نخستین و بی‌دردسرترین پیشنهاد باشد. دلیلش هم روشن است. نگهداری از این لاکی بامبو بسیار بی‌دغدغه خواهد بود. وقتی لاکی بامبو را برای خانه‌تان خریداری می‌کنید اگر تمام شرایط را برای نگهداری درست آن بسنجید مطمئن باشید این گیاه سال‌های سال در خانه شما خواهد بود و حتی طول آن یک متر هم خواهد شد.

نکته اول برای نگهداری لاکی بامبو آبی خواهد بود که گیاه شما در آن قرار می‌گیرد چون آب باید بدون کلر باشد. پس آب را در ظرفی بریزید و کنار بگذارید تا کلر آن از بین برود و سپس گیاه بامبو را در آن قرار دهید. برای نگهداری از بامبو گلدانی شیشه‌ای تهیه کنید طوری که بتوانید ریشه‌های گیاه را به وضوح ببینید. این اولین مرحله بعد از خرید این گیاه و آوردن آن به خانه است.

گیاه بامبو را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید

نور مستقیم نامناسب برای بامبو لاکی

نور مستقیم نامناسب برای بامبو لاکی

در صورت بروز چنین شرایطی احتمال آسیب دیدن گیاه شما به خصوص به دلیل تابش نور آفتاب گرم در روزهای تابستان بسیار زیاد است. البته این بدان معنا نیست که گیاه شما باید در فضای تاریکی قرار بگیرد چراکه چنین وضعیتی هم برای آن زبان اور است. مهم است که گیاه بامبو با نور غیر مستقیم بدرخشد، یعنی نوری که از پنجره و پشت پرده می‌آید، قدرت و آسیب آن در اینجا توضیح داده شده است. بنابراین نور مناسب برای گیاه بامبو نور غیر مستقیم است.

برای نگهداری از گیاه بامبو هرماه آب آن را تعویض نمایید

آموزش قلمه زدن گیاه بامبو لاکی

آموزش قلمه زدن گیاه بامبو لاکی

همانطور که قبلا ذکر شد، آبی که قرار است بامبو در آن قرار گیرد باید فاقد کلر باشد، بنابراین هر بار که مقدار آب بامبو کاهش می‌یابد، یک لیوان آبی که کلر در آن ته نشین شده است اضافه کنید و درجه حرارت تنظیم شود. به محیط. یک ظرف بامبو اضافه کنید.

این چیزی است که برای نگه داشتن بامبو در داخل آب ضروری است. نکته مهم این است که حداقل ماهی یک بار آبی که گیاه بامبو شما در آن قرار می‌گیرد عوض کنید. در صورت عدم تعویض این آب، احتمال زرد شدن و کثیف شدن آب و خراب شدن ظاهر آن زیاد است. مشکل دیگری که در صورت عدم تعویض به موقع آب بامبو ایجاد می‌شود، بوی بدی است که آب به مرور زمان به خود می‌گیرد.

کدام بامبو را بخریم و نخریم

نگهداری از بامبو و خرید مناسب گیاه بامبو

نگهداری از بامبو و خرید مناسب گیاه بامبو

اگر برای اولین بار قصد خرید گیاه بامبو را دارید، باید نکات کلیدی را بدانید تا بتوانید گیاهی سالم را انتخاب کرده و به خانه خود بیاورید. اول از همه به ساقه گیاه بامبو توجه کنید. اگر انتهای آن قهوه‌ای است بدانید که گیاه سالم نیست و از خرید آن خودداری کنید. دوم، شما باید گیاه بامبو را بو کنید.

تشخیص بوی بد کار بسیار ساده‌ای است، بنابراین اگر بوی بدی از بامبو به مشام می‌رسد، مهم نیست که چقدر سالم به نظر می‌رسد، از خرید آن خودداری کنید و دنبال بامبویی باشید که بوی بد ندهد. از خرید بامبوی بدون ریشه ریشه آن کاملا خودداری کنید و حتما گیاهی را انتخاب کنید که مشخص باشد.

یکی از نکات مهم در خرید بامبوی سالم رنگ ساقه آن است. ساقه گیاه بامبو باید سبز باشد و اگر این سبزی به سفیدی بزند یعنی گیاهی که پیش روی شماست سالم نیست و باید بامبویی را انتخاب کنید که سبری ساقه‌اش گواهی باشد بر سلامت آن.

چگونه گیاه بامبو قلمه بزنیم

اگر به تکثیر این گیاه محبوب در فضای خانه‌تان علاقه‌مند هستید کار سختی پیش روی شما نیست و فقط کافی است به طریق قلمه زنی ساقه‌ای عمل کنید. به این ترتیب قلمه را از زیر برآمدگی روی ساقه با یک ابزار تیز مانند چاقو جدا کنید و سپس در آب قرار دهید تا ریشه بدهد. فصل تابستان بهترین زمان ممکن برای قلمه بامبو است. همچنین فراموش نکنید که قسمت بریده شده گیاه اصلی را با زغال پودر شده مسدود کنید تا راهی برای خروج شیره آن وجود نداشته باشد.

خواص گیاه بامبو

خاصیت‌های گیاه بامبو لاکی برای تنفس

خاصیت‌های گیاه بامبو لاکی برای تنفس

خواص ضد اسپاسم برگ بامبو می‌تواند به درمان اسپاسم دستگاه تنفسی کمک کند. بنابراین این گیاه برای بیماران مبتلا به آسم بسیار مفید بوده. این گیاه اسپاسم برونش و همچنین تنگی نفس را درمان می‌کند.

برای درمان کرم‌های روده‌ای

اعتقاد بر این است که خواص میکروب کشی گیاه بامبو می‌تواند به کشتن کرم‌ها و انگل‌های روده کمک کند. جوشانده برگ این گیاه برای از بین بردن انگل‌ها و کرم‌ها مفید است.

برای درمان زخم‌ها

بامبو می‌تواند به تمیز کردن و التیام بخشیدن زخمها به وسیلهی تقویت سیستم گردش خون کمک کند. بنابراین برای درمان زخمها مفید خواهد بود.

سوالات متداول درمورد گیاه بامبو:

سوالات-متداول-برای-نگهداری-از-بامبو

سوالات-متداول-برای-نگهداری-از-بامبو

  • مناسب‌ترین دما برای بامبو کدام است؟

دمای هوا که قرار است گیاه بامبو شما در آن نگهداری شود باید بین 17 تا 23 درجه سانتیگراد باشد. دمایی که نه سرد بوده و نه گرم. اگرچه این گیاه‌ها اساساً گیاهانی هستند که با دمای اطراف خود سازگار می‌شوند و در هنگام افزایش و کاهش دما توانایی سازگاری با شرایط جدید را دارند. اما اگر واقعا می‌خواهید گیاه بامبوی شما آنطور که باید و شاید رشد کند و به ارتفاع یک متری برسد بد نیست در اتاقی که بامبو را در آن نگهداری می‌کنید یک دماسنج داشته باشید تا بتوانید دمای هوای اتاق را بین میزانی که ذکر شد، حفظ کنید. به این ترتیب می‌توانید انتظار داشته باشید که گیاهتان به درستی رشد کند.

  • دلیل آنکه تمام برگ‌های گیاه بامبو پژمرده و زرد شده است چیست؟

اگر پژمردگی و زرد شدن در تمام برگها مشاهده می‌شود احتمالا باید مشکل از آب بامبو باشد. یعنی آب به برگها نمی‌رسد. یا کیفیت مطلوبی ندارد. اگر ساقه لاکی بامبو سالم باشد و ریشه‌ها مشکلی نداشته باشند احتمالا کیفیت آب خوب نیست. (سنگین است. آلودگی دارد. کلر زیادی دارد و…) و اگر نه آب خوب است و ساقه و ریشه هم سالم هستند. باید دنبال عوامل محیطی دیگر مانند نور، دما یا آفات و بیماری‌ها بود.

  • یک شاخه گیاه بامبو خریده‌اید بعد از چند روز به دلیل داشتن قارچ در ساقه ته آن لزج و سیاه شده است. بعد از جایی که خراب شده ساقه را کوتاه کرده‌اید ولی هنوز همان مشکل قبل را دارد. چگونه این مشکل حل می‌شود؟

ابتدا باید ساقه را از جایی قطع کنید که بافت سفید رنگ (مایل به شیری یا زرد روشن) کاملا به وضوح نمایان شود و دیگر لکه‌های قهوه‌ای یا زرد روی آوندها وجود نداشته باشد. حتی ذره‌ای قارچ‌های فعال روی آوندها بماند گسترش خواهد یافت و جلوی رشد گیاه را خواهد گرفت.

اگر بردین ساقه گیاه جواب نداد باید از موادی مثل قارچ کشها استفاده کنید. مانند بنومیل. کارتان و… (ترکیبات گوگرد طبیعی هم خاصیت قارچ کشی دارند) بسته به دوز سم روی بامبو قارچ کشی کنید. در این مواقع باید بسیار احتیاط نمود که به گیاه صدمه نرسد. سم را هنگامی که گیاه بیرون از آب است استفاده کنید و اشکالی ندارد که این گیاه تا ۲۴ ساعت هم بیرون آب بماند. سعی کنید آن قسمت‌هایی که خراب یا به آلوده دچار شده را بیشتر سم پاشی نمایید

  • روی برگ‌های گیاه و بیشتر در زیر آن پر شده از دانه‌های قهوه‌ای که همراه باتار‌هایی شبیه تار عنکبوت است در ضمن برگها حالت دانه دانه زرد رنگ به خود گرفته چگونه می‌توان این مشکل را برطرف کرد؟

حشرات بسیار زیر قهوه‌ای یا سیاه رنگ که معمولا پشت برگ تجمع می‌کنند و تار میتنند اصولا باید از کنه‌ها باشند. بهتر است که از کنه کش با دوز پایین استفاده کنید. (مثلا اگر سموم دوز سم یک در هزار باشد به صورت نیم در هزار درست کنید.)

  • تعویض گلدان گیاه بامبو چگونه است؟

بامبو نیز مانند هر گیاه خانگی گلدانی دیگر می‌تواند به گلدانی در حدود ۵ سانتیمتر بزرگتر از گلدان اولیه منتقل شود یا به طور دائم در مخلوطی از ماسه خاک که به خوبی زهکشی شود (آب اضافه آن 9 خارج شود) کاشته شود. برای اینکه برای ریشه پوسیدگی رخ ندهد، باید در بین هر دو آبیاری، خاک را بررسی و درصورتی که سطح آن خشک شد، اقدام به آبیاری آن کنید.

  • دلیل آنکه تمام برگ‌های گیاه بامبو پژمرده و زرد شده است چیست؟

اگر پژمردگی و زرد شدن در تمام برگ‌ها مشاهده می‌شود احتمالا باید مشکل از آب بامبو باشد. یعنی آب به برگ‌ها نمی‌رسد. یا کیفیت مطلوبی ندارد. اگر ساقه سالم باشد و ریشه‌ها تندرست باشند احتمالا کیفیت آب خوب نیست. (سنگین است. آلودگی دارد. کلر زیادی دارد و…) و اگر نه آب خوب است و ساقه و ریشه هم سالم هستند.

باید دنبال عوامل محیطی دیگر مانند نور، دما یا آفات و بیماری‌ها بود. یک شاخه بامبو خریده‌اید بعد از چند روز به دلیل داشتن قارچ در ساقه ته آن لزج و سیاه شده است. بعد از جایی که خراب شده ساقه را کوتاه کرده‌اید ولی هنوز همان مشکل قبل را دارد.

  • چگونه این مشکل حل می‌شود؟

ابتدا باید ساقه را از جایی قطع کنید که بافت سفید رنگ (مایل به شیری یا زرد روشن) کاملا به وضوح نمایان شود و دیگر لکه‌های قهوه‌ای یا زرد روی آوندها وجود نداشته باشد. حتی ذره‌ای قارچ‌های فعال روی آوندها بماند گسترش خواهد یافت و جلوی رشد گیاه را خواهد گرفت.

اگر قطع کرد ساقه جواب نداد باید از قارچ کشها استفاده کنید. مانند بنومیل. کارتان و… (ترکیبات گوگرد طبیعی هم خاصیت قارچ کشی دارند) بسته به دوز سم روی بامبو قارچ کشی کنید. بسیار باید احتیاط کنید که به گیاه صدمه نرسد. سم را خارج از آب استفاده کنید و اشکالی ندارد که گیاه بامبو تا ۲۴ ساعت هم بیرون آب بماند. سعی کنید قسمتهای آلوده را بهتر سم پاشی کنید.

  • روی برگ‌های گیاه و بیشتر در زیر آن پر شده از دانه‌های قهوه‌ای که همراه باتار‌هایی شبیه تار عنکبوت است در ضمن برگ‌ها حالت دانه دانه زرد رنگ به خود گرفته چگونه می‌توان این مشکل را برطرف کرد؟

حشرات بسیار زیر قهوه‌ای یا سیاه رنگ که معمولا پشت برگ تجمع می‌کنند و تار میتنند اصولا باید از کنه‌ها باشند. بهتر است که از کنه کش با دوز پایین استفاده کنید. (مثلا اگر سموم دوز سم یک در هزار باشد به صورت نیم در هزار درست کنید.)

  • تعویض گلدان بامبو چگونه است؟

بامبو نیز مانند هر گیاه خانگی گلدانی دیگر می‌تواند به گلدانی در حدود ۵ سانتیمتر بزرگتر از گلدان اولیه منتقل شود یا به طور دائم در مخلوطی از ماسه خاک که به خوبی زهکشی شود (آب اضافه آن 9 خارج شود) کاشته شود. برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه، باید در بین هر دو آبیاری، خاک گیاه را بررسی کنید و درصورتی که سطح روی آن خشک شده باشد، آنرا آبیاری نمایید.

صفحه گلفروشی گل هلند در شبکه پینترست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *