دانستی‌ها

همه چیز درباره گیاه هوازی یا اپیفیت‌ها

گیاه-هوازی-با-رشد-برروی-درختان

گیاه هوازی یا اپی فیت‌ها چه هستند؟

آیا نام گیاه هوازی یا اپیفیت‌ها را شنیده‌اید؟ این اصطلاح شامل طیف گسترده‌ای از گیاهان است که در خارج از درختان یا گیاهان دیگر رشد می‌کنند. انواع مختلف گیاه هوازی وجود دارد و بسیاری از آن‌ها می‌توانند گیاهان عالی برای نگهداری در اطراف خانه شما باشند.

در این مقاله، گیاه هوازی را بررسی می‌کنیم، اینکه آن‌ها چه هستند و چرا داشتن آن‌ها می‌تواند مفید باشد.

گیاه هوازی رشد کرده برروی تنه درخت

گیاه هوازی رشد کرده برروی تنه درخت

بسیاری از ما این شانس را نخواهیم داشت که در جنگل‌های بارانی قدم بزنیم و جنگل‌های انبوه را در زندگی خود کشف کنیم. اما این بدان معنا نیست که ما نمی‌توانیم برخی از پوشش‌های گیاهی شگفت‌انگیزی که بوجود می‌آید لذت ببریم.

گیاه هوازی تنها یکی از انواع مختلف گیاهان بومی این مناطق پوشیده از گیاهان هستند و شگفت انگیزترین چیز در مورد آن‌ها این است که آن‌ها در خاک رشد نمی‌کنند، بلکه در آسمان رشد می‌کنند. گیاه هوازی به عنوان گیاهان هوایی نیز شناخته می‌شوند و به طرز شگفت‌انگیزی در اطراف خانه‌ها و باغ‌ها در سراسر جهان به چشم می‌خورند.

مراقبت از آن‌ها آسان است و با حداقل زمانی که می‌گذارید زنده خواهند ماند. آیا باید آن‌ها را در اطراف خانه خود داشته باشید؟ در ادامه مطلب با GoleHolland همراه باشید تا به این موضوع پی ببریم.

گیاه هوازی چیست؟

انوع گیاه هوازی یا اپی فیت کوچک

انوع گیاه هوازی یا اپی فیت کوچک

گیاه هوازی گیاهی است که ریشه‌ها را برای رشد در زمین قرار نمی‌دهد بلکه روی سطح گیاهان دیگر قرار می‌دهد. بسیاری از گیاه‌شناسان امروزی این نوع ارگانیسم را به عنوان یک “گیاه هوایی” می‌شناسند. برخلاف گیاهان معمولی که مواد مغذی خود را از طریق ریشه از خاک دریافت می‌کنند، یک گیاه اپی فیتیک از باران، هوا و حتی مواد تجزیه شده اطراف خود استفاده می‌کند.

در حالی که یک گیاه هوازی ممکن است روی یک میزبان زندگی کند در حالی که انگل نیست که معمولاً یک درخت بلند است که به آن‌ها امکان دسترسی به خورشید و باران را می‌دهد.

یک گیاه انگلی باید مواد مغذی و معاش خود را از میزبانش بدزدد، اما یک گیاه اپی فیتیک این کار را انجام نمی‌دهد. آن‌ها به سادگی با شادی هم زیستی می‌کنند و بدون مزاحمت با یک گیاه دیگر زندگی می‌کنند.

گیاه هوازی عمدتاً در مناطق جنگلی متراکم و سایه دار یافت می‌شوند که نور زیادی نمی‌بینند. آن‌ها در جنگل‌های بارانی به وفور یافت شده جایی که دمای استوایی و رطوبت زیاد وجود دارد. علی رغم کمبود کلی نور خورشید، این گیاهان می‌توانند در جنگل‌های بارانی رشد کنند زیرا آن‌ها معمولاً بر روی درختان شکل می‌گیرند.

این کار به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به خورشید نزدیک‌تر باشند و نور خورشید بیشتری دریافت کنند. گیاه هوازی همچنین می‌توانند مواد مغذی را از بقایای آلی، مانند برگ‌هایی که در سایبان درخت جمع می‌شوند، به دست آورند.

بسیاری از این گیاهان همچنین برگ‌های بزرگ و فنجان مانندی دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهد آب باران را بگیرند و جمع‌آوری کنند. آن‌ها همچنین آب را از طریق بخار موجود در هوا جمع‌آوری می‌کنند؛ بنابراین، زیستگاه مناسب آن‌ها در جنگل‌های بارانی مرطوب است. در حالی که این گیاهان معمولاً در خاک رشد نمی‌کنند، اما هنوز ریشه‌هایی دارند که آب، مواد مغذی و مواد معدنی را جذب می‌کنند.

گونه‌های گیاه هوازی در کجا یافت می‌شوند؟

گیاه هوازی بر روی تنه درختان مناطق مرطوب

گیاه هوازی بر روی تنه درختان مناطق مرطوب

همان طور که در بالا ذکر شد، بیشتر انواع گیاه هوازی را می‌توان به طور طبیعی در مناطق معتدل مانند جنگل‌های بارانی یافت. آن‌ها همچنین می‌توانند در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد و نمو کنند.

با این حال، یک گونه نادر را می‌توان در بیابان‌های ساحلی در مکزیک و تگزاس یافت. این گونه خاص، خزه توپی، رطوبت خود را از مه دریایی در آن ناحیه می‌گیرد. اساساً، شما می‌توانید گیاهان اپی فیتیک را در هر جایی که گیاهان دیگری وجود دارند، پیدا کنید. تا زمانی که گیاه به رطوبت دسترسی داشته باشد، امکان رشد آن در آن مکان وجود دارد.

انواع گیاه هوازی

انواع گیاه هوازی یا اپییفیت برروی درختان

انواع گیاه هوازی یا اپییفیت برروی درختان

انواع مختلفی از گیاهان اپی فیتیک در جهان وجود دارد (حدود ۳۰۰۰۰۰) که به انواع، خانواده‌ها و گونه‌های مختلف تقسیم می‌شوند.

دو دسته‌بندی اصلی وجود دارد که یک گیاه اپی فیتیک تحت آن قرار می‌گیرد:

  1. زمینی: رایج‌ترین انواع گیاه هوازی زمینی هستند، یعنی در محیط‌های خشک رشد می‌کنند و زندگی می‌کنند. بیشتر اشکال گیاه هوازی زمینی گیاهان گلدار هستند که روی درختان، صخره‌ها و انواع دیگر تکیه‌گاه‌های عمودی رشد می‌کنند.
  2. دریایی: گیاه هوازی دریایی آن‌هایی هستند که در یک اکوسیستم آبی، یعنی آب رشد می‌کنند. اپی‌فیت‌های دریایی به اندازه آن‌هایی که در دسته خشکی‌ها قرار می‌گیرند زیاد نیستند، و همچنین شامل گیاهان زیادی نیستند که بتوانید در خانه خود نگهداری کنید.

چند نمونه از اپی‌فیت‌های دریایی عبارتند از:
جلبک
قارچ
باکتری‌ها
نرم تنان

گیاه هوازی زمینی را می‌توان به دسته‌های بیشتری تقسیم کرد.

هولوپیت‌ها یا Holo-Epiphytes

خانواده ارکیده نمونه‌ای از گیاهان هولو اپیفیت

خانواده ارکیده نمونه‌ای از گیاهان هولو اپیفیت

هولوپیت گیاهی است که تمام عمر خود را بدون تماس با زمین سپری می‌کند. در عوض، تا آخر عمر در میزبان خود اقامت می‌کند. هولوفیت‌ها ساختار‌های ویژه‌ای دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهد به یک گیاه میزبان متصل شوند و آب، مواد مغذی و مواد معدنی را در حالی که از میزبان خود سرازیر می‌شوند، جمع‌آوری کنند. جالب است بدانید یکی از نمونه‌های هولوپیت رایج، خانواده ارکیده است.

همی-اپیفیت‌ها یا Hemi-Epiphytes

نمونه‌ای از گیاه هوازی همی اپی فیت

نمونه‌ای از گیاه هوازی همی اپی فیت

همی-اپیفیت‌ها تمام عمر خود را به یک میزبان اختصاص نمی‌دهند و فقط‌یه مدتی را با آن‌ها می‌گذرانند. این نوع گیاهان معمولاً از یک میزبان شروع می‌کنند و به آرامی راه خود را به زمین باز می‌کنند، جایی که می‌توانند ریشه‌هایی را جوانه بزنند که در نهایت به خاک نفوذ می‌کنند. یک مثال عالی از یک همی-اپیفیت‌ها، تاک انگور است.

انگور‌ها معمولاً قبل از رسیدن به زمین و ریشه کن کردن خود شروع به رشد بر روی درختان یا حتی حصار‌ها می‌کنند. این گیاهان می‌توانند این کار را به لطف بافت عروقی خود انجام دهند که به آن‌ها اجازه می‌دهد آب و مواد مغذی حیاتی را از طریق خاک از طریق ریشه خود جذب کنند.

پروتو اپیفیت‌ها یا Proto-Epiphytes

گیاه هوازی قارچی نمونه‌هایی از پروتو-اپیفیت‌ها

گیاه هوازی قارچی نمونه‌هایی از پروتو-اپیفیت‌ها

پروتو اپی فیت‌ها گیاهان اپی فیتی هستند که برای دریافت غذا و مواد مغذی به میزبان خود متکی هستند. همه چیز را اشتباه نگیرید – این گیاهان هنوز انگلی نیستند. گیاهان پروتو اپی فیتیک مواد مغذی خود را از میزبان خود خارج نمی‌کنند. در عوض، آن‌ها فاقد هر گونه ویژگی برجسته (مانند برگ‌های بزرگ برای گرفتن باران)هستند و برای دریافت تغذیه خود به میزبان خود وابسته هستند.

یک مثال از یک پروتوتایپ، انواع خاصی از قارچ‌ها هستند.

گروه‌بندی‌های بیشتر

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید انواع مختلف گیاه هوازی را گروه‌بندی کنید. همانطور که در بالا توضیح دادیم می‌توانیم آن‌ها را گروه‌بندی کنیم، اما این دسته‌بندی‌ها بسیار کلی هستند. همچنین می‌توانیم انواع مختلف گیاه هوازی را به دو دسته عروقی و غیر عروقی تقسیم کنیم.

این یک روش کاملاً استاندارد برای دسته‌بندی بسیاری از انواع گیاهان است و نه فقط گیاه هوازی. گیاهان آوندی دارای رگ‌های آوندی هستند که می‌توانند آب و مواد مغذی را به تمام قسمت‌های گیاه منتقل کنند. یک گیاه غیر عروقی سیستم عروقی ندارد.

این گیاهان معمولاً بسیار کوچک‌تر از گیاهان آوندی هستند و ریشه یکسانی ندارند. در عوض، آن‌ها دارای ریزوئید هستند. مو‌های ظریفی داشته که گیاه را در جای خود ریشه دار نگه می‌دارند. خارج از این دو دسته‌بندی، می‌توانیم گیاهان اپیفیتیک را با استفاده از گروه‌بندی‌های اضافی دسته‌بندی کنیم.

اقسام گیاه هوازی گلدار

برخی از رایج‌ترین انواع گیاهان اپی فیتیک، گیاهان گلدار هستند. در واقع شما احتمالاً دو نوع زیر را در لیست زیر تشخیص خواهید داد.

ارکیده‌ها
نمونه اپیفیت گلدار ارکیده زیبا

نمونه اپیفیت گلدار ارکیده زیبا

اگرچه بسیاری از مردم ارکیده را به عنوان یک گل معمولی و زیبا می‌شناسند، اما خیلی‌ها نمی‌دانند که این گل یک اپی فیت است. این گل‌ها روی شاخه‌های گیاهان دیگر انشعاب‌هایی تشکیل می‌دهند و حتی می‌توانند به ساقه درختچه‌ها متصل شوند.

سیستم ریشه ارکیده به آن‌ها اجازه می‌دهد تا محکم به گیاه دیگر متصل شوند و آب را جذب و ذخیره کنند. آن‌ها گیاهان آوندی هستند و تقریباً ۷۰ درصد اپیفیت‌های آوندی را تشکیل می‌دهند.

گیاه تیلاندسیا
گیاه تیلاندسیا هوازی از گیاهان خانگی محبوب

گیاه تیلاندسیا هوازی از گیاهان خانگی محبوب

مانند گل ارکیده، گیاهان تیلاندسیا با بیش از ۵۰۰ گونه گسترده شده‌اند. آن‌ها در سراسر آمریکای شمالی و جنوبی رایج هستند و گل‌های زیبایی تولید می‌کنند.

گیاهان تیلاندسیا ریشه‌های ویژه‌ای دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهد به گیاهان دیگر که اغلب درختان هستند چنگ بزنند. برگ‌های آن‌ها نوک‌های مو مانندی تولید می‌کنند که آب و مواد مغذی را از هوا جمع‌آوری و جذب می‌کنند و ریشه‌ها را غیر ضروری می‌سازند.

بریوفیت‌ها یا Bryophytes

بریوفیت‌ها گیاهان غیر عروقی هستند یعنی سیستم عروقی برای تغذیه آن‌ها وجود ندارد. از آنجا که این گیاهان ریشه‌های بلندی ندارند، از حمایت کافی برای قرار گرفتن در ارتفاع بالای درختان مانند دیگر اپیفیت‌ها برخوردار نیستند. بنابراین، آن‌ها بیشتر در تنه درختان و گیاهان دیگر یافت می‌شوند.

خزه‌های اپی فیتیک
پوشاندن کف جنگل با خزه‌های هوازی

پوشاندن کف جنگل با خزه‌های هوازی

یکی از رایج‌ترین نمونه‌های بریوفیت‌ها خزه‌ها هستند. احتمالاً متوجه شده‌اید که بسیاری از درختان و حتی کف جنگل با خزه‌های نرم و سبز پوشیده شده‌اند بدون اینکه متوجه شوید که آن‌ها گیاهان اپیفیتیک هستند.

این خانواده بدون گل گیاهان از طریق هاگ‌ها تکثیر می‌شوند و بسیار نزدیک به هم رشد می‌کنند و آن دسته‌های فرش مانندی را تشکیل می‌دهند که به دیدن آن‌ها عادت دارید. خزه‌ها می‌توانند روی تنه درختان، شاخه‌ها و ریشه‌های سطحی رشد کنند و حتی می‌توانند برای پوشاندن کف جنگل رشد کنند. آن‌ها آب را از طریق برگ‌های خود جذب می‌کنند و مواد مغذی را مستقیماً وارد بدن گیاه خود می‌کنند.

گیاه هوازی جگرواشان یا Epiphytic Liverworts
گیاه هوازی جگرواشان روی تنه درختان قدیمی

گیاه هوازی جگرواشان روی تنه درختان قدیمی

جگرواشان اپی‌فیتمانند خزه است که گل ندارد و بنابراین از طریق هاگ تکثیر می‌شود. آن‌ها همچنین مناطق وسیعی را به یکباره پوشش می‌دهند و در مناطق معتدل مانند جنگل‌های بارانی یافت می‌شوند.

جگرواشان اپی‌فیت می‌توانند روی پوست درخت نیز رشد کند و معمولاً روی درختان بسیار بزرگ و بسیار قدیمی یافت می‌شود تا بتوانند به نور خورشید مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند. انواع دیگر ترجیح می‌دهند روی گیاهان در حال پوسیدگی رشد کنند.

تاک‌های اپی فیتیک

رشد تاک‌ها بعنوان اپیفیت برروی درختان

رشد تاک‌ها بعنوان اپیفیت برروی درختان

تاک‌های اپیفیتی برخی از رایج‌ترین انواع اپیفیت‌ها در جهان هستند. شاخه‌ها ساقه‌های نازکی دارند که با برگ پوشیده شده‌اند و با استفاده از ریشه‌های کوچک خود به گیاهان و درختان متصل می‌شوند.

این‌ها گیاهان آوندی هستند، به این معنی که بافت آوندی دارند و آب و مواد مغذی را در سراسر سیستم خود حمل می‌کنند. این نوع از گیاه هوازی همچنین به عنوان همیوپاتی طبقه‌بندی می‌شوند زیرا اگرچه ممکن است شروع به رشد بر روی یک درخت، گیاه، یا حتی یک حصار یا دیوار کنند، اما می‌توانند به رشد بر روی زمین ادامه دهند و خود را در خاک به ریشه زایی برسانند.

از آنجا که تاک‌های آن‌ها بسیار نازک و ضعیف هستند، نمی‌توانند راست رشد کنند و در نتیجه برای دسترسی به نور مستقیم خورشید و زنده ماندن به گیاهان دیگر وابسته هستند.

سرخس‌های غباری یا Hymenophyllaceae

رشد سرخس‌ بعنوان گیاه اپپیفیت برروی گیاهان

رشد سرخس‌ بعنوان گیاه اپپیفیت برروی گیاهان

خانواده Hymenophyllaceae بیش از ۶۰۰ گونه سرخس دارد که همه آن‌ها بدون گل هستند و دارای برگ‌های نازک و ساقه‌های نخ مانند هستند. سرخس‌ها گیاهان آوندی با بافت آوندی هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد مواد مغذی را در سراسر گیاه منتقل کنند.

برخی از آن‌ها حتی سیستم ریشه بسیار خوبی دارند که مراقبت از آن‌ها را آسان می‌کند و یک گیاه محبوب برای نگهداری در خانه است. بسیاری از این گیاهان به دلیل سیستم عروقی خود می‌توانند در زمین ریشه بدوانند. با این حال، آن‌ها همچنان با رشد خود به گیاهان دیگر متصل خواهند شد.

قارچ

انواعی از قارچ با عنوان یک اپیفیت

انواعی از قارچ با عنوان یک اپیفیت

انواع مختلفی از قارچ‌ها وجود دارند: برخی از آن‌ها روی گیاهان دیگر رشد می‌کنند و برخی دیگر درون بافت گیاهان دیگر رشد می‌کنند. آن‌هایی که بر روی گیاهان دیگر رشد می‌کنند، قارچ‌های اپیفیتیک هستند، اما برخلاف دیگر اپیفیتیک‌ها نمی‌توانند غذای خود را بسازند.

بنابراین، قارچ‌ها باید حتی بیش از انواع دیگر گیاه هوازی به گیاهان دیگر متکی باشند. در حالی که آن‌ها متکی‌تر هستند، هیچ آسیبی به گیاه میزبان خود وارد نمی‌کنند.

نحوه مراقبت از گیاهان اپی فیتیک

در حالی که گیاهان اپی فیتیک برای زنده ماندن به یک گیاه میزبان در حیات وحش نیاز دارند، شما می‌توانید آن‌ها را به طور مستقل در خانه خود پرورش دهید تا زمانی که بتوانید محیط‌ایده‌آل را برای آن‌ها فراهم کنید.
اگر مایل به انجام این کار هستید و می‌خواهید آن‌ها را در حدی عالی نگه دارید، می‌توانید آن‌ها را به مجموعه باغ یا گیاه خود اضافه کنید.

با گیاهان سالم شروع کنید

بروملیادها یکی از محبوب‌ترین گیاهان اپیفیتی

بروملیادها یکی از محبوب‌ترین گیاهان اپیفیتی

بهترین راه برای موفقیت گیاه اپی فیتیک این است که مطمئن شوید با یک گیاه سالم شروع می‌کنید. هنگام خرید نهال باید به نهالستان مراجعه کنید و نهال گیاه مورد نظر خود را جستجو کنید.

حتماً قبل از خرید گیاه را به طور کامل بررسی کنید. یک گیاه اولیه خوب ساقه‌ای سالم با برگ‌های پر و سالم خواهد داشت. هر گیاهی که آسیب قابل توجهی داشته باشد ممکن است به خوبی رشد نکند.

برخی از گیاهان محبوب برای رشد در خانه عبارتند از:
ارکیده
سرخس
گیاه گازمانیا یا بروملیاد‌ها (Bromeliads)
چمن یوجی یا Utricularia

این گیاهان با مراقبت مناسب می‌توانند شکوفه‌های زیبایی تولید کنند.

آبدهی

آبیاری گیاهان هوازی ساده با اسپری

آبیاری گیاهان هوازی ساده با اسپری

مانند هر نوع گیاهی، گیاه هوازی شما به آب نیاز دارد. با این حال به یاد داشته باشید که این گیاه مانند گیاه گلدانی معمولی شما آب را از خاک دریافت نمی‌کند. از آنجا که این گیاهان هوادوست هستند، ریشه‌های آن‌ها برای رشد و نمو به گردش هوای ثابت نیاز دارند.

شما هرگز نباید آن‌ها را برای مدت طولانی به طور کامل خیس کنید. در عوض ریشه‌ها را به مدت ۱۵ دقیقه در آب با دمای اتاق خیس کنید. این کار را فقط یک بار در هفته برای کسب نتایج مطلوب انجام دهید.

سخن پایانی

گیاهان اپی فیتیک در محیط‌های مرطوب بهترین عملکرد را دارند، همانطور که قبلاً چند بار در بالا ذکر کردیم می‌توانید به آن کمک کنید، سعی کنید گیاه خود را در مکانی گرم و مرطوب نگه دارید. این به رشد گیاهان شما کمک می‌کند – به خصوص ارکیده‌ها.

به این ترتیب باید گیاهان خود را از دمای سرد و باد‌های شدید دور نگه دارید. این ممکن است به معنای آوردن گیاهان شما در طول فصل‌ها یا شرایط آب و هوایی خاص باشد. در نهایت، شما می‌توانید از کود گیاهان هوایی خود استفاده کنید. این کار را به مقدار کم و تنها یک یا دو بار در ماه انجام دهید. کود مایع به همراه کود امولسیون ماهی بهتر عمل می‌کند.

مشاهده محصولات گل هلند در پینترست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *