دانستی ها

همه چیز درباره گل زیبای رز

گل رز هفت رنگ شاخه ای

گل رز (گل رز هلندی و ایرانی) که رنگ قرمز آن به سنبل عشق شهرت دارد و از دیرباز نماد عشق بوده که به دو شکل وحشی و پرورشی موجود است. امروزه گل رز پرورشی تنوع رنگی بینظیر و متفاوتی دارد که برخی از آنها رایحه ای مسحورکننده تولید می کنند تا بر جذابیت خود بیفزایند.

گل رز همیشه مورد تحسین بوده است که علاوه بر این که بصورت زینتی استفاده میشنود از گلبرگ های آن میتوان روغن معطر و خوش طعم نیز استخراج نمود که کاربرد آن در آشپزی و آرایشی نمود پیدا کرده است.

با تنوع رنگ های بی نظیر خود از هر شخصی دلربایی می کند به صورتی که بیشتر خرید مردم خصوصا مردم ایران به این گل منجر می‌شود. هر یک از رنگ های اصلی گل رز با معنای نمادین خاصی همراه است. برای افرادی که علاقه مند به هدیه دادن گل هستند، این معانی ممکن است قابل توجه شان باشد.

چندین سال قبل شواهدی پیدا شد مبنی بر اینکه نخستین گل رز (نوع وحشی) بیش از 35 میلیون سال پیش شکل گرفته است و کاشت آن نیز از حدود 5هزار سال قبل و در مناطقی از کشور چین امروزی رواج یافته است.

عکس-مخصوص-سایت-دسته-گل

درجه بندی:

درجه بندی این گل از ترتیب قوی به ضعیف عبارت است از فوق سوپر ، فوق ممتاز  ،ممتاز ،درجه یک و درجه دو و درجه سه و الی آخر.

ماندگاری:

ساقه قوی و رنگ‌های خاص هم به این کیفیت دامن می‌زنند گل تازه بریده شده که از گلخانه به بازار عرضه می گردد حدوداً دو هفته ماندگاری دارد.

ماندگاری رز هلندی به شرایط از قبیل تازه بودن گل، محیط خنک تا سرد، کم بودن نور و کیفیت گل بستگی دارد.

مثلاً در تابستان نسبت به ماندگاری گل در فصل پاییز و زمستان کمتر است.

تنوع رنگ:

تنوع رنگی هم به کیفیت بالا ربط دارد هرکس که تمایل به نگهداری بالای این گیاه دارد.

طبق توضیحات بالا گل رز هلندی را در محیطی کم نور و خنک قرار دهد و آب گلدان آن را هر سه روز یکبار تعویض نماید.

کشت:

این گل گیاه در بسیاری از نقاط ایران که شرایط مناسب دارند کشت میشود اما قلمه آن از کشور هلند وارد شده و در گلخانه بارگذاری می شود.

نور:

نور یکی از عوامل مهم و اساسی در پرورش گل رز است و به نور زیاد احتیاج دارد.

حتی بهترین محیط‌های گلخانه‌ای برای پرورش این گل گلخانه‌هایی است که جذب نور بالایی داشته باشند. در اصل محیط اطراف گلخانه شیشه یا نایلون باشد که نور را جذب کند چرا که گل‌ها فقط در مناطقی که تابش نور مستقیم روی گیاه است ظاهر می‌شوند.

گل های رز مینیاتوری آبی و سفید

گل های رز مینیاتوری آبی و سفید

تکثیر گل رز :

تکثیر رز هلندی از طریق قلمه‌زدن و پیوند صورت می‌گیرد. قلمه، رشد و نمو بعضی از قسمت‌های گیاهی قطع شده از پایه اصلی است.

قلمه از گیاه مادری جدا می‌شود که در شرایط مناسب رشد قرار داشته باشد.

در هر قلمه باید ۳ تا ۵ گره وجود داشته باشد. میزان رشد قلمه به فصل قلمه‌زدن، سن شاخه، محیط رشد، وضعیت رطوبت و مواد غذایی بستگی دارد.

عمل پیوند‌، متصل کردن دو قسمت گیاه است طوریکه این دو قسمت جوش خورده و یک گیاه جدید را تشکیل دهند.

پیوندزنی معمولا در دو زمان صورت می‌گیرد که معمولا در اواخر بهار و اوایل تابستان که جوانه‌ها بیدار هستند یا اواخر تابستان و آغاز پاییز که جوانه‌ها خواب هستند، صورت میپذیرد.

قلمه زدن گل رز

قلمه زدن گل رز

قیمت گل رز:

قیمت این گیاه بستگی به کیفیت ساقه، برگ و سرگل و تازه بودن  و رنگ گیاه  دارد و هرچه گل، سرگلی کشیده و درشت و تازه داشته باشد ارزش آن بالاتر است.

تفاوت با رز ایرانی:

بیشترین تفاوت با گل رز ایرانی در تیغ دار بودن آن است که در نوع ایرانی آن بیشتری است. تفاوت دیگری مشهود است این است که گلبرگ های نوع ایرانی معمولی و کاغذی بوده ولی نوع هلندی آن مخملی و دارای بافت نرم میباشد که با لمس آن و زیر انگشت رفتن متوجه این موضوع میشوید.

نکاتی که برای خرید گل رز هلندی باید در نظر داشت به مواردی از قبیل باز نبودن و به اصطلاح غنچه بودن گل، ساقه ضخیم و استحکام بالا داشتن خود گل اشاره کرد.

شما  همچنین میتوانید برای خرید گل رز هلندی به فروشگاه ما مراجعه نمایید و بصورت باکس گل رز، دسته گل رز و با حتی شاخه گل رز آن را سفارش دهید تا ما آن را در کمتری نزمان به دست شما برسانیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “همه چیز درباره گل زیبای رز

  1. سعید گفت:

    سلام قیمت چنده و شمارتونو بزارین

    1. mhmd گفت:

      سلام در قسمت بالای صفحه لینک واتساپ گذاشته شده با لمس کردن متن میتونید داخل واتساپ پیام بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.