دانستی‌ها

19 گیاه آپارتمانی مقاوم به خشکی

عکس گل فروشی اینترنتی گل هلند با ارسال رایگان

آیا شما کسی هستید که فراموش می‌کنید از گیاهان خود مراقبت کنید؟

با پرورش این گیاهان مقاوم در برابر خشکی، احساس گناه فراموش کردن آب را از خود دور کنید. همه این انواع گیاه آپارتمانی مقاوم کمی غفلت را تحمل می‌کنند (و بسیاری از آن‌ها حتی ترجیح می‌دهند در حالت خشک نگهداری شوند). بنابراین پیش بروید و از زیبایی‌های سبز آن‌ها بدون استرس آب دادن به آن‌ها همیشه لذت ببرید.

انواع گیاه آپارتمانی مقاوم با آبیاری کم

انواع گیاه آپارتمانی مقاوم با آبیاری کم

در اینجا لیستی از گیاهان آپارتمانی مقاوم در برابر خشکسالی و واقعاً زیبا آورده شده است که می‌توانید بدون نگرانی از نیاز آبی آن‌ها رشد کنید.

معرفی انواع گیاه آپارتمانی مقاوم به کم آبی

گیاه دراسنا یا Dracaena

گیاه آپارتمانی دراسنا یا Dracaena

گیاه آپارتمانی دراسنا یا Dracaenaر

اگرچه رایحه‌های دراسنا معمولاً به عنوان گیاه ذرت شناخته می‌شوند، اما به محصول غذایی مربوط نمی‌شوند اگرچه برگ‌های سبز بند مانند آن شباهت‌هایی به ذرت دارد.

همچنین می‌توانید انواعی با رنگ نقره‌ای و کرم رنگ را پیدا کنید. این گیاه آپارتمانی مقاوم با مراقبت آسان، کمی غفلت را از نظر میزان آب دهی تحمل می‌کند و اگر بیش از حد خشک شود، به سرعت به عقب برمی گردد. اگر در نور شدید رشد کند می‌تواند به ۸۰ سانتیمتر برسد (اگرچه نور کم را تحمل می‌کند).

گیاه سنگی زنده یا Living Stones

گیاه مقاوم سنگ یا Living Stones

گیاه مقاوم سنگ یا Living Stones

این گیاه آپارتمانی مقاوم سنگ‌های زنده نه تنها بسیار مقاوم به خشکی هستند، بلکه از منحصر به فردترین سنگ‌هایی هستند که می‌توانید در داخل خانه پرورش دهید. آن‌ها تقریباً شبیه سنگ ریزه هستند و به اندازه سنگ‌های واقعی به توجه نیاز دارند.

آن‌ها را در نور روشن نگهداری کنید و هر چند هفته یک بار در اواخر بهار تا تابستان به آن‌ها آب بدهید و در طول خواب در زمستان از آبیاری کامل آن‌ها خودداری کنید. Living Stones بیش از سه تا پنج سانتیمتر رشد نخواهند کرد، اما هنوز هم بهتر است آن‌ها را در گلدانی با فضای زیاد نگهداری کنید، زیرا سیستم ریشه‌ای بزرگی دارند.

گیاه کالانکوا یا کلانکوئه یا Panda Plant

گیاه کلانکوا یا Panda Plant مقاوم

گیاه کالانکوا یا Panda Plant مقاوم

جدا از سرگرم‌کننده بودن نگاه کردن به گیاه پاندا، لمس کردن آن نیز لذت بخش است. برگ‌های نقره‌ای آن بافت نرم و پشم مانندی دارند. مطمئن شوید که این گیاه آپارتمانی مقاوم خوش مزه نور زیادی دریافت می‌کند و اجازه می‌دهد که خاک بین آبیاری خشک شود. با گذشت زمان، گیاهان کلانکوا می‌توانند تا سه فوت قد داشته باشند.

کاکتوس کلاه اسقف یا Bishop’s Cap cactus

کاکتوس کلاه اسقف یا Bishop's Cap cactus

کاکتوس کلاه اسقف یا Bishop’s Cap cactus

کاکتوس کلاه اسقفی (Asstrophytum myriostigma)علاوه بر این که تقریباً بدون خار است، با شکل جالب ستاره‌ای و رنگ آبی – سبز خود را متمایز می‌کند. آن را در یک پنجره رو به جنوب قرار دهید و حتی ممکن است در بهار گل‌های کوچک زرد رنگ تولید کند.

مانند اکثر کاکتوس‌ها، کاکتوس یک گیاه خانگی بسیار مقاوم به خشکی است که تنها زمانی نیاز به آبیاری دارد که خاک گلدان آن کاملاً خشک باشد. این کاکتوس به خصوص در ظرف کوچکی کوچک باقی می‌ماند، اما این کاکتوس در نهایت می‌تواند تا ارتفاع ۱. ۵ متر رشد کند.

کاکتوس گوش خرگوشی یا Bunny Ear Cactus

کاکتوس گوش خرگوشی یا Bunny Ear Cactus

کاکتوس گوش خرگوشی یا Bunny Ear Cactus

کاکتوس انجیر تیغی یا گوش خرگوشی (Opuntia microdasys) همان طور که از نامش پیداست، پد‌های دراز و صافی دارد که شبیه به گوش خرگوش است.

این کاکتوس بامزه و مقاوم در برابر خشکی هیچ خار تیزی ندارد اما پد‌های آن پر از خار‌های مودار است که در صورت برس زدن می‌تواند پوست شما را تحریک کند. کاکتوس گوش خرگوشی در فصل بهار می‌تواند گل‌های لیموترش تولید کند و تا ارتفاع دو متر رشد کند.

اچینو کاکتوس گروزونی | گیاه آپارتمانی مقاوم

اچینو کاکتوس گروزونی یا Golden Barrel Cactus

اچینو کاکتوس گروزونی یا Golden Barrel Cactus

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که در تمام طول سال هوا گرم می‌ماند، ممکن است اچینو کاکتوس گروزونی محبوب (Echinocactus grusonii) را در باغ‌های بیرون از خانه دیده باشید.

اما خوشبختانه کسانی که هر ساله با برف و یخ دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌توانند آن را به عنوان یک گیاه آپارتمانی مقاوم نیز پرورش دهند. این گیاه آپارتمانی مقاوم به خشکی خود را از دیگر کاکتوس‌ها با خار‌های بلند و طلایی متمایز می‌کند که رشد آن کند است، اما در نهایت، می‌تواند تا ۳۵ سانتیمتر قد بکشد تا زمانی که نور زیادی دریافت می‌کند.

گیاه گل‌یشم یا Jade Plant

گیاه گل‌یشم یا Jade Plant با گلدان سفید

گیاه گل‌یشم یا Jade Plant با گلدان سفید

ساقه‌های ضخیم و برگ‌های گوشتالوی گیاه گل‌یشم (Crassula ovata) می‌توانند به مرور زمان مانند یک درخت کوچک رشد کنند. با این حال، این واقعاً یک آبخوان یا ساکولنت مقاوم در برابر خشکی است که اگر اجازه دهید خاک داخل گلدان قبل از آبیاری دوباره تقریباً به طور کامل خشک شود، مشکلی ندارد.

اگر در طول تابستان آن را به بیرون منتقل کنید، خورشید بیشتر و دمای گرم‌تر می‌تواند به تحریک رشد کمک کند، که در این صورت می‌تواند به گیاه شما کمک کند تا به حداکثر ارتفاع ۲ متر خود نزدیک‌تر شود.

گیاه زامیفولیا یا ZZ Plant

گیاه زامیفولیا یا ZZ Plant گلدان طلایی

گیاه زامیفولیا یا ZZ Plant گلدان طلایی

برگ‌های چرمی گیاه زامیفولیا (Zamioculcas zamiifolia)تقریباً پلاستیکی به نظر می‌رسند زیرا بسیار سفت و براق هستند. گیاهان زامیفولیا تنها به کمی مراقبت بیشتر از همتایان خود نیاز دارند و آبیاری گاه و بیگاه تنها چیزی است که برای حفظ آن‌ها لازم است.

این گیاه آپارتمانی مقاوم به خشکی در نور روشن شادترین گیاه است، اما مناطق کم نور خانه شما را نیز تحمل خواهد کرد. همه گونه‌های گیاهی زامیفولیا کند رشد می‌کنند، اما در نهایت می‌توانند ۸۰ سانت قد و عرض داشته باشند.

گیاه زبان گاو یا Ox Tongue

گیاه زبان گاو یا Ox Tongue با گلدان سفید

گیاه زبان گاو یا Ox Tongue با گلدان سفید

برگ‌های زبر و خاکستری – سبز زبان گاو (Gasteria bicolor) یک افزونه منحصربه‌فرد به مجموعه شما از گیاهان داخلی است. این گیاه خانگی مقاوم به خشکی برای رشد به نور روشن نیاز دارد و وقتی به اندازه کافی از آن استفاده می‌کند، در فصل بهار گل‌های صورتی رنگ تولید می‌کند.

در زمستان این گیاه آپارتمانی مقاوم و بادوام می‌تواند هفته‌ها بدون آب بماند. معمولاً در اندازه کوچک باقی می‌ماند، اما می‌تواند در شرایط مناسب به ارتفاع ۱ متر برسد.

گیاه برگ عبایی یا Cast Iron Plant

گیاه برگ عبایی یا Cast Iron Plant

گیاه برگ عبایی یا Cast Iron Plant

همان طور که از نام رایج آن می‌توان حدس زد، گیاه برگ عبایی (Aspidistra elatior) عملاً تخریب ناپذیر است. اگر قبلاً برای زنده نگه داشتن گیاهان تلاش کرده‌اید، این گیاه آپارتمانی مقاوم دوست داشتنی نور کم، رطوبت کم و آبیاری کم را تحمل می‌کند.

این گیاه آپارتمانی مقاوم دارای برگ‌های پهن و سبز تیره است و برخی از انواع آن دارای شاخ و برگ‌های متنوعی هستند. گیاه برگ عبایی در باغ‌های فضای باز که دمای آن بالاتر از صفر است، محبوب هستند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها معمولاً حدود ۷۰ سانت قد و عرض دارند.

گیاه هاوارتیا یا Haworthia

گیاه آپارتمانی مقاوم هاوارتیا یا Haworthia

گیاه آپارتمانی مقاوم هاوارتیا یا Haworthia

این گیاه آپارتمانی مقاوم که به دلیل شاخ و برگ‌های سفید رنگش به نام گیاه گورخر نیز شناخته می‌شود، برای پوشاندن لبه پنجره بسیار مناسب است. یک گیاه خانگی که با کم‌ترین مراقبت رشد می‌کند، معمولاً کم‌تر از ۳۵ سانت طول و عرض داشته که در برخی مواقع حتی کوچتر از آن است.

گیاه گورخر مانند بسیاری از ساکولنت‌ها در نور روشن بهتر عمل می‌کند و ترجیح می‌دهد که خاک گلدانش کمی بین آبیاری خشک شود. به دلیل شاخ و برگ‌های منحصر به فرد و رنگ‌بندی راه راه، مورد علاقه و استفاده در دکور‌های مدرن است.

گیاه پوتوس یا Pothos

گیاه پوتوس یا Pothos آویزی گلدان سفید

گیاه پوتوس یا Pothos آویزی گلدان سفید

گیاه پوتوس یکی از انتخاب‌های محبوب برای خانه‌ها و ادارات، گیاهان خانگی مقاوم در برابر خشکی با شاخ و برگ جذاب و براق است. تاک‌های آن می‌توانند تا ۲. ۵ متر یا بیشتر گسترش یابند و شما می‌توانید انواعی با برگ‌های سبز روشن (مانند نی) را در آن‌ها ببینید. پوتوس با تحمل نور کم تا روشن و خشک شدن بین آبشخور‌ها محبوبیت خود را به دست آورد. همچنین شروع گیاهان جدید از قلمه بسیار آسان است.

گیاه سیکاس یا Sago Palm

گیاه سیکاس یا Sago Palm سایز بزرگ

گیاه سیکاس یا Sago Palm سایز بزرگ

گیاه سیکاس (Cycas revoluta) یک گیاه خانگی بادوام و محبوب است که مراقبت از آن آسان است و کمی از حال و هوای مناطق گرمسیری را به هر اتاقی اضافه می‌کند. در یک گیاه بالغ، شاخه‌های چرمی و سبز تیره می‌توانند تا سه فوت کشیده شوند.

گیاه سیکاس خاک با زهکشی خوب را دوست دارند، در حالی که فراموش کردن آبیاری، این گیاه آن را از بین نمی‌برد، آبیاری بیش از حد نیز این گیاه آپارتمانی مقاوم را از بین نمی‌برد. زمانی که گیاه سیکاس شما در آستانه خشک شدن قرار دارد به آن آب بدهید و آن را در نور متوسط تا روشن نگه دارید – در این حالت نهایت می‌تواند تا ۱. ۵ متر بلند شود.

گیاه سدم مورگانیانوم یا Burro’s Tail

گیاه سدم مورگانیانوم یا Burro's Tail سبز

گیاه سدم مورگانیانوم یا Burro’s Tail سبز

با یک نگاه به سدم مورگانیانوم (Sedum mganianum)، به راحتی می‌توانید ببینید که این دم خاکستری – سبز چگونه نام خود را به دست آورده است. دم بورو که عضوی از جنس sedum است دارای برگ‌های خوش رنگ و تقریباً ژله‌ای است که بر روی ساقه‌ها همپوشانی دارند.

برگ‌های ریز آن به راحتی میریزند و از بین ‌می‌روند و اگر بخواهید می‌توانید آن‌ها را برای شروع جدید در گلدان قرار دهید. این گیاه آپارتمانی مقاوم را مانند هر گیاه آبدار دیگری آبیاری کنید (خاک را قبل از دادن آب بیشتر خشک کنید) و آن را در نور روشن نگه دارید. با مراقبت مناسب، این گیاه می‌تواند در نهایت به ۷۰ سانت برسد.

گیاه آلوئه‌ورا یا Aloe

گیاه آپارتمانی مقاوم آلوئه‌ورا یا Aloe

گیاه آپارتمانی مقاوم آلوئه‌ورا یا Aloe

آلوئه ورا به خاطر توانایی در تسکین سوختگی‌ها مشهور است. همچنین این گیاه آپارتمانی مقاوم یک گیاه خانگی ساده است که به آب زیادی نیاز ندارد بنابراین می‌توانید اجازه دهید که خاک بین دو آبیاری خشک شود.

آلوئه ورا به آرامی رشد می‌کند، مانند اغلب آب بازسانان یا ساکولنت‌ها، اما با صبر و حوصله می‌توانید آن را به ۸۰ سانت قد و عرض برسانید. آن را در نور روشن نگه دارید، اما در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید، وگرنه گیاه شما ممکن است دچار آفتاب سوختگی خودش شود.

گیاه لیندا یا Ponytail Palm

گیاه لیندا یا Ponytail Palm با گلدان سفید

گیاه لیندا یا Ponytail Palm با گلدان سفید

نخل دم اسبی یا لیندا به لطف ساقه ضخیم و تنه مانند خود می‌تواند رطوبت را به مدت طولانی ذخیره کند، بنابراین به راحتی می‌تواند از یک یا دو بار آبیاری از دست رفته و فراموش شده جان سالم به در ببرد. نام خود را از برگ‌های بلند و باریکی می‌گیرد که از انتهای ساقه منفرد آن رشد می‌کنند و آن را شبیه دم اسبی آبشاری می‌کنند.

این گیاه آپارتمانی مقاوم به خشکی ممکن است هر چند هفته یک بار در طول ماه‌های گرم‌تر نیاز به آبیاری داشته باشد، اما در طول زمستان می‌توانید آن را تنها هر سه یا چهار هفته یک بار آبیاری کنید. گیاه لیندا نور کم تا روشن را تحمل می‌کنند و در نهایت می‌توانند به ارتفاع ۳. ۵ متر برسند (اما شما می‌توانید با نگه داشتن آن‌ها در یک گلدان کوچک‌تر رشد آن‌ها را محدود کنید).

گیاه سانسوریا یا Snake Plant

انواع گیاه سانسوریا یا Snake Plant گلدانی

انواع گیاه سانسوریا یا Snake Plant گلدانی

برگ‌های سبز تیره و شمشیر مانند گیاهان سانسوریا (Sansevieria trifasciata) ظاهر جسورانه‌ای به آن‌ها می‌دهد که اغلب توسط رنگ‌های نقره‌ای، کرم، سفید یا زرد به چشم می‌خورد. حتی بهتر از آن، این گیاه آپارتمانی مقاوم و  کم‌آب می‌توانند برای هفته‌ها بدون نم نم باران نریزند و برای باغبان‌های فراموشکار عالی باشند. گیاهان سانسوریا نور کم تا روشن را تحمل می‌کنند و می‌توانند تا ۱. ۵ متر ارتفاع داشته باشند.

گیاه پول چینی یا Chinese Money

انواع گیاه پول چینی یا Chinese Money

انواع گیاه پول چینی یا Chinese Money

گیاه پول چینی با نام علمی Pilea peperomioides که اغلب از آن به عنوان گیاه پول چینی، گیاه سکه، یا گیاه UFO یاد می‌شود، به دلیل شاخ و برگ‌های جذاب سکه‌ای و سهولت مراقبت، گیاه آپارتمانی مقاوم محبوبی است.

این گیاه آپارتمانی مقاوم گلدار از خانواده گزنه (Urticaceae) بومی جنوب چین است و به طور طبیعی در امتداد کوه‌های هیمالیا رشد می‌کند. این گیاه آپارتمانی مقاوم نماد خوش شانسی و دوستی است. شاخ و برگ گرد سکه‌ای شکل در هر سبک دکوراسیون خانگی عالی به نظر می‌رسد و گیاه از آبیاری بیش از حد متنفر است.

گیاه برگ انجیری یا Swiss Cheese Plant

گیاه برگ انجیری یا Swiss Cheese Plant با گلدان

گیاه برگ انجیری یا Swiss Cheese Plant با گلدان

گیاه برگ انجیری در محیط بومی خود زیر سایبان درختان بزرگ رشد می‌کند. بنابراین، نور خورشید غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد، یا نور خورشید فیلتر شده توسط یک پرده خالص. کمی نور خورشید مستقیم می‌گیرد، اما نه بیشتر از چند ساعت در روز.

همچنین مهم است که آن را بلافاصله در نور مستقیم خورشید قرار ندهید زیرا برگ‌ها به راحتی می‌سوزند. برگ انجیری دارای برگ‌های چرمی بزرگ و زیبایی است که با برش‌هایی بلند طرح‌ریزی شده‌اند. این گیاه آپارتمانی مقاوم به خشکی با آبیاری گاه و بیگاه بخوبی عمل می‌کند برای فراموشکاران گزینه‌ای بسیار عالی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *